Analys av Exel Composites
Analys av Exel Composites Oyj
Årtal och kvartal: 2026, Q3
Företagsbeskrivning
Exel Composites är en global finsk tillverkare och leverantör av avancerade kompositprofiler och rör som tillverkas huvudsakligen genom pultrusion- och pullwinding-teknologier. Bolagets produkter används för att ersätta traditionella material med lättare, starkare och mer energieffektiva lösningar. Bolagets två huvudsakliga affärsområden är Räätälöidyt Ratkaisut (Engineered Solutions), som fokuserar på skräddarsydda kompositer för specifika kundbehov, samt Teolliset Ratkaisut (Industrial Solutions), som är inriktat på mer standardiserade högvolymtillämpningar. Slutmarknaderna delas in i Bygg och infrastruktur (Rakennukset ja infrastruktuuri), Industri (Teollisuus), Energi (Energia), Transport (Kuljetus) samt Övrigt (Muut, vilket inkluderar försvarstillämpningar). Bolaget har global verksamhet med tillverkning och försäljning i bland annat Europa, Kina och Indien.
Rekommendation - Imponerande turnaround driven av strukturella megatrender
Exel Composites har genomfört en märkbar och imponerande vändning under 2026. Efter ett svagt 2025 har bolaget lyckats omsätta sin starka orderbok i kraftig tillväxt och avsevärd marginalförstärkning. Den strategiska satsningen på energi och försvarssektorn, i kombination med den framgångsrika kapacitetsökningen i Indien (där ett nytt ramavtal med Suzlon värt över 100 MEUR tecknades) och förbättrad operativ effektivitet, har drivit upp lönsamheten kraftigt. Kassaflödet har svängt till positivt och skuldsättningsgraden har nästan halverats.
Även om ledningen flaggar för en viss dämpning i tillväxttakten under det fjärde kvartalet till följd av två exceptionellt starka kvartal, är fundamenta och marknadstrender (elnätsinvesteringar, vindkraft i Indien, ökade försvarsbudgetar i EU) mycket gynnsamma. Då kvalitetsstämpeln stärks genom finansiell hälsa och en tydligt positiv framtidsutsikt förbättras bolagets profil betydligt.
Riktkurs: 21,70 EUR Värderingsintervall: 17,00 - 27,00 EUR AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Exel Composites har som övergripande mål att bli den ledande leverantören av hållbara kompositlösningar globalt genom att fokusera på snabbväxande applikationer, operativ excellens och strikt kassaflödeshantering. För helåret 2026 upprepar bolaget sin guidning: omsättning och justerat rörelseresultat förväntas öka väsentligt jämfört med 2025.
VD Paul Sohlberg uttrycker stark tillförsikt i sitt uttalande och framhåller att strategigenomförandet ger tydliga resultat, särskilt inom energi och försvar. VD tonar dock ner förväntningarna något inför Q4 2026 och uppger att tillväxten väntas dämpas något jämfört med de två exceptionellt starka föregående kvartalen.
Framtidsutsikter och marknadstrender:
- Vindkraft & Energi: IEA bedömer att globala elnätsinvesteringar behöver öka med 50 % till 2030, vilket gynnar Exels kompositledningskärnor. I Indien växte vindkraftskapaciteten med 46 % under senast avslutade räkenskapsår, vilket direkt stöttar expansionen för Exels indiska enhet.
- Försvar: EU-länderna ökade försvarsutgifterna med 20 % under 2025 och väntas nå 454 miljarder euro 2026. Exels produkter (t.ex. till kamouflagenät/mastelement) ser en markant efterfrågan.
- Triggers: Fullt idrifttagande av kapaciteten för Suzlon-avtalet fram till Q1 2027, nya storkundsavtal inom energi/elnät samt eventuell marginalexpansion i Kina efter kommersiellt genombrott inom lokala busssegmentet.
Stark Volymtillväxt och Kraftig Marginalexpansion
Försäljningen under Q3 2026 visade en exceptionell styrka och steg med 59,3 % till 38,4 MEUR, vilket summerar till en omsättning på 103,2 MEUR (+39,1 %) för årets första nio månader. Tillväxten underbyggs av strukturella medvindar snarare än tillfälliga effekter, vilket understryks av att orderstocken vid utgången av september nästan dubblerats till 97,9 MEUR. Affärsområdet Räätälöidyt Ratkaisut (ESBU) står för cirka 76 % av omsättningen och växte med starka 28,6 %, drivet av försvar och elnät. Teolliset Ratkaisut (ISBU) uppvisade samtidigt en explosiv tillväxt på 87,5 %, vilket förklaras av hög efterfrågan från vindkraftssektorn i kombination med volymökningar i Kina och Indien. Energi är den överlägset största tillväxtmotorn (+107,4 % och drygt 31 % av omsättningen). Transportsegmentet växer stabilt men hålls tillbaka något av skärpt konkurrens inom elbussar.
