Analys av Lumo Kodit

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades5 november 2026 kl. 06:04RekGrönaktiekurs vid analys7,31 €

Analys av Lumo Homes plc

Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3

Företagsbeskrivning

Lumo Homes plc (tidigare Kojamo plc) är Finlands största privata bostadsfastighetsbolag mätt i verkligt värde på fastighetsportföljen, med en marknadsandel om cirka 4 procent på den finska hyresbostadsmarknaden. Bolaget äger, utvecklar och hyr ut bostäder samt erbjuder relaterade boendetjänster under varumärket Lumo. Fastighetsportföljen består av 43 489 hyreslägenheter. Affärsverksamheten bedrivs i sin helhet i Finland och är starkt koncentrerad till landets största tillväxtcentra: 98,0 procent av fastighetsvärdet finns i de sju största tillväxtcentren, 89,4 procent i regionerna Helsingfors, Tammerfors och Åbo, samt 76,1 procent i enbart Helsingforsregionen.

Strategiskt förvärv och stark underliggande drift möter räntepress

Lumo Homes visar en stark underliggande operativ utveckling under årets nio första månader. Förvärvet av Varma-portföljen om 4 761 lägenheter i april 2026 har varit mycket framgångsrikt och uppnådde en stabiliserad uthyrningsgrad om 96,8 % redan under Q3. Bolagets totala ekonomiska uthyrningsgrad stärktes till 95,5 % samtidigt som den organiska hyrestillväxten (Like-for-Like) steg till 1,8 %. Kassaflödesgenereringen (FFO) utvecklas stabilt och ökade med 4,6 % till 110,9 MEUR. Det rapporterade resultatet före skatt tyngs av negativ orealiserad värderingsutveckling på grund av höjda direktavkastningskrav, men balansomläggningar och refinansiering fortsätter i god takt med stark stöttning från bank- och obligationsmarknaden. Minskande utbud av nya bostäder i tillväxtregionerna ger en god grund för långsiktigt värdeskapande.

Riktkurs: 10,01 EUR Värderingsintervall: 8,50 EUR - 11,80 EUR AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Lumo Homes strategiska mål för perioden 2026–2028 och utfallet per 1–9/2026 uppgår till:

  • Tillväxt: Årlig tillväxt av totala intäkter på 5–7 % (Utfall 1–9/2026: 5,7 %).
  • Kundnöjdhet: Net Promoter Score (NPS) > 65 (Utfall 1–9/2026: 56).
  • Lönsamhet: Genomsnittlig årlig tillväxt för FFO/aktie på 3–5 % (Utfall 1–9/2026: 0,0 %).
  • Riskhantering: Belåningsgrad (LTV) < 45 % (Utfall 1–9/2026: 46,1 %).
  • Utdelningspolicy: Stabil utdelare där årlig utdelning och/eller aktieåterköp uppgår till minst 20 % av FFO, förutsatt en soliditet om 40 % eller mer.

VD Reima Rytsölä betonar att den starka tillväxten fortsatte under tredje kvartalet, drivet av förvärvet i april och stärkta uthyrningsgrader. Utbudet av hyresbostäder minskar, särskilt i Helsingforsregionen, samtidigt som bostadsbyggandet förblir på historiskt låga nivåer. Den minskade nyproduktionen kombinerat med fortsatt befolkningstillväxt stöder en gradvis återhämtning av hyresmarknaden. Bolagets guidning för helåret 2026 lämnas oförändrad (intäkter 488–493 MEUR, FFO 147–152 MEUR). Externa faktorer som påverkar negativt på kort sikt är de ihållande höga marknadsräntorna som ökar avkastningskraven och pressar fastighetsvärdena, även om bolagets höga räntesäkringsgrad (86 %) dämpar effekten.

Operativ Utveckling: Omsättning och Lönsamhet

Intäkterna för 1–9/2026 ökade med 5,7 % till 363,1 MEUR, starkt drivet av Varma-förvärvet (+29,4 MEUR) samt en förbättrad ekonomisk uthyrningsgrad (+3,0 MEUR). Den jämförbara tillväxten (Like-for-Like) landade på stabila 1,8 %. Bolagets hyresverksamhet är starkt koncentrerad till Helsingforsregionen (över 76 % av fastighetsvärdet), vilket bedöms ge hög tillväxtpotential framgent.

