Analys av NOBA Bank Group AB

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades3 november 2026 kl. 07:04RekGrönaktiekurs vid analys92,30 kr

Analys av NOBA Bank Group AB (publ)

Årtal och kvartal: 2026, Q3

Företagsbeskrivning

NOBA Bank Group AB (publ) är en ledande nordisk specialistbank med cirka 750 anställda och verksamhet på åtta marknader (Sverige, Norge, Finland, Danmark, Tyskland, Spanien, Nederländerna och Irland). Bolaget erbjuder finansiella tjänster till över två miljoner kunder via fyra huvudvarumärken:

  • Nordax Bank: Privatlån och bolån (inkl. för personer med icke-traditionella anställningsformer).
  • Bank Norwegian: Privatlån, kreditkort och sparkonton.
  • Svensk Hypotekspension (SHP): Kapitalfrigöringskrediter (hypotekspension) för seniorer över 60 år i Sverige.
  • DBT: Lån till små och medelstora företag (SME) i Sverige (förvärvat Q1 2026).

Rekommendation - Urstark lönsamhet och skalbarhet i en växande specialistbank

NOBA fortsätter att leverera extremt starka siffror ett år efter börsnoteringen på Nasdaq Stockholm. Bolaget kombinerar dubbelsiffrig organisk utlåningstillväxt (+10% i lokala valutor) med mycket stark kapitalgenerering, sjunkande kreditförlustnivåer (2,4 %, vilket är 10:e kvartalet i rad med förbättring) och en avkastning på eget kapital (Core ROTE) på hela 29,6 %, helt i linje med bolagets långsiktiga mål. Integrationen av DBT har etablerat ett nytt vertikalt SME-ben, och skalbarheten i den nya kärnbanksplattformen syns tydligt i den låga kostnadsrelationen (C/I-tal på 22,6 %). Med en föreslagen interimutdelning om 2,70 SEK per aktie visar NOBA att de både kan växa snabbt och generera starka kassaflöden. Bolagets finansiella hälsa och marknadsposition understryker en stark fundamental utveckling.

Riktkurs: 87,00 SEK Värderingsintervall: 71 SEK – 112 SEK AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

NOBA har följande fastställda finansiella mål:

  • Utlåningstillväxt: Årlig organisk utlåningstillväxt i lokala valutor om minst 10 % på medellång sikt. Mål om en total utlåningsvolym på 250 mdkr till år 2030.
  • C/I-tal: Justerat C/I-tal under 20 % på medellång sikt (under 2027).
  • Core ROTE: Cirka 30 % på medellång sikt.
  • Kärnprimärkapitalrelation (CET1): 13–15 %.
  • Utdelningspolicy: Ordinarie utdelning om 40 % av justerat kärnresultat hänförligt till aktieägarna, samt utskiftning av överskottskapital för att hålla CET1 inom målområdet.

Framtidsutsikter och sentiment

Sannolikheten för att NOBA når sina mål bedöms som hög. CEO Jacob Lundblad uttrycker stark tillförsikt i sitt VD-ord och lyfter fram att specialistbanker fortsatt tar marknadsandelar från storbankerna. Kreditkvaliteten har förbättrats för 10:e kvartalet i rad, och nyligen genomförda portföljyttringar av ogynnsamma lån (NPL) skedde över bokfört värde, vilket bekräftar reserveringsnivåernas kvalitet. VD tonar ner risken för högre styrräntor och betonar att kunderna visat god motståndskraft samt att underwriting-processerna förfinats. Därtill erhöll NOBA betyget AA i MSCI:s ESG-rating under oktober 2026.

Potentiella triggers:

  • Fortsatta utdelningar och extra kapitalöverföringar givet den starka kapitalgenereringen.
  • Möjlig omkategorisering av Riksgälden i december 2026 från likvidationsinstitut till resolutionsinstitut.
  • Skaleffekter i den nya kärnbanksplattformen som pressar C/I-talet mot målet <20 %.

