Analys av NCC
Analys av NCC AB
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
NCC är ett av de ledande bygg- och anläggningsföretagen i Norden. Koncernen verkar inom hela värdekedjan för bygg- och infrastrukturprojekt. Verksamheten är indelad i affärsområdena Infrastructure, Building Nordics, Building Sweden, Property Development samt Green Industry Transformation. Affärsområdet Industry har under Q3 2026 avtalats om avyttring och redovisas som avvecklad verksamhet enligt IFRS 5. Geografiskt utgör Sverige den största marknaden (57 % av nettoomsättningen i kvarvarande verksamhet), följt av Danmark (27 %), Norge (9 %) och Finland (7 %).
Rekommendation - Strategisk renodling frigör kapital och skapar stabilitet
NCC redovisar ett operationellt starkt tredje kvartal 2026 med ökade marginaler inom bygg och anläggning (3,5 %), fjärde kvartalet i rad med högre orderingång samt ett rekordresultat i affärsområdet Industry som nu avyttras för ett företagsvärde på 8,2 Mdr SEK. Avyttringen är ett strategiskt kliv som frigör cirka 7 Mdr SEK i positiv kassaflödeseffekt och gör NCC till ett renodlat, mindre kapitalintensivt bygg- och anläggningsbolag. Det underliggande rörelseresultatet före jämförelsestörande poster stärktes till 831 (767) MSEK för hela koncernen. Rapporten tyngs av en engångskostnad om 198 MSEK hänförlig till flytten av huvudkontoret (som dock ger årliga besparingar om 50 MSEK från 2028). Balansräkningen är mycket stark med en nettoskuld i förhållande till EBITDA långt under målet, och kassaflödet från den löpande verksamheten var kraftigt positivt. Osäkerheter kring rättsliga tvister kvarstår, men med frigjort kapital och stärkt orderstock står bolaget stabilt.
Riktkurs: 318 SEK Värderingsintervall: 285 – 355 SEK AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
NCC:s uttalade finansiella mål (som avser kvarvarande och avvecklad verksamhet fram till transaktionen slutgiltigt stängs) är:
- Resultat per aktie: Ska på kort till medellång sikt uppgå till minst 16,00 SEK (exklusive jämförelsestörande poster). Utfallet på R12M-basis uppgick till 13,90 SEK (13,89 SEK för helåret 2025).
- Nettoskuld/EBITDA: Målet är <2,5x. Utfallet för R12M uppgick till 1,17x.
- Utdelningspolicy: Cirka 60 % av årets resultat efter skatt ska delas ut. (För 2025 lämnades totalt 11,00 SEK/aktie inklusive extrautdelning, motsvarande en utdelningsandel om 65 %).
- Mål inom hälsa och säkerhet / Klimat: Olycksfallsfrekvens LTIF4 ≤ 2,0 år 2026 (utfall R12M: 3,3). Utsläppsmål scope 1 & 2 ska minska med 42 % till 2030 (hittills -31 % från basåret). De finansiella och klimatrelaterade målen kommer att utvärderas och uppdateras när avyttringen av Industry slutförts under andra halvåret 2027.
Framtidsanalys & Sentiment: VD Tomas Carlsson uttrycker ett positivt sentiment och understryker att NCC utvecklas väl. Försäljningen av Industry skapar ett mer fokuserat, lönsamt och mindre kapitalintensivt NCC med god finansiell flexibilitet att växa kärnverksamheten både organiskt och via förvärv. Marknadsutsikterna för infrastruktur, vatten/avlopp, energilösningar, renoveringar samt säkerhetsklassade och offentliga samhällsfastigheter bedöms som goda i Norden. Bostadsmarknaden och kommersiella fastigheter är dock fortsatt dämpade av det ekonomiska läget och höga långräntor. Sannolikheten att nå vinstmålet på 16 SEK per aktie över tid stärks i takt med att marginalerna i byggverksamheten förbättras och kapital frigörs.
Triggers för aktiekursen:
- Slutförande av försäljningen av Industry och besked om framtida kapitalallokering/extrautdelning från köpeskillingen på 8,2 Mdr SEK.
- Positiva utfall eller förlikning kring upparbetade tvister (särskilt Korsvägen mot Trafikverket).
- Resultatavräkningar och ökad avyttringstakt inom Property Development när fastighetsmarknaden tinar upp.
- Ytterligare större orderinregistreringar från tecknade samarbetsavtal (exempelvis ramavtal för säkerhetsklassade projekt på 3–5 Mdr SEK).
