Analys av MTG

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades5 november 2026 kl. 08:18RekGulaktiekurs vid analys121,80 kr

Analys av Modern Times Group MTG AB

Årtal och kvartal: 2026, Kvartal 3

Företagsbeskrivning

Modern Times Group MTG AB (MTG) är en internationell mobilspelskoncern som förvärvar, utvecklar och driver spelstudios globalt. Bolagets verksamhet är sedan januari 2026 uppdelad i två huvudsakliga rörelsesegment:

  • Playamp (Midcore District): Omfattar studios såsom Plarium, InnoGames, Ninja Kiwi, Snowprint och nyligen förvärvade WARP36. Segmentet är inriktat på in-app purchase (IAP)-drivna spel inom midcore-genren. Kända titlar inkluderar RAID: Shadow Legends, Forge of Empires, Warhammer 40,000: Tacticus och Bloons TD 6.
  • Playsimple (Casual District): Inriktat på casual- och ordspel med fokus på annonsintäkter (IAA) samt IAP. Kända titlar inkluderar Crossword Go, Word Connect Association och Cryptogram.

Geografiskt genererar MTG majoriteten av sina intäkter i Nordamerika (58 %) och Europa (32 %), följt av Asien och Stillahavsregionen (9 %) samt övriga världen (2 %).

Rekommendation - Operativ stabilitet trots utmanande marknadsklimat

Riktkurs: 142 SEK Värderingsintervall: 115 SEK – 175 SEK AI Betyg: 🟡

MTG visar fortsatt god underliggande intjäningsförmåga med stabil justerad EBITDA-marginal och stark operativ kassaflödesgenerering. Övergången till Direkt-till-Konsument (DTC) fortsätter att stärka bruttomarginalerna genom lägre plattformsavgifter. Däremot har den organiska försäljningstillväxten i kvartalet mattats av (-2 % i fasta växelkurser), och beslutet att skjuta upp den planerade börsnoteringen av Playsimple skapar en viss kortfristig osäkerhet kring synliggörandet av värden. Marknadsklimatet för användarförvärv (UA) har varit mer utmanande, och nya plattformsregler från Google avseende externa betalningslänkar väntas dämpa DTC-fördelarna något i USA framöver. Värderingsmässigt stöttas aktien av pågående aktieåterköp, låg finansiell nettoskuld och en underliggande motståndskraft mot konjunktursvängningar.

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

MTG:s övergripande långsiktiga strategi bygger på organisk tillväxt genom vidareutveckling av "evergreen"-titlar, lansering av nya spel, skapande av delade funktioner inom sina distrikt samt integration av AI i hela värdekedjan. Strategin kompletteras av riktade M&A-förvärv av spelstudios.

Finansiella mål och guidning för helåret 2026:

  • Proforma intäktstillväxt: 5–8 % (bolaget preciserar nu att utfallet väntas hamna i det lägre intervallet).
  • Justerad EBITDA-marginal: 22–24 % (väntas nu hamna i det högre intervallet).

Utvärdering av VD-ordet och sentiment:
VD Maria Redin betonar en disciplinerad exekvering i en mer utmanande marknad för användarförvärv. Tonen är fortsatt trygg gällande den underliggande strategin trots uppskjutandet av Playsimple-IPO:n. VD lyfter särskilt fram framgångarna inom DTC samt den starka spellinjen inför 2027 (bland annat Plariums nästa storsatsning).

Framtidsutsikter och trender:
Sannolikheten för att nå helårsmålen inom det justerade guidningsintervallet bedöms som hög. Trender visar på en svagare utveckling för äldre titlar som Forge of Empires (-13 % i fast valuta), medan nyare titlar och RAID: Shadow Legends stabiliserar intäkterna. Externa faktorer som utmanande marknadsklimat för UA samt Googles nya avgifter på alternativa betalningslänkar från 1 oktober 2026 utgör motvindar för marginalexpansionen i närtid.

Potentiella triggers för bolagets utveckling:

  • Återupptagen eller genomförd notering av Playsimple under 2027.
  • Offentliggörande och lansering av Plariums nya storsatsning under tidigt 2027.
  • Framsteg för nya spelsläpp i soft-launch (Bloons Blitz, Star Trek: Warp).
  • Fortsatta aktieåterköp (program om upp till 500 Mkr löper till maj 2027).

