Analys av Moreld

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades5 november 2026 kl. 06:04RekGrönaktiekurs vid analys24,65 Nkr

Analys av Moreld ASA

Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3

Företagsbeskrivning

Moreld ASA är en ledande leverantör av heltäckande offshore- och energitjänster till energi-, förnybart- och industriella marknader. Bolagets verksamhet är uppdelad i tre huvudsakliga affärsområden:

  • Ocean Installer: En global subsea EPCI- (Engineering, Procurement, Construction & Installation) och Transport & Installation (T&I)-entreprenör. Levererar end-to-end subsealösningar och utför storskaliga offshore-projekt på den norska kontinentalsockeln (NCS), i Västeuropa, Medelhavet, Västafrika och Latinamerika/Brasilien.
  • Moreld Apply: Tjänsteleverantör inom underhåll och modifieringar (M&M) för offshore- och onshore-anläggningar, huvudsakligen på den norska kontinentalsockeln och den landbaserade industrin via fleråriga ramavtal.
  • Global Maritime: Global leverantör av teknisk konsultverksamhet, ingenjörstjänster, marina operationer och Marine Warranty Services (MWS) inom både olja & gas och förnybar energi (havsvind).

Rekommendation - Stark operationell exekvering och en historiskt urstark balansräkning

Moreld ASA levererade sitt hittills starkaste kvartal sedan börsnoteringen, understött av en exceptionell marginalutveckling inom subsea-segmentet. Det operativa fokuset drivs främst av Ocean Installer, som uppvisar en rekordstor orderbok och ett mycket effektivt fartygsutnyttjande. Framgångsrik exekvering på nyckelprojekt och strategiska kontraktstilldelningar har föranlett en höjning av den guidade EBITDA-nivån för helåret. Bolagets balansräkning är extremt solid, vilket möjliggör generösa aktieägaråterföringar i form av kvartalsutdelningar och aktieåterköpsprogram, samtidigt som en asset-light modell minimerar den finansiella risken framgent. Trots pågående omstruktureringar i M&M-segmentet ger bolagets marknadsposition god visibilitet in i 2027.

Riktkurs: 22,66 NOK Värderingsintervall: 18,00 – 29,00 NOK AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Morelds långsiktiga mål kretsar kring att upprätthålla en ledande position inom subsea-installationer och marina rådgivningstjänster med en utpräglad "asset-light"-modell. Bolaget har en etablerad utdelningspolicy om att dela ut 40–60 % av justerad nettovinst över tid.

Sannolikheten för att nå de uppdaterade finansiella målen bedöms som mycket hög. Ledningen har nyligen höjt helårsguidningen för EBITDA (exkl. IFRS 16) från tidigare 0,7–0,9 miljarder NOK till 0,85–1,0 miljarder NOK för 2026. VD-ordet präglas av stark tilltro till den operativa kapaciteten i Ocean Installer, samtidigt som ett tydligt förändringsfokus uppvisas gällande Moreld Apply där downsizing och övergång till en ny produktivitetsmodell pågår för att återställa marginalerna till medelhöga/höga enkelsiffriga nivåer på sikt. Avyttringen av förlustbringande Minox Technology i september var ett led i detta.

Trender i subseamarknaden är urstarka, medan den norska MMO-marknaden (Maintenance & Modifications) har mjuknat något. Bolagets totala orderbok på 8,1 miljarder NOK ger stark intäktsvisibilitet för 2027 och framåt. Potentiella triggers för bolaget inkluderar ytterligare stora subseakontrakt i anbudspipelinen, framsteg i Brasiliensatsningen (Bacalhau-projektet) samt marginalåterhämtning i Moreld Apply.

Intäktsutveckling och lönsamhetsdynamik i en tudelad marknad

Koncernens nettoomsättning under tredje kvartalet 2026 uppgick till 2 213 MNOK, vilket innebär en organisk tillväxt på 6,9 % jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Utvecklingen präglas av en tydlig tudelning mellan segmenten. Ocean Installer (55,1 % av intäkterna) levererar en robust tillväxt driven av hög nyttjandegrad på nyckelfartyg och snabb projektexekvering (Troll Phase 3, Balder Phase VI), och gynnas starkt av bolagets flexibla chartermodell. Orderintaget under kvartalet var kraftigt (1,8 mdkr NOK). Däremot upplevde Moreld Apply (35,7 % av intäkterna) lägre volymer på grund av en mjukare norsk MMO-marknad och avslutade ramavtal, medan Global Maritime (9,4 % av intäkterna) visade en stabil, om än något geopolitiskt påverkad, utveckling.

