Analys av Matas Group

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades5 november 2026 kl. 07:06RekGulaktiekurs vid analys97,20 Dkr

Analys av Matas Group

Årtal och kvartal: År 2026/27, Kvartal Q2 (1 april – 30 september 2026)

Företagsbeskrivning

Matas Group är Nordens ledande detaljhandelskoncern inom skönhet, hälsa och välbefinnande. Bolaget driver en omnikanalmodell bestående av 502 fysiska butiker samt väletablerade e-handelsplattformar tvärs över Danmark, Sverige, Norge och Finland. Verksamheten rapporteras i tre segment:

  • Matas: Den danska kärnverksamheten med 263 fysiska butiker samt e-handelsplattformen matas.dk.
  • KICKS: Skönhetskedja med 239 butiker samt e-handel i Sverige, Norge och Finland (inklusive Skincity).
  • Other: Tillväxt- och nischbolag omfattande Firtal, Grænn och Web Sundhed.

Rekommendation - Omstrukturering under marginalpress

Matas Group har under Q2 2026/27 levererat ett svagare resultat än väntat, drivet av marginalpress, IT-relaterade kampanjförseningar och ihållande konkurrens på den svenska marknaden. Bruttomarginalen sjönk till 44,8 % och EBITDA före specialposter minskade. Samtidigt visar e-handeln (+4,2 % valutaneutralt) och bolagets egna varumärken (+6,6 % valutaneutralt) god tillväxt. Lanseringen av den nya nordiska driftsmodellen den 1 oktober 2026 samt genomförandet av kostnadsbesparingar visar att ledningen tar agerande. Skuldsättningen ligger dock kvar över det långsiktiga målet, och kortsiktig osäkerhet kvarstår kring marginalutvecklingen medan omstruktureringen genomförs.

Riktkurs: 86 DKK Värderingsintervall: 75 - 105 DKK AI Betyg: 🟡

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Matas Groups övergripande strategi, ”Win the Nordics”, fokuserar på sex kundcentrerade prioriteringar för att ta marknadsandelar i Norden och förbättra marginalerna via skalfördelar, utrullning av konceptbutiker, e-handelsutveckling och satsning på egna varumärken.

Finansiella mål och guidning för helåret 2026/27 (upprätthålls, men trendar mot den lägre änden):

  • Omsättningstillväxt: 2 % till 6 % (valutaneutralt).
  • EBITDA-marginal (före specialposter): 14,0 % till 14,5 %.
  • CAPEX (exkl. M&A): Cirka 4,5 % av omsättningen.

VD-ordet präglas av självkritik kring Q2-resultatet, men också en tydlig handlingsplan. Den nya nordiska driftsmodellen förväntas ge inneliggande besparingar om 15 MDKK under 2026/27 och årliga besparingar om 45–50 MDKK från 2027/28. Sannolikheten för att bolaget når den övre delen av helårsmålen bedöms som måttlig till låg. Sentimentet är operationellt fokuserat inför julsäsongen. Bolaget har utannonserat en strategiuppdatering och nya finansiella mål till den 12 mars 2027.

Operationell Utveckling: Tillväxtfickor i en pressad marginalmiljö

För Q2 2026/27 uppgick koncernens omsättning till 1 991 MDKK, med en valutaneutral tillväxt på 1,5 %. Fysiska butiker såg en svag tillbakagång, medan e-handeln växte med 4,2 % (valutaneutralt) och nu utgör 33 % av omsättningen. Konsumenterna uppvisar ett beteende av "trading down", där High-end Beauty (46 % av detaljhandeln) backade 1,2 %, medan Mass Beauty (32 %) växte med hela 6,5 %, starkt drivet av egna varumärken. De egna varumärkena (private label) är en tydlig tillväxtmotor och växte med 19,4 % valutaneutralt inom KICKS-segmentet.