Intäktsdynamik och Marginalexpansion

Totala rörelseintäkter för Q3 2026 uppgick till 3 290 MSEK (2 913), en ökning med 13,0 % jämfört med Q3 2025. För perioden Jan–Sep 2026 uppgick intäkterna till 9 286 MSEK (8 348), en tillväxt på 11,2 %. Räntenettot drivs av en stadigt växande låneportfölj som under kvartalet uppgick till 151,0 mdkr (131,5 mdkr), motsvarande en total tillväxt på 15 % (10 % organiskt i lokala valutor).

Kärnsegmentet Private Loans dominerar med 105,2 mdkr (69,7 % av utlåningen) och genererade 2 368 MSEK i intäkter (+15 %), starkt drivet av kundtillströmning i Norden. Credit Cards växte 8 % till 715 MSEK i intäkter, understött av 1,4 miljoner aktiva kort och ökad säsongsanvändning. Segmentet Secured (Bolån & Hypotekspension) uppgick till 21,6 mdkr i utlåning men såg intäkterna minska något (-5 %) till 172 MSEK. Utlåning i segmentet Other, som nu inkluderar SME-benet DBT, uppgick till 1,69 mdkr.

Räntemarginalen (Net Interest Margin - NIM) hölls exceptionellt stabil på 8,3 % (8,4 % Q3 2025). Samtidigt stärktes rörelsemarginalen (EBIT) kraftigt till 49,5 % i Q3 2026 jämfört med 39,9 % motsvarande kvartal föregående år. Den starkaste räntemarginalen återfinns inom Credit Cards (10,3 %) och Private Loans (8,9 %). Secured-segmentet hade en lägre NIM på 3,4 %, vilket förklaras av en större andel nyvolym inom near-prime bolån, som isolerat har lägre NIM men i gengäld erbjuder mycket god riskjusterad avkastning. Driftskostnaderna ökade till -742 MSEK (-646), huvudsakligen på grund av DBT-konsolideringen, högre försäljningskostnader och licenser. Trots detta landade det justerade C/I-talet på låga 22,6 % (22,2 %), vilket demonstrerar affärsmodellens höga inneboende skalfördelar.

Finansiell Ställning, Likviditet och Strategiska Investeringar

NOBA uppvisar en mycket solid balansräkning där de totala tillgångarna uppgår till 188,3 mdkr, varav utlåning till allmänheten utgör lejonparten (151,0 mdkr). Finansieringsstrukturen är robust och utgörs primärt av inlåning från allmänheten om 118,9 mdkr (63 % av balansomslutningen). Detta kompletteras med pantsatt finansiering/repo (24,9 mdkr), emitterade värdepapper (8,1 mdkr) och efterställda lån (2,2 mdkr). Kapitalrelationerna är starka; Kärnprimärkapitalrelationen (CET1) låg på 13,2 % vilket är väl inom målområdet 13–15 %, även efter avdrag för en föreslagen utdelning om 1 350 MSEK. Totalkapitalrelationen är 16,4 % (krav: 14,4 %) och bruttosoliditeten (Leverage Ratio) är betryggande 9,6 % mot kravet på 3,0 %. Likviditetsreserven uppgick till 19,9 mdkr med starka täckningskvoter i form av LCR på 144 % och NSFR på 108 %.

Kassaflödet från verksamheten vittnar om hög kassagenerering. Operativt kassaflöde före rörelsekapitalförändringar uppgick under årets första nio månader till 7 397 MSEK, vilket motsvarar hela 79,7 % av omsättningen. Kassaflödet från den löpande verksamheten (inkl. rörelsekapital) uppgick till 3 463 MSEK, vilket var positivt påverkat av stark inflöde av inlåning (+5 330 MSEK) ställt mot den snabba utlåningsexpansionen (-15 213 MSEK).

