Analys av Medistim

Årtal & kvartal2025 Q3Analyserades24 oktober 2025 kl. 11:03RekGrönaktiekurs vid analys209,00 Nkr

Analys av Medistim ASA

Årtal och kvartal:

2025, Kvartal 3 (Q3)

Företagsbeskrivning

Medistim ASA är ett norskt medicintekniskt företag som är specialiserat på utveckling, produktion, försäljning och service av utrustning för intraoperativ mätning av blodflöde och ultraljudsavbildning, främst riktad mot hjärt-, kärl- och transplantationskirurgi. Bolaget har en global närvaro, med direkt närvaro i bl.a. USA, Kanada, Kina, Tyskland, Spanien, UK, Danmark, Norge och Sverige, samt distribution i över 60 andra länder. Huvudprodukterna utgörs av MiraQ-plattformen och tillhörande prober (Flow/Imaging), riktade mot både engångs- och kapitalförsäljning samt leasinglösningar. Medistim har också en växande affär med högvärdesprogramvara (MiraQ INTUI™). Produktportföljen delas upp i egna produkter (försäljning och leasing av system och engångsprober) samt tredje parts-produkter (distribuerade medicintekniska produkter främst i Skandinavien).

Rekommendation

Medistim levererar ännu ett toppkvartal där tillväxt, marginalexpansion och en urstark balansräkning samverkar. Bolaget har klart identifierade strategiska tillväxtområden — inte minst via skalbara expansioner i USA och Asien, lansering av ny programvara (INTUI), samt ökat fokus mot vaskulär kirurgi. De finansiella nyckeltalen ligger på ledande nivåer, och Medistim fortsätter generera goda kassaflöden och har ingen räntebärande skuld, hög soliditet samt utdelningskapacitet.

Osäkerhet finns kring vissa geografier (EMEA) och fortsatt global konjunktur, men Medistims marknadsposition och förmåga att snabbt växla fokus syns i kvartalets resultat. Sammantaget motiverar detta ett fortsatt grönt AI-betyg.

AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Medistims övergripande vision är att bli "standard of care" inom kirurgisk graftexpertis för hjärt- och kärloperation. Strategin bygger på både att öka marknadspenetrationen av Transit Time Flow Measurement (TTFM) globalt, samt accelerera konverteringen från enbart flödesmätning till integrerade Flow-and-Imaging-lösningar. Ambitionen är också att flytta in i relaterade indikationer såsom perifer kärlkirurgi och levertransplantation, där marknadsstorleken överstiger dagens (CABG) möjligheter.

Den lanserade programvaran MiraQ INTUI™ och de första positiva användarreaktionerna bäddar för ökad intjäning genom högre värde i produkterbjudandet kommande år. Medistim aviserar också fortsatta innovationer och en pågående studie (PATENT) för perifera bypass samt stark satsning på automation i produktionen.

Ledningen är positiv i sitt framtidsomdöme och påtalar fortsatt momentum i USA och Asien, men noterar svagare kvartal i EMEA. Bolaget guidar för vidare tillväxtsteg, fortsatt marginalstabilitet samt utveckling av Intui och närvaro i nya applikationsområden. Prognosmakare ser fortsatt reell vinsttillväxt och potential i affären, även om vissa marknader (EMEA) är mogna och där tillväxten kommer mer från produktmix och mindre från nyförsäljning.

Försäljning

Medistims produktportfölj består av:

  • Flow-produkter (prober samt system)
  • Imaging-produkter (högfrekvensultraljud/prober och system)
  • Sammankopplade system (flow+imaging)
  • Programvara (INTUI)
  • Tredjepartsprodukter, främst för Skandinavien

Viktigaste segment är Cardiac (CABG) och Vascular, där Cardiac utgör ca 76% av egna produktförsäljningen (YTD) — totalt MNOK 348,2 (273,6) YTD. Vascular är MNOK 91,1 (70,6), +29%. Den geografiska exponeringen är störst mot USA (ca 46% av omsättningen YTD), APAC växte mkt kraftigt (+74%), medan EMEA är stabilt på hög nivå.

Tillväxten i Q3 (+25,7%) drevs främst av USA (+35,7%) och APAC (+193%), medan EMEA backade (-11,8%). Egen produktförsäljning växte med 29,6%. Recurring revenue är fortsatt hög (69% av egna produkters försäljning YTD), men andelen sjunker något pga ökade systems byten (kapitalförsäljning).

Imaging-produkter växer snabbare (YTD +52%, Q3 +39,7%) än Flow, och motsvarar nu 31,4% av egna produktsförsäljningen (26,3%). Tredjepartsprodukter växte 16% YTD i Skandinavien.

Marginaler

Bruttomarginalen är starkt stigande, nu ca 81,5% (Q3), drivet av högre andel egna produkter och särskilt USA-försäljning med bra mix. Rörelsemarginal EBIT är 24,3% (Q3), och 29,7% YTD, båda bättre än föreg år (24% resp 25,6%). EBITDA-marginaler mycket höga — ca 28% Q3, 33% YTD. Kostnader har ökat, men än så länge möjliggör högre försäljning hög hävstång — positiva skaleffekter.

