Analys av Novo Nordisk
Analys av Novo Nordisk
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Novo Nordisk A/S är ett globalt läkemedelsbolag med fokus på allvarliga kroniska sjukdomar. Verksamheten är uppdelad i två huvudsakliga affärsområden:
- Obesity and Diabetes: Innefattar GLP-1-behandlingar (Wegovy® och Ozempic® i injektions- och tablettform), äldre GLP-1 (Victoza®, Saxenda®) samt ett brett utbud av insuliner.
- Blood & Endocrine Disorders: Innefattar behandlingar för blödarsjuka/blodsjukdomar samt endokrina störningar.
Geografiskt organiseras bolaget primärt i US Operations (står för ca 52 % av omsättningen Q3 2026) och International Operations.
Rekommendation - Starkt kommersiellt momentum trots stundande prisjusteringar
Novo Nordisk uppvisar ett mycket starkt kommersiellt momentum, framför allt inom fetmaportföljen med utrullningen av Wegovy® i tablettform samt Wegovy® HD. Att bolaget höjer sin helårsprognos bekräftar den underliggande styrkan i efterfrågan på GLP-1. Pipelinen utvecklas starkt med lovande FAS 3-data för CagriSema och avancemang för orala zenagamtide. Bolaget upprätthåller hög lönsamhet och genererar ett urstarkt operativt kassaflöde, där kortsiktiga nedskrivningar inte påverkar kassaflödet. De aviserade prissänkningarna i USA från 2027 bemöts av ledningen med en kraftig volymexpansion, vilket borgar för en trygg långsiktig profil.
Riktkurs: 956 DKK Värderingsintervall: 800 DKK - 1 100 DKK AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Novo Nordisks långsiktiga övergripande mål (2030 Ambitions) fokuserar på tre pelare:
- Bredda och diversifiera pipelinen: Betydande framsteg har gjorts inom fetma (CagriSema, oral zenagamtide) och MASH.
- Driva hållbar tillväxt: Expandera antalet behandlade patienter.
- Leverera attraktiv avkastning: Hög kassaflödesgenerering och aktieägarutdelningar/återköp.
För helåret 2026 skruvar ledningen upp prognosen. Justerad försäljnings- och rörelsevinsttillväxt (CER) förväntas landa mellan -2 % till +2 %. Kapitalinvesteringar (PP&E) justeras ned till omkring 50 miljarder DKK, medan det fria kassaflödet höjs till mellan 60 och 70 miljarder DKK. Positiva triggers framåt inkluderar US-beslut kring Ozempic® pill 25 mg och den förväntade godkännandeprocessen samt lanseringen av CagriSema under 2027.
Finansiell Utveckling: Solid Försäljningstillväxt och Bibehållen Hög Lönsamhet
Rapporterad nettoomsättning under Q3 2026 ökade med 6 % till 79 195 miljoner DKK (4 % i CER). Tillväxten bärs framförallt av affärsområdet Obesity som växte med hela 22 % i CER under kvartalet, drivet av Wegovy i både injektions- och tablettform. Diabetes-segmentet minskade med 5 % i kvartalet, påverkat av pris- och lagereffekter för Ozempic. Blood & Endocrine Disorders bidrog positivt med en ökning om 15 % i CER.
Marginalmässigt visade Novo Nordisk styrka på justerad basis. Den justerade bruttomarginalen uppgick till höga 82,1 % (upp från 76,1 %), driven av effektiviseringar och valutamedvind. Samtidigt påverkades den rapporterade EBIT-marginalen negativt, och föll till 29,1 % till följd av icke-kassaflödespåverkande nedskrivningar gällande ziltivekimab och anpassningar i tillverkningsnätverket. Justerad EBIT-marginal stärktes dock till 40,1 % och justerad rörelsevinst ökade med hela 27 % i fasta växelkurser.
Stark Finansiell Ställning: Skalbara Investeringar och Urstarkt Kassaflöde
Bolaget har en mycket robust balansräkning med låg belåningsgrad. Per utgången av Q3 2026 uppgick de totala tillgångarna till 599 160 miljoner DKK med en soliditet på 36,4 %. Nettoskulden har amorterats ned till 79 725 miljoner DKK och räntebärande skulder täcks väl av en stabil kassa och starkt operationellt kassaflöde.
