Analys av Musti Group

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades5 november 2026 kl. 08:24RekGrönaktiekurs vid analys14,80 €

Analys av Musti Group

Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3

Företagsbeskrivning

Musti Group är den ledande husdjursspecialisten i Norden samt en snabbt växande aktör i Sydeuropa och Baltikum. Bolaget erbjuder ett heltäckande sortiment av lemmikkiruoka (husdjursfoder), tillbehör och tjänster såsom veterinärvård och pälsvård. Verksamheten drivs genom ett integrerat omnikanalnätverk med fysiska butiker och e-handel. Musti Group verkar inom fyra huvudsakliga rapporteringssegment: Finland (Musti ja Mirri, Peten Koiratarvike), Sverige (Arken Zoo, VetZoo), Norge (Musti, VetZoo) och Uudet markkinat / Nya marknader (Pet City i Baltikum samt ZU i Portugal). Bolaget har även en egen foderfabrik i Finland för produktion av egna varumärken.

Rekommendation - Stark operationell hävstång trots temporära engångskostnader

Musti Group levererar en mycket stark operationell utveckling i Q3 2026 med en omsättningstillväxt på 17,7 % och en oikaisut EBITDA-ökning på 21,9 %. Den underliggande vertikalt integrerade affärsmodellen visar sin styrka genom stärkta bruttomarginaler (44,6 %) och ett dramatiskt förbättrat operativt kassaflöde (27,4 MEUR i kvartalet). Bolaget ökar sina marknadsandelar på samtliga nyckelmarknader, i synnerhet i Sverige (upp till 29,9 %) och Norge, samtidigt som integrationen av ZU i Portugal och utrullningen av egna varumärken framskrider väl.

Nettoresultatet tyngs alltjämt av tillfälliga digitaliseringskostnader, alustaprojekt (IT-plattformar) och högre räntekostnader till följd av skuldsättningen som drivits av förvärv (nettoskuld/oikaistu EBITDA på 3,5x). Skuldsättningen och det tillfälligt negativa nettoresultatet för niomånadersperioden manar till visst iakttagande, men den starka kassagenereringen och den operationella hävstången bekräftar den höga kvaliteten i kärnaffären.

Riktkurs: 17,64 EUR Värderingsintervall: 14,50 EUR - 21,00 EUR AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Musti Groups långsiktiga mål är att växa snabbare än marknaden, kontinuerligt stärka marknadsandelarna i Norden (med målet att nå samma dominerande 40 %-iga marknadsandel i Sverige och Norge som i Finland) samt skaala affärsmodellen på nya marknader (Baltikum och Portugal). Bolagets utdelningspolicy stipulerar att vinsten i första hand återinvesteras i tillväxt och förvärv, varför ingen utdelning förväntas på kort sikt.

Ledningens kommentarer & Sentiment: VD David Rönnberg uppvisar ett mycket positivt sentiment i VD-ordet. Han framhåller att strategin ger tydliga resultat med accelererande omsättning och förbättrad kannattavuus (lönsamhet). Vidare påtalas att marknaden i Norden håller på att vända till det bättre med återhämtade retailvolymer och valpregistreringar i Sverige som nått nivåer före pandemin. Nätverket av egna varumärken från den egna fabriken täcker nu 70 % av egna märkesruokaa (foder), vilket stöttar marginalerna framåt.

Trender & Externa faktorer:

  • Pet Parenting: Det underliggande makrotrenden "lemmikkivanhemmuus" (husdjursföräldraskap) är intakt, där konsumenter prioriterar premiumfoder och hälsa för sina husdjur.
  • Marknadsåterhämtning: Konsumenternas ostovoima (köpkraft) i Europa väntas stärkas gradvis mot 2027 till följd av sjunkande räntor och löneökningar.
  • Triggers: Stabilisering av det nya kassasystemet och e-handelsplattformen, marginalexpansion i "Uudet markkinat" när egna varumärken når över 30–50 % av försäljningen, samt avbetalning av skulder som sänker nettoskuld/EBITDA-kvoten.

Fortsatt organisk tillväxt och marginalexpansion driven av vertikal integration

Omsättningen ökade med 17,7 % i Q3 2026 till 149,9 MEUR, där jämförbar tillväxt (LFL) stod för 5,6 %. Försäljningen via butiksnätverket (ca 78 % av totalen) växte med 20,4 %, medan e-handeln upplevde viss temporär motvind i Finland på grund av plattformsbyten men ändå växte med 10,3 %. Segmentmässigt uppvisade Sverige och Norge stark tillväxt (+11,8 % respektive +22,2 %), och "Uudet markkinat" växte kraftigt (+120,3 %) med stöd från förvärv (Pet City och ZU). Egna och exklusiva varumärken utgjorde 48,7 % av försäljningen, vilket fortsätter vara en nyckeldrivare för lönsamheten.

