Analys av FM Mattsson

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades5 november 2026 kl. 08:35RekGrönaktiekurs vid analys125,50 kr

Analys av FM Mattsson AB

Årtal och kvartal: 2026, Q3

Företagsbeskrivning

FM Mattsson Group är en ledande europeisk leverantör av vattenkranar, duschar och tillhörande produkter för badrum och kök. Bolaget bedriver utveckling, tillverkning och försäljning under de starka och väletablerade varumärkena FM Mattsson, Mora Armatur, Damixa, Hotbath, Aqualla och från och med juli 2026 även Bristan.

Koncernens verksamhet är indelad i två geografiska rörelsesegment:

  • Norden: Omfattar Sverige, Norge, Danmark, Finland och Island. Segmentet stod för 51,7 % av koncernens nettoomsättning under januari–september 2026.
  • International: Omfattar Storbritannien, Nederländerna, Tyskland, Belgien, Italien samt övrig exportförsäljning. Efter förvärvet av Bristan Group har segmentet vuxit kraftigt och utgjorde 48,3 % av nettoomsättningen under perioden januari–september 2026 (och hela 58,5 % under Q3 2026).

Rekommendation - Operationell styrka och transformationell skala genom strategiska förvärv

FM Mattsson levererar ett transformationellt och operationellt starkt tredje kvartal 2026. Förvärvet av brittiska Bristan har konsoliderats från den 28 juli och ökar koncernens kommersiella skala avsevärt. Den organiska tillväxten uppgick till mycket starka 9,9 % i kvartalet (9,3 % för 9-månadersperioden), vilket visar att bolaget fortsätter ta marknadsandelar och levererar tillväxt över sitt långsiktiga mål trots en fortsatt utmanande byggkonjunktur.

Det underliggande resultatet stärktes tydligt: Rensat för jämförelsestörande poster relaterade till förvärvet och effektiviseringsprogram uppgick justerad EBITA till 79,8 Mkr med en justerad EBITA-marginal på 12,3 % (10,0 % föregående år). Exklusive Bristan förbättrades marginalen i den befintliga verksamheten till 12,4 %, drivet av högre volymer i Mora-fabriken samt tidigare genomförda besparingar.

Det påbörjade effektiviseringsprogrammet hos Bristan (som ska sänka kostnaderna med 18 Mkr årligen) och tidigare program i Sverige (25 Mkr i årlig besparing) ger en god bas för marginalexpansion. Förvärvet har dock medfört att balansomslutningen ökat och nettoskulden stigit till 795,7 Mkr (soliditet 38,4 %), vilket tillfälligt pressar den finansiella flexibiliteten och kassaflödet efter investeringar (-615 Mkr i Q3). Sammanfattningsvis bekräftar rapporten bolagets starka konkurrenskraft och förvärvets strategiska potential.

Riktkurs: 95,50 SEK Värderingsintervall: 83 SEK – 114 SEK AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Styrelsens fastställda långsiktiga finansiella mål:

  • Organisk tillväxt: Minst 5 % per år i nettoomsättning över en konjunkturcykel. (Utfall Q3: 9,9 %, Jan-Sep: 9,3 %).
  • EBITA-marginal: Minst 15 % över en konjunkturcykel. (Utfall Q3 rapporterad: 8,1 %, Q3 justerad: 12,3 %, Jan-Sep justerad: 13,6 %).
  • Utdelning: Ca 50 % av resultat efter skatt, förutsatt att soliditeten inte understiger 30 % efter utdelning.
  • Soliditet: Ca 40 %. (Utfall per 30 sep: 38,4 %).

Analys av framtidsutsikter och VD-ordet: Sannolikheten för att bolaget över tid når sina mål bedöms som god. Tillväxtmålet överträffades under Q3 för sjunde kvartalet i rad. VD Fredrik Skarp betonar i sina kommentarer att tillväxten var bred över flera länder, varumärken och kundsegment, med en särskilt stark utveckling i Norden driven av professionell ROT (renovering, ombyggnad, tillbyggnad).

