Analys av Nordisk Bergteknik
Analys av Nordisk Bergteknik AB
Årtal och kvartal: 2026, Q3
Företagsbeskrivning
Nordisk Bergteknik är en ledande nordisk koncern inom berghantering och grundläggning. Bolaget agerar främst som en strategisk partner och specialistentreprenör i små, medelstora och stora infrastruktur-, bygg- och gruvprojekt. Verksamheten är indelad i tre operativa segment:
- Rock Sweden: Erbjuder borrning, losshållning, krossning, bergförstärkning, transport/schakt samt gruv- och prospekteringsborrning. Segmentet har stark närvaro på den svenska västkusten och i norra Sverige. Kunderna utgörs av större gruv- och byggbolag samt lokala entreprenörer.
- Rock Norway: Erbjuder borrning, losshållning, bergförstärkning, betongsprutning och underhåll av betongstrukturer över hela Norge åt stat, kommuner och generalentreprenörer.
- Foundation Sweden: Erbjuder tjänster inom pålning, spontning, grundförstärkning, injektering och grundvattensänkning. Segmentet verkar på västkusten, i Mälardalen samt längs norrlandskusten.
Rekommendation - Marginalförstärkning och starkt kassaflöde i en tudelad marknad
Nordisk Bergteknik visar en fortsatt marginalförstärkning i sitt största segment, Rock Sweden (organisk tillväxt på 16 % och EBIT-marginal på 5,0 %), samtidigt som koncernens justerade EBIT-marginal stärkts till 3,9 % (3,6) under kvartalet. Bolaget visar en mycket stark förbättring av kassaflödet från den löpande verksamheten, vilket uppgick till 37,0 MSEK (-7,5) i kvartalet och 160,7 MSEK (62,5) för årets första nio månader. Skuldsättningen (Net Debt/Adjusted EBITDA) fortsätter att sjunka och uppgår nu till 3,2x (3,5x), om än fortfarande över det finansiella målet om 2,5x.
Samtidigt råder en tydlig osäkerhet på marknaden. Foundation Sweden tyngs av en fortsatt svag byggkonjunktur med en EBIT-marginal på -2,5 %, och Rock Norway uppvisade en negativ organisk tillväxt på -21 % som en konsekvens av strikt prioritering av lönsamhet före volym. Det råder en generell investeringsförsiktighet gällande lokal infrastruktur och byggande, trots att större infrastrukturprojekt börjar komma igång. Givet balansgången mellan stark utveckling i gruv/infrastruktur i Sverige och utmaningar inom grundläggning hålls betygsprofilen neutral.
Riktkurs: 27,00 SEK Värderingsintervall: 20,00 – 35,00 SEK AI Betyg: 🟡
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Nordisk Bergtekniks uttalade finansiella mål är:
- Tillväxt: Årlig tillväxt överstigande 15 % över en konjunkturcykel (organiskt och via förvärv).
- Lönsamhet: Justerad EBIT-marginal ska överstiga 7 % på medellång sikt.
- Kapitalstruktur: Nettoskuld/Justerad EBITDA RTM ska inte överstiga 2,5x (kan tillfälligt överskridas vid förvärv).
- Utdelning: Upp till 40 % av koncernens nettoresultat över tid.
Målen ligger fast jämfört med tidigare rapporter. Sannolikheten att nå målet om 15 % tillväxt på kort sikt är låg givet en organisk tillväxt på -2 % i Q3 och 3 % för perioden Jan–Sep. Däremot rör sig lönsamhets- och skuldsättningsmåtten åt rätt håll (Justerad EBIT-marginal upp från 3,5 % till 4,0 % YTD, samt nettoskuld/EBITDA ned till 3,2x).
