Analys av Net Insight

Årtal & kvartal2025 Q3Analyserades6 november 2025 kl. 07:03RekGulaktiekurs vid analys4,37 kr

Analys av Net Insight AB

Årtal och kvartal:

2025, Q3

Företagsbeskrivning

Net Insight är en ledande leverantör av lösningar för live media-transport och tidssynkronisering för 5G-nät och andra kritiska infrastrukturer. Bolaget erbjuder hårdvara, mjukvara samt support- och tjänsteavtal med kunder inom media (t.ex. sändnings- och produktionsbolag, rättighetsägare) samt mobil/fixed-telekom och andra aktörer som är beroende av säker och exakt tidssynkronisering. Man har en global närvaro med försäljning i EMEA, Nord- och Sydamerika (AM), samt Asien och Stillahavsområdet (APAC). Innovativa R&D-satsningar har gett bolaget aktiviteter som världens första media-klara 400G-lösning samt marknadsledande GPS-oberoende tidssynksystem.

Rekommendation

Efter ett svagt första halvår visar Net Insight en markant förbättring under Q3 2025: lönsamheten är tillbaka och EBITDA-marginalen återhämtar sig kraftigt. Samtidigt kvarstår utmaningar, särskilt på tillväxtsidan, och marknadsläget är fortsatt osäkert, även om stabilisering skönjs. Balansräkningen är fortsatt stark och kostnadsbesparingsprogrammet fångar effekt. Med tanke på bolagets återtagna lönsamhet, innovationstakt, stark kassaposition, men med osäker tillväxt och något pressad bruttomarginal, behåller jag neutral bedömning på kort sikt och ser potential för uppsida långsiktigt om tillväxten får fäste.

AI Betyg: 🟡

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Net Insight har satt som mål att nå över 15% årlig organisk omsättningstillväxt och 20% EBIT-marginal senast 2027. Efter inledande svagare tillväxt 2025 syns viss marknadsstabilisering, särskilt inom Time Synchronization, där orderboken är lång och fler kommersiella piloter pågår (>30 kundprojekt). VD indikerar kommersiella utrullningar redan vid årsskiftet eller tidigt 2026. Bolagets kostnadsbesparingsprogram beräknas ge full effekt (30 MSEK/år) från 2026. Innovativa produkter – såsom den nya 400G-IP plattformen och Nimbra Edge-uppgraderingen (prisbelönt) – förväntas kunna driva affären i både Media och Telekom framåt.

Dock kvarstår geopolitisk osäkerhet, långa säljcykler, höga valutaeffekter (stark SEK påverkar negativt) och vissa enstaka risker för lagerinkurans. Sammantaget är chansen till måluppfyllelse klart bättre än i Q2, men bolaget måste återta försäljningstillväxt snarast för att på sikt nå sina långsiktiga ambitiösa mål. Marknadssentiment i vd-ord är mer positivt än tidigare kvartal och bolaget lyfter framtida rollout-avtal (t.ex. Turk Telekom).

Försäljning

Net sales för Q3 2025 minskade nominellt med 5,6% till 147,1 MSEK (Q3 2024: 155,9). Justerat för valuta var försäljningen oförändrad (0,1%). Omsättningen för jan-sep minskade med 14,8% (404,3 MSEK), eller -10,6% valutarensat. Hardware står för 45% av Q3-försäljningen, Software för 28% och Support/tjänster för 27%. Regionmässigt växer EMEA starkt (upp till 60% av Q3-försäljningen), medan AM (Nord/Sydamerika) minskar kraftigt (till 31%) och APAC är fortsatt liten.

Time Synchronization, bolagets tillväxtben, ökade med 9,8% till 11,2 MSEK för kvartalet, och den flera år långa orderboken är värd cirka 135 MSEK.

Drivande faktorer under Q3: Återhämtad efterfrågan från Turk Telekom och stabiliserad marknad, samt breddad produktportfölj. Priset på SEK påverkar dock intäkten negativt.

Riskmoment: Kundstruktur med vissa större kontrakt, osäkerhet kring utväxling av pågående piloter, fortsatta valutaeffekter.

Marginaler

Bruttomarginalen i Q3 2025 minskade till 52,8% (58,5%), huvudsakligen pga valutor och något högre andel hårdvara. Exklusive amortiseringar av utvecklingskostnader är bruttomarginalen 66,3% (69,9%). EBITDA-marginalen stärks till 31,3% (29,9%) – tack vare kraftiga kostnadsbesparingar och säsongseffekter. EBIT-marginalen något ned till 14,9% (15,9%), men klart bättre än föregående kvartal. Ackumulerat jan-sep är marginalerna betydligt svagare än i fjol (EBITDA 18,4%, Q3-rullande: 19,0%; EBIT 0,8%). Kostnadsposterna är ner 16% yoy.

Engångsposter: 10 MSEK i omstruktureringskostnader jan-sep. Högre avskrivningar på FoU.

