Analys av Arla Plast

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades6 november 2026 kl. 07:03RekGulaktiekurs vid analys38,60 kr

Analys av Arla Plast

Årtal och kvartal: 2026, Q3

Företagsbeskrivning

Arla Plast AB (publ) är en tillverkare och leverantör av extruderade skivor i tekniska plastmaterial såsom polykarbonat (PC), ABS, PETG och PMMA. Bolagets produkter används inom ett brett spektrum av applikationer, däribland säkerhetsprodukter, maskinskydd, ishockeyrinkar, växthus, pooltak, ljudbarriärer, resväskor och fordonsdetaljer.

Bolaget har sitt huvudkontor i Borensberg, Sverige, och bedriver produktion vid fem anläggningar i Sverige, Tjeckien, Spanien och Finland samt har en distributionsenhet i Tyskland. Verksamheten bedrivs och rapporteras i tre geografiska segment:

  • North Europe: Omfattar verksamheterna i Sverige och Finland (47 % av externa omsättningen i Q3 2026).
  • East Europe: Omfattar verksamheterna i Tjeckien (20 % av externa omsättningen i Q3 2026).
  • West and South Europe: Omfattar verksamheterna i Tyskland och Spanien (33 % av externa omsättningen i Q3 2026).

Rekommendation - Strategisk omställning i en avvaktande marknad

Arla Plast visade under det tredje kvartalet 2026 en svag organisk försäljningsutveckling (-5 %) och pressade rörelsemarginaler till följd av en avvaktande marknad, högre råmaterialpriser samt kortsiktiga omstrukturerings- och sammanslagningskostnader i Finland. Trots detta uppvisar bolaget en stark balansräkning med en soliditet på 70,8 % och har vid kvartalets slut återhämtat en nettokassa om 4,9 MSEK. Strategiska ompositioneringar i Väst- och Sydeuropa bär frukt i form av stärkta bruttomarginaler, men en fortsatt osäker europeisk byggkonjunktur, volatila råvarupriser samt annonserat ledningsbyte (VD lämnar under 2027) innebär en ökad osäkerhet på kort till medellång sikt.

Riktkurs: 53,50 SEK Värderingsintervall: 45 – 62 SEK AI Betyg: 🟡

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Långsiktiga mål:
Arla Plasts uttalade finansiella mål över en konjunkturcykel uppgår till:

  • Omsättningstillväxt: Årlig organisk tillväxt om minst 5 %. (Utfall Jan-Sep 2026: -14,3 % organiskt).
  • Rörelsemarginal (EBIT): Minst 10 %. (Utfall Jan-Sep 2026: 6,3 %).
  • Nettoskuldsättning: Nettoskuld/EBITDA ska inte överstiga 2,5 gånger. (Utfall Jan-Sep 2026: 0,0x).
  • Utdelningspolicy: 30–50 % av årets resultat.

Målen har ej justerats i rapporten, men bolaget ligger för närvarande under sina tillväxt- och lönsamhetsmål, medan skuldsmålet uppfylls med god marginal.

Framtidsutsikter och sentiment:
VD Christian Krichau beskriver marknaden inför det fjärde kvartalet som fortsatt avvaktande med osäker utveckling för råmaterialpriser. Prisökningarna på råmaterial drivs främst av aviserade kapacitetsanpassningar från europeiska råmaterialproducenter snarare än ett starkt underliggande marknadsbehov. VD-ordet präglas av ett försiktigt sentiment där styrkan i bolagets diversifierade produktportfölj och finansiella ställning lyfts fram. En viktig ledningsförändring är att VD Christian Krichau har meddelat att han lämnar sin post senast den 19 mars 2027, och rekrytering av efterträdare pågår.

Trender och initiativ:

  • Sammanfällning och optimering av de operativa enheterna i Finland samt intern omfördelning av produktion belastar kortsiktigt resultatet med driftstörningar, men syftar till långsiktig kostnadseffektivitet.
  • Ompositionering av kundportföljen i West and South Europe prioriterar bruttomarginal framför volym.
  • Byggindustrin är fortsatt dämpad, medan industriella projekt och fordonssegmentet visar stabil eller ökande aktivitet.