VD-ord och sentiment: Sentimentet i VD-ordet präglas av en balanserad realism. VD Andreas Christoffersson noterar att marknaden präglades av försiktighet under Q3 trots positiva signaler under försommaren. Dock framhålls att underliggande efterfrågan stärks av att storskaliga infrastrukturprojekt påbörjats utifrån de nationella transportplanerna i Sverige och Norge. VD betonar den nya koncernledningsstrukturen (från 1 okt 2026) som ska ge snabbare beslutsvägar och ökat utnyttjande av synergier.
Trender och externa faktorer:
- Positiva trender: Hög aktivitet i gruvsektorn samt ökade underhållsinvesteringar och transportinfrastruktur (t.ex. avtal för Norrbotniabanan och Strukton Rail).
- Utmaningar: Geopolitisk osäkerhet driver priser på insatsvaror, bränsle och transport vilka förs vidare till kund med viss eftersläppning. Byggsektorn och lokal infrastruktur är fortsatt dämpad.
Potentiella triggers:
- Acceleration och byggstart för större infrastrukturprojekt i de nationella transportplanerna.
- En återhämtning i den svensk bostads- och kommersiella byggmarknaden som vänder marginalerna i Foundation Sweden.
- Tydliga kostnadssynergier och snabbare marginalexpansion genom den nyligen omstrukturerade koncernledningen.
- Minskad nettoskuld ned mot målet på 2,5x EBITDA, vilket sänker räntekostnaderna.
Intäktsdynamik och Lönsamhetsutveckling över Segmenten
Koncernens nettoomsättning under Q3 2026 uppgick till 837,9 MSEK (838,0), vilket innebär oförändrad omsättning och en negativ organisk tillväxt på -2 % (6 %). För årets första nio månader växte omsättningen med 4 % till 2 633,2 MSEK (2 539,5), med en organisk tillväxt på 3 %. Det historiska fokuset på förvärvsdriven tillväxt har skiftats till selektiv budgivning, därmed prioriteras lönsamhet framför volym. Den justerade EBIT-marginalen för kvartalet förbättrades till 3,9 % (3,6 %) motsvarande 32,9 MSEK (30,2). Bolagets maskintunga verksamhet speglas av en betydande avskrivningsnivå (74,1 MSEK i kvartalet), vilket indirekt förklarar den robusta EBITDA-marginalen på 12,5 % (12,0 %).
Utvecklingen är starkt polariserad per segment:
- Rock Sweden (54 % av omsättningen): Agerar tillväxtmotor tack vare stark efterfrågan i gruvsektorn och stora infrastrukturprojekt. Omsättningen nådde 452,9 MSEK med en urstark organisk tillväxt på 16 %. EBIT-marginalen lyfte till 5,0 % (4,4 %) stöttat av ett högt kapacitetsutnyttjande och lönsam projektmix.
- Rock Norway (27 % av omsättningen): Segmentet tappade 21 % i organisk tillväxt till 226,1 MSEK, mycket på grund av den strategiska omställningen där lågmarginalkontrakt väljs bort. Strategin bar frukt finansiellt då EBIT-marginalen trots volymtappet stärktes till 5,1 % (4,6 %) tack vare ett fokuserat skifte mot krävande uppdrag inom bergförstärkning och betongrenovering.
- Foundation Sweden (19 % av omsättningen): Segmentet fortsätter drabbas av byggkonjunkturens frysning. Den organiska tillväxten uppgick till -12 % och EBIT-marginalen tyngdes till -2,5 % (-0,4 %). Utvecklingen förklaras primärt av ett lågt kapacitetsutnyttjande samt gamla avtal tagna till låga prisnivåer samtidigt som kostnader för insatsvaror varit höga.
Finansiell Ställning, Likviditet och Disciplinerad Kapitalallokering
Balansomslutningen låg i slutet av perioden stabilt kring 3 498,8 MSEK. Tillgångsmassan domineras av materiella anläggningstillgångar (964,6 MSEK), goodwill (1 027,8 MSEK) och kundfordringar (639,3 MSEK). Bolagets kapitalbas är stabil med ett eget kapital på 1 289,0 MSEK och en soliditet som stärkts marginellt till 36,8 %. Nettoskulden är alltjämt hög på 1 507,0 MSEK, huvudsakligen bestående av checkkrediter, maskinlån och leasingskulder. Skuldsättningskvoten (Nettoskuld / Justerad EBITDA RTM) har pressats ned till 3,2x från 3,5x, men ligger fortsatt över covenanthindret om 2,5x.
