Analys av Latour
Analys av Investment AB Latour
Årtal och kvartal: 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Investment AB Latour är ett blandat investmentbolag som kombinerar en helägd industrirörelse bestående av nischledande industribolag med en investmentportfölj av tiotalet noterade kärninnehav där Latour agerar som en långsiktig huvudägare eller en av de huvudsakliga ägarna.
Den helägda industrirörelsen omsätter cirka 29 miljarder SEK på proforma-basis och är strukturerad i sju affärsområden: Bemsiq Group, Caljan, Hultafors Group, Innovalift, Latour Industries, Nord-Lock Group och Swegon. Bolagen utvecklar och säljer egna produkter globalt, med tyngdpunkt på Europa och Nordamerika, men även med närvaro i Asien-Stillahavsområdet och Övriga världen.
Investmentportföljen består av tio betydande noterade innehav: Alimak Group, ASSA ABLOY, CTEK, Fagerhult, HMS Networks, Nederman, Securitas, Sweco, Tomra och Troax, med ett samlat marknadsvärde på 77,4 miljarder SEK per den 30 september 2026.
Rekommendation - Rekordstarkt kvartal och välfylld kassa skapar förutsättningar för fortsatt värdeskapande
Latour levererar ett rekordstarkt tredje kvartal för sin helägda industrirörelse, där både omsättning och marginaler utvecklas mycket positivt trots en ojämn makroekonomisk miljö. Industrirörelsens justerade rörelseresultat ökade med hela 30 % under kvartalet och marginalen nådde rekordhöga 16,9 %. Drivkrafterna är en stark organisk volymtillväxt (5 % i Q3), god kostnadskontroll samt god utväxling på tidigare genomförda effektiviseringar.
Capital allocation-strategin visar sin styrka då den likviditet som frigjordes under Q2 kontinuerligt omsätts i värdeskapande förvärv till den helägda verksamheten (hittills åtta förvärv under 2026). Balansräkningen är i urstarkt skick. Att substansvärdet per aktie är oförändrat sedan årsskiftet beror främst på en svagare utveckling i den börsnoterade portföljen, medan värdet på industrirörelsen stigit kraftigt tack vare den starka resultatutvecklingen. Latour uppvisar hög kvalitet, stark finansiell hälsa och goda framtidsutsikter.
Riktkurs: 264 SEK Värderingsintervall: 240 - 280 SEK AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Latours övergripande strategiska mål är att äga och utveckla bolag med egna produkter som har stark internationell expansionspotential. De uttalade finansiella målen för industrirörelsen är en årlig försäljningstillväxt på minst 10 % över en konjunkturcykel samt en rörelsemarginal (EBIT) som ska överstiga 10 %. Utdelningspolicyn är att utdelningen ska öka i takt med koncernens långsiktiga resultatutveckling. Målen är oförändrade och starkt kopplade till bolagets strategi om organisk tillväxt kombinerat med förvärv (M&A).
Sannolikheten för att nå de finansiella målen bedöms som mycket hög. Under de första nio månaderna uppgick den justerade EBIT-marginalen till 14,7 %, vilket med god marginal överstiger 10-procentmålet.
Ledningens kommentarer och sentiment:
VD Johan Hjertonsson präglas av en mycket positiv men balanserad ton. VD lyfter särskilt fram rekordresultat och förbättrad lönsamhet i industrirörelsen samt att tidigare uppskjutna projekt gradvis kommit igång. Jämfört med tidigare rapporter betonas en ytterligare stärkning av orderboken (upp till 8 243 MSEK) samt intensivare satsningar på AI-investeringar för att effektivisera processer och produktutveckling.
Trender och externa faktorer:
- Strukturella megatrender: Renovering, energieffektivisering, expansion av datacenter/digital infrastruktur samt investeringar i hälso- och sjukvård, försvar och automation (gynnar Bemsiq, Caljan, Nord-Lock och Swegon).
- Utmaningar: Cautious marknad inom traditionell nybyggnation av bostäder och vissa kommersiella fastigheter i Europa tynger delar av Innovalift och Swegon.
- Externa faktorer: Ränte sänkningar väntas gradvis stimulera byggsektorn framöver. Valutaeffekter (svagare SEK) har stöttat resultatet i Q3.