NOBA:s investeringsstrategi finansieras uteslutande via internt genererade kassaflöden och fokuserar på den digitala kärnbanksplattformen för att sänka enhetskostnader och öka kreditgivningens automatisering. Under perioden uppgick CAPEX till -183 MSEK (2,0 % av intäkterna), och förvärvet av DBT belastade investeringskassaflödet med -397 MSEK. Geografiskt prioriteras organisk tillväxt i nordiska kärnmarknader för privatlån och kort, kompletterat med SME-expansionen via DBT. Investeringsnivån (CAPEX) förväntas ligga kvar på en stabil, låg nivå i relation till intäkterna i takt med att migreringsarbetena färdigställs. Totala avskrivningar (inkl. transaktionsöverskott) uppgick till -188 MSEK (2,0 % av intäkterna).

Intäktsprognos: Tillväxtmotorer och Utlåningsdynamik

Som nischbank utgörs NOBA:s "försäljning" primärt av bolagets rörelseintäkter (räntenetto och provisionsnetto). Efterfrågan på bolagets tjänster drivs av strukturella förändringar på arbetsmarknaden (gig-ekonomi och icke-traditionella anställningar) samt en fortsatt oförmåga hos storbankerna att möta den växande andelen kunder som inte passar in i deras standardiserade kreditmallar.

På produktnivå förväntas Privatlån fortsätta vara den dominerande kassakon. Konsumenternas behov av samlingslån och refinansiering väntas öka i takt att hushållen stabiliserar sina balansräkningar efter en period av hög inflation. Kreditkort drivs av en strukturellt växande e-handel och resande, där Bank Norwegians starka varumärke ger fortsatt god kundtillströmning. Den mest intressanta tillväxtfaktorn är dock det nyligen förvärvade SME-benet (DBT). Små och medelstora företag är en historiskt underförsörjd målgrupp hos traditionella banker, vilket ger NOBA en utmärkt plattform för korsförsäljning och marginalexpansion. Därtill ger Svensk Hypotekspension (SHP) en mycket stabil demografisk medvind när en allt större och mer kapitalstark åldrande befolkning vill frigöra kapital ur sina obelånade bostäder.

Prognosen bygger på att NOBA infriar sitt mål om >10 % organisk utlåningstillväxt de kommande åren, understött av expansionen inom SME och en stark nordisk marknadsposition. Från år 2030 väntas tillväxten successivt avta när lånestocken närmar sig bolagets mål om 250 mdkr, varför tillväxten normaliseras mot marknadens generella BNP- och kredittillväxt. Terminal value-tillväxten (evig tillväxt) sätts därmed till en konservativ men stabil nivå om 3,0 %, vilket reflekterar långsiktig inflation och strukturell BNP-tillväxt.

Rörelsemarginalprognos: Skaleffekter och Kreditkvalitet

För en bank motsvaras EBIT-marginalen av rörelsemarginalen (rörelseresultat dividerat med totala rörelseintäkter). NOBA har redan uppvisat en imponerande marginalexpansion (49,5 % i Q3 2026), vilket till stor del förklaras av framgångsrik integration av tidigare förvärv och en ny, mycket effektiv kärnbanksplattform.

Under de kommande fem åren prognostiseras rörelsemarginalen att förstärkas ytterligare, framdriven av tre huvudsakliga faktorer: För det första fortsatta skalfördelar (driftskostnaderna växer betydligt långsammare än utlåningen), vilket kommer pressa bolagets C/I-tal (Cost/Income) ned under målsättningen 20 %. För det andra väntas kreditförlustnivåerna stabiliseras kring 2,0–2,2 % tack vare förfinade AI-drivna underwriting-processer och en växande andel utlåning med säkerhet (bolån och SME). För det tredje kommer räntemarginalen (NIM) att hållas uppe av god pricing power inom privatlån, även om sjunkande styrräntor kortsiktigt kan pressa inlåningsmarginalerna marginellt. Tillsammans driver detta en succesiv marginalexpansion upp mot 53 % till år 2030. I terminalperioden justeras marginalen ned något till 50,0 % för att reflektera ett normaliserat konkurrensläge, mognare produktmix (mer lågmarginal-bolån) och genomgående regulatoriska kapitalkostnader.

