Analys av ITAB Group

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades3 november 2026 kl. 06:04RekGulaktiekurs vid analys15,76 kr

Analys av ITAB Group AB (publ)

Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3

Företagsbeskrivning

ITAB Group är en ledande europeisk leverantör av kompletta butikskoncept, butiksinredning, kassadiskar, belysning, kundanpassade lösningar samt tekniska och digitala lösningar för detaljhandeln (Retail Tech). Bolaget erbjuder helhetslösningar från konceptdesign och tillverkning till installation och underhåll. ITAB har verksamhet och tillverkningsenheter i Europa, Sydamerika och Kina, med försäljning uppdelad på geografiska områden såsom Syd- och Mellaneuropa, Nordeuropa, Storbritannien/Irland, Östeuropa samt övriga världen.

Rekommendation - Balanserad risk/reward med stark underliggande utveckling trots ERP-motvind

ITAB visar en stabil underliggande utveckling i sin kärnverksamhet där integrationen av HMY och effekterna av synergier fortskrider enligt plan, vilket återspeglas i ett EBITA exklusive engångsposter om 266 MSEK (258). Bolaget drabbas dock under kvartalet av en betydande engångskostnad om 222 MSEK till följd av nedläggningen av ett koncerngemensamt ERP-projekt, vilket tynger det rapporterade resultatet signifikant. Med en stabil underliggande marginal och goda framtidsutsikter inom Retail Tech, men med kortsiktig osäkerhet kring råvarupriser (stål) samt en viss makroekonomisk försiktighet bland detaljhandlare, framstår aktien som ett balanserat case.

Riktkurs: 36,83 SEK Värderingsintervall: 29 - 46 SEK AI Betyg: 🟡

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

ITAB:s uttalade finansiella mål över en konjunkturcykel är:

  • Försäljningstillväxt: Genomsnittlig tillväxt (CAGR) på 4–8 procent per år, bestående av hållbar organisk tillväxt och strategiska förvärv.
  • Lönsamhetsmål: En genomsnittlig EBIT-marginal på 7–9 procent.
  • Kassaflöde (Kassakonvertering): En genomsnittlig kassakonverteringsgrad om minst 80 procent.
  • Utdelningspolicy: Utdelningen ska över tid motsvara minst 30 procent av koncernens resultat efter skatt.

Sannolikheten att nå EBIT-målet bedöms öka i takt med att synergierna från HMY-förvärvet (mål om 30 MEUR i årliga synergier vid utgången av 2027, där bolaget nu nått drygt halvvägs) realiseras. VD lyfter fram en positiv underliggande lönsamhet och god efterfrågan inom Retail Tech och stöldförebyggande lösningar, men varnar kortsiktigt för stigande stålpriser samt osäkerhet i investeringsviljan hos detaljhandlare till följd av räntor, inflation och geopolitisk oro (särskilt i Mellanöstern och Turkiet). Beslutet att avbryta ERP-projektet tas för att minska genomföranderisker och snabbare fokusera resurser på verksamhetsintegration.

Potentiella triggers för aktiekursen:

  • Snabbare realisering av HMY-synergier än väntat.
  • Större ramavtal inom Retail Tech och kundanpassade butikslösningar.
  • Sjunkande råvarupriser (särskilt stål) och förbättrad makroekonomisk investeringsvilja hos dagligvarukedjor.

Omsättningsutveckling och Underliggande Lönsamhet

Under tredje kvartalet 2026 levererade ITAB en nettoomsättningstillväxt på 3 procent till 3 397 MSEK, varav den valutajusterade tillväxten uppgick till 2 procent. Den största andelen av intäkterna drivs av dagligvaruhandeln (Grocery), som utgör 50 procent av omsättningen, samt av strategiska framgångar i Syd- och Nordeuropa, stöttat av ramavtal med aktörer som REMA 1000. Tillväxten bärs i hög grad upp av HMY-förvärvet och efterfrågan på Retail Tech för effektivisering, medan marknader som Storbritannien och Turkiet visat svagare utveckling.