Stark organisk tillväxt och rekordhög lönsamhet i en utmanande makromiljö
För det tredje kvartalet 2026 ökade industrirörelsens nettoomsättning med 7 % till 7 164 MSEK, varav den organiska tillväxten i fast valuta utgjorde 5 %. Historiskt har Latour uppvisat en uthållig tillväxt över cykeln tack vare hög diversifiering och starka nischpositioner. Geografiskt och segmentmässigt finns en bred spridning, där Bemsiq, Caljan och Nord-Lock Group levererade exceptionellt stark tillväxt. Samtidigt pressades delar av Hultafors Group och Swegon något av en svagare europeisk byggmarknad, vilket dock kompenserades av stark tillväxt i andra regioner.
Rörelsemarginalen (EBIT) uppvisade en kraftig förstärkning och steg till rekordhöga 16,9 % (från 14,0 % föregående år) för det tredje kvartalet. Marginalförbättringen drevs primärt av starka volymeffekter som gav god hävstång på fasta kostnader, tillsammans med noggrann kostnadskontroll och effekter av tidigare effektiviseringsprogram. Därtill stöttades resultatet delvis av en svagare svensk krona samt en engångsutbetalning gällande IEEPA-tullar om 44 MSEK i Hultafors Group.
Finansiell urstyrka, starkt kassaflöde och offensiv förvärvsagenda
Balansräkningen är i utomordentligt starkt skick. Tack vare avyttringar av aktier i ASSA ABLOY och Securitas under maj 2026 minskade nettoskulden kraftigt. Nettoskuldsättningen uppgår till låga 8 % av tillgångarnas marknadsvärde, och den justerade soliditeten (inklusive övervärden i intressebolag) ligger på urstarka 81 %. Detta skapar en enorm finansiell flexibilitet.
Det operativa kassaflödet är fortsatt mycket solitt. Före förändring av rörelsekapital uppgick det till 14,1 % av nettoomsättningen för årets första nio månader. Viss kapitalbindning har skett på grund av ökade volymer (lager och kundfordringar), men basaffären är fortsatt starkt kassagenererande. Investeringsnivån (Capex) hålls relativt låg på ca 1,1 % av omsättningen, vilket vittnar om industrirörelsens kapitallätta natur.
Latours kapitalallokering är starkt inriktad på M&A kombinerat med organisk produktutveckling (särskilt inom AI och hållbarhet). Den offensiva förvärvsstrategin ligger fast, och under de första nio månaderna slutfördes sju förvärv, vilka tillför ca 900 MSEK i årlig omsättning. Dessa förvärv, liksom den organiska tillväxten, finansieras fullt ut av internt genererade kassaflöden och den välfyllda kassan.
Framskrivning av Industrirörelsens Omsättningstillväxt
Eftersom Investment AB Latour är ett blandat investmentbolag kräver prognosmodellen en tydlig uppdelning. Värderingen av den börsnoterade portföljen (ASSA ABLOY, Securitas m.fl.) baseras på substansvärde (NAV) och utdelningar, medan en traditionell försäljningsprognos exklusivt måste appliceras på den helägda industrirörelsen. Det är här bolagets egna operationella kassaflöden genereras.
Försäljningen för industrirörelsen väntas utvecklas mycket starkt drivet av en kombination av strukturella megatrender och bolagets framgångsrika förvärvsstrategi (M&A). På produktnivå ser vi en accelererande efterfrågan inom energieffektivisering och datacenter (gynnar Bemsiq och Swegon) samt automation och säkerhet (gynnar Caljan och Nord-Lock). Den del av portföljen som är exponerad mot traditionell nybyggnation (delar av Innovalift och Swegon) har upplevt en dämpad marknad i Europa. Under de kommande fem åren förväntas dock nyligen initierade räntesänkningar ge en påtaglig stimulans till byggsektorn, vilket kommer fungera som en stark volymmotor under 2027 och 2028. Vidare väntas nyligen implementerade AI-satsningar i produktutvecklingen leda till snabbare "time-to-market" för nya nischprodukter, vilket stärker den organiska tillväxten. Latours historik av att addera 2–4 % årlig tillväxt via förävrv bedöms bestå, finansierat av den exceptionellt starka balansräkningen (nettoskuld på endast 8 %).
Prognosen för de kommande fem åren modellerar en tillväxt som ligger i linje med, eller strax över, ledningens finansiella mål om 10 % tillväxt över en konjunkturcykel. Efter prognosperioden räknar vi med ett evigt värde (terminal value) på 3,5 %, vilket reflekterar en normaliserad global BNP-tillväxt adderat med den strukturella premie Latours nischmarknader åtnjuter.
