Analys av NoHo Partners
Analys av NoHo Partners Oyj
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3 (Delårsrapport Q1–Q3)
Företagsbeskrivning
NoHo Partners Oyj är en ledande nordisk restaurangkoncern specialiserad på restaurangtjänster. Bolaget driver cirka 300 restauranger, pubar, nattklubbar och evenemangsrestauranger i Finland, Danmark och Norge. Verksamheten rapporteras i två segment: Suomen liiketoiminta (den finländska verksamheten uppdelad i tre områden: mat-, nöjes- och evenemangsrestauranger) och Kansainvälinen liiketoiminta (internationell verksamhet: Norge och Danmark). Därutöver fungerar bolaget som en aktiv investerare i delägda Better Burger Society (BBS).
Rekommendation - Stark organisk tillväxt och marginalförbättring genom strategisk portföljsanering
NoHo Partners levererar en mycket stark rapport för det tredje kvartalet 2026. Den operativa utvecklingen uppvisar god organisk tillväxt och stärkt lönsamhet inom båda segmenten. Omsättningen steg med 8,0 % under Q3 och EBIT-marginalen stärktes till 9,5 % (8,4 %). Särskilt anmärkningsvärt är den strategiska saneringen i Norge där avslutandet av ett förlustbringande hyresavtal omedelbart stärker marginalerna. Vidare har refinansieringen genom en övertecknad senior obligation om 50 MEUR förlängt skuldernas löptid och ökat den finansiella handlingsfriheten. Med god bokningsingång inför den viktiga julsäsongen och en fortsatt stark underliggande vinsttillväxt behåller bolaget sin gröna kvalitetsstämpel.
Riktkurs: 23,52 EUR
Värderingsintervall: 19,00 EUR – 29,50 EUR
AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
NoHo Partners långsiktiga mål för strategiperioden 2025–2027 innefattar en omsättning på cirka 350 MEUR i den finländska verksamheten med bibehållen god rörelsemarginal. För den internationella verksamheten är målet lönsam tillväxt och skapande av aktieägarevärde. Finansiellt siktar bolaget på att sänka nettoskulden i förhållande till operativt EBITDA (exkl. IFRS 16) till cirka 2,0x (nuvarande 3,0x) samt dela ut minst 50 % av det jämförbara resultatet per aktie.
Sannolikheten att bolaget når sina finansiella mål bedöms som god. VD lyfter fram att bolaget presterar avsevärt bättre än den allmänna marknaden trots en avvaktande konsumentfråga. VD-ordet genomsyras av optimism inför årets viktigaste säsong (Q4/julsäsongen) med goda bokningslägen. Trender visar stadigt stigande omsättning, stärkt rörelsemarginal samt positiv utveckling för det jämförbara resultatet per aktie (0,28 EUR för Q1–Q3). Strategiska initiativ inkluderar den fortsatta validerade utrullningen av konceptet Hook (nya enheter i Rovaniemi, Tampere, Pori, Kouvola, Järvenpää, Oulu) samt realiserandet av synergier från Jungle Juice Bar om över 0,5 MEUR under 2026.
Potentiella triggers för bolaget:
- Starkt utfall från det säsongsmässigt viktigaste fjärde kvartalet (julbords- och festperioden).
- Snabbare resultatförbättring i Norge efter avslutade olönsamma kontrakt.
- Ytterligare internationell expansion för Better Burger Society.
Robust Omsättningstillväxt och Betydande Marginalexpansion
Under det tredje kvartalet 2026 växte NoHo Partners omsättning med 8,0 % till 98,7 MEUR, och för de första nio månaderna uppgick tillväxten till 7,7 % (276,0 MEUR). Tillväxten bärs upp av bolagets diversifierade portfölj som fungerar som en vallgrav mot en konjunkturkänslig marknad. Den största procentuella tillväxten sågs inom det finska evenemangssegmentet (+33,4 %), drivet av bland annat Eppu Normaalis konserter, samt i Danmark (+19,0 %) via både organisk tillväxt och volymer i Triple Trading. Skalbara koncept som Hook och Triple Trading bedöms utgöra den främsta framtida tillväxtpotentialen.
Parallellt med tillväxten stärktes rörelsemarginalen (EBIT) till 9,5 % under Q3 (från 8,4 % föregående år). Bruttomarginalen ligger stabilt kvar på höga 76,3 %. Den främsta drivkraften till marginalexpansionen är effektiv inköpsstyrning, en upprensning av olönsamma enheter (inklusive avtalsslut i Norge och stängning av tre Jungle Juice Bar-enheter) samt en centraliserad administration där norska funktioner nu hanteras i Finland. Internationellt ledde detta till en kraftig förbättring där EBIT-marginalen steg till 6,4 % (från 2,5 %).
