Analys av Framery Group
Analys av Framery Group Oyj
Årtal och kvartal: 2026, Q3
Företagsbeskrivning
Framery Group Oyj är en global marknadsledare inom design, tillverkning och marknadsföring av ljudisolerade moduler (pods) och intelligenta rumslösningar för kontorsmiljöer. Bolagets produkter adresserar utmaningar kring akustik, integritet och utrymmesutnyttjande i moderna aktivitetsbaserade kontor. Framery kompletterar sitt hårdvaruerbjudande med mjukvarulösningar och smarta kontorssystem (Smart Office) samt prenumerationsmodeller (Framery Subscribed™). Bolaget verkar globalt och rapporterar sin försäljning över tre geografiska huvudregioner: EMEA (Eurooppa, Lähi-itä ja Afrikka), Amerika (Pohjois-, Keski- ja Etelä-Amerikka) samt APAC (Aasia ja Tyynenmeren alue).
Stark Operativ Utveckling och Global Expansion
Framery uppvisar fortsatt stark finansiell prestanda under det tredje kvartalet 2026. Trots utmanande makroekonomiska förhållanden i Europa och Asien, fortsätter den underliggande tillväxten att vara mycket stark – särskilt i Nordamerika som växer kraftigt driven av nya produktlaneringar och ökad marknadspenetration. Etableringen av den nya monteringsanläggningen i Michigan, USA, har skett enligt tidplan, vilket kommer att förkorta ledtider, minska transport- och tullkostnader samt eliminera valutarisker i regionen från 2027 och framåt. Med en ojusterad rörelsemarginal (EBIT) kring 23,7 %, en låg nettoskuldsättning (1,1x EBITDA) och ett nystartat aktieåterköpsprogram på 10 MEUR bekräftar bolaget sin höga kvalitet och finansiella styrka.
Riktkurs: 11,85 EUR Värderingsintervall: 10,00 EUR - 14,00 EUR AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Framerys övergripande långsiktiga finansiella mål är:
- Tillväxt: Över 10 % genomsnittlig årlig organisk omsättningstillväxt jämfört med basåret 2025.
- Lönsamhet: En ojusterad EBIT-marginal på 25 % på medellång sikt.
- Skuldsättning: Nettoskuld / ojusterad EBITDA under 2,0x.
- Utdelningspolicy: Utdelning av 70–90 % av tilkaudens resultat, där delar även kan genomföras via aktieåterköp.
Sannolikheten att nå målen bedöms som mycket god. Bolagets tillväxtstrategi stöds av starka megatrender som hybridarbete, behov av fokusrum samt neliöeffektivisering i kontorsfastigheter. I VD-ordet framhåller Samu Hällfors att den underliggande efterfrågan i Nordamerika är urstark (+62,8 % underliggande i Q3), vilket mer än väl väger upp för en avvaktande APAC-marknad och ett utmanande läge i EMEA. Den strategiska lanseringen av Framery Gradus™ samt det goda mottagandet av showroom-beställningar (över 200 st) skapar goda förutsättningar för stark försäljningsvolym under 2027. VD betonar också den pågående expansionen av prenumerationsmodellen Framery Subscribed™ och konceptet Framery One Work™.
Triggers för aktiekursen framöver:
- Snabbt uppskalad försäljning av Framery Gradus™ i Nordamerika under 2027.
- Marginalförstärkning till följd av lokal tillverkning i USA (lägre frakt- och tullkostnader).
- Tillväxt i återkommande mjukvaruintäkter (Smart Office) och prenumerationer.
- Effekt av det pågående aktieåterköpsprogrammet på 10 MEUR.
Försäljningsdynamik och Expanderande Marginaler
Omsättningen under Q3 2026 uppgick till 53,4 MEUR, vilket utgör en ökning på 2,3 % (1,5 % i fasta växelkurser). Exkluderas extraordinära leveranser till en global storkund under jämförelseperioden 2025, uppgick den underliggande omsättningstillväxten till hela 11,6 % i Q3. Geografiskt drivs denna tillväxt helt av den amerikanska marknaden, som växte med 31,7 % (underliggande +62,8 %) och nu utgör 41,0 % av omsättningen. Samtidigt uppvisade EMEA en marginell underliggande nedgång (-2,0 %) på grund av ett svagare makroläge, och APAC präglades av volatilitet och projektkaraktär (-20,9 % YoY). Produktmässigt domineras försäljningen av ljudisolerade moduler (97,4 %), även om tjänster och prenumerationer ökar.