Kassaflödet från den löpande verksamheten för de första nio månaderna var 120 993 miljoner DKK, vilket utgör anmärkningsvärda 47,5 % av omsättningen. Det fria kassaflödet uppgick till 83 780 miljoner DKK, vilket möjliggör en storskalig expansion av försörjningskedjan. Investeringsstrategin (Capex) är fokuserad på att bygga ut kapaciteten för API-tillverkning samt fyllning och förpackning. Investeringarna uppgick till 14,6 % av omsättningen (9M 2026), men Capex väntas nu gradvis minska i takt med att anläggningarna färdigställs, vilket säkerställer framtida marginalstabilitet.
Försäljningsprognos: Volymexpansion kompenserar för prispress i ett paradigmskifte för fetmabehandling
Som operativt läkemedelsbolag är Novo Nordisks försäljningsutveckling strikt bunden till underliggande patientefterfrågan, prisutveckling på nyckelmarknader och förmågan att skala upp produktionskapaciteten. Efterfrågan på GLP-1-baserade läkemedel (Wegovy® och Ozempic®) befinner sig i en sekulär tillväxttrend. Den globala fetmaepidemin och den ökande prevalensen av typ 2-diabetes skapar en underliggande marknad som är långt ifrån mättad; av de över hundra miljoner potentiella patienterna globalt behandlas i dagsläget endast en bråkdel.
På produktnivå ser vi att tillväxten framgent kommer att drivas av en övergång från injektionsbaserade behandlingar till orala alternativ. Utrullningen av Wegovy® pill och Ozempic® pill (samt nästa generations orala zenagamtide) sänker tröskeln för patientacceptans och öppnar upp för bredare förskrivning inom primärvården. Vidare kommer nästa generations injektionsläkemedel, CagriSema, att bli en kritisk värdedrivare från 2027 och framåt, då fas 3-data visar på överlägsen viktminskning (över 20 %) jämfört med nuvarande generation. Detta skapar en stark "vallgrav" mot konkurrenter som Eli Lilly.
Försäljningsprognosen de kommande fem åren präglas dock av en kortsiktig motvind. Den aviserade listprissänkningen i USA från januari 2027 kommer att hämma den rapporterade tillväxten initialt, men detta förväntas kompenseras av kraftigt stigande volymer tack vare förbättrad tillgång, bredare subventioner och massiva tidigare investeringar i tillverkningskapacitet. Efter ett svagare 2027 (där prispress balanserar volymökning) väntas tillväxten accelerera igen 2028 och 2029 drivet av CagriSema och en fullskalig global lansering av Wegovy® pill. Framåt 2030 och 2031 antar vi en mognande marknad där volymtillväxten normaliseras. Det eviga värdet (terminal value) bygger på en normaliserad långsiktig tillväxttakt på 2,5 %, vilket reflekterar bolagets marknadsledande position, strukturella demografiska medvindar, men även de naturliga patentutgångar som drabbar läkemedelssektorn över tid.
Marginalprognos: Skalfördelar och produktmix försvarar branschledande lönsamhet
Novo Nordisks marginalstruktur är exceptionellt stark för att vara ett operativt bolag, vilket beror på en extremt hög bruttomarginal (runt 82 % justerat) och stordriftsfördelar i marknadsföring och distribution. Given försäljningsprognosen förväntar jag mig en viss initial press på EBIT-marginalen under 2027. Listprissänkningarna i USA slår direkt mot bruttomarginalen, samtidigt som kommersiella lanseringskostnader för CagriSema och Wegovy® pill i USA och EUCAN kommer att hålla försäljningskostnaderna (SG&A) uppe.