Solid Finansiell Ställning, Starka Kassaflöden och Disciplinerad Investeringstakt
Bolaget uppvisar en solid och stärkt balansräkning där det egna kapitalet per sista september uppgick till 116,4 MEUR och den justerade soliditeten (exklusive IFRS 16) låg på goda 32,8 %. Nettoskulden exklusive IFRS 16 ligger på 123,8 MEUR, vilket innebär att nettoskuld i relation till operativt EBITDA uppgår till 3,0x. En framgångsrik refinansiering under september 2026 har ytterligare säkrat bolagets långsiktiga stabilitet.
Det operativa kassaflödet är mycket starkt och uppgick under Q1–Q3 till 34,9 MEUR (motsvarande 12,6 % av omsättningen). I detta ingick ett negativt rörelsekapital på -14,1 MEUR. Avskrivningarna drivs primärt av IFRS 16 och utgör 15,1 % av omsättningen.
Investeringsstrategin präglas av hög finansiell disciplin och fokus på lågkapitalintensiv, skalbar tillväxt framför ren volymexpansion. Investeringarna (CAPEX) hålls på en välkontrollerad nivå om -3,8 MEUR (cirka 1,4 % av omsättningen) med fokus på sedvanligt underhåll samt selektiva tilläggsförvärv och expansion av koncept som Hook och Stefan's Steakhouse. Dessa investeringar finansieras via det starka interna kassaflödet och beviljade investeringslån, vilket väntas fortsätta stödja hög avkastning på investerat kapital.
Försäljningsprognos: Skalbara koncept och strategisk expansion
Försäljningsutvecklingen för NoHo Partners modelleras utifrån bolagets natur som ett renodlat operativt restaurangbolag, där tillväxten drivs av en kombination av jämförbar (like-for-like) försäljning, nyetableringar och strategiska tilläggsförvärv. Efterfrågan på upplevelsebaserad konsumtion, särskilt inom mat- och evenemangsrestauranger, bedöms förbli robust trots ett makroekonomiskt klimat där konsumenterna generellt är avvaktande. Bolagets breda portfölj och skalfördelar fungerar som en defensiv vallgrav.
På detaljerad konceptnivå är det utrullningen av snabbväxande och skalbara enheter som 'Hook' (med flera nya städer i pipeline) och 'Stefan’s Steakhouse' som kommer att vara de primära drivkrafterna i Finland. Inom evenemangssegmentet ser vi en stark strukturell tillväxt, där unika avtal som Kansallismuseo och Vulcan Spa skapar förutsägbara volymökningar. Internationellt förväntas Danmark (via Triple Trading och organisk tillväxt) dra ett stort lass, medan Norge under de närmaste åren kommer att präglas av en mer plan medveten konsolidering där olönsamma enheter fasas ut, vilket kortsiktigt dämpar den procentuella tillväxten där.
Sammantaget estimeras en försäljningstillväxt runt 6–7 % årligen under de kommande åren för att baxa den finländska verksamheten över bolagets eget mål om 350 MEUR mot slutet av strategiperioden, kombinerat med internationell framfart. Därefter förväntas tillväxten successivt konvergera mot en långsiktig makroekonomisk tillväxttakt (terminal value) om 2,0 %, drivet av inflation och befolkningstillväxt.
Marginalprognos: Operativ hävstång och sanering av enhetsportföljen
Givet försäljningsprognosen bedöms NoHo Partners kunna leverera en sekventiell marginalexpansion under de kommande fem åren. Som ett operativt bolag med höga fasta kostnader (hyror och central administration) drar NoHo stor nytta av den operativa hävstången när volymerna ökar, särskilt inom det snabbväxande evenemangssegmentet.