Trots omsättningstillväxt präglades kvartalet av marginalpress. Bruttomarginalen för Q2 sjönk till 44,8 % (från 45,7 %), främst drivet av riktade prisinitiativ, en förskjutning i produktmixen mot Mass Beauty och ett rabattdrivet konsumentbeteende. EBIT-marginalen sjönk kraftigt till 0,8 %, tyngd av 49 MDKK i specialposter relaterade till den nya nordiska driftsmodellen, löneinflation och höga avskrivningar. De indirekta kostnaderna sjönk dock i absoluta tal, vilket indikerar att kostnadssynergier börjar ge effekt.

Finansiell Ställning: Investeringstoppen passerad med fokus på kassaflöde

Balansräkningen domineras av immateriella tillgångar och nyttjanderättstillgångar från förvärv och leasing. Nettorörelsekapitalet (NWC) ökade till 11,8 % av LTM-omsättningen på grund av högre lagernivåer inför säsong och lägre leverantörsskulder. Nettoskulden uppgår till 4 184 MDKK, vilket resulterar i en skuldsättningsgrad (Nettoskuld/LTM EBITDA b.s.i.) på 3,5x. Detta ligger över målet på 2,0–3,0x och begränsar det kortsiktiga finansiella handlingsutrymmet, även om bolaget opererar inom sina bankcovenants.

Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades under Q2 till 61 MDKK (från -59 MDKK föregående år), trots en negativ rörelsekapitalförändring på -208 MDKK. Det fria kassaflödet var fortsatt negativt i Q2 (-60 MDKK) men uppvisade ett överskott på 66 MDKK för H1. Investeringsstrategin är inriktad på att stödja "Win the Nordics"-initiativet. Större logistikinvesteringar, såsom de automatiserade lagren utanför Stockholm och Köpenhamn, är nu i full drift. Framåtriktat fokus ligger på IT-infrastruktur (en gemensam nordisk plattform), elektroniska hyllkantsetiketter (ESL) för bättre prisflexibilitet och selektiva butiksuppgraderingar, där CAPEX väntas uppgå till cirka 4,5 % av omsättningen för helåret.

Försäljningsprognos: Tillväxt genom egna varumärken och digitalisering

Som ett operativt detaljhandelsbolag med omnikanalstrategi drivs Matas Groups framtida försäljning i första hand av konsumenternas köpkraft, produktmixen och förmågan att ta marknadsandelar genom digital närvaro. För närvarande ser vi en tydlig trend mot "trading down", där High-end Beauty (som utgör 46 % av försäljningen) stagnerar (-1,2 % valutaneutralt), medan Mass Beauty (32 %) växer starkt (+6,5 %), mycket tack vare bolagets egna varumärken (private label). Efterfrågan på skönhet och hälsa är i grunden konjunkturresistent, men priskänsligheten har ökat.

Kommande fem år väntas e-handeln fortsätta växa från dagens 33 % av omsättningen, understödd av den gemensamma nordiska IT-plattformen. De egna varumärkena, som nyligen visade en tillväxt på nära 20 % i KICKS, kommer att agera primär tillväxtmotor då de möter kundens krav på prisvärdhet samtidigt som de skapar kundlojalitet. För 2027/28 och 2028/29 (År 1 och 2) modellerar jag en försiktig återhämtning i konsumtionen i framför allt Sverige, vilket ger en valutaneutral tillväxt runt 3–4 %. Därefter (År 3–5) planar tillväxten ut kring 3 % i takt med att marknadsandelarna i Norden befästs. För evighetsvärdet (Terminal Value) appliceras en långsiktig tillväxttakt (Terminal Growth Rate) på 2,0 %, vilket speglar den historiska inflationen och BNP-tillväxten i de nordiska länderna.

Marginalprognos: Synergier och normaliserad kostnadsmassa banar väg för marginalexpansion

Matas EBIT-marginal är för närvarande kraftigt pressad (0,8 % i Q2) på grund av engångskostnader (specialposter) relaterade till lanseringen av den nya nordiska driftsmodellen samt hög avskrivningstakt (D&A) från tidigare IT- och logistikinvesteringar. Givet försäljningsprognosen, där egna varumärken och Mass Beauty tar en större andel av mixen, finns det initialt en viss risk för lägre bruttomarginaler per såld enhet, men detta kompenseras av att egna varumärken de facto har en högre procentuell marginal än externa premiummärken.

