Analys av Bien Sparebank

Årtal & kvartal2025 Q3Analyserades5 november 2025 kl. 06:03RekGrönaktiekurs vid analys—

Analys av Bien Sparebank ASA

Årtal och kvartal:

2025, Kvartal Q3

Företagsbeskrivning

Bien Sparebank ASA är en nischad norsk sparebank med stark lokal förankring i Oslo-området (Oslo, Asker, Bærum, Nordre Follo och Nesodden), där cirka 75 % av kunderna är verksamma. Banken fokuserar på traditionell bankverksamhet riktad mot privatpersoner (personmarked, PM) och små till medelstora företag (bedriftsmarked, BM), med huvuddelen av intäkterna genererade inom bolån och inlåning. Affären stöds av tillgång till Eika-alliansen, som ger digital infrastruktur, kompetens och stordriftsfördelar, vilket möjliggör att Bien kan bibehålla kundnärheten och samtidigt dra nytta av effektiva lösningar och regulatorisk compliance.

Rekommendation

Bien Sparebank presenterar fortsatt stabil tillväxt, stärkta marginaler i förhållande till sitt kapital och låg kreditrisk, tillsammans med en välskött balansräkning. Banken har under 2025 stärkt sin position på den lokala marknaden, ökat både in- och utlåning betydligt, och har robusta kapital- och likviditetsbuffertar. Även om kostnadseffektiviteten har mattats något och det finns viss ökning i kreditförsämrade lån, bedöms detta vara inom hanterbara nivåer och risker. Marknaden och interna guidningar talar för stabil efterfrågan lokalt och bibehållen låga kreditförluster. Jämfört med tidigare kvartal syns en uppväxlad offensiv men utan att risknivån eskalerar. Sammantaget indikerar den finansiella utvecklingen samt stabil lokal affärsmodell ett fortsatt klart positivt betyg.

AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Bien har uttalat som mål att nå 10 mrd NOK i förvaltningskapital senast 2026 (8,3 mrd Q3 2025), stödd av fortsatt stark utlåns- och inlåningstillväxt. Tillväxtstrategin bygger på att stärka rådgivningskapaciteten med rekryteringar och vidareutveckla system för personlig rådgivning, men även öka effektiviteten via Eika-samarbetet och ökad digitalisering – t.ex. genom att börja nyttja AI för processautomatisering. VD betonar robust tillväxt, marknadsandelar och fortsatt låg kreditrisk som prioritet. De långsiktiga målen ligger fast sedan tidigare rapporter. Mål för lönsamhet och utdelning är ej explicit publicerade, men banken signalerar stabila utdelningar samt prioriterar fortsatt hög soliditet över aggressiv expansion. Ledningens guidning är tydligt positiv, sentimentet är optimistiskt men konservativt prudent, och förväntad marknadsutveckling i Oslo-området upplevs gynnsam jämfört med rikssnitt. Utlåns- och förvaltningskapaciteten bedöms som god.

Försäljning

Huvuddelen av bankens intäkter kommer från bolån till privatpersoner (PM, låneportfölj >4,1 mrd NOK), kompletterat av företagsutlåning (~9 % av totalportföljen). Utlån via Eika Boligkreditt (EBK) har ökat med 44 % yoy till 2,24 mrd, så att Bien via samarbetet kan fortsätta växa snabbt även utan att belasta egen balansräkning lika mycket. Total utlåning (inkl. EBK) växte ca 20 % på 12 månader (10 % förra året). Inlåning har ökat >12 % yoy, inlåningsmarginalen ligger kvar på konkurrenskraftiga nivåer. Portföljkvaliteten (lågt NPL) vittnar om effektiv riskstyrning. Tillväxtpotentialen ligger främst inom det personliga segmentet i Oslo-regionen, medan exponeringen mot kommersiella fastigheter är måttlig.

Marginaler

Räntenettot har förbättrats till 2,36 %, något lägre än Q3 2024 men i linje med året. Kostnads-/intäktsrelation (C/I) har försämrats något till 48,4 % (46,6 % Q3 2024), främst beroende på ökade personalkostnader och marknadsinvesteringar för jubileum. Nettoresultat efter skatt och egenkapitalavkastning (ROE) har stärkts till 9,25 % (8,55 % föregående år, 9,16 % Q3 2024), klart över svensk/norskt branschsnitt för sparbanker. Låg kreditförlustnivå (0,01 %) och driften är fortsatt effektiv trots offensiv expansion. Jämfört med konkurrenter är marginalerna konkurrenskraftiga, om än något högre personalkostnad per intjänad krona, troligen pga affärsmodellen.