Marginalmässigt pressades den rapporterade rörelsemarginalen (EBIT) till 0,2 procent under kvartalet på grund av en massiv engångspost på -242 MSEK, huvudsakligen relaterad till nedläggningen av ett ERP-projekt. Justerat för dessa engångsposter var dock den underliggande rörelsemarginalen stabil på 7,3 procent och EBITA-marginalen uppgick till 7,8 procent. Bruttomarginalen hölls stadig kring 24,5 procent exklusive engångsposter, stöttad av inköpssynergier, prisanpassningar och minskade relativa försäljnings- och administrationskostnader. Detta trots viss motvind från inflation och tillfälligt nedskalad produktion i Frankrike på grund av extremvärme.

Finansiell Ställning och Kapitalallokering

ITAB:s balansräkning är finansiellt stabil men starkt präglad av HMY-förvärvet, vilket återspeglas i en betydande goodwill (3 950 MSEK) och en nettoskuld exklusive leasingskulder på 2 777 MSEK. Skuldsättningsgraden i relation till EBITDA ligger på 2,6x, och soliditeten uppgår till 34 procent. Bolaget genererade ett negativt operativt kassaflöde om -168 MSEK under Q3, primärt drivet av en normal säsongsmässig uppbyggnad av rörelsekapital (kundfordringar) inför försäljningsintensiva perioder. På rullande tolv månader ligger dock kassakonverteringen på 68 procent, vilket närmar sig målet om minst 80 procent.

För att prioritera kassaflöde och möjliggöra en gradvis amortering av förvärvsskulden hålls investeringarna (CAPEX) på en kontrollerad nivå kring 2,2 procent av omsättningen. Investeringsstrategin fokuserar på automatisering, effektivisering av tillverkningsanläggningar (exempelvis samordningen mellan Storbritannien och Turkiet) samt högprioriterade tillväxtområden som digitala lösningar, self-checkout och OnRed-plattformen. Att avbryta ERP-projektet är en del i denna kapitalallokeringsstrategi, då det minskar framtida kapitalbindning och frigör internt kassaflöde till mer verksamhetsnära investeringar.

##Försäljningsprognos: Strukturell tillväxt driven av Retail Tech och förvärvssynergier ITAB är ett utpräglat operativt bolag vars intäktsgenerering är nära knuten till detaljhandelns investeringscykler. Efterfrågan på traditionell butiksinredning påverkas kortsiktigt av makroekonomisk osäkerhet, höga räntor och volatila stålpriser, vilket dämpar takten för nyetableringar. Däremot ser vi en stark strukturell efterfrågan inom produktsegmentet Retail Tech och kundanpassade lösningar. Detaljhandlare, särskilt inom det dominerande Grocery-segmentet (50 % av omsättningen), är tvungna att investera i effektivisering, self-checkout-system (SCO) och stöldförebyggande lösningar för att försvara sina egna marginaler.

För de kommande fem åren prognostiseras en initialt försiktig men därefter accelererande organisk tillväxt. Under 2027 förväntas försäljningstillväxten landa på 4,0 %, stöttat av rullande ramavtal (som REMA 1000) och medvind från HMY-förvärvet, men delvis motverkat av en avvaktande marknad i Storbritannien och Mellanöstern. Därefter skissar jag på en återgång till en starkare konjunkturcykel där tillväxten stabiliseras kring 5,0–5,5 % per år för åren 2028–2031, drivet av uppgraderingscykler inom Retail Tech och djupare penetration i Sydeuropa. För evighetsvärdet (Terminal Value) räknar jag med en normaliserad tillväxttakt på 2,0 %, vilket speglar en mogen marknadstillväxt i linje med långsiktig inflation.

##Marginalprognos: Skalbarhet och HMY-synergier lyfter lönsamheten I ett operativt bolag som ITAB är rörelsemarginalen (EBIT) i hög grad beroende av volym, kapacitetsutnyttjande i fabrikerna och råvarupriser. Det rapporterade resultatet för 2026 tyngs enormt av engångskostnaden på 222 MSEK relaterad till det avbrutna ERP-projektet, men tittar vi på den underliggande verksamheten är EBIT-marginalen exklusive engångsposter stabil på drygt 7,3 %. Beslutet att skrota ERP-projektet är kortsiktigt smärtsamt men frigör resurser och minskar framtida kapitalbindning och exekveringsrisk.

