Analys av Odfjell

Årtal & kvartal2025 Q3Analyserades6 november 2025 kl. 06:05RekGrönaktiekurs vid analys—

Analys av Odfjell SE

Årtal och kvartal:

2025, Kvartal 3 (Q3 2025)

Företagsbeskrivning

Odfjell SE är en ledande global aktör inom kemikalietransporter och terminalverksamhet. Verksamheten omfattar två huvudsakliga segment:

  • Chemical Tankers: Global transport av bulk-kemikalier och specialkemikalier, huvudsakligen via en av världens största flottor av specialiserade kemikalietankfartyg (ca 70 fartyg, mix av ägda, charter och poolade).
  • Tank Terminals: Ägande och drift av tankterminaler för lagring och hantering av kemikalier och petroleumprodukter i strategiskt viktiga hamnar (t.ex. Houston, Charleston, Ulsan, Antwerpen). Bolaget är noterad på Oslobörsen och har huvudkontor i Bergen, Norge, men har global närvaro med verksamhet i Nord- och Sydamerika, Europa, Asien och Sydatlanten.

Rekommendation

Odfjell grundar sin styrka i en diversifierad affärsmodell med hög kontraktstäckning och robust finansiell ställning. Under Q3 2025 visar bolaget fortsatt hög stabilitet trots viss svaghet i spotmarknaden för kemikalietankers och viss avmattning i marginaler jämfört med toppåret 2024. Med stark kassa, låg finansiell risk (hög soliditet och låg skuldsättningsgrad), stabilt operativt kassaflöde och ett påtagligt ESG-fokus bedöms aktien fortsatt vara en kvalitetsinvestering med relativt låg risk i sektorn. Risker finns relaterade till konjunktur och geopolitik men vägs upp av affärsmodellens motståndskraft.

AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Odfjell har uttalade mål om:

  • Att fortsatt minska sin klimatpåverkan (reducerad koldioxidintensitet, AER mål under IMO:s riktlinjer)
  • Kapacitetstillväxt via investeringar i både fartyg och terminaler
  • Hålla hög kontraktstäckning (COA) – typiskt >50–60% av volymer
  • Stabila och attraktiva direktavkastningar via återkommande utdelning

VD:s framtidskommentarer är försiktigt positiva, med utsikter om stabila intäkter/marginaler även i Q4 och in i 2026. Ledningen indikerar god motståndskraft trots osäkerhet i makro och geopolitiska risker, bl.a. tack vare stark kontraktsbas och disciplin i investeringar. Målen har varit konsekventa senaste åren och guidningen är relativt oförändrad, med fortsatt fokus på tillväxt men också på återhållsam finansiering och riskkontroll.

Jämfört med branschkollegor ligger Odfjell i övre kvartilen vad gäller lönsamhet, avkastning på kapital och hållbarhetsprestanda. Konsensus bland analytiker är stabil eller svagt positiv – tillväxtpotential bedöms finnas genom återhämtning i spotmarknad och fortsatt terminalexpansion, men viss press kan kvarstå på spotrater första halvåret 2026.

Försäljning

Q3 2025 omsatte Odfjell totalt 287 MUSD, -9% YoY (Q3 2024: 317 MUSD), en nedgång främst på grund av lägre spotrater jämfört med toppnoteringarna 2024. Fördelning:

  • Chemical Tankers: Utgör >90% av omsättningen. Omsättning driven av kontraktstransporter (COA ca 56% av volymer) och spot. Volymer och antal dagar i verksamhet ökade mot föregående kvartal, men TCE/dag minskade (Q3 2025: 28 174 USD/dag, Q2 2025: 30 306 USD/dag).
  • Terminals: Cirka 22–23 MUSD per kvartal (huvudsakligen genom joint ventures). Omsättning och EBITDA växte något mot föregående kvartal, marginaler fortsatt höga och beläggningsgrad på 95%.

Starkast tillväxtpotential på medellång sikt finns i fartygsexpansion (nya fartyg på order, utökad COA-volym) samt terminalutbyggnader/ökad omsättning i Asien och Nordamerika. Risk för fortsatt press på spotmarknaden första halvåret 2026 då många nybyggda fartyg levereras öster om Suez.

Marginaler

Bruttomarginal och EBIT-marginal är fortsatt branschledande trots svagare spotmarknad:

  • EBITDA-marginal: Cirka 34% (Q3 2025 EBITDA: 97,3 MUSD på omsättning 287 MUSD)
  • EBIT-marginal: Cirka 20,5% (EBIT Q3: 59,0 MUSD)
  • Nettomarginal: Ca 15% (Nettoresultat Q3: 42,8 MUSD)

Marginell minskning från toppåret 2024 drivet av något svagare marknad och högre operationella och finansiella kostnader. Kostnadssidan har påverkats av något högre OPEX/TC/G&A, men positiva effekter från lägre dockningskostnader och fler fartyg i drift motverkar detta. Jämfört med andra rederier (ex Dockwise, Stolt-Nielsen) är Odfjells marginaler fortsatt i toppskiktet.