ÅrIntäktstillväxt (%)Rörelsemarginal (%)
År 1 (2027)12,0 %50,5 %
År 2 (2028)11,5 %51,5 %
År 3 (2029)10,5 %52,0 %
År 4 (2030)9,0 %53,0 %
År 5 (2031)7,0 %53,0 %
Terminal Value (>2031)3,0 %50,0 %

DCF Värdering

Vid värdering av en bank tillämpas kostnaden för eget kapital (Cost of Equity, Ke) framför en traditionell WACC. Detta beror på att bankens skulder, i form av inlåning, utgör själva rårvaran i affärsmodellen snarare än traditionell finansiering av anläggningstillgångar. Därigenom blir begreppet nettoskuld ej tillämpligt i modellen.

Prognos avskrivningar, investeringar (CAPEX) och förändringar i rörelsekapital: För NOBA ser dynamiken kring CAPEX och rörelsekapital ut enligt följande antaganden:

  • CAPEX & Avskrivningar: Dessa ligger historiskt stabilt kring cirka 2,0 % av intäkterna och utgörs framför allt av immateriella tillgångar (AI-modeller, app-utveckling, kärnbanksplattform). Dessa antas kvarstå på 2,0 % under de närmaste fem åren. I terminalperioden antas CAPEX och avskrivningar vara i perfekt balans för att enbart spegla ett underhållsbehov för att bibehålla marknadspositionen.
  • Rörelsekapital (NWC): För en tillväxtbank är NWC initialt kraftigt negativt (motsvarande ca -42,4 % av omsättningen) eftersom lånestockens expansion binder enorma mängder kapital. I takt med att utlåningstillväxten bromsar in från prognostiserade 12,0 % ned till terminaltillväxten på 3,0 %, reduceras det relativa behovet av ny kapitalbindning drastiskt. Terminalårets NWC-förändring landar på en låg nivå (uppskattningsvis -5,0 %), vilket speglar en underliggande kreditexpansion i linje med inflationen.

Diskontering och Värdering: Ett avkastningskrav på eget kapital (Ke) om 10,5 % bedöms rimligt som riskpremie, med hänsyn till bolagets exponering mot blancolån (privatlån utan säkerhet) som bär högre konjunkturkänslighet än traditionella bolån. Modellen applicerar en skattesats på 20,6 % (svensk bolagsskatt). Genom att diskontera de fria kassaflödena till eget kapital (FCFE) landar riktkursen på 87,00 SEK.

Känslighetsanalys

  • Base case: Ke 10,5 %, Evig tillväxt 3,0 % -> Värde: 87 SEK
  • Pessimistiskt case: Ke 11,5 %, Evig tillväxt 2,0 % -> Värde: 71 SEK
  • Optimistiskt case: Ke 9,5 %, Evig tillväxt 4,0 % -> Värde: 112 SEK

Ett rimligt värderingsintervall för bolaget ligger därmed mellan 71 SEK och 112 SEK beroende på marknadens långsiktiga syn på nischbankernas kreditförluster och marginaluthållighet.

Tabell för prognos av kassaflöden

Post (MSEK)År 1 (2027)År 2 (2028)År 3 (2029)År 4 (2030)År 5 (2031)Terminal Value
Intäkter11 20012 48813 80015 04216 09516 578
Tillväxt (%)12,0 %11,5 %10,5 %9,0 %7,0 %3,0 %
EBIT5 6566 4317 1767 9728 5308 289
EBIT-marginal (%)50,5 %51,5 %52,0 %53,0 %53,0 %50,0 %
Skatt (20,6%)-1 165-1 325-1 478-1 642-1 757-1 708
NOPAT4 4915 1065 6986 3306 7736 581
Avskrivningar (2%)224250276301322332
CAPEX (2%)-224-250-276-301-322-332
Förändring Rörelsekap.-3 000-2 500-2 000-1 500-1 000-829
Fritt Kassaflöde (FCF)1 4912 6063 6984 8305 7735 752

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.