Operationell utveckling: Stark orderingång och lönsamhetslyft i byggverksamheten
För det tredje kvartalet 2026 låg nettoomsättningen för den kvarvarande verksamheten stabilt på 10 066 MSEK. Sett över årets första nio månader noterades en nedgång om cirka 6 % till 29 092 MSEK, delvis påverkat av negativa valutaeffekter. Av den kvarvarande verksamhetens intäkter stod Infrastructure för 37 %, Building Nordics för 31 %, Building Sweden för 28 % och Property Development för 4 % (inkluderat resultatavräkning vid delförsäljning av Hangar 5). Geografiskt utgör Sverige stommen med 57 % av omsättningen.
Framåtblickande är orderingången en stark indikation på tillväxtpotentialen, där orderingången för kvarvarande verksamhet ökade med imponerande 24 % i kvartalet till 10 832 MSEK. Orderstocken växte därmed till 48 190 MSEK, drivet främst av affärsområdena Infrastructure och Building Nordics.
Gällande lönsamheten landade rörelsemarginalen före jämförelsestörande poster för den kvarvarande verksamheten på 2,9 %, oförändrat mot föregående år. Inklusive den avvecklade men högpresterande verksamheten Industry steg den totala koncernens rörelsemarginal till 5,8 %. Lönsamheten i den sammanlagda bygg- och anläggningsverksamheten uppgick till solida 3,5 %, stöttad av förbättrad projektkvalitet inom Infrastructure (4,0 % marginal) och en stark utveckling i Danmark för Building Nordics. Resultatet tyngdes under perioden av omstruktureringskostnader på -198 MSEK till följd av en huvudkontorsflytt, vilket efter dessa poster gav ett rörelseresultat på 92 MSEK för den kvarvarande verksamheten.
Finansiell ställning: Urstark balansräkning och omställning till en kapitalsnål struktur
Balansräkningen är i utomordentligt gott skick med en balansomslutning på över 34 Mdr SEK och ett eget kapital på 8 316 MSEK (soliditet 24 %). Koncernens nettoskuld totalt sett var negativ (dvs. en nettokassa) på -1 552 MSEK. Rensat för leasing och pensioner låg företagets nettoskuld på -1 428 MSEK, och kvoten nettoskuld/EBITDA på 1,17x uppvisar en massiv marginal ned till taket på <2,5x. Likviditetsberedskapen är betryggande med outnyttjade kreditlöften på över 4,1 Mdr SEK.
Det operativa kassaflödet från den löpande verksamheten visade kraftig styrka och summerades till 1 595 MSEK i Q3 (upp från 353 MSEK föregående år). Detta drevs av ett högre operativt resultat, avyttring inom Property Development, samt en positiv utveckling av rörelsekapitalet som tillförde 541 MSEK.
Investeringsstrategin präglas nu av övergången till ett fokuserat och mindre kapitalintensivt bolag i och med försäljningen av Industry (vilket tillför en bruttolikvid motsvarande ett företagsvärde på 8,2 Mdr SEK). Framöver allokeras kapital främst till selektiv organisk tillväxt, Green Industry Transformation (med fokus på gröna projekt i norra Sverige), samt kompletterande förvärv med hög teknisk höjd (vatten, energi, infrastruktur). Som en konsekvens av att Industry lämnar koncernen förväntas bolagets samlade CapEx-behov minska markant från och med andra halvåret 2027.
Omsättningsprognos: Renodling mot infrastruktur och grön omställning
Som ett operativt bygg- och anläggningsbolag är NCC starkt beroende av den makroekonomiska miljön, ränteutvecklingen och offentliga investeringar. I och med avyttringen av affärsområdet Industry till ett värde om 8,2 miljarder SEK förändras bolagets intäktsprofil fundamentalt. NCC blir en renodlad bygg- och anläggningsaktör. För de kommande åren väntas försäljningstillväxten drivas av affärsområdena Infrastructure och Green Industry Transformation. Efterfrågan på energi- och vattenanläggningar samt infrastrukturprojekt kopplade till den gröna omställningen i norra Sverige bedöms vara mycket stark. Säkerhets- och försvarsrelaterade samhällsfastigheter ger ytterligare stöd. Däremot kommer affärsområdena Building (Nordics och Sweden) samt Property Development att hämmas i närtid av en svag kommersiell fastighetsmarknad och en trög bostadssektor, men förväntas återhämta sig från 2028 och framåt i takt med en förväntad normalisering av ränteläget.
Den urstarka orderingången (upp 24 % i Q3) och en välfylld orderstock på över 48 miljarder SEK för kvarvarande verksamhet ger god visibilitet för de kommande 2–3 åren. Vi prognostiserar att den kvarvarande verksamheten växer med måttliga 2 % under 2027 då fastighetssidan agerar sänke, för att därefter accelerera mot en årlig tillväxt på 3,5–4 % mellan 2028 och 2030 när hela marknaden (inklusive bostäder och kommersiella fastigheter) drar åt samma håll. För terminalperioden (evigt värde) räknar vi med en normaliserad långsiktig tillväxttakt på 2 %, vilket ligger i linje med förväntad nordisk BNP-tillväxt och inflation.