Från 2028 och framåt modelleras en tydlig marginalexpansion. I takt med att produktionsnätverket optimeras och de enorma kapitalinvesteringarna (CAPEX) från 2024–2026 övergår i operationell utväxling, sjunker kostnaden per tillverkad enhet markant, särskilt för tablettformerna. När CagriSema vinner marknadsandelar förväntas det lanseras till en premiumprissättning jämfört med äldre generationers GLP-1, vilket gradvis lyfter bruttomarginalen tillbaka mot historiska toppnivåer. Mot slutet av prognosperioden (2030–2031) stabiliseras EBIT-marginalen runt 43 %, vilket stöds av lägre tillverkningskostnader, effektivare FoU-utgifter som andel av en mycket större försäljningsbas, och avklingande lanseringskostnader. För terminalperioden modelleras en hållbar EBIT-marginal på 42,0 %, vilket tar höjd för framtida prispress och ökad konkurrens på en mognande marknad.
DCF Värdering
Novo Nordisk genomgår just nu en extrem investeringsfas gällande kapitalutgifter (CAPEX) för utbyggnad av produktion. CAPEX som andel av omsättningen ligger för närvarande på höga 14,6 %, men antas gradvis sjunka från 12 % år 2027 till 6 % år 2031 för att slutligen landa på ett normaliserat långsiktigt läge om 5 %. Avskrivningarna antas stiga med tidsfördröjning i takt med att de nya fabrikerna driftsätts, och förväntas nå 5,5 % runt 2029-2030. På sikt likställs avskrivningarna med CAPEX (5 %). Bolaget har även historiskt gynnats av ett starkt negativt rörelsekapital (NWC), vilket agerat positivt kassaflödesbidrag. Denna effekt normaliseras och NWC-förändringen antas glida från -5 % 2027 till 0 % i terminalperioden.
Avkastningskravet (WACC) bestäms till 6,5 %, vilket bygger på en riskfri ränta på 2,5 %, en riskpremie på 5,5 % och en mycket stabil underliggande efterfrågan (lågt marknads-beta på 0,6–0,7). Riktkursen landar på 956 DKK per aktie.
Sammanställning av centrala antaganden:
- Omsättning (Bas 2026E): 400 000 miljoner DKK
- Skattesats: 22 %
- Utestående aktier: 4 435,8 miljoner
- Nettoskuld: 79 725 miljoner DKK
- WACC: 6,5 %
- Långsiktig tillväxttakt (Terminal Value): 2,5 %
Känslighetsanalys
För att förstå värderingens dynamik testar vi olika WACC och terminaltillväxt:
- WACC 6,0 % / Evig tillväxt 3,0 % -> ca 1 180 DKK
- WACC 6,5 % / Evig tillväxt 2,5 % -> 956 DKK (Base case)
- WACC 7,0 % / Evig tillväxt 2,0 % -> ca 790 DKK
Baserat på känslighetsanalysen och bolagets starka fundamenta bedömer jag att ett rimligt värderingsintervall för aktien ligger mellan 800 DKK och 1 100 DKK.
Tabell för prognos av kassaflöden
| Miljoner DKK | 2027E | 2028E | 2029E | 2030E | 2031E | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 428 000 | 479 360 | 529 693 | 572 068 | 609 253 | 624 484 |
| Tillväxt (%) | 7,0 % | 12,0 % | 10,5 % | 8,0 % | 6,5 % | 2,5 % |
| EBIT | 169 060 | 194 141 | 222 471 | 245 989 | 261 979 | 262 283 |
| EBIT-marginal (%) | 39,5 % | 40,5 % | 42,0 % | 43,0 % | 43,0 % | 42,0 % |
| Skatt (22 %) | -37 193 | -42 711 | -48 944 | -54 118 | -57 635 | -57 702 |
| NOPAT | 131 867 | 151 430 | 173 527 | 191 871 | 204 344 | 204 581 |
| Avskrivningar | 19 260 | 23 968 | 29 133 | 31 464 | 30 463 | 31 224 |
| CAPEX | -51 360 | -47 936 | -42 375 | -40 045 | -36 555 | -31 224 |
| Förändring NWC (effekt) | 21 400 | 14 381 | 10 594 | 5 721 | 0 | 0 |
| Fritt kassaflöde (FCF) | 121 167 | 141 843 | 170 879 | 189 011 | 198 252 | 204 581 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.