Lönsamheten utvecklades mycket starkt under kvartalet. Den ojusterade EBIT-marginalen stärktes till 23,7 % (22,8 % föregående år) och EBITDA-marginalen nådde 26,7 %. Denna marginalexpansion förklaras främst av högre volymer, god kostnadskontroll för material och frånvaron av valutakursförluster. Den stärkta lönsamheten uppnåddes trots viss marginalpress från avskrivningar relaterade till den nya fabriken i USA och ökade omkostnader, vilket bekräftar bolagets starka premiumpositionering och pris/mix-kraft på marknaden.
Finansiell Ställning, Kassaflöde och Investeringar
Framery har en solid finansiell ställning med en nettoskuld som minskat till 62,2 MEUR, motsvarande en låg skuldsättningsgrad på 1,1x ojusterad EBITDA (väl under målet på max 2,0x). Eget kapital uppgår till 58,0 MEUR med en kassa på 23,0 MEUR och outnyttjade kreditfaciliteter på 20,0 MEUR. Denna starka balansräkning skapar utrymme för både investeringar och det nya aktieåterköpsprogrammet.
Kassaflödet är robust; det operativa fria kassaflödet i Q3 var 10,8 MEUR med en konverteringsgrad på 75,4 %. Under årets första nio månader uppgick det löpande kassaflödet till 19,0 % av omsättningen. Rörelsekapitalbindningen låg på -5,5 % av omsättningen, drivet av ökad försäljning och fordringar.
Investeringsstrategin följer en kapitallätt modell ("asset-light") med fokus på slutmontering, R&D och mjukvara. Den högsta prioriteten har varit den nordamerikanska marknaden, där en ny monteringsanläggning i Michigan nu färdigställts till en kostnad under 1,0 MEUR. CAPEX förväntas kvarstå på en måttlig nivå kring 2,0–2,5 % av omsättningen, varav en stor del riktas mot FoU (exempelvis utveckling av Framery Gradus™). Samtliga investeringar finansieras med internt genererade kassaflöden.
Försäljningsprognos
Försäljningsutvecklingen för Framery bedöms vara stark under de kommande fem åren, primärt driven av en lyckad geografisk expansion, lansering av nästa generations hårdvara samt en ökad andel mjukvaruintäkter. Eftersom bolaget är ett operativt tillverknings- och teknikbolag bygger försäljningsmodellen på volymtillväxt, pris/mix-effekter och andelen återkommande intäkter. På produktnivå utgör ljudisolerade moduler lejonparten av intäkterna (>97 %), men tillväxtmotorn framåt kommer att vara en kombination av Framery Gradus™ och konceptet Framery One Work™. Efterfrågan i Nordamerika är urstark (över 62 % underliggande tillväxt i Q3) och den nya monteringsanläggningen i Michigan skapar kortare ledtider, vilket väntas accelerera volymförsäljningen på denna nyckelmarknad under 2027 och 2028. I EMEA och APAC väntas en gradvis återhämtning i takt med att makroklimatet och räntekänsligheten i fastighetssektorn stabiliseras.
Utöver hårdvaran väntas abonnemangstjänsten Framery Subscribed™ och intelligenta rumsmoduler (Smart Office) öka i andel. Detta förändrar intäktsbasen till att bli mer förutsägbar. Jag prognostiserar en omsättningstillväxt om 13 % under 2027 och 12 % under 2028, drivet av USA-expansionen och uppskalningen av Gradus. Därefter förväntas tillväxten successivt normaliseras mot 7-9 % i slutet av prognosperioden när marknadspenetrationen mognar. För evighetsvärdet (terminal value) appliceras en konservativ, uthållig tillväxttakt på 2,5 %, vilket speglar den långsiktiga globala BNP-tillväxten kombinerat med strukturella trender kring hybridarbete och yteffektivisering i kontorsfastigheter.
Marginalprognos
Givet omsättningsprognosen förväntas bolagets EBIT-marginal (rörelsemarginal) uppvisa en tydlig expansion under de kommande fem åren och nå, samt marginellt överträffa, bolagets medelfristiga mål om 25 %. Framery opererar med en kapitallätt (asset-light) affärsmodell med fokus på slutmontering, vilket ger en hög operationell hävstång när volymerna ökar. Den enskilt största marginaldrivaren närmaste åren är den nya fabriken i Michigan, USA. Lokal produktion innebär kraftigt reducerade transportkostnader, eliminerade tullavgifter och en naturlig valutahedgning, vilket väntas ge full effekt på bruttomarginalen från 2027 och framåt.