Den kraftiga försäljningstillväxten och ett förbättrat kapacitetsutnyttjande har, tillsammans med tidigare optimeringsprogram, skapat en massiv marginalexpansion. Under tredje kvartalet levererade bolaget ett justerat rörelseresultat (EBIT) på 3,4 MEUR motsvarande en marginal på 8,8 % (upp från 3,9 % under Q3 2025). Den minskade andelen engångskostnader gör att avståndet mellan bruttomarginal och rörelsemarginal krymper snabbt. Följaktligen närmar sig Exel Composites nu branschledande lönsamhetsnivåer på mellan 7 och 11 %.
Finansiell Stabilitet, Kassaflödesvändning och Riktade Kapacitetsinvesteringar
Lönsamhetslyftet har snabbt resulterat i en starkare och mer motståndskraftig balansräkning. Vid slutet av Q3 uppgick tillgångarna till 103,7 MEUR och det egna kapitalet till 31,6 MEUR. Skuldsättningen har minskat påtagligt; nettoskulden har krympt till 22,5 MEUR, och i relation till rullande 12-månaders justerad EBITDA innebär detta en hälsosam ratio på 1,7x (jämfört med 3,4x föregående år). Gearingen har fallit kraftigt till 71,3 % och soliditeten ligger stabilt kring 32,2 %. Detta indikerar att finanserna nu ger bolaget betydande handlingsutrymme.
Vidare har det operativa kassaflödet vänt från -5,7 MEUR under årets första nio månader 2025, till solida +8,3 MEUR under samma period 2026, motsvarande hela 8,1 % av omsättningen. Det starka kassaflödet från den löpande verksamheten finansierar bolagets accelererade expansionsplaner väl. Exels bruttoinvesteringar (Capex) uppgick till 6,4 MEUR under Q1-Q3 (6,2 % av omsättningen), vilket huvudsakligen är inriktat mot tillväxt. Kritiska projekt inkluderar utbyggnaden av kapacitet i Indien för att möta efterfrågan från Suzlon, samt produktionsutbyggnad i finska Joensuu riktad mot flygindustrin.
Försäljningsprognos: Tillväxt driven av grön energi och försvarsinvesteringar
Som ett operativt tillverkningsbolag är Exel Composites försäljning direkt kopplad till den globala industriella efterfrågan och dess förmåga att vinna marknadsandelar inom specifika nischer. Vår försäljningsmodell bygger på en segmenterad "bottom-up"-analys av bolagets slutmarknader, primärt Energia och Muut (Försvar), vilka idag utgör över 60 % av omsättningen.
Under de kommande åren (2027–2028) förväntar vi oss en fortsatt stark tillväxt, drivet av det fulla idrifttagandet av kapaciteten för Suzlon-avtalet (Indien) senast Q1 2027, samt den strukturella upprustningen av europeiska försvarsbudgetar. Bolagets kompositer, som används till bland annat vindkraftsturbiner, ledningskärnor för elnät och kamouflagenät, åtnjuter en oelastisk och stark efterfrågan. Från 2029 och framåt estimerar vi en gradvis dämpning av tillväxttakten i takt med att marknaden mognar och jämförelsetalen blir tuffare. Framgångarna inom elbussar i Kina och den nya flygindustrikapaciteten i Joensuu adderar ytterligare volymer, men konkurrensen inom transportsegmentet agerar som en bromskloss för de mest aggressiva tillväxtscenarierna. Följaktligen modellerar vi en initialt tvåsiffrig tillväxt som därefter konvergerar ned mot ett normaliserat, evigt tillväxtantagande (terminal growth) om 2,5 %, vilket ligger i linje med förväntad global BNP-tillväxt kombinerat med en viss strukturell premie för lättviktsmaterial.
Marginalprognos: Operativ hävstång genom högre kapacitetsutnyttjande
Exel Composites har en affärsmodell med betydande fasta kostnader i sin tillverkningsstruktur (pultrusion/pullwinding), vilket innebär att volymökningar skapar en kraftig operativ hävstång (operating leverage). Detta bevisades under 2026 där EBIT-marginalen steg till 8,8 % i tredje kvartalet.
