Analys av GN Store Nord

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades5 november 2026 kl. 06:05RekGrönaktiekurs vid analys111,10 Dkr

Analys av GN Store Nord A/S

Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3

Företagsbeskrivning

GN Store Nord A/S (GN) utvecklar avancerade hörsel-, audio- och videolösningar. Efter avtalet i mars 2026 om att sälja Hearing-divisionen till Amplifon, delas verksamheten upp i Fortsatt verksamhet (Continuing operations) och Avvecklad verksamhet (Discontinued operations). Den fortsatta verksamheten utgörs av Enterprise (professionella headsets och videolösningar under varumärket Jabra) och Gaming (gamingutrustning under varumärket SteelSeries). Bolaget verkar globalt med starkast närvaro i Nordamerika, EMEA och APAC.

Rekommendation - Stark operationell vändning och en transformativ balansräkning

GN Store Nord levererade en stark Q3-rapport där den fortsatta verksamheten uppvisade god marginalexpansion och en återgång till positiv organisk tillväxt (2 %). Försäljningen av Hearing-divisionen förväntas stängas mot slutet av året och kommer att förändra balansräkningen fundamentalt. Med förväntade Amplifon-intäkter på 12,6 miljarder DKK i kassa kommer bolagets hävstång att bli negativ vid tillträdet. Det frigör kapacitet för ett omfattande aktieägarprogram om minst 4 miljarder DKK under 2026–2027. Även om fritt kassaflöde i Q3 tyngdes av separationskostnader och rörelsekapitalbindning, sätter lanseringarna (Evolve3, ReSound Sensia) samt erhållna tullåterbetalningar bolaget i en mycket stark position inför helåret och 2027.

Riktkurs: 150 DKK
Värderingsintervall: 125 – 175 DKK
AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

GN:s långsiktiga mål är att leverera konkurrenskraftig aktieägaravkastning. Bolaget har uppdaterat sin kapitalallokeringspolicy: utdelning återinförs på 20–40 % av årsresultatet och överskottskapital ska skiftas ut via återköp. Efter avyttringen av Hearing ska nettolikviden skiftas ut, med start i ett Safe Harbour-program på upp till 1 miljard DKK omedelbart efter stängning samt ytterligare 3 miljarder DKK fram till slutet av 2027. Det långsiktiga målet för skuldsättningen (NIBD/EBITDA) är 1,0x–1,5x.

Guidningen för helåret 2026 har bekräftats: organisk intäktstillväxt för Fortsatt verksamhet väntas bli 0–3 % (Enterprise i nedre delen av intervallet -3 % till +3 %, Gaming i nedre delen av intervallet 7 % till 13 %), och justerad EBITA-marginal väntas bli 9–10 %. Sannolikheten att nå målen bedöms som hög, givet framgångsrika lanseringar och tariffåterbetalningar på 153 MDKK i Q3. VD Peter Karlstromer uttrycker stark optimism och lyfter fram förbättrat momentum, återhämtning i EMEA och uppstarten av aktieägarprogrammet. Capital Markets Day hålls den 24 februari 2027.

Potentiella triggers:

  • Slutgiltigt slutförande av Hearing-affären med Amplifon i slutet av 2026.
  • Lansering av återköpsprogrammet om 1 DKKbn direkt efter closing samt bekräftelse av 3 DKKbn ytterligare.
  • Capital Markets Day i februari 2027 med ny strategi för "New-GN".

Försäljningsåterhämtning och marginalexpansion driven av stark produktmix

Gruppens intäkter för fortsatt verksamhet uppgick till 2 267 MDKK i Q3 2026, vilket innebär en rapporterad tillväxt på 3 % och en organisk tillväxt på 2 % (jämfört med -6 % i Q3 2025). Enterprise-divisionen (72 % av intäkterna) omsatte 1 639 MDKK med 1 % organisk tillväxt, drivet av Evolve3-serien och mötesrumsprodukter, med stabil utveckling i Nordamerika och APAC samt återhämtning i EMEA. Gaming-divisionen (28 % av intäkterna) omsatte 628 MDKK och visade en stark organisk tillväxt på 5 %, stöttad av efterfrågan på Nova Pro Omni och tangentbord i Nordamerika och Europa. Discontinued operations (Hearing) omsatte 1 831 MDKK (5 % organisk tillväxt) efter en lyckad lansering av ReSound Sensia. Sammantaget visar försäljningen nu en uthållig återhämtning efter att ha varit pressad under 2025.