Bolaget levererar dock exceptionella kassaflöden från den löpande verksamheten. Kvartalets operativa kassaflöde nådde 37,0 MSEK (-7,5), och ackumulerat för året 160,7 MSEK (62,5). Resultatförbättringen kompletteras av minskad kapitalbindning, där rörelsekapitalet frigjorde -4,9 % av omsättningen (-40,7 MSEK) i Q3.
I ljuset av skuldsättningen och det nuvarande marknadsläget har bolaget övergått till en strikt återhållsam investeringsstrategi (Capex). Nettoinvesteringarna under Jan–Sep 2026 sänktes till 97,7 MSEK (121,1). Kapitalet allokeras med hög disciplin främst mot Rock Sweden (123,1 MSEK i bruttoinvesteringar), där lönsamheten och efterfrågan är säkrad. Ambitionen är att upprätthålla konkurrenskraften genom effektivare nyttjande av den befintliga maskinparken, samtidigt som det genererade kassaflödet prioriteras för att snabbt arbeta ned nettoskulden.
Omsättningsprognos och Efterfrågeanalys
Efterfrågan för Nordisk Bergtekniks tjänster är tudelad, vilket kräver en nyanserad prognos på segmentnivå. Rock Sweden är bolagets absoluta tillväxtmotor där vi ser en strukturellt hög efterfrågan driven av storskaliga infrastrukturprojekt (exempelvis Norrbotniabanan) och en urstark gruvsektor gynnades av den gröna omställningen. Här förväntas borrning, losshållning och prospektering fortsätta växa med goda tal. Å andra sidan befinner sig Foundation Sweden i en cyklisk svacka på grund av tvärniten i bostads- och kommersiellt byggande. Rock Norway genomgår en strategisk omställning där volym offras för lönsamhet, vilket pressar försäljningen kortsiktigt.
Givet denna dynamik modellerar vi en försiktig organisk tillväxt under det kommande året, då infrastrukturinvesteringar endast delvis orkar kompensera för den svaga byggsektorn. Från 2028 och framåt räknar vi med att räntesänkningar får fullt genomslag i den allmänna ekonomin, vilket bör trigga en stark återhämtning inom bygg- och anläggningssektorn. Foundation Sweden kommer då att vända från en motvind till en medvind. Framåt 2029–2030 förväntas bolaget återgå till normaliserade investeringsnivåer och selektiva tilläggsförvärv kan åter bli aktuella när skuldsättningen nått målet om 2,5x EBITDA, vilket adderar tillväxt. För evighetsvärdet (terminal value) applicerar vi en normaliserad långsiktig tillväxttakt om 2,5 %, vilket väl speglar den underliggande inflationen och den nordiska BNP-tillväxten inom bolagets slutmarknader.
Marginalutveckling och Lönsamhetsbana
Koncernens EBIT-marginal hämmas idag av underabsorption av fasta kostnader i Foundation Sweden (EBIT -2,5 % i Q3) och en allmän försiktighet på marknaden som pressar prisnivåerna i nya anbud. Vår prognos är att EBIT-marginalen successivt kommer att stärkas från dagens nivåer kring 3,7–4,0 % mot bolagets finansiella mål på 7,0 % över den kommande femårsperioden.