För de kommande åren är den huvudsakliga drivkraften för marginalexpansion realiseringen av HMY-synergierna (målsättning 30 MEUR vid utgången av 2027). Genom inköpssynergier, optimering av produktionsnätverket (såsom samordningen mellan Storbritannien och Turkiet) och en mer fördelaktig produktmix med högre andel mjukvara och Retail Tech, förväntas bruttomarginalen stärkas. EBIT-marginalen prognostiseras stiga från cirka 7,5 % år 2027 till 8,5 % år 2031, vilket är väl inom bolagets finansiella mål på 7–9 %. I terminalvärdet normaliseras EBIT-marginalen till 8,0 %, vilket bygger på antagandet om hållbara skalfördelar men också en ständigt närvarande prispress från större dagligvarukedjor.

ÅrFörsäljningstillväxt (%)EBIT-marginal (%)
2027 (År 1)4,0 %7,5 %
2028 (År 2)5,0 %7,8 %
2029 (År 3)5,5 %8,2 %
2030 (År 4)5,5 %8,4 %
2031 (År 5)5,0 %8,5 %
Terminal Value2,0 %8,0 %

DCF Värdering

I prognosen förväntas avskrivningarna som andel av omsättningen successivt sjunka från dagens relativt höga nivåer i takt med att synergier realiseras och skrotade IT-projekt (som ERP-systemet) fasas ut. I terminalvärdet normaliseras dessa till 3,0 procent. Investeringarna (CAPEX) spås inledningsvis öka något till 3,0 procent av omsättningen på grund av satsningar inom Retail Tech och omstrukturering, för att sedan förbli på denna underhållsnivå (steady-state) evighetsfasen där de matchar avskrivningarna. Förändringen i rörelsekapitalet antas binda cirka 0,5 procent av omsättningen årligen, driven av det kapitalbehov som uppstår vid expansion och en ökad organisk tillväxttakt på 5–5,5 procent.

Med en beräknad WACC på 9,0 procent (som återspeglar bolagets riskprofil, nuvarande ränteläge och branschdynamik) samt ett antagande om 2,0 procent evig tillväxt ger diskonteringen av de fria kassaflödena och terminalvärdet ett Enterprise Value (EV) på cirka 12 288 MSEK. Justerat för nettoskulden resulterar detta i ett motiverat värde på eget kapital motsvarande en riktkurs på 36,83 SEK.

Känslighetsanalys

För att belysa osäkerheten i parametrarna görs en känslighetsanalys baserad på WACC och evig tillväxt:

  • WACC 8,5 %, Evig tillväxt 2,5 %: Värde per aktie ca 46 SEK
  • WACC 9,0 %, Evig tillväxt 2,0 %: Värde per aktie 36,83 SEK (Bas-scenario)
  • WACC 9,5 %, Evig tillväxt 1,5 %: Värde per aktie ca 29 SEK

Ett rimligt värderingsintervall för aktien bedöms därmed ligga mellan 29 SEK och 46 SEK, beroende på hur framgångsrika de är med att realisera HMY-synergierna och anpassa sig efter konjunkturen.

Tabell för prognos av kassaflöden

Kassaflödesprognos (MSEK)2027 (År 1)2028 (År 2)2029 (År 3)2030 (År 4)2031 (År 5)Terminal Value
Omsättning13 46014 13314 91015 73016 51716 847
EBIT1 0091 1021 2231 3211 4041 348
Skatt (28 %)-283-309-342-370-393-377
NOPAT7267938819511 011971
Avskrivningar (+)673636596551496505
Investeringar CAPEX (-)-404-424-447-472-496-505
Förändring Rörelsekapital (-)-67-71-75-79-83-84
Fritt Kassaflöde (FCFF)928934955951928887

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.