Noteras gäller engångskostnader är stigande bonusar/kostnader i linje med försäljningsutvecklingen samt några ökade R&D-kostnader för framtida plattformsutveckling.

Balansräkning

Medistims balansräkning är mycket stark:

  • Soliditet: 72,8%
  • Ingen räntebärande skuld
  • Kassaposition: MNOK 158
  • Eget kapital: MNOK 419

Höga lager är strategiskt motiverat (inköp av kritiska komponenter och färdiga system för att säkra leveranser efter omvärldsosäkerhet). Lager minskade sekventiellt. Kundfordringar ökade efter stark försäljning. Fortsatt låg långfristig skuldsättning (enbart leasing/avtal), inga större förändringar som innebär ökad risk.

Kassaflöde

Driftskassaflödet i Q3 uppgick till MNOK 69 (30), och YTD till MNOK 126 (78). Kassaflödet är mycket starkt — förbättring främst pga ökad lönsamhet och förbättrad rörelsekapitalhantering. Investeringar, inklusive viss ökning i FoU, finansieras fullt ur kassaflöde. Utdelningar (MNOK 109,5) och återköp av egna aktier har dragit ned kassan något YTD, men bolaget har fortsatt betydande flexibilitet.

Investeringsstrategi

Medistim satsar på:

  • Geografisk expansion där marknadspotentialen är störst (USA, Kina, Indien)
  • Produktinnovation: utveckling av nästa generations programvara (INTUI), samt proof-of-concept för ny maskin.
  • Produktionsautomation för att sänka kostnader och öka skalbarhet.
  • Kliniska utbildningsprogram och partnerskap för att driva adoption
  • Expansion inom vaskulär kirurgi och andra öppna hjärtkirurgiindikationer

Investeringar finansieras ur kassaflödet. Bolaget har ett tydligt fokus på innovation och på att ta produkterna närmare "standard of care" där reimbursement och guidelines är i centrum.

Nyckeltal

NyckeltalQ3 2025Q3 2024YTD 2025YTD 2024
Omsättning (MNOK)166,8132,8517,5411,5
Tillväxt (%)25,725,8
Bruttomarginal81,5%80,3%82,2%80,5%
EBITDA-marginal27,8%28,0%33,2%29,9%
EBIT-marginal24,3%24,0%29,7%25,6%
EPS (NOK)1,901,286,634,51
Soliditet72,8%82,5%72,8%82,5%
Kassaposition158127158127
ROIC51,6%35,8%*51,6%35,8%*
*Obs: LTM tillgängligt för 2024 vs 2025.

Dessa tal visar på mycket god finansiell hälsa och lönsamhet.

Risker

De huvudsakliga riskerna för Medistim är:

  • Exponering mot växelkurs (USD/EUR/NOK): en 10% förändring påverkar omsättning och EBIT ~8%. Hedging används till viss del.
  • Konjunktur: Under svagare konjunktur ökar cyklikalitet i kapitalutrustning/färre affärer i mogna marknader.
  • Regulatoriska förändringar och reimbursement: Framgång i strategiskt viktiga områden kräver klara regler och ersättningsstöd, särskilt USA.
  • Konkurrens: För Cardiac relativt svag, men teknikskifte och nya aktörer (t.ex. AI/CT-baserad diagnostics) kan på sikt ändra bilden. Vascular har fler teknikalternativ och större krav på klinisk utbildning/adoption.
  • Leverantörskedjan: Höga lager för att säkra leveranser under perioder med brist på elektronik/delar — innehåller viss kapitalbindningsrisk.
  • Generell makroekonomisk instabilitet (ex. inflation, räntor, handelsrestriktioner).

Bolaget hanterar dessa risker genom proaktiv lagerhållning, hedging av valuta och nära dialog med regulatoriska partners.

Innovation & Teknik

Medistim är klart teknikorienterat; ett flertal patent och marknadsledande teknik inom den specialiserade TTFM/HFUS-nischen. Intui-programvaran och automatisering av produktion visar att bolaget är i internationell innovationsfront. R&D utgör ca 6% av oms (YTD MNOK 27,2) — detta gör att bolaget kan sälja värdebaserat och säkerställa konkurrenskraft (ex. Flow-and-Imaging-system, ny INTUI-programvara). Tekniken är skalbar och bolaget har visat förmåga att snabbt bredda applikationsområden.

Kundcase, prisnivå på flow+imaging samt hög penetration i Japan/USA indikerar teknikledarskap. Risk för teknikskifte finns (t.ex. AI/avancerad bilddiagnostik) men bolaget har stark innovationskultur och snabb time-to-market via tätt samarbete med KOL:s och sjukhus.

Kuriosa

Medistim firar 40 år som bolag (1984-2024/25) och har idag utrustning installerad i över 60 länder och används vid drygt 1/3 av alla bypassoperationer globalt.