Myyntikate (bruttomarginalen) stärktes till 44,6 % i kvartalet, direkt hänförligt till den högre andelen egentillverkat foder och genomförda prisanpassningar. Detta översattes till ett justerat EBITDA om 20,6 MEUR (marginal 13,7 %) och ett justerat EBITA på 8,4 MEUR (5,6 %). Samtidigt tyngs det rapporterade rörelseresultatet (EBIT) temporärt ned till en marginal om 2,4 % till följd av engångsjusteringar kopplade till IT-investeringar, M&A och omstruktureringar, med störst negativ påverkan inom det nyaste segmentet.

Starkt kassaflöde balanserar expansiv balansräkning och M&A-strategi

Bolagets balansräkning domineras av materiella och immateriella anläggningstillgångar hänförliga till förvärvsstrategin och det utbyggda butiksnätverket (Goodwill 213,0 MEUR, IFRS-nyttjanderätter 100,7 MEUR). Den snabba förvärvsresan har lett till en räntebärande nettoskuld om 238,4 MEUR, motsvarande 3,5x justerad EBITDA, vilket är i överkant av bolagets komfortzon men anses hanterbart givet den robusta kassagenereringen. Soliditeten uppgår till 30,7 % med god likviditet i form av kassa och outnyttjade krediter.

Det operativa kassaflödet uppvisade en stark utveckling under Q3 och mer än fördubblades till 27,4 MEUR, främst drivet av en positiv frigörelse av rörelsekapital (+11,0 MEUR) och stärkta underliggande resultat. Bolagets investeringsstrategi fokuserar fortsatt på tre pelare: utbyggnad och optimering av nätverket (öppning av 45 nya enheter under årets första nio månader), tunga digitala IT-satsningar samt vertikal integration via ökad foderproduktionskapacitet. CAPEX för årets första nio månader uppgick till 21,5 MEUR, vilket framåt förväntas generera avkastning via skalbarhet och marginalförbättringar.

Omsättningsprognos: Defensiv tillväxt driven av "Pet Parenting" och strategisk expansion

Musti Group är ett utpräglat operativt detaljhandels- och tjänstebolag, vilket innebär att vår prognosmodell primärt drivs av volymtillväxt i butik/e-handel, prisjusteringar och expansion av butiksnätverket. Den underliggande efterfrågan är exceptionellt defensiv. Husdjursfoder, som utgör lejonparten av försäljningen, är en icke-cyklisk basvara där konsumenter (drivna av "pet parenting"-trenden) ogärna kompromissar med kvaliteten, vilket ger Musti hög prissättningsmakt. Tjänstesegmentet (veterinär, klippning) och premiumtillbehör är något mer konjunkturkänsliga, men förväntas agera som primära tillväxtmotorer när konsumenternas köpkraft nu stärks fram mot 2027 tack vare sjunkande räntor och reallöneökningar.

På produktnivå väntas de egna och exklusiva varumärkena (som idag står för 48,7 % av omsättningen) driva den organiska tillväxten. Den egna foderfabriken möjliggör snabb produktutveckling anpassad efter lokala preferenser. Framåtblickande ser vi tre huvudsakliga drivkrafter för försäljningen de kommande fem åren: 1) Fortsatt organisk marknadsandelsvinst i Sverige och Norge för att nå Finlands dominansnivåer (ca 40 %), 2) aggressiv uppskalning av nyförvärvade ZU i Portugal och Pet City i Baltikum, samt 3) en normalisering av e-handeln (som tillfälligt hämmats av plattformsbyten i Finland).

För år 1-2 (2027-2028) prognostiserar vi en förhöjd tillväxt på 9-12 % då M&A-integrationerna får full effekt och retailvolymerna studsar tillbaka till pre-pandeminivåer. Under år 3-5 (2029-2031) förväntar vi oss att tillväxten gradvis normaliseras mot 4-7 % i takt med att den nordiska marknaden mognar ytterligare och bolagets storlek gör procentuella ökningar svårare. Evigt värde (Terminal Value) baseras på en långsiktig tillväxt på 2,5 %, vilket reflekterar historisk inflation adderat med en låg ensiffrig volymtillväxt för den europeiska husdjursmarknaden som helhet.

EBIT-marginalprognos: Betydande operationell hävstång när plattformsinvesteringar klingar av

Vid modellering av ett operativt detaljhandelsbolag som Musti är det centralt att separera den underliggande bruttomarginalen från tillfälliga rörelsekostnader (Opex) och avskrivningar. Idag uppvisar Musti en stark och växande bruttomarginal (44,6 %) tack vare vertikal integration och egna varumärken. Samtidigt är den redovisade EBIT-marginalen artificiellt nedtryckt (0,1 % YTD 2026) till följd av tunga engångskostnader för integration, utrullning av nya IT/e-handelsplattformar och höga IFRS 16-avskrivningar i expansionsfasen.