VD-ordet präglas av tillförsikt gällande förvärvet av Bristan, som beskrivs ge en större kommersiell bas och minskat beroende av enskilda marknader. Integrationen uppges löpa enligt plan och möjligheter har identifierats inom strategiskt inköp och produktportföljutveckling. VD uppmärksammar omvärldsron och högre inköpskostnader, vilka möts med aktiva prisjusteringar och inköpsstrategier.

Triggers framöver:

  • Fullt genomslag av effektiviseringsprogram: Synergier och besparingar från Bristan (18 Mkr årligen från Q1 2027) och Sverige (25 Mkr årligen).
  • Inköps- och logistiksynergier: Samordning mellan Bristan och Aqualla på den brittiska/irländska marknaden.
  • Återhämtning i bygg- och ROT-marknaden: Sänkta räntor som stimulerar renoverings- och nybyggnationsmarknaden i Storbritannien och Norden.

Imponerande organisk tillväxt och underliggande lönsamhetslyft

Försäljningen i Q3 2026 visade på en exceptionell tillväxt och uppgick till 647,8 Mkr (447,5), vilket motsvarar en ökning med 44,8 %. Denna utveckling bärs upp av en mycket stark organisk tillväxt på 9,9 % (44,3 Mkr) kombinerat med en massiv förvärvseffekt från Bristan på 153,1 Mkr. Valutaeffekten var marginellt negativ med -2,9 Mkr (-0,6 %). För årets första nio månader steg nettoomsättningen med 18,5 % till 1 747,4 Mkr (organisk tillväxt 9,3 %). Geografiskt utgör Norden 51,7 % av omsättningen (904,1 Mkr), stöttat av en stark position inom professionell ROT. Segmentet International utgör nu 48,3 % (843,2 Mkr) och agerar tillväxtmotor genom förvärvet av Bristan. Bolagets höga exponering mot den professionella ROT-sektorn gör försäljningen betydligt mer uthållig mot konjunktursvängningar jämfört med nybyggnadsorienterade aktörer.

Lönsamhetsmässigt stärktes bruttomarginalen i Q3 till 39,8 % (36,9 %), drivet av lägre personalkostnader i den svenska fabriken, en gynnsam produktmix, kostnadseffektiva inköp samt avsaknaden av föregående års lagernedskrivningar. Trots detta belastades rörelseresultatet av integrationen. EBITA uppgick till 52,5 Mkr (44,5) med en marginal på 8,1 % (10,0 %), tyngd av jämförelsestörande poster om 27,3 Mkr (förvärvskostnader och effektiviseringsprogram relaterade till Bristan). Rensat för detta levererade bolaget en justerad EBITA på 79,8 Mkr, motsvarande en stark marginal på 12,3 % (10,0 %). Rörelsemarginalen (EBIT) stannade på 7,1 % (9,2 %), och differensen mot den höga bruttomarginalen förklaras av ökade försäljnings- och administrationskostnader (206,7 Mkr jämfört med 123,3), vilka steg som en direkt följd av förvärvs- och omstruktureringskostnader, ökad marknadsföring samt konsolideringen av Bristan.

Förvärvsdriven balansräkningsexpansion med fokus på framtida kassaflödesgenerering

Följden av den offensiva förvärvsstrategin, specifikt inlemmandet av Bristan, syns tydligt i balansomslutningen som per den 30 september 2026 expanderat kraftigt till 2 928,6 Mkr (1 814,9 Mkr). Tillgångssidan domineras nu av goodwill på 446,9 Mkr (282,0), övriga immateriella tillgångar på 633,5 Mkr (204,9), varulager på 733,3 Mkr och kundfordringar om 558,1 Mkr. Denna strukturella omvandling har transformerat bolagets kapitalstruktur; från en nettokassa på 13,9 Mkr vid årsskiftet 2025 har bolaget nu en räntebärande nettoskuld på 795,7 Mkr. Skuldportföljen är uppbyggd av leasingskulder (203,7 Mkr), banklån (235,4 Mkr), utnyttjad checkräkningskredit (210,3 Mkr) samt tilläggsköpeskilling, ställt mot likvida medel på 54,4 Mkr. Soliditeten har därmed sjunkit till 38,4 % från tidigare 58,5 %, vilket är strax under det långsiktiga målet på 40 % men fullt tillfredsställande beaktat förvärvets magnitud.