Lönsamhetsmässigt stärktes rörelsemarginalen (EBIT) avsevärt till 13,4 % (296 MNOK), och den justerade EBITDA-marginalen exklusive IFRS 16 nådde exceptionella 17,0 % (376 MNOK). Detta drevs uteslutande av Ocean Installer som levererade en EBITDA-marginal på hela 29,5 %, med stöd av milstolpeutbetalningar och upplösning av projektreserveringar. Samtidigt pressades marginalen i Moreld Apply till blygsamma 1,3 % till följd av lägre volymer och engångskostnader för omstrukturering och övertalighet. Skillnaden mellan EBITDA och EBIT förklaras främst av avskrivningar för nyttjanderättstillgångar (IFRS 16) hänförliga till de inhyrda fartygen.

Finansiell ställning, likviditetsgenerering och kapitalallokering

Moreld har byggt en exceptionellt stark och motståndskraftig balansräkning. Nettoskulden (exklusive IFRS 16) har pressats ned till låga 73 MNOK (från 219 MNOK vid årsskiftet), vilket resulterar i en finansiell hävstång (NIBD/LTM EBITDA) på försumbara 0,1x. Med en kassa på 1 175 MNOK och en outnyttjad kreditfacilitet uppgår den tillgängliga likviditeten till hela 1 375 MNOK.

Det operativa kassaflödet är starkt och uppgick under kvartalet till 323 MNOK (14,6 % av omsättningen), trots en negativ rörelsekapitalförändring (-180 MNOK, drivet av minskade leverantörsskulder). Att bolaget genererar starka kassaflöden är ett direkt resultat av den uttalade "asset-light" investeringsstrategin. Företaget undviker tungt fartygsägande och chartrar istället in kapacitet. Som ett resultat av detta uppgick kvartalets CAPEX till endast 27,1 MNOK (1,2 % av omsättningen), och framtida investeringsbehov förväntas kvarstå på historiskt låga nivåer (1-2 % av omsättningen), främst inriktat mot IT och mjukvara. Denna strategi frigör inte bara likviditet för organisk tillväxt och expansion (exempelvis i Brasilien), utan säkrar också en hög avkastning på investerat kapital och säkerställer utrymme för aktieägaråterföringar, däribland pågående aktieåterköp och utdelningar (finansieringskassaflödet påverkades av 88 MNOK i utdelning under kvartalet).

Försäljningsprognos: Orderboksdriven tillväxt med stark subsea-cykel

Som ett operativt tjänstebolag drivs Morelds försäljning av den underliggande investeringsviljan (capex) hos energibolagen samt bolagets förmåga att vinna och exekvera anbud. Försäljningsutvecklingen framåt kommer att präglas av en tudelad marknadsdynamik mellan affärsområdena. Ocean Installer (subsea) upplever en urstark marknad med en rekordstor orderbok på 6,2 miljarder NOK. Projektexekveringar av stora kontrakt, såsom Equinor Marine Wave 1 och Troll Phase 3, ger en exceptionellt god intäktsvisibilitet för de kommande två till tre åren. Inom Moreld Apply (underhåll och modifiering) väntas försäljningen initialt backa och därefter plana ut, beroende på en mjukare norsk MMO-marknad och strategisk nedskalning av olönsamma kontrakt. Global Maritime väntas visa en stabil, låg ensiffrig tillväxt där svaghet i amerikansk havsvind kompenseras av traditionell olje- och gasrådgivning i Europa.

För de kommande fem åren prognostiserar jag en omsättningstillväxt på 5 % för 2027 drivet av Ocean Installers massiva orderbok som nu konverteras till intäkter. Under 2028 och 2029 förväntas tillväxten normaliseras kring 3-4 % i takt med att subsea-cykeln mognar och Moreld Apply återfår fotfästet efter sin omstrukturering. År 2030 och 2031 modelleras en försiktigare tillväxt på 2,5 % då nuvarande stora subsea-projekt har slutförts och marknaden återgår till en stabil utbytes- och underhållsfas. För terminalvärdet (evigt värde) ansätts en tillväxt (g) på 2,0 %, vilket speglar en långsiktig inflationsförväntan och en strukturell övergång från fossil offshore-capex till tillväxt inom förnybar energi och havsvind, där Moreld redan positionerar sig.