Intäktsutveckling och marginaldynamik i omställning

Nettoomsättningen för Q3 2026 var oförändrad på 2 988 Mkr, men visade en organisk nedgång om -2 % i fasta växelkurser. Portföljen bärs upp av "evergreen"-titeln RAID: Shadow Legends (+1 %) och tillväxt i Playsimple (+11 % tack vare ökad ARPDAU från stark monetarisering), medan äldre titlar som Forge of Empires och tuffa jämförelsetal för Warhammer 40,000: Tacticus tynger helheten.

På lönsamhetssidan steg rapporterad EBIT-marginal till 10,6 % (från 7,8 %), drivet av lägre avskrivningar på förvärvsrelaterade tillgångar (PPA), medan justerad EBITDA-marginal uppgick till 23,2 %. Den avgörande marginaldynamiken ligger i skillnaden mellan segmenten: Playamp förbättrar sina marginaler tack vare att DTC-andelen nu utgör 55 %, vilket kraftigt reducerar plattformsavgifter, medan Playsimple upplever marginalpress till följd av ökade investeringar i användarförvärv (UA), vilka nu utgör 66 % av segmentets omsättning.

Solid balansräkning och hög kassagenerering stöder kapitalallokering

MTG har en mycket stark balansräkning, där totala tillgångar uppgår till drygt 19,2 miljarder SEK (varav 83 % är immateriella). Den finansiella nettoskulden ligger på låga 3 534 Mkr, och skuldsättningsgraden på 1,29x LTM EBITDA (1,37x inklusive earn-outs) ger betydande finansiell flexibilitet. Historiska tilläggsköpeskillingar och optioner (bland annat Snowprint) har i stort sett slutbetalats.

Kassaflödesgenereringen är en av bolagets absolut starkaste sidor. Det operativa kassaflödet utgjorde 14,4 % av nettoomsättningen i Q3, och rullande "Unlevered Cash Conversion" är extremt höga 82 %, vilket vittnar om en effektiv omvandling av EBITDA till fritt kassaflöde. Bolagets investeringsstrategi finansieras helt via internt genererade medel och fokuserar på tre ben: strikt ROAS-styrda UA-investeringar, organisk CAPEX (cirka 2 % av omsättningen) för plattformsbyggande och nya spel som Plariums storsatsning 2027, samt opportunistiska M&A-förvärv, likt det nyliga köpet av WARP36.

Försäljningsprognos

MTG:s försäljningsutveckling vilar på en tudelad dynamik där äldre "evergreen"-titlar måste balanseras mot framgångsrik lansering och skalning av nya spel. Försäljningen bedöms växa med 6,0 % under 2027, primärt drivet av Plariums kommande storsatsning samt kommersialiseringen av titlar som Bloons Blitz och Star Trek: Warp som just nu befinner sig i soft-launch. Flaggskeppet RAID: Shadow Legends (38 % av intäkterna) förväntas agera kassako med en stabilisering kring noll- till låg ensiffrig tillväxt, medan äldre spel som Forge of Empires förväntas fortsätta tappa mark (-5 till -10 % årligen).

Playsimple-segmentet, som har visat stark tillväxt (+11 % senast), väntas fortsätta driva volym genom sin annonsfinansierade (IAA) och IAP-kombinerade modell. Den organiska tillväxten för hela MTG modelleras till 5,5 % år 2028 i takt med att 2027-lanseringarna når full intjäningspotential, för att därefter gradvis avta mot en mer mogen tillväxttakt kring 4,0–4,5 % åren 2029–2030. På lång sikt (Terminal Value) uppskattas en evig tillväxt på 2,5 %, vilket speglar den globala spelmarknadens förväntade underliggande tillväxt korrigerat för inflation och BNP-utveckling, där MTG upprätthåller sin marknadsandel.

