Analys av Lundin Mining
Analys av Lundin Mining
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Lundin Mining Corporation är ett kanadensiskt gruvbolag med huvudkontor i Vancouver, Kanada. Bolaget verkar inom utvinning och produktion av metaller som koppar, guld och silver, vilka är avgörande för global elektrifiering, infrastruktur och teknisk innovation.
Bolaget bedriver verksamhet genom tre producerande gruvor:
- Candelaria (Chile, 80 % ägande): Öppen gruva och underjordsverksamhet som producerar koppar, guld och silver.
- Caserones (Chile, 75 % ägande): Öppen gruva som producerar kopparkoncentrat, kopparkatoder och molybden.
- Chapada (Brasilien, 100 % ägande): Öppen gruva med produktion av koppar och guld.
Utöver de producerande tillgångarna innehar Lundin Mining 50 % i det storskaliga utvecklingsprojektet Vicuña (Josemaria och Filo del Sol) på gränsen mellan Argentina och Chile, samt en 30,9 %-ig andel i Los Helados-projektet i Chile.
Rekommendation - Urstark finansiell ställning möter supercykel i koppar
Lundin Mining levererar ett operativt och finansiellt starkt tredje kvartal 2026 där intäkterna översteg 1,1 miljarder USD för fjärde kvartalet i rad. Resultatet drivs av rekordhöga realiserade kopparpriser (6,85 USD/lb) och guldpriser (4 321 USD/oz). Det operativa kassaflödet uppgick till starka 531,6 MUSD och bolaget stärkte sin finansiella ställning till en nettokassa om 237,0 MUSD vid kvartalets utgång.
Tidsperioden präglades dock av betydande operationella utmaningar vid Caserones till följd av extrema winterstormar och effekter från "Super El Niño", vilket tvingade bolaget att sänka sin helårsprognos för kopparproduktion vid gruvan. Detta bedöms dock vara förskjuten produktion snarare än förlorade volymer. Vidare framskrider tillväxtprojekten enligt plan inför ett väntat investeringsbeslut för Vicuña-projektet före årets slut. Med en urstark balansräkning, låga nettosskulder, god kassaflödesgenerering och exponering mot en historiskt stark kopparmarknad bedöms Lundin Mining stå mycket väl rustat inför framtiden.
Riktkurs: 132 SEK
Värderingsintervall: 110 – 165 SEK
AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Lundin Minings övergripande strategiska mål är att etablera sig som en av världens tio största kopparproducenter med ambitionen att nå en årlig produktion på över 500 000 ton koppar och 550 000 ounce guld.
Övergripande strategiska initiativ och status:
- Vicuña-projektet (50 %): Avses sanktioneras för ett slutgiltigt investeringsbeslut i slutet av 2026. Integrerade studier visar potential för en topp 5-gruva i världen med en årlig snittproduktion på 400 000 ton koppar, 700 000 oz guld och 22 Moz silver under de första 25 åren.
- Saúva/Chapada (100 %): Investeringen i en ny kulkvarn har påbörjats (ca 15 % färdigställt) med målsättning om idrifttagning sent 2027 för att öka koppar- och guldåtervinningen med upp till 5 procentenheter.
- Candelaria Underjord: Insourcing-initiativet för underjordsgruvan fullföljdes i stort under Q3. Målet är att öka brytningstakten till 14 000 ton per dag vid utgången av 2027 och 22 000 ton per dag till 2030, vilket väntas ge en medelfristig tillväxt i kopparproduktionen om 10 % (12 000–14 000 ton).
VD-ord och sentiment: VD Jack Lundin präglas av hög optimism och understryker att år-för-dag justerad EBITDA (1,9 miljarder USD) och fritt kassaflöde från verksamheten (1,2 miljarder USD) redan har passerat helårssiffrorna för 2025. Trots väderutmaningarna i Caserones framhåller ledningen att volymerna endast är skjutna på framtiden och förväntar sig en operationell återhämtning under 2027.
Triggers framöver:
- Slutgiltigt sanktionsbeslut (sanktionering) för Vicuña-projektet (förväntas sent 2026).
- Uppdaterad teknisk rapport för Chapada och Saúva under Q4 2026.
- Återhämtning av brytningstakten i Caserones under 2027 samt återupptagande av borrningar i Angélica och Cordillera.
Rekordpriser kompenserar för tillfälliga produktionsstörningar
Försäljningen i Q3 2026 ökade med 16,3 % till 1 109,2 MUSD (YTD +26,5 %), nästan uteslutande drivet av exceptionellt starka realiserade metallpriser för koppar (+48,6 % till 6,85 USD/lb) och guld (+16,8 %). Prisutvecklingen vägde mer än väl upp för volymbortfall i Caserones orsakat av extrema väderförhållanden. Candelaria stod för lejonparten av omsättningen (53 %), följt av Chapada och Caserones.