Lönsamheten stärktes avsevärt under kvartalet. Bruttomarginalen för fortsatt verksamhet steg kraftigt till 58,4 % (49,0 % i Q3 2025), drivet av en stark underliggande bruttomarginal samt tullåterbetalningar (US IEEPA) om 153 MDKK (78 MDKK i Enterprise och 75 MDKK i Gaming). Även exklusive tullåterbetalningar nådde Gamings bruttomarginal rekordhöga 40,9 %. Den justerade EBITA-marginalen lyfte till 18,2 % (8,8 %), med ett justerat EBITA på 413 MDKK. Marginalskillnaden mellan brutto och EBITA förklaras främst av försäljnings- och distributionskostnader (24,0 % av omsättningen) samt R&D (9,1 %). Engångsposter relaterade till Hearing-separationen tyngde resultatet med -48 MDKK för fortsatt verksamhet och -89 MDKK för avvecklad verksamhet.

Transformativ kapitalstruktur, kassaflödesdynamik och riktade tillväxtinvesteringar

Balansräkningen domineras just nu av tillgångar "held-for-sale" (Hearing) på 13 944 MDKK av totala 30 313 MDKK, samt immateriella tillgångar i fortsatt verksamhet på 9 900 MDKK. Nettoskulden (NIBD) uppgick till 9 578 MDKK, vilket ger en justerad skuldsättningsgrad på 3,9x (4,0x i Q3 2025). Denna höga skuldsättning är dock av tillfällig karaktär; stängningen av Amplifon-affären tillför en kassa på 12,6 miljarder DKK, vilket fundamentalt transformera bolagets finansiella position och gör nettohävstången pro forma negativ.

Det operativa kassaflödet före förändringar i rörelsekapital var urstarkt på 773 MDKK. Det fria kassaflödet exklusive M&A uppgick dock till 45 MDKK, vilket hölls tillbaka av engångskostnader för carve-out-processen samt en negativ rörelsekapitalförändring på -205 MDKK (-9,0 % av omsättningen), drivet av uppbyggnad inför Q4. Avskrivningarna uppgick till 196 MDKK (8,6 % av omsättningen).

Bolagets investeringsstrategi (Capex på -357 MDKK i kvartalet, varav mycket går till FoU) är fokuserad på kärnplattformar som Evolve3, Jabra Reach och Perform-serien inom Enterprise, samt hårdvaruinnovationer som Sensei/Rival Pro inom Gaming. Investeringarna hålls på en stabil absolut nivå, inriktade på mjukvara och AI-funktioner, och finansieras helt via internt kassaflöde för att försvara marknadsledande positioner och stödja långsiktig marginalexpansion.

Omsättningsprognos: Tillväxtdriven produktportfölj och stabiliserade slutmarknader

Försäljningsutvecklingen för "New-GN" (exklusive Hearing) bedöms gå in i en stabil tillväxtfas de kommande fem åren. Inom Enterprise-divisionen väntas den nya Evolve3-serien fortsätta ta marknadsandelar och driva en stark ersättningscykel hos företagskunder (B2B), särskilt i kombination med en ökad efterfrågan på videolösningar för mötesrum. Inom Gaming-divisionen driver premiumsegmentet, med produkter som Nova Pro Omni, tillväxten. Trots kortsiktig volatilitet i vissa regioner (APAC) väntas den underliggande efterfrågan på gamingutrustning växa strukturellt.

För 2027 prognostiseras en organisk tillväxt på 5 %, med stöd av en allmän makroekonomisk återhämtning i EMEA och full effekt av lanseringarna under 2026. Mellan 2028 och 2031 förväntas försäljningstillväxten stabiliseras runt 4-5 % årligen i takt med att bolaget kapitaliserar på sin ledande marknadsposition och kontinuerliga produktuppdateringar. Det eviga värdet (terminal value) baseras på en normaliserad långsiktig tillväxttakt om 2 %, vilket väl speglar den historiska globala BNP-tillväxten och en mogen, men innovationsdriven, marknad för audio- och videoteknik.

