Analys av Asker Healthcare

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades4 november 2026 kl. 07:34RekGrönaktiekurs vid analys68,50 kr

Analys av Asker Healthcare Group

Årtal och kvartal: 2026, Q3

Företagsbeskrivning

Asker Healthcare Group är en ledande europeisk företagsgrupp inom medicintekniska produkter och tjänster till hälso- och sjukvårdssektorn. Bolaget erbjuder huvudsakligen medicinskt förbrukningsmaterial, medicinteknisk utrustning samt relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i 19 länder genom fler än 60 dotterbolag och är indelad i tre geografiska affärsområden:

  • North: Sverige, Norge, Finland, Estland, Lettland och Litauen.
  • West: Nederländerna, Belgien, Luxemburg, Storbritannien, Irland och Danmark.
  • Central: Frankrike, Tyskland, Österrike, Schweiz, Slovakien, Polen och Tjeckien.

Rekommendation - Förutsägbar tillväxt i konjunkturokänslig bransch

Asker Healthcare Group fortsätter att leverera stark och förutsägbar tillväxt i en konjunkturokänslig bransch. Bolaget har uppnått sitt långsiktiga mål om en justerad EBITA-marginal om minst 10 % på rullande 12 månader, uppvisar god kapitaleffektivitet (R/RK om 68,8 %) och upprätthåller en mycket hög takt i sin förvärvsstrategi med bibehållen kontroll över skuldsättningen (Nettoskuld/EBITDA på 2,33x). Den temporära kassaflödes- och marginalpåverkan i Q3 från lagersatsningen i Göteborg är av övergående natur.

Riktkurs: 87 SEK Värderingsintervall: 75 - 105 SEK AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Asker har följande uttalade finansiella mål över en konjunkturcykel (medellång sikt):

  • Justerad EBITA-tillväxt: >15 % per år (Utfall R12M: +21 %).
  • Justerad EBITA-marginal: >10 % (Utfall R12M: 10,0 %).
  • Avkastning på rörelsekapital (R/RK): >50 % (Utfall R12M: 68,8 %).
  • Nettoskuld / EBITDA: <2,5x (Utfall R12M: 2,33x).
  • Utdelningspolicy: >30 % av årets resultat (Utfall 2025: 30 %).

Målen ligger fast och nås för närvarande på samtliga punkter. Sannolikheten att bolaget fortsätter att nå målen bedöms som hög, givet marknadens defensiva karaktär, den fungerande förvärvsmodellen ("twin engine") och skalfördelar.

VD framhåller ett mycket positivt sentiment och understryker att Askers "twin engine" (organisk tillväxt kombinerat med förvärv) fortsätter leverera enligt plan. Särskilt framhålls att globala tillverkare i allt högre grad söker samarbete med Asker för täckning i Europa. Trender i omsättning och resultat visar stadig uppgång; sedan helåret 2024 har R12M justerad EBITA ökat med 36 % och vinst per aktie mer än fördubblats. Externa faktorer som konjunktur och räntor har begränsad direkt påverkan på efterfrågan.

Potentiella triggers framöver:

  • Full idrifttagning och automatisering av det nya centrallagret i Göteborg under Q4 2026/Q1 2027, vilket eliminerar dubbla driftskostnader (ca 16 MSEK/kvartal) och frigör ca 100 MSEK i rörelsekapital.
  • Fortsatt marginalexpansion i förvärvade bolag i affärsområdena West och Central via skalfördelar och private label.
  • Ytterligare värdeskapande förvärv (fyra signerades i Q3, ytterligare tre slutfördes i okt/nov).

Stabil Omsättningstillväxt och Stärkta Marginaler

Nettoomsättningen i Q3 2026 uppgick till 4 756 MSEK (4 129), en ökning med 15 % jämfört med Q3 2025. Drivkrafterna var 5 % organisk tillväxt och 10 % förvärvad tillväxt. Tillväxten har historiskt legat stabilt över målet om 15 %, gynnad av icke-cyklisk efterfrågan inom sjukvården. Affärsområdet Central växte allra starkast med 32 % tillväxt driven av förvärv, medan West och North bidrog med stabil organisk och förvärvad tillväxt. Bolagets tillväxt står sig mycket starkt jämfört med övriga europeiska distributörer i sektorn.