Marginalprognos: Omstrukturering och segmentmix stabiliserar lönsamheten

I ett operativt projektbolag med "asset-light"-modell är EBIT-marginalen starkt beroende av beläggningsgrad, projektgenomförande och frånvaron av nedskrivningar (projektreserveringar). Under Q3 2026 nådde EBIT-marginalen exceptionella 13,4 %, primärt drivet av milstolpebetalningar och upplösta reserveringar inom Ocean Installer (EBITDA-marginal 29,5 %). Detta är inte en uthållig normalnivå för branschen. Samtidigt pressas Apply-segmentet av engångskostnader för övertalighet och ligger på bottennivåer (1,3 %).

Min prognos för de kommande fem åren bygger på en normalisering av mixeffekterna. Under 2027 förväntas EBIT-marginalen stabiliseras runt 8,5 %. Ocean Installers marginaler kommer gradvis att återgå till en branschmässigt normal nivå kring 10-12 %, medan Moreld Apply – tack vare pågående effektiviseringsprogram och avyttringen av Minox – förväntas återhämta sin marginal mot historiska 6-8 %. Från 2028 till 2031 förväntas EBIT-marginalen ligga relativt stabilt kring 8,5-9,0 %. Den flexibla chartermodellen skyddar bolaget från tunga fasta kostnader vid volymtapp, vilket minskar nedsidan i marginalen. För terminalvärdet bedöms en uthållig, cykeljusterad EBIT-marginal på 8,5 % vara rimlig, med hänsyn till den underliggande lönsamheten i bolagets ingenjörskunnande och subsea-infrastruktur.

ÅrFörsäljningstillväxt (%)EBIT-marginal (%)
20275,0 %8,5 %
20284,0 %8,8 %
20293,5 %9,0 %
20302,5 %8,7 %
20312,5 %8,5 %
Terminal Value (Evigt värde)2,0 %8,5 %

DCF Värdering

Värderingen bygger på antagandet om en diskonteringsränta (WACC) på 9,5 %, vilket bedöms som en väl avvägd risknivå som reflekterar branschens historiska volatilitet och projektrelaterade risker, samtidigt som den asset-light-baserade affärsmodellen och den urstarka orderboken verkar riskdämpande. Baserat på en initial försäljningsnivå om 5 000 MNOK prognostiseras att de historiskt höga avskrivningarna (12,4 % av omsättningen, kraftigt påverkade av IFRS 16) gradvis kommer att sjunka i takt med att äldre kontrakt löper ut, för att i evighetsfasen normaliseras vid 2,0 %. Vidare bekräftar "asset-light"-modellen behovet av låg framtida CAPEX, vilken modelleras kring 1,0–1,5 % av omsättningen under prognosperioden, för att i evighetsfasen likställas med avskrivningarna (2,0 %) i ett stabilt "steady state"-scenario.

Gällande rörelsekapitalet antas de initialt stora exekveringarna av Ocean Installers orderbok binda marginellt med kapital (cirka 0,5 % av omsättningen årligen), men antas i terminalvärdet uppgå till 0 % då verksamheten i ett moget och evigt skede varken förväntas bygga upp eller avveckla orimligt med rörelsekapital. Summan av de diskonterade kassaflödena justerat för en extremt låg nettoskuld (73 MNOK) genererar den fastställda målkursen.

Riktkurs: 22,66 NOK

Känslighetsanalys - kopiera in texten direkt utan omformatering från analysen "DCF Modelering"

För att belysa hur känslig värderingen är för våra antaganden, prövas olika kombinationer av evig tillväxt och WACC:

  • WACC 8,5 % / Evig tillväxt 2,5 % -> ca 29 NOK
  • Base case: WACC 9,5 % / Evig tillväxt 2,0 % -> 22,66 NOK
  • WACC 10,5 % / Evig tillväxt 1,5 % -> ca 18 NOK

Ett rimligt värderingsintervall för aktien, baserat på denna känslighetsanalys och branschens cykliska osäkerhet, bedöms ligga mellan 18 NOK och 29 NOK.

Tabell för prognos av kassaflöden

MNOK20272028202920302031Terminal Value
Omsättning5 2505 4605 6515 7925 9376 056
Tillväxt (%)5,0 %4,0 %3,5 %2,5 %2,5 %2,0 %
EBIT446480509504505515
EBIT-marginal (%)8,5 %8,8 %9,0 %8,7 %8,5 %8,5 %
Skatt (23 %)-103-110-117-116-116-118
NOPAT343370392388389397
Avskrivningar (D&A)420327226173148121
Investeringar (CAPEX)-52-65-73-75-77-121
Förändring av NWC-26-27-28-14-150
Fritt kassaflöde (FCFF)685605517472445397

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.