Analys av ABG Sundal Collier

Årtal & kvartal2025 Q3Analyserades15 oktober 2025 kl. 06:37RekGrönaktiekurs vid analys7,02 Nkr

Analys av ABG Sundal Collier (ABGSC)

Årtal och kvartal:

2025, Kvartal 3 (Q3)

Företagsbeskrivning

ABG Sundal Collier ASA (ABGSC) är en ledande nordisk investmentbank noterad på Oslobörsen. Bolaget erbjuder ett brett utbud av finansiella tjänster inom kapitalmarknadstransaktioner, M&A-rådgivning (företagsförvärv och fusioner), aktie- och obligationshandel, samt investerings- och aktiemarknadsanalys. Under 2025 har ABGSC även lanserat Private Banking, med särskilt fokus på förmögna privatpersoner och entreprenörer. Den huvudsakliga verksamheten bedrivs i Norge, Sverige och Danmark, men de har även närvaro i Storbritannien, Tyskland, USA, Schweiz och Singapore.

Rekommendation

Baserat på resultatet för Q3 2025 och bolagets utveckling ges ett 🟢 betyg. ABGSC adresserar stark efterfrågan i samtliga affärsområden och rapporterar robust intjäning, stabila marginaler och en växande kundbas, särskilt inom skuldfinansiering och ett förbättrat aktiekapitalmarknadsklimat. Den finansiella positionen är fortsatt stark med hög likviditet, god kapitaltäckning och offensiv utdelningspolicy. Tillväxten är bred och lönsam, samtidigt som bolaget tar låga operativa risker och agerar disciplinerad vad gäller expansionsinvesteringar. Jämfört med tidigare kvartal har lönsamhet, kassaflöde och finansiell hälsa stärkts ytterligare. AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

ABGSC:s strategiska mål är att vara det nordiska förstahandsvalet inom investment banking med "minimum top-3 position" inom alla större produktområden (ECM, DCM, M&A, Brokerage och Research). Bolaget siktar på långsiktig förstärkt marknadsandel, högre intäkter per anställd (+20%), samt bibehållen hög lönsamhet (operating margin >25%) med ett kapitallätt arbetssätt. Visionen om lönsam tillväxt kompletteras med att maximera utdelningar till aktieägarna. Bolaget guidar för fortsatt stark aktivitetsnivå inom samtliga områden, med särskilt fokus på tillväxt inom Private Banking. Ledningens sentiment är fortsatt mycket positivt, stödd av bred intäktsbas, förbättrad marknadsaktivitet (inte minst i Stockholm), och återöppnad IPO-marknad. Bedömningen är att bolaget har goda förutsättningar att överträffa sina egna mål givet nuvarande styrka i kärnverksamheten, stabilitet i ekonomin (sjunkande räntor och kreditspreadar), och nya tillväxtområden. Risknivån bedöms oförändrad från tidigare period.

Försäljning

Revenue för Q3 uppgick till NOK 476m (+21% jämfört med Q3 2024), och YTD NOK 1,453m (+11%). Bolaget har tre primära intäktsben: Corporate Financing (DCM/ECM), M&A och Advisory, samt Brokerage och Research.

  • Corporate Financing: Står för ~40% av Q3:s intäkter, drivs av stark obligationsmarknad och ökad IPO-aktivitet.
  • M&A och Advisory: Cirka 33% av Q3:s intäkter. Stabil intjäning och flera större transaktioner genomförda.
  • Brokerage och Research: Nära 27% av intäkterna. Fortsatt hög aktivitet bland institutionella kunder och stark position inom nordisk aktiehandel och analys. Tillväxtpotentialen är störst inom Private Banking och fortsatt återhämtning av ECM/IPO-marknaden särskilt i Sverige. Inga rapporterade negativa engångsposter.

Marginaler

Rörelsemarginalen i Q3 2025 uppgick till 21% (16% i Q3 2024). Bruttomarginaler anges ej separat då bolaget rapporterar integrerat, men rörelsekostnadernas andel av intäkter är stabil (76% Q3 2025). Kompensationsandel (löneandel) ligger stabilt kring 56%, medan övriga kostnader påverkats av generell kostnads- och inflationsökning. Engångsposter kopplade till nyetableringar påverkar negativt med cirka 3 procentenheter på rörelsemarginalen. Jämfört med konkurrenter håller ABGSC höga och stabila marginaler, nära nordiskt toppskikt.