Långsiktig Utveckling av EBIT-marginalen
Marginalprognosen för industrirörelsen baseras på Latours förmåga att bibehålla en stark prissättningsmakt (pricing power) tack vare sina nischledande positioner med egna produkter. Bolaget överträffar redan idag sitt finansiella mål om 10 % EBIT-marginal med råge (14,7 % för de första nio månaderna 2026).
Givet den förväntade försäljningstillväxten prognosticeras EBIT-marginalen att stabiliseras på en historiskt hög nivå, dock något normaliserad från det exceptionella tredje kvartalets 16,9 % (där valutaeffekter och engångsposter som IEEPA-tullåterbetalningar gav en tillfällig medvind). Under de kommande åren (2027–2029) förväntas en positiv operationell hävstång (operating leverage) när volymerna inom de byggexponerade affärsområdena återvänder, vilket sprider ut de fasta kostnaderna över en större intäktsbas. Samtidigt kommer de intensifierade AI-investeringarna att driva interna processförbättringar och parera underliggande löneinflation. Framåt år 4 och 5 i prognosen modelleras en svag marginalkontraktion ned mot 15,0 % för att ta höjd för normaliserade branschcykler och integrationskostnader av förvärv. För beräkningen av terminalvärdet bedöms en uthållig EBIT-marginal på 14,5 % vara en objektiv och säkerhetsmarginalerad nivå, vilket väl reflekterar bolagets bevisade operationella excellens.
| År | Försäljningstillväxt (Industrirörelsen) | EBIT-marginal (Industrirörelsen) |
|---|---|---|
| 2027 | 10,0 % | 15,0 % |
| 2028 | 11,0 % | 15,2 % |
| 2029 | 10,5 % | 15,3 % |
| 2030 | 9,0 % | 15,0 % |
| 2031 | 9,0 % | 15,0 % |
| Terminal Value | 3,5 % | 14,5 % |
DCF Värdering
Värderingen av Latour baseras på en Sum-of-the-Parts (SOTP) modell, där den börsnoterade portföljen värderas till aktuellt marknadsvärde och den helägda industrirörelsen via en diskonterad kassaflödesmodell (DCF) med en kalkylränta (WACC) på 7,5 %.
Sammanställning av viktigaste antaganden för industrirörelsen:
- Avskrivningar: Prognostiseras till 3,1 % av omsättningen för år 1–5, och normaliseras till 3,0 % i terminalvärdet.
- Investeringar (CAPEX): Förväntas öka successivt för att stödja tillväxt och AI/automationsinvesteringar, från 2,0 % under år 1–2, till 2,5 % under år 3–5, och 3,0 % i terminalperioden (i linje med avskrivningarna i det normaliserade tillståndet).
- Förändring i rörelsekapital (NWC): Modelleras binda 1,0 % av omsättningen år 1–3, 1,2 % år 4–5, och stabiliseras på 1,5 % i terminalvärdet, vilket reflekterar normal kapitalbindning under tillväxtfaser.
SOTP-beräkningen (börsportfölj och industrirörelse minus moderbolagets nettoskuld) ger en riktkurs på 264 SEK per aktie.
Känslighetsanalys
Vi testar modellen för olika antaganden kring evig tillväxt och WACC.
- WACC 7,0 % / Evig tillväxt 3,0 % = 278 SEK
- WACC 7,5 % / Evig tillväxt 3,5 % = 264 SEK (Bas-scenario)
- WACC 8,0 % / Evig tillväxt 4,0 % = 252 SEK
Ett rimligt värderingsintervall för aktien, givet normala marknadsfluktuationer och ränteförändringar, bedöms ligga mellan 240 och 280 SEK.
Tabell för prognos av kassaflöden
| Kassaflödespost (MSEK) | År 1 (2027) | År 2 (2028) | År 3 (2029) | År 4 (2030) | År 5 (2031) | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 30 983 | 34 391 | 38 002 | 41 422 | 45 150 | 46 730 |
| EBIT | 4 647 | 5 227 | 5 814 | 6 213 | 6 773 | 6 776 |
| Skatt (20,6 %) | -957 | -1 077 | -1 198 | -1 280 | -1 395 | -1 396 |
| NOPAT | 3 690 | 4 150 | 4 616 | 4 933 | 5 378 | 5 380 |
| Återläggning Avskrivningar | +960 | +1 066 | +1 178 | +1 284 | +1 400 | +1 402 |
| Investeringar (CAPEX) | -620 | -688 | -950 | -1 036 | -1 129 | -1 402 |
| Förändring i Rörelsekapital | -310 | -344 | -380 | -497 | -542 | -701 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 3 720 | 4 184 | 4 464 | 4 684 | 5 107 | 4 679 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.