Marginalprognos

Den rapporterade EBIT-marginalen för MTG är i dagsläget kraftigt pressad av höga avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar (PPA) samt aggressiva investeringar i användarförvärv (UA). Under 2027 prognostiseras EBIT-marginalen öka något till 11,0 %. Övergången till Direct-to-Consumer (DTC) agerar som en stark bruttomarginalförstärkare då plattformsavgifterna till Apple och Google (i snitt 30 %) kringgås, men detta motverkas kortsiktigt av högre UA-kostnader i samband med lanseringen av Plariums nya storspel samt nya avgiftsstrukturer från Google.

Från 2028 och framåt förväntas en tydligare marginalexpansion. När PPA-avskrivningarna från historiska förvärv (som Snowprint och Playsimple) successivt löper ut, kommer den underliggande höga kassagenereringen (Justerad EBITDA-marginal på ~23-24 %) att börja avspeglas tydligare i EBIT-marginalen. Vi bedömer att rörelsemarginalen når 12,0 % under 2028 och expanderar upp mot 13,5 % år 2030 i takt med att AI-integration i utvecklings- och marknadsföringsprocesser sänker de operationella kostnaderna. Terminalvärdets EBIT-marginal sätts till 14,0 %, vilket representerar en normaliserad lönsamhet för en integrerad spelutvecklare med en mogen portfölj och stabiliserade UA-investeringar (högre ROAS).

DCF Värdering

Riktkurs: 142 SEK

Bolagets nuvarande höga avskrivningar (12,3 % av omsättningen), som primärt drivs av historiska immateriella PPA-övervärden (Playsimple, Snowprint), förväntas gradvis sjunka mot 7,0 % år 2031 för att i terminalperioden landa på en hållbar underhållsnivå om 3,0 %. Parallellt modelleras CAPEX ligga stabilt på omkring 2,0 % fram till 2030, för att därefter jämvikta med avskrivningarna på 3,0 % i evighet, vilket reflekterar de låga fysiska investeringsbehoven hos en mobilutvecklare utöver aktiverade utvecklingskostnader.

Förändringar i rörelsekapital förväntas normaliseras från nuvarande negativa nivåer (historiskt kring -1,0 % tack vare förskottsbetalningar från spelare) upp mot 0,0 % i evighet, i takt med att bolagets tillväxttakt mognar och den strukturella kapitalfrigörelsen avtar.

Viktiga antaganden i modellen:

  • WACC: 8,0 % (Baserat på riskfri ränta 2,5 %, ERP 5,5 %, Beta 1,2 och lånekostnad efter skatt ca 4,0 %). Rimligt för ett kassaflödesstarkt, etablerat gamingbolag med hit-risk i portföljen.
  • Evig tillväxt (Terminal Growth): 2,5 %
  • Skattesats: 21,0 %
  • Basår försäljning (2026): 6 500 MSEK

Känslighetsanalys

Modellen är känslig för antaganden om framtida WACC och evig tillväxt.

  • Vid en försiktigare evig tillväxt (1,5 %) och högre WACC (9,0 %) sjunker värdet mot 110 SEK.
  • Vid högre evig tillväxt (3,5 %) och lägre WACC (7,0 %) stiger värdet mot 195 SEK.
  • Rimligt värderingsintervall: 115 SEK – 175 SEK, där basfaktorn starkt lutar mot 142 SEK förutsatt att bolaget lyckas försvara sina marginaler post-PPA.

Tabell för prognos av kassaflöden

Belopp i MSEK om inte annat anges. Basår 2026 försäljning antas till 6 500 MSEK.

År20272028202920302031Terminal Value
Omsättningstillväxt6,0 %5,5 %4,5 %4,0 %3,5 %2,5 %
Omsättning6 8907 2697 5967 9008 1768 380
EBIT-marginal11,0 %12,0 %13,0 %13,5 %14,0 %14,0 %
EBIT7588729871 0661 1451 173
Skatt (21%)-159-183-207-224-240-246
NOPAT599689780842905927
Avskrivningar (D&A)689654608593572251 (3,0%)
CAPEX-138-145-152-158-204-251 (3,0%)
Förändring NWC34363840410
Fritt Kassaflöde (FCFF)1 1841 2341 2741 3171 314927

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.