Analys av Arctic Paper
Analys av Arctic Paper S.A.
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Arctic Paper S.A. är en europeisk producent av grafiskt finpapper och massa. Koncernen består av två huvudsakliga segment: Papper och Massa (genom det majoritetsägda dotterbolaget Rottneros AB, 55,02 %). Bolaget driver tre pappersbruk – Kostrzyn i Polen samt Munkedal och Grycksbo i Sverige – med en samlad kapacitet på över 630 000 ton per år. Massasegmentet omfattar två bruk i Sverige (Rottneros och Vallvik) med en samlad kapacitet på över 400 000 ton per år. Arctic Paper har 14 försäljningskontor i Europa och Nordamerika. Utöver kärnverksamheten expanderar koncernen inom förnybar energi (t.ex. pellets och elproduktion) samt hållbara förpackningslösningar.
Rekommendation - Tufft marknadsläge kräver strukturella grepp
Riktkurs: 23,80 SEK
Värderingsintervall: 17 - 32 SEK
AI Betyg: 🟡
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Arctic Papers övergripande strategi bygger på att bredda verksamheten och minska beroendet av det cykliska och strukturellt utmanade grafiska finpapperssegmentet. Målet är att öka andelen intäkter från icke-grafiska produkter (såsom förpackningspapper och förpackningar) samt förnybar energi. Inom papper har bolaget som uttalad ambition att Nordamerika ska stå för 5–10 % av den totala pappersförsäljningen inom de närmaste åren (säljkontoret i USA utvecklas väl).
Ledningen uppger i VD-ordet att marknadsläget i Q3 var fortsatt tufft med svag efterfrågan i Europa och höga input-/logistikkostnader till följd av geopolitiska spänningar. För att möta svagheten har ett nytt sparpaket lanserats som ska minska personalstyrkan och ge årliga kostnadsbesparingar på 18 mPLN med start 2027–2028 (kostnader tas 2026–2027). CAPEX dras ner avsevärt framöver med fokus på färdigställande av pågående projekt.
De långsiktiga energiinitiativen visar framsteg: den moderniserade pannan i Grycksbo ger högre energibesparingar än väntat och pelletsförsäljningen ökar, medan elpannan i Kostrzyn planeras stå klar nästa år. Förpackningssegmentet visade stabila volymer under Q3.
Potentiella triggers för aktiekursen:
- Genomslag för det nya kostnadsbesparingsprogrammet om 18 mPLN.
- Driftsättning och resultatbidrag från elpannan i Kostrzyn under 2027.
- Snabbare marknadsåterhämtning för finpappers- och massapriser i Europa.
- Erhållande av godkända offentliga stöd/kompensationer.
Utmanande intäkts- och lönsamhetsdynamik i Q3
Försäljningen i Q3 2026 minskade med 7,5 % på årsbasis till 736,6 mPLN, tyngd av en nedgång inom både papper (-9,4 %) och massa (-2,4 %). Omsättningstappet speglar en svag europeisk marknad med lägre orderingång och prispress, även om Nordamerika visar tillväxtpotential. Lönsamhetsmässigt var kvartalet mycket utmanande; EBIT uppgick till -28,9 mPLN (-3,93 % marginal), pressat av höga logistik- och försäljningskostnader som ej kunnat föras vidare till kund. Samtidigt visade massasegmentets EBITDA en liten förbättring till följd av lägre råvarukostnader, framför allt massaved i Sverige.
Balansräkning och kapitalallokering under press
Bolagets balansräkning förblir överlag stabil med en soliditet på över 60 %, trots att den negativa lönsamheten raderat ut rullande 12-månaders EBITDA. Operativt kassaflöde var svagt negativt i Q3, drivet av förluster och rörelsekapitaluppbyggnad. Investeringsstrategin (CAPEX) dras nu ned och fokuseras på att slutföra viktiga lönsamhets- och energiprojekt (som pelletsfabriken i Grycksbo och elpannan i Kostrzyn) för att värna likviditeten i ett krävande marknadsklimat.
Försäljningsprognos: Strukturell omställning och diversifiering
Försäljningsutvecklingen för Arctic Paper präglas av en tudelad marknadsdynamik där det historiska kärnsegmentet, grafiskt finpapper, befinner sig i en strukturell nedgång i Europa. Efterfrågan på obestruket (UWF) och bestruket (CWF) finpapper väntas fortsätta minska på den europeiska marknaden till följd av digitaliseringen. För att motverka detta skiftar bolaget strategiskt fokus. Försäljningstillväxten framöver kommer i första hand att drivas av en ökad penetration på den nordamerikanska marknaden, där bolaget ser god potential, samt en ökad andel försäljning av förpackningspapper som gynnas av den globala övergången från plast till förnybara material. Massasegmentet (Rottneros) bedöms följa den globala konjunkturcykeln; efterfrågan är för närvarande dämpad men väntas stabiliseras i takt med att lagernivåer normaliseras och makroekonomin stärks. Vidare utgör de nya investeringarna i förnybar energi (pellets och el) nya, om än initialt små, intäktsströmmar som diversifierar portföljen.