Verksamhetsutveckling: Volymtapp motverkas av produktmix och priskompensation

Under det tredje kvartalet 2026 ökade nettoomsättningen med 4 % till 329,1 MSEK (317,4), men den organiska försäljningen backade med 5 %. Ökningen var främst inorganisk (Aikolon Oy) samt driven av högre råmaterialpriser som vältrats över på kund, tillsammans med en gynnsam kund- och produktmix som parerade de lägre underliggande försäljningsvolymerna, särskilt inom bygg- och konsumentsektorerna. Transparent polykarbonat (TPC) fortsätter att vara det dominanta och mest lovande segmentet (41 % av omsättningen), medan MWPC (Kanalplast) visar störst svaghet till följd av byggsektorns tillbakagång. Geografiskt utgör övriga Europa och Tyskland de största marknaderna.

Den svagare volymutvecklingen och råmaterialprisernas volatilitet reflekteras i en pressad bruttomarginal på 20,6 % (21,5 %) för kvartalet. Rörelsemarginalen (EBIT) kom in på 5,6 % (7,6 %) med ett rörelseresultat som sjönk med 24 % till 18,4 MSEK. Skillnaden mellan brutto- och rörelsemarginal utgörs primärt av bibehållna försäljnings- och administrationskostnader. Segmentet North Europe stärke sin marginal till 6,6 % trots sammanslagningsstörningar, medan East Europe tyngdes ner rejält (6,0 % mot föregående 13,5 %) av underabsorption av fasta kostnader vid lägre produktionsvolymer. West and South Europe (2,6 %) led av volymtapp men uppvisar en förbättrad underliggande bruttomarginal till följd av ompositioneringen.

Finansiell Ställning: Solid grund för bibehållen investeringstakt

Arla Plast uppvisar en mycket stabil balansräkning, där balansomslutningen vid utgången av Q3 2026 uppgick till 1 020,0 MSEK och soliditeten stärktes till 70,8 % (68,5 %). Bolaget har återintagit en nettokassaposition (4,9 MSEK), vilket tillsammans med en nettoskuld/EBITDA på 0,0x ger stort finansiellt handlingsutrymme. De operativa tillgångarna utgörs i huvudsak av materiella anläggningstillgångar, varulager och kundfordringar.

Det operativa kassaflödet i Q3 uppgick till 32,9 MSEK (45,7), starkt påverkat av ökad kapitalbindning i rörelsekapitalet (+3,3 MSEK under Q3, men -60,3 MSEK för Jan-Sep) drivet av högre råmaterialpriser. Trots en avvaktande marknad fortsätter bolaget med sin offensiva investeringsstrategi (Capex i Q3 utgjorde 1,8 % av omsättningen och 2,6 % för årets första nio månader) finansierat helt med egna medel. Syftet är att modernisera produktionsnätverket, främst i Finland, vilket förväntas optimera processerna, minska kostnaderna och ge en tydlig marginalhävstång när de industriella volymerna återvänder.

Försäljningsprognos: Återhämtning driven av cyklisk vändning och TPC-tillväxt

Som operativt tillverkningsbolag är Arla Plasts försäljning starkt korrelerad med den allmänna europeiska industri- och byggkonjunkturen samt råmaterialprisernas volatilitet. Försäljningen de kommande åren väntas präglas av en gradvis återhämtning efter den senaste tidens dämpade efterfrågan, särskilt inom byggsektorn.

På produktnivå förväntar jag mig att TPC (Transparent polykarbonat), som idag utgör 41 procent av omsättningen, kommer att vara den primära tillväxtmotorn. Detta segment gynnas av strukturella behov inom säkerhet, maskinskydd och infrastruktur. MWPC (Kanalplast), som haft den svagaste utvecklingen på grund av byggsektorns inbromsning, väntas visa en kraftig procentuell rekyl från låga nivåer när räntesänkningar får fullt genomslag på den europeiska byggmarknaden framåt 2028–2029. Försäljningen drivs initialt inte av helt nya produkter, utan snarare av volymåterhämtning i den befintliga portföljen, synergier från det nyliga Aikolon-förvärvet samt en strategisk ompositionering i Väst- och Sydeuropa där bolaget nu prioriterar värde framför volym.

För 2027 prognostiseras en försiktig tillväxt om 3 procent, då marknaden förblir avvaktande och råmaterialpriserna behöver stabiliseras. Under 2028 och 2029, i takt med att konjunkturen vänder upp och ny permanent VD har etablerat sin strategi, väntas den organiska tillväxten nå bolagets historiska målsättning om 5-6 procent årligen. För 2030 och 2031 antas en stabil tillväxt på 4-5 procent, understödd av stabil efterfrågan från industri- och fordonssegmenten. För evighetsvärdet (terminal value) appliceras en normaliserad långsiktig tillväxttakt om 2,0 procent, vilket speglar historisk europeisk BNP-tillväxt och inflation.