Balansräkning

Bolaget har en stark och likvid balansräkning. Kassa uppgick till NOK 1,129m (533m), vilket ger betydande handlingsfrihet. Kärnkapitalrelationen ligger på 15,6% (regulatoriskt minimum 8%). Eget kapital är NOK 944m (923m), soliditeten är god trots ökade kortfristiga skulder, kopplat till hög aktivitet och rörelsekapitalbehov. Inga större förändringar i fast tillgångsbas eller långfristiga skulder. Finansiell stabilitet och stark likviditetsposition gör bolaget motståndskraftigt för både tillväxt och konjunktursvängningar.

Kassaflöde

Det operativa kassaflödet YTD uppgick till NOK 388m (147m). Efter investeringar och finansieringsåtgärder, inklusive utdelning och aktieåterköp, ökade nettokassan kraftigt. Investeringskassaflödet låg nära noll. Finansieringsflödet dominerades av utdelningar och återköp. Kassaflödesgenereringen är mycket stark och uthållig, vilket skapar utrymme för fortsatt utdelning även vid lägre marknadsaktivitet.

Investeringsstrategi

ABGSC:s investeringsstrategi är kapitallätt, baserad på organisk tillväxt och selektiv expansion inom relaterade områden som Private Banking. Större investeringar prioriteras inom rekrytering av nyckelpersoner och utveckling av digitala lösningar. Investeringar är ofta direkt kopplade till intäktsgenererande verksamheter snarare än anläggningstillgångar, och finansieras internt med stark kassa. Strategin styrs mot att maximera avkastning snarare än volym, vilket gör bolaget mindre känsligt för dålig kostnadskontroll eller konjunktur.

Nyckeltal

Q3 2025Q3 2024YTD 2025YTD 2024
Omsättning (MNOK)4763921 4531 305
Rörelsemarginal21%16%20%20%
EPS (diluted, NOK)0.140.090.410.35
ROE (annualiserad)35%20%35%20%
Core capital ratio15,6%13,4%15,6%13,4%
Soliditet11%16%11%16%
Kassaflöde operativt388147388147
Utdelning (DPS, NOK)0.50*0.500.500.50
*2025 förväntad/estimerad

Nyckeltalen visar på förbättrad lönsamhet, ökad effektivitet och mycket god kapitalkvalitet. Bolaget presterar generellt klart över branschsnitt.

Risker

De huvudsakliga riskerna är marknadsrelaterade: volatilitet på nordiska kapitalmarknader, lågkonjunktur, minskad IPO- och M&A-aktivitet. Finansiellt är bolaget robust; den låga egna riskexponeringen gör att riskerna främst är kopplade till försämrat affärsklimat snarare än kredit- eller operativ risk. Inga nya väsentliga risker har tillkommit det senaste kvartalet. Riskpositionen betraktas som låg till medel mot bakgrund av den nuvarande marknadssituationen och bolagets väl spridda intäktsbas.

Innovation & Teknik

ABGSC lägger stor vikt vid förmågan att använda teknik för att öka effektivitet och kundvärde, bl.a. genom digitalisering och automatisering av interna processer samt analysstöd (AI, data analytics). Investeringarna i digital plattform och Private Banking är exempel på teknikdriven expansion. Bolaget har i övrigt ingen markant tekniksida som är svår att kopiera, men har visat förmåga att snabbt implementera ny teknik i verksamheten och bibehåller branschledande research och analyskapacitet.

Kuriosa

Under 2025 genomförde ABGSC en svensk börsnotering där bolaget agerade rådgivare och huvudorganisatör för en av de största nordiska företagsobligationerna för icke-rated (investment grade) bolag – ett rekord på marknaden. Dessutom har omkring 30% av aktierna ägts av nuvarande eller tidigare partners, vilket är ovanligt högt och skapar särskilt incitament för fortsatt avkastning till ägarna.