Lönsamheten expanderade kraftigt som en direkt effekt av metallpriserna. Bruttomarginalen stärktes till 47,9 % och den justerade EBITDA-marginalen uppgick till höga 58,4 %. Även om konsoliderad cash cost steg till 2,01 USD/lb (från 1,61 USD/lb) på grund av omfattande standby-kostnader (65,9 MUSD) i Caserones, uppvisade bolaget enorm operationell hävstång i andra tillgångar. Chapada bibehöll en mycket låg cash cost på 0,61 USD/lb tack vare starka biproduktskrediter, vilket sammantaget resulterade i att nettovinsten ökade markant till 271,8 MUSD.
Urstark balansräkning finansierar offensiv tillväxtstrategi
Lundin Mining har genom stark kassaflödesgenerering etablerat en anmärkningsvärt robust finansiell ställning. Vid kvartalets utgång uppvisade bolaget en nettokassa på 237,0 MUSD, understödd av likvida medel på 344,3 MUSD och en fullt outnyttjad, utökad kreditfacilitet på upp till 4,5 miljarder USD. Detta ger bolaget en oerhörd finansiell flexibilitet att självfinansiera sina stundande jätteinvesteringar.
Det operativa kassaflödet var mycket starkt under kvartalet (531,6 MUSD, motsvarande 47,9 % av omsättningen), med positiv inverkan från frigjort rörelsekapital i Caserones. Bolaget befinner sig i en intensiv investeringsfas där Capex uppgick till 19,8 % av omsättningen. Investeringarna inriktas primärt på utvecklingen av Vicuña-projektet samt underhålls- och expansionsinvesteringar i befintliga gruvor (som avfallsstrippning och Saúva-kvarnen). Det fria kassaflödet landade ändå på starka 311,8 MUSD, vilket bevisar kärnverksamhetens bärkraft.
Försäljningsprognos: Den globala elektrifieringens katalysator
Efterfrågan på Lundin Minings huvudprodukt, koppar (som utgör drygt 87 % av försäljningen), befinner sig i en strukturell supercykel. Den globala omställningen mot förnyelsebar energi, utbyggnaden av elnät, elfordon samt den accelererande framväxten av datacenter och AI-infrastruktur driver en fundamental och långsiktig brist på koppar. Parallellt ger exponeringen mot guld (11 %) en utmärkt makroekonomisk hedge och starka biproduktskrediter som sänker de totala utvinningskostnaderna.
Försäljningstillväxten under de kommande fem åren kommer att drivas av både volymökningar och bibehållet starka metallpriser, snarare än helt nya produkttyper. På tillgångsnivå förväntas en kraftig operationell återhämtning i Caserones redan under 2027, då årets extrema väderfenomen och uppskjutna volymer normaliseras. Vidare är integrationen av den nya Saúva-kvarnen i Chapada (planerad till slutet av 2027) avgörande, då den väntas öka metallåtervinningen med upp till 5 procentenheter och därmed ge en direkt, marginalstark volymtillväxt från 2028. I Candelaria förväntas insourcingen av underjordsbrytningen lyfta brytningstakten från nuvarande nivåer till 22 000 ton per dag fram till 2030, vilket medför en adderad medelfristig kopparproduktion om cirka 10 %. Den stora tillväxtkatalysatorn i slutet av prognosperioden är jätteprojektet Vicuña. När detta topp-5-projekt globalt tas i drift, vilket modelleras till tidigt 2030-tal givet ett investeringsbeslut i slutet av 2026, kommer det att transformera bolagets produktionsbas fundamentalt.
Försäljningstillväxten bedöms bli volatil men strukturellt positiv de kommande fem åren, med en initial rekyl från Caserones och produktionsuppstart i Chapada/Candelaria, följt av en utflackning innan Vicuña adderar massiva volymer. För det eviga värdet (terminal value) appliceras en tillväxttakt på 2,5 %, i linje med långsiktig global BNP-tillväxt och inflation, då kopparmarknaden i en mogen elektrifierad ekonomi väntas växa stabilt men inte i den exponentiella takt vi ser i dagens omställningsfas.
Marginalprognos: Operationell hävstång i en högkvalitativ tillgångsbas
Gruvindustrin präglas av höga fasta kostnader och betydande operationell hävstång, vilket innebär att inkrementella volymer får ett oproportionerligt stort genomslag på lönsamheten. Lundin Minings EBIT-marginal (rörelsemarginal) förväntas stärkas de kommande åren, understödd av ledningens initiativ för kostnadskontroll och optimering av gruvornas livscykler.