Balansräkning

  • Kassa: 136 MUSD (306 MUSD inklusive outnyttjade kreditfaciliteter)
  • Räntebärande nettoskuld: 856 MUSD, minskat stadigt det senaste året
  • Soliditet/EK: 46,6% (högsta nivån på flera år)
  • Skuldsättningsgrad: Låg jämfört med konkurrenter; samtliga kovenanter med god marginal Substantiell tillgångsbas i fartyg och terminaler, väl diversifierad mellan egna fartyg, joint ventures och terminalinvesteringar. Ingen indikation på behov av nedskrivningar, men balansen påverkas litet av valutaförändringar.

Kassaflöde

  • Operativt kassaflöde: 67 MUSD i Q3, minskning från 109 MUSD föregående kvartal (betydande engångsförbättring av rörelsekapital i Q2)
  • Investeringskassaflöde: (–26 MUSD), inklusive investeringen i nytt fartyg (Bow Gemini) och försäljning av Bow Fagus
  • Finansieringskassaflöde: (–37 MUSD), inklusive utdelning (38 MUSD)
  • Fritt kassaflöde: 42 MUSD (inklusive fartygsförsäljning), fortsatt stabil nivå; 12-månader rullande fritt kassaflöde är 42 MUSD Kraftig utdelningskapacitet; kassaflödet anses uthålligt i rådande marknad.

Investeringsstrategi

Odfjell prioriterar investeringar i energieffektiva fartyg och terminalkapacitet utifrån långsiktig efterfrågan, med högt fokus på disciplin och avkastning. Pågående investeringar inkluderar:

  • Två egna nybyggen (budget ca 123 MUSD)
  • 18 fartyg på långtidscharter (leverans 2026–2028)
  • Terminalexpansion: Tankpit Q (Antwerpen, 12 000 cbm) slutförs snart; E5-expansion (Ulsan) pågår Investeringarna finansieras huvudsakligen via banklån och internt genererat kassaflöde.

Nyckeltal

NyckeltalQ3 2025Q2 2025Q3 2024
Omsättning (MUSD)287282317
EBITDA (MUSD)97,398,4132,3
EBIT (MUSD)59,058,690,5
Nettoresultat(MUSD)42,840,171,3
ROE (annual.)17,5%18,4%31,7%
ROCE (annual.)12,8%12,5%20,2%
Soliditet46,6%46,0%43,0%
Skuldsättningsgrad0,9x1,0x0,8x

Kommentar: Odfjell överträffar branschsnittet för lönsamhet och balansstyrka. Viss avmattning syns dock i lönsamhetspotentialen mot 2024 års rekordnivåer när spot-rates var historiskt höga.

Risker

Väsentliga risker är:

  • Volatilitetsrisk i spotmarknaden för tankfartyg, särskilt med ökad leverans av nybyggda fartyg 2026
  • Exponering mot världshandeln/kemikalieproduktion, särskilt beroende av Asien, USA och Europa
  • Geopolitisk oro (t.ex. konflikter i Mellanöstern/Red Sea; regionala sanktioner och tullar)
  • Finansiell risk är dock låg tack vare stark balansräkning och hög kontraktsgrad
  • Regelrisk: betydande påverkan av IMO:s och EU:s regler om utsläpp framöver
  • Operationell risk hanteras modulariserat och med hög säkerhetsfokus (inga större incidenter Q3) Övergripande risknivå är lägre än branschsnittet tack vare robusta kontrakt, stark kassa och modern flotta.

Innovation & Teknik

Odfjell är ledande inom maritim miljöteknologi. Bolaget har en dokumenterat låg koldioxidintensitet (AER 6,8 – ledande i branschen, hela 55% under IMO-baslinjen) via ny teknik, bränsleeffektivisering, installation av suction sails samt omfattande användning/test av biobränsle. Bolaget är snabb i implementering av digitaliserings- och automatiseringslösningar, och har interna FoU-resurser med fokus på energieffektivitet och digitalisering. Teknologin är skalbar i stora delar av flottan. Viss risk för teknikskifte via nya regler, men Odfjell ligger i frontlinjen.

Kuriosa

Under Q3 2025 noterades att fartyg Bow Olympus vid ett transpacific-uppdrag minskade bränsleförbrukningen med 16% tack vare sina nyinstallerade suction sails – ett konkret bevis på Odfjells innovationskraft och praktiska klimatarbete.


Sammanfattningsvis bedöms Odfjell vara fortsatt ett av de mest stabila och kvalitativa tankrederierna globalt, med god balans mellan tillväxt, kassaflöde och hållbarhetsambition.