Givet vår försäljningsprognos bedömer vi att EBIT-marginalen kommer att fortsätta expandera under de kommande 24 månaderna, i takt med att anläggningarna i Indien och Kina når ett optimalt kapacitetsutnyttjande och bolaget sprider sina fasta kostnader över en avsevärt större intäktsbas. Vi prognostiserar att marginalen når en topp runt 9,2 % år 2029. Därefter räknar vi med en viss marginalkontraktion ned mot historiska branschgenomsnitt. Detta beror dels på priskonkurrens när fler aktörer bygger ut kapacitet inom vindkraft och elnät, dels på en normalisering av råvarupriser (glas- och kolfiber) som kan pressa bruttomarginalerna. I terminalvärdet räknar vi med en långsiktigt uthållig EBIT-marginal på 8,5 %, vilket reflekterar bolagets bevisade förmåga till värdeskapande men tar höjd för affärsmodellens inneboende konjunkturkänslighet och industriella konkurrens.
| År | Försäljningstillväxt (%) | EBIT-marginal (%) |
|---|---|---|
| 2027 | 15,0 % | 8,5 % |
| 2028 | 10,0 % | 9,0 % |
| 2029 | 7,0 % | 9,2 % |
| 2030 | 5,0 % | 9,0 % |
| 2031 | 4,0 % | 8,8 % |
| Terminal Value (Evigt värde) | 2,5 % | 8,5 % |
DCF Värdering
För att bygga en realistisk kassaflödesmodell har värderingen utgått ifrån ett antal centrala prognoser kring bolagets bindning och förbrukning av kapital:
- Avskrivningar (D&A): Historiskt ligger avskrivningarna på cirka 3,4–3,5 % av omsättningen. Vi antar att denna nivå bibehålls över prognosperioden (3,5 %), eftersom tillverkningsindustrin kräver en kontinuerlig underhållstakt. I terminalvärdet antar vi att avskrivningar är lika med CAPEX.
- Investeringar (CAPEX): Efter förhöjda investeringsnivåer (ca 6,2 % av omsättningen) för kapacitetsutbyggnad i Indien och Joensuu förväntas CAPEX successivt minska från 5,5 % år 2027 ned till 3,5 % år 2031, i takt med att fokus skiftar från expansion till underhåll och optimering.
- Förändring i rörelsekapital (NWC): Kapital kommer oundvikligen bindas i lager och kundfordringar under expansionsfasen. Förändringen prognostiseras till cirka 10 % av den årliga omsättningsökningen. När tillväxten planar ut frigörs kassaflödet i högre grad.
Centrala värderingsantaganden och utfall:
- WACC (Diskonteringsränta): 9,0 % (Baserat på skuldsättning i en konjunkturkänslig sektor balanserat mot stabil efterfrågan från energi och försvar)
- Skattesats: 20 %
- Företagsvärde (Enterprise Value): ca 175 MEUR
- Nettoskuld: 22,5 MEUR
- Motiverat Eget Kapital: 152,5 MEUR
- Antal aktier: 7 032 000 st
- Riktkurs: 21,70 EUR per aktie
Känslighetsanalys
För att förstå riskerna i modellen görs en känslighetsanalys på evig tillväxt och WACC:
- Pessimistiskt scenario (WACC 10,0 %, evig tillväxt 1,5 %): Värde per aktie ca 16,50 EUR.
- Optimistiskt scenario (WACC 8,0 %, evig tillväxt 3,5 %): Värde per aktie ca 29,80 EUR. Ett rimligt värderingsintervall för bolaget bedöms ligga mellan 17,00 EUR och 27,00 EUR, beroende på hur väl bolaget lyckas försvara sina marginaler när vindkraftsmarknaden mognar.
Tabell för prognos av kassaflöden
Nedan visas en sammanställning av den diskonterade kassaflödesmodellen (FCFF – Free Cash Flow to Firm). Siffrorna är angivna i miljoner EUR (MEUR).
| MEUR | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Evigt värde (Terminal) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 157,9 | 173,7 | 185,9 | 195,1 | 203,0 | 208,0 |
| EBIT | 13,4 | 15,6 | 17,1 | 17,6 | 17,9 | 17,7 |
| Skatt (20 %) | -2,7 | -3,1 | -3,4 | -3,5 | -3,6 | -3,5 |
| NOPAT | 10,7 | 12,5 | 13,7 | 14,1 | 14,3 | 14,2 |
| Avskrivningar | 5,5 | 6,1 | 6,5 | 6,8 | 7,1 | 7,3 |
| CAPEX | -8,7 | -7,8 | -7,4 | -7,4 | -7,3 | -7,3 |
| Förändring Rörelsekapital | -2,1 | -1,6 | -1,2 | -0,9 | -0,8 | -0,5 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 5,4 | 9,2 | 11,6 | 12,6 | 13,3 | 13,7 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.