Vår marginalprognos bygger på en kraftig mean-reversion för EBIT-marginalen. När IT-projekten och kassasystemen är fullt implementerade och stabiliserade under 2027, kommer opex i relation till omsättningen att sjunka markant. Vidare skapar den vertikala integrationen (ökad andel eget foder till 60-70 %) en stark strukturell medvind. De "Nya marknaderna" (Portugal och Baltikum), som idag dras med negativa marginaler (-3,8 % EBITA i Q3), kommer under de kommande åren att nå break-even och därefter bidra positivt när stordriftsfördelar i inköp och logistik realiseras. Vi modellerar en successiv förbättring av EBIT-marginalen de kommande fem åren från dagens deprimerade nivåer till 8,5 % år 2031. Denna marginalexpansion stöds av den operationella hävstången – där den fasta kostnadsbasen för centrallager och digital infrastruktur fördelas på en betydligt större försäljningsvolym. Terminal Value-marginalen sätts till 8,5 %, vilket anses utgöra en uthållig och branschmässigt normaliserad lönsamhetsnivå för en marknadsledande fackhandlare med >50 % egna varumärken.

DCF Värdering

För att beräkna framtida kassaflöden behöver vi normalisera bolagets kapitalbindning och investeringstakt. Historiskt har dessa påverkats av kraftig expansion och tunga IT-investeringar.

  • Investeringar (CAPEX): Historiskt ligger CAPEX på 4,8 % av omsättningen. De kommande fem åren förväntas bolagets expansion i Sydeuropa och Baltikum kräva initiala investeringar, men i takt med att IT-plattformar färdigställs kommer investeringsbehovet att sjunka. Vi prognostiserar en successiv nedgång från 4,5 % av omsättningen år 2027 till 3,0 % i terminalvärdet, vilket reflekterar ett normaliserat underhållsbehov för butiksnätverk och e-handel.
  • Avskrivningar (D&A): Den nuvarande höga nivån på 9,6 % drivs till stor del av IFRS 16-effekter (leasing av butikslokaler) samt avskrivningar på tidigare förvärv och plattformsinvesteringar. I en sund affärsmodell konvergerar avskrivningarna över tid mot CAPEX. Vi låter avskrivningarna gradvis sjunka från 8,0 % år 2027 ner mot 3,0 % i terminalperioden.
  • Förändring av rörelsekapital (NWC): Historiskt ligger detta på -0,1 %. Detaljhandel med stark marknadsposition har ofta ett effektivt rörelsekapital tack vare snabb lageromsättning och goda leverantörsvillkor. Vi modellerar en neutral rörelsekapitalförändring (0,0 % av försäljningen) över prognosperioden, då effektivitetsvinster förväntas balansera den volymdrivna lageruppbyggnaden.

I värderingen appliceras en WACC på 7,5 %, vilket reflekterar bolagets defensiva egenskaper i kombination med den finansiella riskprofilen (Nettoskuld/EBITDA 3,5x). Med en terminaltillväxt på 2,5 % och en långsiktig EBIT-marginal på 8,5 % beräknas riktkursen till 17,64 EUR.

Känslighetsanalys

För att illustrera hur känslig modellen är för förändringar i makroekonomiska antaganden:

  • Pessimistiskt scenario (WACC 8,5 %, Evig tillväxt 1,5 %): Värde ca 12,50 EUR.
  • Optimistiskt scenario (WACC 6,5 %, Evig tillväxt 3,5 %): Värde ca 25,20 EUR. Ett rimligt värderingsintervall för bolaget, med hänsyn till osäkerheten kring integrationen av de nya marknaderna, bedöms ligga mellan 14,50 EUR och 21,00 EUR.

Tabell för prognos av kassaflöden

Drivare & Kassaflöde (MEUR)20272028202920302031Evigt värde (Terminal)
Omsättningstillväxt12,0 %9,0 %7,0 %5,5 %4,0 %2,5 %
Omsättning481,6524,9561,7592,6616,3631,7
EBIT-marginal4,0 %6,0 %7,5 %8,0 %8,5 %8,5 %
EBIT (Rörelseresultat)19,331,542,147,452,453,7
Skatt (20 %)-3,9-6,3-8,4-9,5-10,5-10,7
NOPAT (Resultat efter skatt)15,425,233,737,941,943,0
Avskrivningar (D&A)38,536,733,723,718,518,9 (3,0 % av oms)
Investeringar (CAPEX)-21,7-21,0-20,2-19,0-18,5-18,9 (-3,0 % av oms)
Förändring Rörelsekapital0,00,00,00,00,00,0
Fritt Kassaflöde (FCFF)32,240,947,242,641,943,0

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.