Justerad EBITA-marginal uppgick till 9,9 % i Q3 2026, och rullande 12 månader nådde marginalen 10,0 % (9,5 %). Bruttomarginalen förbättrades till 42,1 % (40,8 %). Marginalerna stärks av skalfördelar, prishöjningar, förbättrad produktmix (mer private label) och god marginalmix i nyförvärvade bolag (särskilt i West och Central). Resultatet tyngdes tillfälligt av 16 MSEK i dubbla lager- och uppstartskostnader för lagret i Göteborg, exklusive dessa hade justerad EBITA-marginal uppgått till 10,3 %. Askers marginaler ligger i överkant för distributörer och tjänsteleverantörer i sektorn.

Finansiell Ställning och Investeringar för Framtiden

Askers balansräkning uppgår till totalt 18 906 MSEK. Kapitalstrukturen är förvärvsinriktad med betydande immateriella tillgångar (Goodwill och övriga utgör över 54 % av balansomslutningen). Nettoskulden ligger på 4 637 MSEK, med en Nettoskuld/EBITDA på 2,33x, vilket är tryggt under målet på max 2,5x. Varulagret har tillfälligt ökat på grund av uppstarten i Göteborg. Balansräkningen bedöms som finansiellt stark och ger utrymme för fortsatt förvärvsdriven tillväxt.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 360 MSEK i Q3. Det lägre kassaflödet i kvartalet förklaras av den tillfälliga lageruppbyggnaden inför driftsättningen av det nya distributionscentret (-248 MSEK i rörelsekapitalförändring). För jan–sep var det justerade operativa kassaflödet dock starkt på 1 113 MSEK.

Investeringsstrategin är kapitallätt där organiska investeringar (capex) normalt uppgår till omkring 2 % av omsättningen. Huvuddelen av kassaflödet återinvesteras i förvärv av nischade kvalitetsbolag för att konsolidera den europeiska medtech-marknaden. Tillfälligt högre capex-investeringar har allokerats till centrallagret i Göteborg, vilka nu är i slutskedet. Detta förväntas stärka framtida tillväxtkapacitet, förbättra logistikeffektiviteten och driva marginalexpansion från och med 2027.

Försäljningsprognos och Efterfrågedynamik

Som ett operativt tillväxtbolag med en tydlig "buy-and-build"-strategi (twin-engine) drivs Asker Healthcare Groups försäljning av både en konjunkturokänslig underliggande organisk efterfrågan och en beprövad förvärvsmodell. Efterfrågan på bolagets huvudkategori, medicinskt förbrukningsmaterial (över 90 % av omsättningen), vilar på starka megatrender i form av en åldrande europeisk befolkning och ett underliggande vårdbehov som är helt frikopplat från makroekonomiska svängningar. På en mer detaljerad produktnivå ser vi att tillväxten framåt kommer att drivas starkt av en ökad penetration av bolagets egna varumärken (private label) samt av att tjänstesegmentet (idag knappt 10 %) växer snabbare än snittet, då sjukhus i allt högre grad outsourcar installation, service och logistikhantering för att spara resurser. Geografiskt förväntas den organiska basen i affärsområde North att ticka på med 4-5 % årligen, medan affärsområdena West och Central kommer stå för lejonparten av den förvärvade tillväxten när Asker fortsätter konsolidera den fragmenterade europeiska marknaden. För de kommande fem åren prognostiseras en gradvis fallande men fortsatt hög tillväxt; från 14 % i närtid ned mot 7 % i slutet av prognosperioden. Nedgången i procentuell tillväxt återspeglar utmaningen att bibehålla en relativ förvärvstakt i takt med att omsättningsbasen växer. Det eviga värdet (terminal value) sätts till en uthållig och uteslutande organisk tillväxttakt om 3,0 %, vilket speglar långsiktig vårdinflation och stabil volymtillväxt i linje med demografin.