Marginalutveckling: Kapitalsnålare struktur krattar för stabilare lönsamhet
Avyttringen av Industry innebär att NCC gör sig av med sin mest kapital- och maskinintensiva verksamhet. Även om Industry historiskt bidragit med höga marginaler (uppåt 12 % i Q3), har det också inneburit hög volatilitet och stor kapitalbindning. För den kvarvarande verksamheten landade EBIT-marginalen på 2,3 % (R12M). Bygg- och anläggningsprojekt kännetecknas generellt av lägre, men stabilare, marginaler förutsatt god projektkontroll.
Vi bedömer att EBIT-marginalen successivt kommer att förstärkas under de kommande fem åren. Drivkrafterna bakom detta är trefaldiga: 1) Ett ökat inslag av komplexa infrastruktur- och energiprojekt där NCC har stark prissättningsmakt och högre teknisk kompetens, 2) Lägre centrala omkostnader (exempelvis flytten av huvudkontoret som ger 50 MSEK i årliga besparingar från 2028), samt 3) Minskade nedskrivningsrisker i Property Development i takt med att fastighetsmarknaden tinar upp. En riskfaktor är historiska tvister (t.ex. Korsvägen), men den underliggande projektkvaliteten bedöms ha stärkts under Tomas Carlssons ledning. Vi räknar med att EBIT-marginalen klättrar från dagens dryga 2,5 % för kvarvarande verksamhet upp mot bolagets historiskt uttalade komfortzon för byggverksamhet runt 3,5 % fram till 2031, vilket vi också applicerar som uthållig marginal i evighetsberäkningen (terminal value).
DCF Värdering
I och med renodlingen mot bygg- och anläggningsverksamhet efter avyttringen av Industry, antas bolagets kapitalintensitet minska radikalt. Avskrivningarna, som historiskt legat kring 1,36 % av omsättningen (R12M), prognostiseras sjunka till 1,0 % över en femårsperiod då den maskintunga verksamheten fasats ut. På samma sätt bedöms Investeringar (CAPEX) konvergera nedåt från historiska 3,06 % (R12M) och linjärt stabiliseras vid 1,0 % av omsättningen, motsvarande underhålls-CAPEX, och därmed i framtiden jämna ut avskrivningarna. Då byggverksamheten i regel drivs med neutralt eller negativt rörelsekapital (finansierat via förskott från kund) samt med minskad varulagerbindning utan Industry-segmentet, förväntas förändringen av rörelsekapitalet (NWC) stabiliseras kring 0,0 %.
WACC antas uppgå till 8,0 %, justerat uppåt för att ge en säkerhetsmarginal (margin of safety) gällande risken i komplexa infrastrukturprojekt och cyklikalitet, medan den eviga tillväxttakten i terminalvärdet har ansatts till 2,0 %. Denna kombination av antaganden och frigjort rörelsekapital landar i följande målbild.
Riktkurs: 318 SEK
Känslighetsanalys
Känslighetsanalys (WACC och Evig tillväxt):
- WACC 7,5 % / Tillväxt 2,5 % = Riktkurs ~355 SEK
- WACC 8,0 % / Tillväxt 2,0 % = Riktkurs 318 SEK (Basvärdering)
- WACC 8,5 % / Tillväxt 1,5 % = Riktkurs ~285 SEK
Ett rimligt värderingsintervall, beroende på marknadens prissättning av kassan och marginaltillväxtens hastighet, är 285 – 355 SEK.
Tabell för prognos av kassaflöden
(Alla belopp i MSEK, baserat på en antagen basomsättning om 45 000 MSEK år 2026. Antagen D&A och CAPEX tar gradvis ut varandra.)
| År | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Evigt värde (Terminal) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillväxt | 2,0 % | 3,5 % | 4,0 % | 4,0 % | 3,0 % | 2,0 % |
| Omsättning | 45 900 | 47 506 | 49 407 | 51 383 | 52 924 | 53 983 |
| EBIT-marginal | 2,8 % | 3,1 % | 3,4 % | 3,5 % | 3,5 % | 3,5 % |
| EBIT | 1 285 | 1 473 | 1 680 | 1 798 | 1 852 | 1 889 |
| Skatt (21 %) | -270 | -309 | -353 | -378 | -389 | -397 |
| NOPAT | 1 015 | 1 164 | 1 327 | 1 420 | 1 463 | 1 492 |
| Justering (D&A - CAPEX - NWC) | -100 | -50 | -25 | -10 | 0 | 0 |
| Fritt kassaflöde (FCF) | 915 | 1 114 | 1 302 | 1 410 | 1 463 | 1 492 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.