Operationellt kassaflöde uppgick till 97,4 Mkr för Jan-Sep (5,6 % av omsättningen), men pressades i Q3 av att rörelsekapital bands upp i samband med hög försäljning och integration (förändring av rörelsekapital utgjorde -8,4 % av omsättningen). Operativt CAPEX (investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar) hölls på en låg nivå motsvarande -1,7 % av omsättningen (-28,9 Mkr). Kassaflödet efter investeringsverksamheten uppgick till -615,0 Mkr för Q3, helt drivet av nettoköpeskillingen för Bristan på -594,0 Mkr.

Investeringsstrategin framåt vilar på två pelare: organiska investeringar (för automatisering och effektivisering, främst i Mora-fabriken, samt hållbar produktutveckling) och värdeskapande förvärv som breddar den geografiska närvaron. Framgent förväntas det operativa CAPEX hållas stabilt kring 1,5–2,0 % av omsättningen. Fokus skiftar nu från nya stora uppköp i det korta perspektivet till integration av Bristan, utvinning av synergier och aktiv neddragning av skuldnivån via det genererade kassaflödet.

Försäljningsprognos: Transformationell skala och uthållig ROT-efterfrågan

FM Mattsson är ett klassiskt operativt tillverkningsbolag vars intäktsbas drivs av volym- och prisutveckling inom sanitetsarmatur (vattenkranar, duschar och termostater) för kök och badrum. Efterfrågan styrs historiskt av nybyggnations- och renoveringscykler (ROT). Bolagets starka fokus på den professionella ROT-marknaden (institutioner, flerbostadshus, offentliga miljöer) ger dock en betydligt högre motståndskraft mot konjunktursvängningar än en direkt exponering mot nyproduktion. Framåt drivs den underliggande efterfrågan av skärpta krav på vatten- och energieffektivitet (EU-taxonomin och lokala byggregler), vilket cyniskt gynnar bolagets premiumsegment och tekniskt avancerade produkter. Det strategiska förvärvet av brittiska Bristan skapar ett massivt strukturellt språng under 2026/2027.

För 2027 modelleras en hög rapporterad tillväxtdriven av helårskonsolideringen av Bristan. Därefter förväntas bolaget återgå till en uthållig organisk tillväxttakt. Sänkta styrräntor i både Norden och Storbritannien väntas stimulera uppskjutna renoveringsprojekt under 2028–2029. Korsförsäljning av varumärken (exempelvis Aqualla och Bristan på de brittiska öarna) samt nya lanseringar av smarta, beröringsfria blandare kommer att agera tillväxtmotorer. På lång sikt bedöms bolaget kunna växa i linje med eller något över nominell BNP-tillväxt tack vare en etablerad marknadsledande position och kontinuerliga prishöjningar. Normaliserat evigt värde (terminal value) baseras på en långsiktig inflation och volymtillväxt om 2,5 %, vilket reflekterar en mogen men stabil europeisk marknad.

Marginalprognos: Synergieffekter och operationell hävstång

Givet försäljningsprognosen och bolagets operativa karaktär modelleras en tydlig marginalexpansion för de kommande fem åren. Under 2026 är den rapporterade EBIT-marginalen tillfälligt pressad (kring 9,5–10 %) på grund av höga jämförelsestörande förvärvs- och integrationskostnader, samt de facto ökade avskrivningar på immateriella tillgångar (PPA-avskrivningar) relaterade till Bristan. Den underliggande lönsamheten (justerad EBITA) är dock redan över 13 %.