Balansräkning

Net Insight har en stark balansräkning: soliditet 72% (77% 2024). Kassa och likvida medel är 96 MSEK (240 MSEK 2024), och viss ökning av rörelsekapital då bolaget genomfört extra lageruppbyggnad för programmerbara kretsar (FPGAs) av riskhanteringsskäl. Inventarier nära fördubblade (142 MSEK, +113% yoy). Kortfristiga fordringar höga pga längre betalvillkor på vissa order och leveranser till större kunder. Ingen räntebärande nettoskuld exkl. lease.

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten för Q3 2025 blev 21,7 MSEK, klart lägre än fjolåret (50,9 MSEK) men ett kraftigt lyft jämfört med Q1-Q2 då kassaflödet var starkt negativt. För jan-sep är kassaflödet dock fortsatt svagt (-51,5 MSEK). Huvudförklaring: mer kapital bundet i rörelsekapital/förråd, längre betalningstider, samt förskottsbetalningar för komponenter. Investeringskassaflödet utgör främst aktivering av utvecklingskostnader. Finansieringskassaflödet belastas av aktieåterköp (-10 MSEK jan-sep). Kassan är fortsatt godkänd men betydligt lägre än för ett år sedan.

Investeringsstrategi

Net Insight prioriterar fortsatt produktutveckling med hög innovationsgrad: investeringarna (16,8 MSEK Q3) riktas mot nyckelsegment såsom avancerad IP-baserad produktionsutrustning (400G IP-media), molnbaserade medieplattformar (Nimbra Edge), samt utveckling av time synchronization-lösningar för mobilnät. Aktiv produktlansering och snabb pilot-/kommersiell fas inom telekom. Målet är att öka andelen mjukvaruintäkter och säkra hög skalbarhet.

Bolaget anpassar investeringstakten efter kassaflödesläge och försäljning, och har kapat kostnader där det går. Finansiering sker till största delen via intern kassa, samt outnyttjad kreditram.

Nyckeltal

Nyckeltal (Q3 2025)Q3 2025Q3 2024Jan-Sep 2025Jan-Sep 2024
Nettoomsättning147,1155,9404,3474,5
Tillväxt (%)-5,6%+8,3%-14,8%+19,5%
Bruttomarginal52,8%58,5%52,7%61,4%
EBITDA-marginal31,3%29,9%18,4%27,8%
EBIT-marginal14,9%15,9%0,8%15,5%
Net Income (MSEK)21,217,1-3,561,7
Kassaflöde op. (M)21,750,9-51,592,7
Soliditet72,2%76,9%72,2%76,9%
Avkastn. Eget Kap.0,9%13,3%0,9%13,3%

Kommentar: Samtidigt som marginalerna återhämtats i Q3, är tillväxt och lönsamhet för hela året fortsatt svag i jämförelse med 2024.

Risker

Net Insight är exponerat för osäkerhet inom:

  • Geopolitik och marknadsoro: fortsatt utmanande förutsägbarhet i kundernas investeringsvilja
  • Valutarisk: Stark svensk krona ger negativt volatilitet på intäkt och lönsamhet
  • Lagerinkurans: högre varulager inom FPGAs om felbedömning av efterfrågan sker
  • Kundkoncentration: vissa stora avtal kan påverka både positivt/negativt om order förskjuts
  • Ökade komponentkostnader / tullrisk USA

Bolaget arbetar aktivt med riskhantering, inklusive diversifiering, skydd mot lagerinkurans och valutahedge.

Innovation & Teknik

Net Insight utmärker sig genom sin marknadsledande FoU och produktportfölj, med 25% av omsättningen återinvesterad i innovation. Världens första media-klara 400G IP-plattform möjliggör betydande kostnadsreduktion och kapacitetsökning för kunder, och produkterna har uppmärksammats på branschmässor (IBC ‘Best of Show’). Nimbra Edge och time sync-lösningar är väl positionerade i övergången till cloud/IP och 5G-kritisk infrastruktur. Bolaget har över 30 aktiva piloter inom time sync samt erkännande av testarenor som Jammertest (GPS attackdetektion). Tekniken uppvisar god skalbarhet och robusthet, men även hög utvecklingskostnad och risk för att skifta tekniklandskap på sikt (t.ex. om store mobiloperatörer byter strategi).

Kuriosa

Net Insight har använt sin teknologi för GPS-oberoende tidssynkronisering under “Jammertest 2025” i Nordnorge, världens största testmiljö för utrustning i störningsmiljö - något som gett uppmärksamhet internationellt.


Jämförelse med tidigare kvartal

I Q2 2025 var bolagets situation kraftigt försvagad med stora förluster och negativa kassaflöden. Till Q3 har Net Insight tack vare kostnadsbesparingar, ökad försäljning till EMEA och återupptagen efterfrågan visat återställd lönsamhet och förbättrad EBIT. Kassaflödet är dock fortsatt svagt på rullande basis och tillväxten måste återtas de kommande kvartalen. Sammantaget har risken minskat sedan Q2, men bolaget är ännu inte tillbaka i den starka position man hade 2024 – varför ratingen kvarstår på neutral (🟡) och utvecklingen under Q4 och 2026 blir avgörande.