Marginalprognos: Vägen tillbaka till bolagets lönsamhetsmål

Givet den pressade EBIT-marginalen om 5,6 procent i Q3 2026 (ned från 7,6 procent) finns en betydande hävstång i takt med att försäljningsvolymerna återvänder. Som ett kapitalintensivt tillverkningsbolag är Arla Plast känsligt för underabsorption av fasta kostnader, vilket var tydligt i Östeuropa under kvartalet.

Marginalexpansionen under de kommande fem åren vilar på tre pelare:

  1. Prisjusteringar som kompenserar för de högre råmaterialpriserna.
  2. Realisering av synergier och kostnadsbesparingar från sammanläggningen av de operativa enheterna i Finland, vilka just nu kortsiktigt tynger resultatet med driftstörningar.
  3. En mer lönsam kundmix i "West and South Europe" där bolaget redan nu börjat prioritera bruttomarginal framför volym.

För 2027 förväntas EBIT-marginalen stiga marginellt till 6,5 procent allteftersom de finska omstruktureringarna slutförs. När volymerna återvänder bredare under 2028–2029 beräknas marginalen expandera mot 8,0–9,5 procent genom bättre operationell hävstång i fabriksnätverket. Framåt 2030 och 2031 bedömer jag att bolaget närmar sig sitt finansiella mål om en EBIT-marginal på 10,0 procent, givet att de interna effektiviseringsprogrammen bär frukt och kapacitetsutnyttjandet maximeras. I terminalvärdet normaliseras EBIT-marginalen försiktigt till 8,5 procent för att ta höjd för framtida konjunkturcykler.

ÅrFörsäljningstillväxt (%)EBIT-marginal (%)
2027 (Prognos)3,0 %6,5 %
2028 (Prognos)5,0 %8,0 %
2029 (Prognos)6,0 %9,5 %
2030 (Prognos)5,0 %10,0 %
2031 (Prognos)4,0 %10,0 %
Terminal Value2,0 %8,5 %

DCF Värdering

För att fastställa bolagets värde utgår beräkningarna från en estimerad basomsättning för 2026 om ca 1 000 MSEK. Investeringar (CAPEX) prognosticeras ligga något högre än avskrivningarna under tillväxtfasen 2028–2029 (cirka 4,0–4,5 % av omsättningen) för att understödja volymtillväxt och effektiviseringar, för att sedan normaliseras. Avskrivningarna (D&A) uppskattas uppgå till en stabil nivå om cirka 3,5 % av omsättningen över perioden. Rörelsekapitalet, drivet av kapitalbindning i lager och kundfordringar, förväntas utgöra ungefär 15 % av omsättningen. I terminalvärdet är CAPEX och avskrivningar i jämvikt.

Viktigaste antaganden i värderingen:

  • WACC: 8,8 % (Riskfri ränta: 2,5 %, Marknadsriskpremie: 5,5 %, Beta: 1,2, Lånekostnad efter skatt: ca 4,0 %)
  • Skattesats: 20,6 %
  • Evig tillväxttakt (Terminal Growth): 2,0 %
  • Nettokassa: 4,9 MSEK
  • Antal aktier: 20 980 000

Riktkurs: 53,50 SEK per aktie

Känslighetsanalys

För att visa hur värderingen reagerar på makroekonomiska och bolagsspecifika antaganden, prövas olika nivåer på WACC och evig tillväxt:

  • WACC 7,8 % / Evig tillväxt 3,0 %: ~68 SEK
  • WACC 8,8 % / Evig tillväxt 2,0 %: 53,50 SEK (Base Case)
  • WACC 9,8 % / Evig tillväxt 1,0 %: ~43 SEK

Tabell för prognos av kassaflöden

MSEK2027E2028E2029E2030E2031ETerminal Value
Omsättning1 0301 0811 1461 2041 2521 277
EBIT6787109120125109
Skatt (20,6 %)-14-18-22-25-26-22
NOPAT536987959987
Avskrivningar363840424445
CAPEX-41-46-52-48-47-45
Förändring NWC-5-8-10-9-7-4
Fritt kassaflöde (FCFF)435365808983

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.