Den omedelbara drivkraften för EBIT-marginalen är den strategiska saneringen i Norge, där stängningen av förlustbringande hyresavtal ger en direkt positiv effekt på bottenraden (vilket redan börjat synas under Q3 2026). Vidare tillkommer realiserandet av kostnadssynergier, såsom de identifierade 0,5 MEUR från Jungle Juice Bar, samt skalfördelar från centraliserade inköp och administration. Marginalen stöds också strukturellt av en urstark och stabil bruttomarginal kring 76 %. EBIT-marginalen prognostiseras att stärkas från nuvarande helårsnivåer kring 8,5–9,0 % upp mot 10,0 % i slutet av prognosperioden, i takt med att den internationella portföljen når samma lönsamhetsmognad som den finska. För evigt värde (terminal value) antas en normaliserad EBIT-marginal på 9,5 %, vilket reflekterar en uthållig lönsamhet över en full konjunkturcykel.
| År | Försäljningstillväxt (%) | EBIT-marginal (%) |
|---|---|---|
| 2027 | 7,0 % | 9,0 % |
| 2028 | 6,5 % | 9,3 % |
| 2029 | 6,0 % | 9,6 % |
| 2030 | 5,0 % | 9,8 % |
| 2031 | 4,0 % | 10,0 % |
| Terminal Value | 2,0 % | 9,5 % |
DCF Värdering
I värderingsmodellen prognosticeras investeringar (CAPEX) att stiga initialt från historiska 1,4 % till 3,0 % av omsättningen för att understödja utrullningen av skalbara koncept, innan det i terminalperioden normaliseras till en underhållsnivå om 2,5 %. Avskrivningarna har justerats för IFRS 16 för att stämma överens med nettoskulden (som redovisas exklusive IFRS 16), och antas börja på 3,0 % för att på sikt konvergera mot investeringstakten. Det historiskt negativa rörelsekapitalet antas bidra marginellt positivt under tillväxtfasen för att i ett evighetsperspektiv neutraliseras.
Modellen bygger på följande centrala antaganden:
- WACC: 8,0 % (Baserat på en riskfri ränta om 3,0 %, marknadsriskpremie på 5,5 %, Beta på 1,2 samt en lånekostnad efter skatt på 4,0 %. Detta ger en bas-WACC på 7,4 %, som medvetet avrundats uppåt till 8,0 % för att tillämpa en margin of safety).
- Terminal Growth: 2,0 % evig tillväxt.
- Målkapitalstruktur: ca 60 % eget kapital och 40 % skuld.
Ovanstående antaganden leder fram till ett Nuvärde av prognosperiodens kassaflöden på ca 149 MEUR och ett Nuvärde av Terminal Value på ca 464 MEUR. Genom att subtrahera den rapporterade nettoskulden erhålls ett motiverat eget kapitalvärde om 489,2 MEUR. Riktkurs: 23,52 EUR per aktie.
Känslighetsanalys
För att förstå värderingens stabilitet har en känslighetsanalys genomförts med fokus på WACC och evig tillväxt (Terminal Value Growth):
- WACC 7,5 % & Tillväxt 2,5 %: Riktkurs ca 29,50 EUR
- WACC 8,0 % & Tillväxt 2,0 %: Riktkurs 23,52 EUR (Base case)
- WACC 8,5 % & Tillväxt 1,5 %: Riktkurs ca 19,10 EUR
Ett rimligt värderingsintervall för NoHo Partners bedöms utifrån denna analys ligga mellan 19,00 EUR och 29,50 EUR, beroende på marknadens riskaptit och bolagets förmåga att bibehålla marginalerna på lång sikt.
Tabell för prognos av kassaflöden
Samtliga belopp i MEUR. Valuta: EUR. Skattesats: 20,0 %. Basår (2026) omsättning antas vara 400 MEUR. Avskrivningar och CAPEX presenteras här som kassaflödespåverkande nettobelopp för uträkning av Fritt Kassaflöde (FCF).
| År | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillväxt | 7,0 % | 6,5 % | 6,0 % | 5,0 % | 4,0 % | 2,0 % |
| Omsättning | 428,0 | 455,8 | 483,2 | 507,3 | 527,6 | 538,2 |
| EBIT-marginal | 9,0 % | 9,3 % | 9,6 % | 9,8 % | 10,0 % | 9,5 % |
| EBIT | 38,5 | 42,4 | 46,4 | 49,7 | 52,8 | 51,1 |
| Skatt (20 %) | -7,7 | -8,5 | -9,3 | -9,9 | -10,6 | -10,2 |
| NOPAT (EBIT efter skatt) | 30,8 | 33,9 | 37,1 | 39,8 | 42,2 | 40,9 |
| Avskrivningar | 12,8 | 13,2 | 13,5 | 13,7 | 13,2 | 13,5 |
| CAPEX | -12,8 | -13,7 | -14,5 | -15,2 | -15,8 | -13,5 |
| Förändring Rörelsekapital | 2,1 | 1,7 | 1,6 | 1,0 | 0,7 | 0,0 |
| Fritt Kassaflöde (FCF) | 32,9 | 35,1 | 37,7 | 39,3 | 40,3 | 40,9 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.