Denna marginalexpansion drivs av tre primära faktorer. För det första kommer en volymåterhämtning i Foundation Sweden från 2028 att ge en kraftig operationell hävstång (operating leverage), då maskinparken och personalen redan finns på plats. För det andra bär strategin i Rock Norway (där man lämnat lågmarginalkontrakt) redan frukt, och denna disciplin förväntas lyfta segmentets marginal varaktigt. För det tredje kommer den nya koncernledningsstrukturen att frigöra synergier i form av effektivare resursallokering av maskiner mellan länderna och segmenten. På sikt, i terminalperioden, modellerar vi en stabil EBIT-marginal på 6,0 %, vilket tar höjd för en normaliserad konkurrenssituation och återkommande cykliska svängningar, men förutsätter att bolaget bibehåller sin marknadsledande nischposition.
| År | Försäljningstillväxt (%) | EBIT-marginal (%) |
|---|---|---|
| 2027 | 3,0 % | 4,5 % |
| 2028 | 5,5 % | 5,2 % |
| 2029 | 6,5 % | 6,1 % |
| 2030 | 5,0 % | 6,8 % |
| 2031 | 4,0 % | 7,0 % |
| Terminal Value | 2,5 % | 6,0 % |
DCF Värdering
Kassaflödesdynamiken i Nordisk Bergteknik styrs i hög grad av balansen mellan avskrivningar, reinvesteringar (CAPEX) och rörelsekapitalbindning. I nuläget är bolaget restriktiva med investeringar (ca 3,8 % av omsättningen historiskt LTM) för att maximera sina kassaflöden, samtidigt som de maskinintensiva avskrivningarna ligger relativt konstant kring 8,5 %. Enligt vår prognos kommer investeringstakten att stegras successivt från 4,5 % (2027) för att på lång sikt matcha avskrivningarna (8,5 %) i evighetsvärdet, vilket reflekterar bolagets behov att ersätta maskinparken i takt med normalt slitage över en cykel. Parallellt förväntas bolagets frigörande av rörelsekapital att vändas till en normaliserad bindning om 0,5 % årligen för att kunna finansiera tilltagande organisk tillväxt.
Viktiga Värderingsantaganden:
- Riskfri ränta: 2,5 %
- Marknadsriskpremie: 5,5 %
- Beta: 1,2 (avspeglar cyklisk utsatthet och finansiell hävstång)
- Avkastningskrav (WACC): 9,0 %
- Skattesats: 21 %
- Evig tillväxt (Terminal Growth): 2,5 %
- Nettoskuld: 1 507 MSEK
Nuvarande värde av prognosperioden (2027–2031) samt evighetsvärdet indikerar ett Enterprise Value på 3 052 MSEK. Frånträknat bolagets nettoskuld mynnar detta ut i en riktkurs på 27,00 SEK.
Känslighetsanalys och Värderingsintervall
Eftersom bolaget har hög skuldsättning slår förändringar i Enterprise Value kraftigt på aktievärdet.
- WACC 8,0 % & Evig tillväxt 3,5 %: ca 48 SEK
- WACC 10,0 % & Evig tillväxt 1,5 %: ca 14 SEK
Givet den osäkra marknaden på kort sikt men starka vinsttillväxten på lång sikt är ett rimligt värderingsintervall för bolaget 20,00–35,00 SEK per aktie, där base-case landar på 27 SEK.
Tabell för prognos av kassaflöden
Siffror i tabellen nedan presenteras i MSEK och bygger på en utgångsomsättning 2026 på 3 544,6 MSEK. NOPAT står för Net Operating Profit After Tax (EBIT - Skatt).
| År | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Evigt värde (TV) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 651 | 3 852 | 4 102 | 4 307 | 4 480 | 4 592 |
| EBIT | 164 | 200 | 250 | 293 | 314 | 275 |
| Skatt (21%) | -34 | -42 | -53 | -62 | -66 | -58 |
| NOPAT | 130 | 158 | 198 | 231 | 248 | 218 |
| Avskrivningar | 310 | 327 | 349 | 366 | 381 | 390 |
| CAPEX | -164 | -212 | -267 | -323 | -381 | -390 |
| Förändring Rörelsekapital | -18 | -19 | -21 | -22 | -22 | -10 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 258 | 254 | 259 | 252 | 226 | 208 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.