Gällande marginalerna bibehålls en mycket stabil underliggande operativ lönsamhet: nettohyresmarginalen steg till 68,2 % och den justerade EBITDA-marginalen uppgick till 59,9 %. Den rapporterade EBITDA-marginalen pressades dock kraftigt nedåt (till 19,4 % från 29,9 % föregående år) på grund av orealiserade värdeminskningar i fastighetsbeståndet om -148,1 MEUR, vilket i sin tur främst drevs av marknadens höjda direktavkastningskrav (yields). Trots detta står sig bolagets operationella marginaler starka jämfört med den nordiska sektorn, understödda av stordriftsfördelar och en effektiv digital plattform.

Finansiell Ställning och Kapitalallokering

Lumo Homes uppvisar en solid balansräkning där förvaltningsfastigheter utgör över 97 % av de totala tillgångarna (8 503,3 MEUR). Belåningsgraden (LTV) steg tillfälligt till 46,1 %, vilket överstiger bolagets mål på under 45 %, drivet av Varma-förvärvet och lägre fastighetsvärderingar. Soliditeten är dock fortsatt stark (44,6 %) och refinansieringsrisken är väl hanterad med 917 MEUR i tillgänglig likviditet och outnyttjade krediter, samt en räntesäkringsgrad på 86 %.

Det operativa kassaflödet uppgick till 80,0 MEUR för perioden, tyngt av högre inbetald skatt, medan investeringskassaflödet var djupt negativt (-643,1 MEUR) till följd av Varma-köpet. I det nuvarande marknadsläget har bolaget skiftat investeringsstrategi: nyproduktionen har pausats (endast 32 lägenheter under byggnation) och kapitalallokeringen fokuseras nu på portföljförvärv av färdigställda fastigheter samt energi- och moderniseringsinvesteringar i prime-lägen i de tre största städerna. Denna strategi ger omedelbara kassaflöden och eliminerar de risker som är förknippade med nybyggnationsprojekt.

Intäktsprognos: Urbanisering och strukturellt underskott driver hyrestillväxt

Försäljningen, som för Lumo Homes uteslutande utgörs av hyresintäkter och relaterade boendetjänster, väntas uppvisa en stabil och konjunkturokänslig tillväxt under prognosperioden. Efterfrågan på hyresbostäder i bolagets kärnmarknader – primärt Helsingfors, Tammerfors och Åbo – bedöms stärkas avsevärt de kommande åren. Detta drivs av en underliggande befolkningstillväxt kombinerat med ett historiskt lågt utbud av nyproducerade bostäder (bostadsstarterna i Finland faller till cirka 15 000 enheter under 2026). Det strategiska förvärvet av Varma-portföljen (4 761 lägenheter) har redan resulterat i ett kvitto på bolagets förmåga att snabbt integrera och nå en hög uthyrningsgrad (96,8 %).

Eftersom Lumo för närvarande har pausat egen nyproduktion (endast 32 lägenheter i pågående projekt) kommer intäktstillväxten på kort sikt inte att drivas av nybyggnation, utan av en fullårseffekt från Varma-förvärvet samt organisk hyrestillväxt (Like-for-Like). Den organiska tillväxten, som nyligen noterades till 1,8 %, förväntas accelerera mot 2,5–3,5 % drivet av det krympande utbudet i Helsingforsregionen, vilket ger bolaget en stark "pricing power" vid omförhandlingar och nyuthyrningar. Tjänster via den digitala Lumo-plattformen bidrar också marginalt till intäktsbasen. För 2027 prognostiseras en tillväxt på 6,0 % till följd av Varma-portföljens fullårseffekt. Från 2028 till 2031 väntas en organisk tillväxt på cirka 3,0–4,0 % per år i takt med att marknaden absorberar det befintliga utbudet. Det eviga värdet (terminal value) bygger på en normaliserad långsiktig hyrestillväxt om 2,0 %, vilket speglar ett långsiktigt inflationsmål och en stabil demografisk utveckling i Finlands tillväxtcentra.

Rörelsemarginal (EBIT): Stordriftsfördelar genom digitalisering och volym

Rörelsemarginalen (EBIT), justerad för orealiserade värdeförändringar i fastighetsbeståndet, bygger i Lumo Homes fall på nettohyresmarginalen minus centrala administrationskostnader och en mycket låg avskrivningsnivå. Med en nuvarande justerad EBITDA-marginal på strax under 60 % och i princip obefintliga avskrivningar (0,22 % av omsättningen), är den underliggande EBIT-marginalen exceptionellt stark och stabil.