Balansräkning

Totala tillgångar uppgår till 6,0 mrd NOK (upp från 5,4 mrd), starkt tillskott av kundinlåning, ökade placeringar i räntebärande värdepapper samt expansion av låneportföljen. Egenkapital 743 mNOK (ökning med 39,2 mNOK gentemot Q3 2024), soliditet och kapitalkvoter avsevärt bättre än lagstadgade krav (ren kjernekapitaldekning 22,1 %, konsoliderad). Likviditetshantering bedrivs försiktigt med konservativa policies och överlikviditet placerad hos Eika Kapitalforvaltning. Bristande obalanser eller större riskackumulering föreligger ej. Ökad upplåning via värdepapper (1,14 mrd) har matchats väl av tillgångstillväxten.

Kassaflöde

Kassaflödet från operationell verksamhet är svagt negativt (–16,3 mNOK Q3), vilket dock speglar en offensiv netto-utbetalning av lån och är typiskt för växande banker. Investeringar har varit låga, viss positivt inflöde från försäljning av värdepapper. Ett starkt finansieringskassaflöde, i första hand via nyemitterad värdepappersskuld, har gett ökad likviditet (kassa upp från 110,5 till 214,1 mNOK). Ingen oroande utveckling utan en naturlig effekt av stark tillväxt.

Investeringsstrategi

Bien prioriterar fortsatt tillväxt i personmarknad/lägenhetslån i sin hemmamarknad och investeringar i kompetensförstärkning och rådgivningskvalitet. Investeringar sker i digitala kanaler, automatisering samt fortsatt deltagande i Eika-alliansens utvecklingsarbete. Finansieras genom vinstmedel och försiktig upplåning, inte genom riskabelt ökad hävstång eller förvärv. Ingen större strategiförändring sedan tidigare rapport.

Nyckeltal

NyckeltalQ3 2025Q3 2024Hela 2024
Nettoresultat, mNOK50,648,160,8
Räntenetto, mNOK101,796,6127,9
Brutto utlånetillväxt (y/y)20,1%10,1%15,1%
ROE (egenkapitalavkastning)9,25%9,16%8,55%
Nettomarginal (räntenetto / GFK)2,36%2,48%2,43%
Kostnadsprocent (C/I)48,4%46,6%49,2%
Ren kjernekapitaldekning (kons.)22,1%20,6%21,0%
NPL (andel över 90 dagar)0,57%0,52%<0,6%

Banken levererar starkare än branschsnitt på tillväxt, ROE och kapitaltäckning, men är något mindre skalekonomisk än storbankerna.

Risker

Mest betydande risk är fortsatt kreditrisk kopplad till regional fastighetsmarknad, men portföljen utmärks av låg belåningsgrad och strikt kreditgivning. Ränterisk är under kontroll givet den försiktiga matchningen och nya regelverket (CRR3) kan minska kapitalkrav för bankens typiska exponering. Operativa och regulatoriska risker (t.ex. kring Eika) följs noggrant. Strategiska risker kopplas till lokal konkurrens och potentiell framtida konsolidering. Banken anser själv att risknivån är låg och nuvarande resultatrisker hanteras effektivt.

Innovation & Teknik

Genom Eika-samarbetet får Bien tillgång till moderna banksystem, digitala lösningar och kan snabbt införa AI-baserade lösningar som processautomatisering. Fördelarna utgörs av hög digital tillgänglighet för kunderna men med bibehållen personlig rådgivning. Ingen teknisk ledarställning mot storbankerna, men över genomsnittet bland nischbanker. R&D-budgeten exponeras främst via Eika-gruppen snarare än internt, vilket är vanligt bland sparbanker i Norden där samarbeten ger snabb teknikuppgradering.

Kuriosa

Banken grundades 1885 och firar 140-årsjubileum 2025. Slogan är "I en liten bank är alla kunder stora", vilket illustrerar bankens uttalade ambition att kombinera närhet, personlig service och samhällsengagemang med moderna bankprodukter.