År 2027 förväntas EBIT-marginalen förbättras avsevärt jämfört med 2026, primärt på grund av att de fasta beredskapskostnaderna (standby costs) i Caserones försvinner och brytningstakten normaliseras, vilket trycker ner Cash Cost och AISC (All-In Sustaining Costs) per pund koppar. Under 2028 och 2029 väntas marginalen expandera ytterligare. Detta drivs av att Chapada, som redan idag har en extremt låg cash cost (0,61 USD/lb) tack vare starka guld-biproduktskrediter, ökar sin andel av den totala produktionen i samband med att Saúva-kvarnen tas i full drift. Dessutom kommer stordriftsfördelarna från underjordsexpansionen i Candelaria att successivt sänka enhetskostnaderna.
Framåt 2030 och 2031 förväntas EBIT-marginalen stabiliseras på en historiskt hög nivå i takt med att inkörningskostnader för Vicuña-projektet börjar absorberas av de exceptionella volymer och malmhalter som projektet initialt väntas leverera. På lång sikt, i terminalvärdet, modelleras dock en normaliserad EBIT-marginal om 35,0 %. Detta reflekterar en objektiv antagandebas där dagens extremt höga spotpriser på koppar och guld tenderar att återgå mot sina marginella produktionskostnadskurvor över en hel cykel, samtidigt som allmän kostnadsinflation i branschen för insatsvaror och arbetskraft skapar en naturlig tak-nivå för lönsamheten.
| År | Försäljningstillväxt (%) | EBIT-marginal (%) |
|---|---|---|
| 2027 | 12,0 % | 42,5 % |
| 2028 | 8,5 % | 44,0 % |
| 2029 | 4,0 % | 44,5 % |
| 2030 | 5,5 % | 43,0 % |
| 2031 | 18,0 % | 45,5 % |
| Terminal Value | 2,5 % | 35,0 % |
DCF Värdering
I prognostiseringen av kassaflöden antas avskrivningarna (D&A) initialt ligga kvar kring 12,0 % av omsättningen. Denna post förväntas därefter sjunka marginellt mot 11,0 % och slutligen landa på 10,0 % i terminalvärdet (ett normaliserat läge). Bolagets investeringsnivå (CAPEX) ligger på höga nivåer (15–18 % av försäljningen) åren 2027–2030, drivet av gigantiska expansionsprojekt som Vicuña, för att därefter gradvis normaliseras ner mot avskrivningsnivån (10,0 %) i takt med att bolaget träder in i en mognare fas. Förändringarna i rörelsekapital (NWC) modelleras till cirka 1,0–1,5 % av omsättningstillväxten årligen under expansionsåren, innan de avtar till noll i terminalvärdet, vilket reflekterar att nettorörelsekapitalet växer i en jämn takt utan att binda orimligt kassaflöde.
Diskonteringsräntan (WACC) är fastställd till 9,5 %, vilket bygger på en stark balansräkning men reflekterar risken knuten till geopolitik i Sydamerika och en hög andel eget kapital (avkastningskrav om 11,0 %). Beräknat utifrån dessa parametrar samt en evig tillväxt på 2,5 % resulterar modellen i en riktkurs på 132 SEK per aktie.
Känslighetsanalys
- WACC: Om WACC ökar till 10,5 % sjunker riktkursen till ca 110 SEK. Om WACC sjunker till 8,5 % stiger värdet till ca 165 SEK.
- Evig tillväxt: En evig tillväxt på 1,5 % (istället för 2,5 %) ger ett värde på ca 121 SEK, medan 3,5 % ger ett värde på ca 148 SEK.
- Rimligt värderingsintervall: 110 – 165 SEK per aktie, beroende på de långsiktiga metallprisernas utveckling och exekveringsrisken i Vicuña.
Tabell för prognos av kassaflöden
Sammanställning av den odiskonterade kassaflödesprognosen (värden i MUSD baserat på en estimerad basomsättning utifrån historik).
| År | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillväxt | 12,0 % | 8,5 % | 4,0 % | 5,5 % | 18,0 % | 2,5 % |
| Omsättning | 5 367 | 5 823 | 6 056 | 6 389 | 7 539 | Evig tillväxt |
| EBIT | 2 281 | 2 562 | 2 695 | 2 747 | 3 430 | Normaliserad marginal 35% |
| Skatt (28,0 %) | -639 | -717 | -755 | -769 | -960 | Baserat på normaliserad EBIT |
| NOPAT | 1 642 | 1 845 | 1 940 | 1 978 | 2 470 | N/A |
| Avskrivningar (D&A) | 644 | 670 | 666 | 702 | 829 | = CAPEX i terminalvärdet |
| Investeringar (CAPEX) | -890 | -990 | -1 029 | -1 022 | -980 | = D&A i terminalvärdet |
| Förändring NWC | -60 | -45 | -25 | -35 | -110 | - |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 1 336 | 1 480 | 1 552 | 1 623 | 2 209 | Normaliserat Kassaflöde |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.