Under 2027 förväntas en svag återhämtning i försäljningen (+2,0 %) från de nedpressade nivåerna under 2026, drivet av att volymerna inom förpackningar och den nordamerikanska pappersexporten kompenserar för det svaga Europa. För åren 2028–2031 modelleras en försiktig och stabil tillväxt på cirka 1,5–2,0 % per år. Detta speglar en framgångsrik övergång mot icke-grafiska pappersprodukter och ett stabiliserat massapris, samtidigt som den totala tillväxten hålls tillbaka av volymtappet inom traditionellt tryckpapper. Det eviga värdet (terminal value) baseras på en normaliserad långsiktig tillväxttakt om 1,0 %, vilket reflekterar bolagets mognadsgrad och den utmanande underliggande marknaden som balanseras av nya gröna initiativ.
Marginalprognos: Lönsamhetslyft via besparingar och grön energi
Den nuvarande negativa EBIT-marginalen är ohållbar på sikt och drivs av en ogynnsam mix av låg efterfrågan och svårigheter att föra vidare höga inputkostnader till kund. Givet försäljningsprognosen och bolagets åtgärder bedöms EBIT-marginalen förbättras avsevärt under de kommande fem åren. Den primära drivkraften för marginalförbättringen är det nyligen lanserade besparingsprogrammet som förväntas ge årliga kostnadsreduktioner på 18 mPLN med full effekt från 2028. Därtill kommer färdigställandet av energiprojekten (elpannan i Kostrzyn och pelletsfabriken i Grycksbo) att sänka bolagets egna energikostnader avsevärt, vilket skyddar bruttomarginalen från externa prischocker.
År 2027 förväntas EBIT-marginalen återvända till positivt territorium (1,5 %) i takt med att omstruktureringskostnader klingar av och energibesparingarna börjar ge effekt. Mellan 2028 och 2031 förväntas marginalen gradvis expandera upp mot bolagets historiska snittnivåer för en normaliserad konjunkturcykel, stöttad av en bättre produktmix med mer lönsamma förpackningslösningar och lägre fasta kostnader. Det långsiktiga eviga värdet modelleras med en EBIT-marginal på 4,0 %, vilket anses vara en hållbar och objektiv normalnivå för ett diversifierat skogsindustribolag med integrerad energiproduktion.
DCF Värdering
Avskrivningar:
Historiskt har avskrivningarna legat på drygt 5,0 % av omsättningen. För de kommande fem åren prognostiseras avskrivningarna ligga stabilt kvar runt 5,0 %. I terminalvärdet (det normaliserade eviga läget) antas avskrivningarna vara i nivå med CAPEX för att spegla ett bolag i jämvikt som endast ersätter uttjänat kapital.
Investeringar (CAPEX):
Investeringarna uppgick senast till cirka 3,7 % av omsättningen. Framåt modelleras en viss höjning till 4,5 % årligen för perioden 2027–2031. Denna ökning motiveras av bolagets strategiska skifte: investeringar i övergången till förpackningspapper samt utbyggnaden av förnybar energi (pellets och el) kräver kapital. I terminalvärdet normaliseras CAPEX till 5,0 % av omsättningen, vilket balanserar de löpande avskrivningarna.
Rörelsekapital (NWC):
Den historiska förändringen på -4,2 % speglar kortsiktiga lagereffekter och svag efterfrågan. I takt med att konjunkturen stabiliseras och bolaget växer på nya marknader (exempelvis Nordamerika) bedöms rörelsekapitalet normaliseras. För prognosperioden och terminalvärdet räknar vi med att rörelsekapitalet binder cirka 0,5 % av omsättningen årligen för att stödja den framtida tillväxten.
Sammanställning av antaganden:
- WACC: 10,0 %
- Evig tillväxt: 1,0 %
- Riktkurs: 23,80 SEK
Känslighetsanalys
- WACC 9 % / Evig tillväxt 1,5 %: ~32 SEK
- WACC 10 % / Evig tillväxt 1,0 %: ~23,80 SEK (Base case)
- WACC 11 % / Evig tillväxt 0,5 %: ~17 SEK
Rimligt värderingsintervall: 17 - 32 SEK per aktie.
Tabell för prognos av kassaflöden
| År | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillväxt | 2,0 % | 2,0 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,0 % |
| EBIT-marginal | 1,5 % | 2,5 % | 3,5 % | 4,0 % | 4,0 % | 4,0 % |
| Rörelseresultat (EBIT) | 45 900 | 78 030 | 110 880 | 128 621 | 130 550 | 131 856 |
| Skatt (19 %) | -8 721 | -14 825 | -21 067 | -24 438 | -24 804 | -25 052 |
| NOPAT | 37 179 | 63 205 | 89 813 | 104 183 | 105 746 | 106 804 |
| Avskrivningar | +153 000 | +156 060 | +158 400 | +160 776 | +163 188 | +164 820 |
| CAPEX | -137 700 | -140 454 | -142 560 | -144 699 | -146 869 | -164 820 |
| Förändring NWC | -15 300 | -15 606 | -15 840 | -16 077 | -16 318 | -16 482 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 37 179 | 63 205 | 89 813 | 104 183 | 105 747 | 90 322 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.