Under de kommande fem åren prognostiseras en gradvis marginalexpansion. Detta motiveras av tre primära faktorer: För det första realiseras tydliga stordriftsfördelar när den nyligen förvärvade Varma-portföljen integreras i bolagets existerande förvaltningsstruktur utan att de fasta centrala kostnaderna ökar i samma utsträckning. För det andra minskar vakanskostnaderna då den ekonomiska uthyrningsgraden förväntas stabiliseras på en historiskt hög nivå (över 96 %) till följd av bostadsbristen i Helsingfors. För det tredje ger bolagets digitala uthyrningsplattform en hög grad av automatisering i kundresan, vilket håller nere personalkostnaderna. Riskerna för tillfälliga marginaltapp till följd av volatila uppvärmningskostnader (som under Q1 2026) bedöms minska i takt med att bolaget genomför riktade energi- och moderniseringsinvesteringar (CAPEX) i det befintliga beståndet. Sammantaget väntas EBIT-marginalen expandera från nuvarande cirka 59,5 % till 62,0 % i slutet av prognosperioden.

DCF Värdering

Lumo Homes hanterar sina förvaltningsfastigheter enligt verkligt värde-metoden, varför de historiska och framtida avskrivningarna bedöms kvarstå på en låg och stabil nivå (ca 0,22 % av omsättningen). Tidigare extrema investeringsnivåer (CAPEX) berodde på Varma-förvärvet och äldre byggprojekt; framgent normaliseras CAPEX till cirka 10 % av hyresintäkterna i takt med att nyproduktionen pausats till förmån för modernisering. Förändringen i rörelsekapital förväntas ligga kvar på noll (0 MEUR), då hyresmodellen inte binder upp nämnvärd likviditet.

I värderingsmodellen (DCF) tillämpas en kalkylränta (WACC) på 5,0 %, baserat på en avkastning på eget kapital om 6,35 % och en lånekostnad efter skatt om 3,2 %, samt en jämn kapitalstruktur. Modellen bygger på diskonterade fria kassaflöden för 2027–2031 med en evig tillväxt på 2,0 %.

Viktigaste antaganden:

  • WACC: 5,0 %
  • Evig tillväxt (Terminal growth): 2,0 %
  • Normaliserad CAPEX: 10,0 % av omsättningen
  • Skattesats: 20 %
  • Avskrivningar: 0,22 % av omsättningen

Riktkurs: 10,01 EUR per aktie

Känslighetsanalys

Att bedöma fastighetsbolag är räntekänsligt. Nedan visas hur värdet per aktie förändras beroende på WACC och evig tillväxt (g):

  • WACC 4,5 % / Tillväxt 2,5 % -> 14,80 EUR
  • WACC 4,5 % / Tillväxt 2,0 % -> 11,80 EUR
  • WACC 5,0 % / Tillväxt 2,5 % -> 11,50 EUR
  • Base case (WACC 5,0 % / Tillväxt 2,0 %) -> 10,01 EUR
  • WACC 5,0 % / Tillväxt 1,5 % -> 8,80 EUR
  • WACC 5,5 % / Tillväxt 2,0 % -> 8,50 EUR
  • WACC 5,5 % / Tillväxt 1,5 % -> 7,60 EUR

Värderingsintervall: Baserat på känslighetsanalysen bedöms ett rimligt, fundamentalt värderingsintervall för aktien ligga mellan 8,50 EUR och 11,80 EUR, beroende på hur makromiljön (främst marknadsräntorna) utvecklas på medellång sikt.

Tabell för prognos av kassaflöden

MEUR20272028202920302031Terminal Value
Omsättning477,0496,1513,4529,9545,8556,7
Omsättningstillväxt6,0 %4,0 %3,5 %3,2 %3,0 %2,0 %
EBIT285,2300,1313,2325,9338,4345,1
EBIT-marginal59,8 %60,5 %61,0 %61,5 %62,0 %62,0 %
Skatt (20 %)-57,0-60,0-62,6-65,2-67,7-69,0
NOPAT228,2240,1250,6260,7270,7276,1
Avskrivningar (D&A)1,01,11,11,21,21,2
Investeringar (CAPEX)-47,7-49,6-51,3-53,0-54,6-55,7
Förändring NWC0,00,00,00,00,00,0
Fritt Kassaflöde (FCFF)181,5191,6200,4208,9217,3221,6

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.