Lönsamhetsutveckling och EBIT-marginalprognos

Givet Askers operativa karaktär och höga andel immateriella tillgångar från förvärv (vilket skapar ett gap mellan EBIT och justerad EBITA) kommer EBIT-marginalen successivt att förstärkas under de kommande åren. Nuvarande EBIT-marginal hämmas tillfälligt av dubbla drifts- och lagerkostnader i samband med uppbyggnaden av det nya automatiserade centrallagret i Göteborg. När denna anläggning tas i full drift under 2027 försvinner kostnader på cirka 64 MSEK i årstakt, vilket ger en omedelbar positiv marginaleffekt. Utöver detta drivs marginalexpansionen av tre faktorer: 1) operationell hävstång där centrala administrationskostnader sjunker i relation till en växande omsättning, 2) bruttomarginalförstärkningar när andelen egna varumärken ökar i de nyligen förvärvade bolagen i Mellaneuropa, och 3) synergier på inköpssidan tack vare Askers ökade förhandlingsmakt gentemot globala leverantörer. EBIT-marginalen väntas därför stiga från nuvarande nivåer kring 6,6 % till att stabiliseras på 8,5 % mot slutet av femårsperioden, vilket motsvarar en justerad EBITA-marginal en bra bit över bolagets 10 %-mål.

DCF Värdering

Avskrivningar (D&A): Asker har i dagsläget avskrivningar som uppgår till cirka 5,5 % av omsättningen, vilket till stor del drivs av amorteringar på immateriella tillgångar från den höga förvärvstakten. I takt med att den procentuella tillväxten i omsättningen planar ut och förvärvens relativa storlek minskar, förväntar jag mig att avskrivningarna sjunker gradvis för att i normaliserat läge (Terminal Value) landa på cirka 4,0 % av omsättningen.

Investeringar (CAPEX): Nuvarande CAPEX ligger på 2,9 %, delvis till följd av uppbyggnaden av det nya automatiserade centrallagret i Göteborg. När detta väl tas i full drift under 2027 kommer investeringsbehovet att minska. Jag prognostiserar en nedgång i CAPEX till 2,0 % mot slutet av prognosperioden. I evighetsfasen (Terminal Value) antas CAPEX och avskrivningar vara i balans (båda på 4,0 %) för att reflektera ett tillstånd där bolaget endast underhållsinvesterar och ersätter förbrukade tillgångar i samma takt som de skrivs av.

Förändring i rörelsekapital (NWC): Historiskt har rörelsekapitalet bundit kapital (ca -1,8 % av omsättningen) i takt med tillväxt och förvärv. Genom ökad förhandlingsmakt och effektivare logistik när Göteborgslagret är i drift, bör bolaget kunna effektivisera sin lagerhållning. Jag prognostiserar ett kontinuerligt men avtagande behov av rörelsekapitalinvesteringar om cirka -1,0 % till -0,5 % av omsättningen under prognosperioden, för att i evighetsfasen stabiliseras runt -0,5 % för att stötta den långsiktiga organiska tillväxten om 3 %.

Motiverat värde / Riktkurs: 87 SEK

Känslighetsanalys

WACC / Evig tillväxt2,0 %2,5 %3,0 % (Bas)3,5 %4,0 %
6,5 %94105118136160
7,0 %818999112128
7,5 % (Bas)72788796108
8,0 %6368758391
8,5 %5661667278

Rimligt värderingsintervall: Givet känsligheten i WACC och tillväxtbedömningar anser jag att ett rimligt värderingsintervall för bolaget ligger mellan 75 och 105 SEK per aktie, med ett motiverat basvärde på 87 SEK.

Tabell för prognos av kassaflöden

MSEK20272028202920302031Evigt värde (TV)
Försäljning21 24823 79826 17828 27230 25131 159
Försäljningstillväxt14,0 %12,0 %10,0 %8,0 %7,0 %3,0 %
EBIT1 5301 8092 0942 3472 5712 649
EBIT-marginal7,2 %7,6 %8,0 %8,3 %8,5 %8,5 %
Skatt (22%)-337-398-461-516-566-583
NOPAT (EBIT - Skatt)1 1931 4111 6331 8312 0052 066
Avskrivningar (D&A)1 1691 2371 3091 3291 3611 246 (4,0%)
Investeringar (CAPEX)-616-595-576-565-605-1 246 (4,0%)
Förändring Rörelsekapital-212-238-209-198-151-156 (0,5%)
Fritt kassaflöde (FCFF)1 5341 8152 1572 3972 6101 910

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.