Marginalprognos: Skalfördelar och produktmix driver lönsamhetslyft

EBIT-marginalen förväntas genomgå en stadig expansion över prognosperioden. För helåret 2026 guidade bolaget en justerad EBITA-marginal på 9–10 %, men med starka underliggande bruttomarginaler (exklusive engångseffekter från tullåterbetalningar) finns det betydande utrymme för operationell hävstång. Genom att Hearing-divisionen avyttras och nettoskulden elimineras kan bolaget fokusera sina resurser mer effektivt.

Under de kommande fem åren bedöms EBIT-marginalen successivt stärkas från cirka 10,5 % år 2027 till 14,0 % år 2031. Denna marginalexpansion drivs av en gynnsam produktmix med ökad andel högmarginalprodukter (exempelvis premiumheadsets och mjukvaruadderingar) samt strikt kostnadskontroll. Skalfördelar förväntas uppnås inom både försäljnings- och R&D-kostnader i takt med att volymerna ökar. För terminalperioden antas en uthållig EBIT-marginal på 14,0 %, vilket speglar en normaliserad lönsamhetsnivå för ett marknadsledande hårdvarubolag med starka varumärken.

DCF Värdering

I prognosperioden antas investeringsbehovet (CAPEX) minska från nuvarande höga nivåer (historiskt 17,2 % av omsättningen) i takt med att synergier realiseras och produktutvecklingscykeln (ex. Evolve3) normaliseras. CAPEX prognostiseras gradvis sjunka från 8,0 % år 2027 till 5,5 % år 2031, för att i terminalperioden ligga på 5,0 %. Avskrivningarna (D&A), som pressas upp av tidigare höga aktiverade FoU-investeringar, förväntas ligga kring 5,5–6,0 % initialt innan de möter CAPEX på 5,0 % i terminalperioden (steady-state). Det exceptionella historiska utflödet i rörelsekapital (NWC) normaliseras i prognosen och antas binda cirka 1,5 % av omsättningen årligen för att matcha tillväxttakten.

Värderingen baseras på "New-GN" exklusive avyttrade verksamheter. Kassaflödena diskonteras med en WACC på 8,5 %, bestående av 2,5 % riskfri ränta, en ERP på 5,5 % och ett Beta på 1,2 som speglar bolagets exponering mot cyklisk elektronik, men balanseras av ett starkt varumärke. Skattesatsen normaliseras till 22 %. Med en evig tillväxttakt på 2,0 % genererar detta ett Enterprise Value på 31 420 MDKK. Efter avdrag för den nuvarande nettoskulden om 9 578 MDKK landar vi i en riktkurs på 150 DKK.

Känslighetsanalys & Värderingsintervall:

  • Bull case (WACC 7,5 %, TV-tillväxt 2,5 %): Riktkurs ca 210 DKK.
  • Bear case (WACC 9,5 %, TV-tillväxt 1,5 %): Riktkurs ca 110 DKK. Rimligt värderingsintervall för aktien bedöms vara 125 – 175 DKK, beroende på hur snabbt bolaget kan bevisa sin marginalexpansion.

Tabell för prognos av kassaflöden

Belopp i MDKK, baserat på ett startår (år 0) med en antagen försäljning om 15 000 MDKK. Skattesats 22 %.

År20272028202920302031Terminal Value
Omsättning15 75016 53817 28218 05918 78219 157
Omsättningstillväxt5,0 %5,0 %4,5 %4,5 %4,0 %2,0 %
EBIT1 6541 9022 1602 4382 6292 682
EBIT-marginal10,5 %11,5 %12,5 %13,5 %14,0 %14,0 %
Skatt (22 %)-364-418-475-536-578-590
NOPAT1 2901 4831 6851 9022 0512 092
Avskrivningar (D&A)+945+992+1 037+1 084+1 033+958
Investeringar (CAPEX)-1 260-1 240-1 210-1 174-1 033-958
Förändring Rörelsekapital-236-248-259-271-282-200
Fritt Kassaflöde (FCFF)7399871 2531 5411 7691 892

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.