Vidare kommer produktmixen att stötta lönsamheten. Mjukvaruintäkter och abonnemang via Framery Subscribed™ bär en strukturellt högre bruttomarginal (SaaS-liknande lönsamhetsprofil) än den traditionella hårdvaran. Allt eftersom denna del växer i förhållande till total omsättning, dras hela bolagets lönsamhet uppåt. Viss marginalpress från initiala avskrivningar av fabriken samt R&D-investeringar för Smart Office-lösningar finns på kort sikt, men den starka underliggande bruttomarginalen och skalfördelar i sälj- och administrationskostnader (SG&A) övervinner detta. Jag prognostiserar en expansion från dagens nivåer upp mot 25,5 % år 2030. I terminalperioden (evigt värde) normaliseras marginalen något till 25,0 % för att ta höjd för framtida priskonkurrens på en mognande marknad.
DCF Värdering
Kassaflödesprognosen för Framery under de kommande åren och i terminalperioden bygger på bolagets tillgångslätta affärsmodell, men tar även hänsyn till de initiala satsningarna för tillväxt. Avskrivningar förväntas ligga kvar kring 2,5 % av omsättningen under prognosperioden för att sedan balansera mot CAPEX i evighetsvärdet. Investeringarna (CAPEX) väntas stiga till cirka 2,0 % under tillväxtåren 2027–2029 (för produktionsexpansion i USA och produktuppskalning) för att sedan normaliseras mot 1,5 % i terminalperioden. Gällande rörelsekapitalet, som historiskt bundit kapital (-5,5 % av omsättningen), bedöms effektiviseringar från USA-anläggningen minska detta behov till cirka -2,0 % under tillväxtåren, för att gradvis närma sig noll (-0,5 %) i det långsiktiga stadiet.
Värderingen bygger på dessa centrala antaganden:
- WACC (Avkastningskrav): 9,5 % (motiveras av bolagets låga soliditet, fastighetsexponering, men också av den kapitallätta modellen).
- Evig tillväxt (Terminal Growth): 2,5 %
- Skattesats: 20 %
- Nettoskuld: 62,2 MEUR
Baserat på dessa framåtblickande kassaflöden och diskonteringsräntor, uppgår den beräknade riktkursen till 11,85 EUR per aktie.
Känslighetsanalys
Tabellen nedan visar hur riktkursen förändras vid olika antaganden om WACC och evig tillväxttakt (Terminal Growth).
| WACC / Evig tillväxt | 1,5 % | 2,0 % | 2,5 % | 3,0 % | 3,5 % |
|---|---|---|---|---|---|
| 8,5 % | 12,60 | 13,50 | 14,55 | 15,85 | 17,45 |
| 9,0 % | 11,35 | 12,10 | 12,95 | 14,00 | 15,20 |
| 9,5 % | 10,35 | 11,00 | 11,85 | 12,70 | 13,65 |
| 10,0 % | 9,45 | 10,05 | 10,75 | 11,45 | 12,25 |
| 10,5 % | 8,70 | 9,20 | 9,80 | 10,40 | 11,10 |
Ett rimligt värderingsintervall för Framery, givet den rådande osäkerheten och marknadsmiljön, bedöms ligga mellan 10,00 EUR och 14,00 EUR per aktie.
Tabell för prognos av kassaflöden
(Belopp i MEUR om inget annat anges. Baserat på antagen 2026-omsättning på cirka 220 MEUR).
| År | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 248,6 | 278,4 | 307,7 | 333,8 | 357,2 | 366,1 |
| Omsättningstillväxt | 13,0 % | 12,0 % | 10,5 % | 8,5 % | 7,0 % | 2,5 % |
| EBIT | 60,2 | 69,1 | 77,5 | 85,1 | 91,1 | 91,5 |
| EBIT-marginal | 24,2 % | 24,8 % | 25,2 % | 25,5 % | 25,5 % | 25,0 % |
| Skatt (20 %) | -12,0 | -13,8 | -15,5 | -17,0 | -18,2 | -18,3 |
| NOPAT | 48,2 | 55,3 | 62,0 | 68,1 | 72,9 | 73,2 |
| Avskrivningar (D&A) | +6,2 | +7,0 | +7,7 | +8,3 | +8,9 | +5,5 |
| Investeringar (CAPEX) | -5,0 | -5,6 | -6,2 | -6,0 | -6,4 | -5,5 |
| Förändring i rörelsekap. | -5,0 | -5,6 | -6,2 | -3,3 | -3,6 | -1,8 |
| Fritt Kassaflöde (FCF) | 44,4 | 51,1 | 57,3 | 67,1 | 71,8 | 71,4 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.