EBIT-marginalen väntas vända uppåt redan under År 1 (2027/28) drivet av att de aviserade årliga besparingarna på 45–50 MDKK från driftsmodellen realiseras, samtidigt som specialposterna faller bort. Effektiviseringsvinster från de nu fullt driftsatta automatiserade centrallagren i Stockholm och Köpenhamn kommer att sänka personalkostnadernas andel av omsättningen. Fram mot År 3–5 prognostiseras EBIT-marginalen stabiliseras kring 6,0–6,5 %. Denna normaliserade lönsamhetsnivå bygger på att de operationella hävstångseffekterna i den nordiska strukturen får fullt genomslag, samtidigt som bruttomarginalen försvaras genom dynamisk prissättning via ESL (Electronic Shelf Labels). Den eviga EBIT-marginalen (Terminal Margin) fastställs till 6,0 %, vilket är väl i linje med historiska nivåer innan omstruktureringen inleddes.

DCF Värdering

Avskrivningarna (D&A) ligger idag högt på grund av massiva genomförda investeringar i IT och automatiserade lager. Framgent förväntas denna andel sjunka i takt med att dessa anläggningstillgångar skrivs ned, för att i evighetsläget normaliseras till 6,0 % av omsättningen. Även investeringstakten (CAPEX) spås minska från dagens 6,1 % till att i evighetsvärdet matcha avskrivningarna på 6,0 %, då fokus skiftar mot underhåll av butiksnät och ESL-system snarare än stora infrastruktursatsningar. Vidare förväntas bolaget frigöra kapital genom strängare lagerstyrning och synergier, vilket sänker nettorörelsekapitalet (NWC) från 11,8 % till en normaliserad nivå om 10,0 % av omsättningen.

Kassaflödena diskonteras med en WACC på 7,5 %, vilket bedöms som rimligt för en cyklisk retailaktör givet bolagets kapitalstruktur (36 % eget kapital) och räntekostnader. Med en långsiktig tillväxttakt (Terminal Growth Rate) på 2,0 % genererar DCF-modellen ett Enterprise Value på cirka 7 420 MDKK. Efter justering för nettoskulden på 4 184 MDKK landar värdet på eget kapital på cirka 3 236 MDKK. Riktkursen beräknas till 86 DKK per aktie.

Känslighetsanalys

För att ge perspektiv på risken testas modellen för förändringar i WACC och evig tillväxt:

  • Bull case (WACC 6,5 %, Evig tillväxt 2,5 %): Värde ca 135 DKK per aktie.
  • Base case (WACC 7,5 %, Evig tillväxt 2,0 %): Värde 86 DKK per aktie.
  • Bear case (WACC 8,5 %, Evig tillväxt 1,5 %): Värde ca 52 DKK per aktie. Givet bolagets operationella hävstång, skuldsättning och osäkerheten kring konsumenternas framtida köpkraft, anses ett rimligt värderingsintervall befinna sig mellan 75 och 105 DKK.

Tabell för prognos av kassaflöden

(Belopp i MDKK om inte annat anges)

KassaflödespostÅr 1År 2År 3År 4År 5Evigt värde
Omsättningstillväxt (%)3,5 %4,0 %3,0 %3,0 %2,5 %2,0 %
Total Omsättning8 2808 6118 8709 1369 3649 551
EBIT-marginal (%)4,5 %5,5 %6,0 %6,3 %6,5 %6,0 %
EBIT373474532576609573
Skatt (22 %)-82-104-117-127-134-126
NOPAT291370415449475447
Avskrivningar (D&A)621603577566562573
CAPEX-497-500-506-521-534-573
Förändring Rörelsekapital1025182017-19
Fritt kassaflöde (FCFF)425498504514520428

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.