EBIT-marginalen (rörelsemarginalen) kommer att stärkas successivt under perioden 2027–2031. Denna utveckling motiveras primärt av tre faktorer: 1) Full effekt av pågående effektiviseringsprogram (Bristan 18 Mkr/år, Sverige 25 Mkr/år), 2) Skalfördelar i inköp och logistik som lyfter bruttomarginalen när den nya, större koncernen samförhandlar råmaterial (mässing) och komponenter, samt 3) Avsaknad av engångskostnader för omstrukturering. Avskrivningar på immateriella tillgångar kommer dock att kvarstå som en differens mellan EBIT och EBITA, varför rörelsemarginalen (EBIT) stabiliseras kring 12,5 % i slutet av prognosperioden, vilket implicit motsvarar en EBITA-marginal överstigande bolagets finansiella mål på 15 %.

ÅrFörsäljningstillväxt (%)EBIT-marginal (%)
202716,5 %10,5 %
20285,5 %11,5 %
20295,0 %12,0 %
20304,5 %12,5 %
20314,0 %12,5 %
Terminal Value2,5 %12,0 %

DCF Värdering

För att fastställa de fria kassaflödena har historiska siffror, som varit kraftigt snedvridna av Bristan-förvärvet, normaliserats. Avskrivningar (D&A) prognosticeras ligga stabilt kring 4,5 % av omsättningen årligen, vilket inkluderar löpande avskrivningar samt PPA-avskrivningar från förvärvet. I terminalvärdet antas avskrivningarna motsvara CAPEX till 100 %. Investeringsbehovet (CAPEX) för underhåll och expansion (t.ex. gjuterier, automation) bedöms uppgå till cirka 4,0 % av omsättningen genom hela prognosperioden. Gällande rörelsekapital (NWC) räknar modellen med en initial kapitalbindning på cirka 15–20 Mkr årligen under tillväxtfasen, då mer kapital binds i varulager och kundfordringar än vad som finansieras via leverantörsskulder, innan det normaliseras till 0 i terminalvärdet. Kassaflödena diskonteras med en WACC på 8,0 % (baserat på 2,5 % riskfri ränta, 5,5 % marknadspremie, beta 1,1 och en målsatt kapitalstruktur där nettoskulden utgör en betydande del) och en normaliserad skattesats på 21 %. Tillväxttakten i terminalvärdet antas vara 2,5 %. Den fundamentala vederläggningen av dessa antaganden mynnar ut i en Riktkurs på 95,50 SEK.

Känslighetsanalys

Investerare bör alltid stresstesta värderingsmodeller. Små förändringar i avkastningskrav (WACC) eller evig tillväxt får stor effekt på slutvärdet.

WACC \ Evig tillväxt1,5 %2,0 %2,5 %3,0 %3,5 %
7,0 %108 SEK119 SEK134 SEK154 SEK181 SEK
7,5 %94 SEK103 SEK114 SEK128 SEK146 SEK
8,0 % (Bas)82 SEK89 SEK95,50 SEK106 SEK119 SEK
8,5 %72 SEK78 SEK83 SEK91 SEK100 SEK
9,0 %64 SEK68 SEK73 SEK79 SEK86 SEK

Ett rimligt värderingsintervall för FM Mattsson, beaktat osäkerheten kring integrationen av Bristan och marginalexpansionens hastighet, bedöms ligga mellan 83 SEK och 114 SEK, med 95,50 SEK som det mest sannolika bas-scenariot.

##Tabell för prognos av kassaflöden

(Mkr)20272028202920302031Evigt värde (Terminal)
Omsättning2 6122 7562 8943 0243 1453 223
EBIT274317347378393387
Skatt (21 %)-58-67-73-79-83-81
NOPAT (EBIT efter skatt)216250274299310306
Avskrivningar (D&A)118124130136142145
Investeringar (CAPEX)-104-110-116-121-126-145
Förändring Rörelsekapital-20-15-15-15-150
Fritt Kassaflöde (FCFF)210249273299311306
Diskonterat Kassaflöde1942132172202123 782 (Terminal PV)

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.