Analys av Orkla

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades6 november 2026 kl. 06:04RekGrönaktiekurs vid analys101,90 Nkr

Analys av Orkla ASA

Årtal och kvartal: 2026, Q3

Företagsbeskrivning

Orkla ASA är ett ledande industriellt investeringsbolag inriktat på konsumentvaror och varumärken. Bolaget opererar med en decentraliserad struktur och har delat in sina portföljbolag i tre strategiska pelare: Anchor (etablerade verksamheter såsom Orkla Foods och Orkla Snacks), Grow and Build (tillväxtbolag såsom Orkla Food Ingredients, Orkla Health och Orkla India) samt Transform or Exit (enheter under effektivisering eller strategisk utvärdering, t.ex. Orkla House Care och Health and Sports Nutrition Group). Utöver de helägda portföljbolagen äger Orkla 42,7 % av färgkoncernen Jotun. Bolagets huvudsakliga geografiska marknader är Norden och Baltikum, med en växande närvaro i Central- och Västeuropa samt i Indien.

Rekommendation - Stark operationell leverans och framgångsrik strategiexekvering

Orkla levererar en stark operationell rapport för det tredje kvartalet 2026. Den underliggande EBIT (adj.)-tillväxten i portföljbolagen uppgick till 8,1 %, driven av god volym/mix-tillväxt (2,7 %) samt prisanpassningar. Trots att den rapporterade omsättningen sjönk med 2,3 % på grund av en tillfälligt starkare norsk krona, visar bolaget hög motståndskraft och prisdisciplin. Orkla befinner sig i slutskedet av sin strategiperiod 2024–2026 och ligger väl i fas för att nå sina finansiella mål vad gäller vinsttillväxt och marginalexpansion. Med ett nytt aktieåterköpsprogram på upp till 4 miljarder NOK, lyckade strategiska förvärv och en stundande kapitalmarknadsdag ser utsikterna mycket goda ut.

Riktkurs: 115 NOK
Värderingsintervall: 100 – 130 NOK
AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

För strategiperioden 2024–2026 satte Orkla upp tre finansiella mål för sina portföljbolag:

  • Årlig EBIT (adj.)-tillväxt: 8 % – 10 % (Utfall: CAGR på 12 % för 2024–2025, samt 4,7 % hittills under 2026 på rullande basis).
  • EBIT (adj.)-marginal: 10,5 % – 11,0 % (Utfall: 10,6 % på rullande 12 månader).
  • ROCE-förbättring: Ökning från 10 % till 13 % (Utfall: 12,3 % på rullande 12 månader).

Ledningen (VD Nils K. Selte) bekräftar i sitt VD-ord att bolaget är på god väg att uppnå målen för EBIT-tillväxt och marginalexpansion, medan ROCE har förbättrats avsevärt men ligger något under det ursprungliga målet. Den organiska tillväxten uppvisar en positiv trend framför allt drivet av volym och produktmix snarare än enbart prishöjningar. Pågående initiativ omfattar konsolideringen av förvärvade enheter, nedstängning av olönsamma anläggningar (tre fabrikstängningar inom Orkla Health fram till 2027) och avyttring av icke-kärnverksamheter. Triggers framåt är främst nya finansiella mål för 2027–2030 och ytterligare portföljrenodlingar.

Motståndskraftig organisk tillväxt och stärkt underliggande lönsamhet

Orklas försäljning är stabil och i huvudsak icke-konjunkturkänslig. Trots att den rapporterade omsättningen minskade med 2,3 % på grund av valutaeffekter, uppgick den organiska tillväxten i de konsoliderade portföljbolagen till solida 3,1 %. Detta drevs främst av en positiv volym/mix-effekt (+2,7 %). Särskilt starkt presterade Orkla Snacks (organisk tillväxt +5,6 %) och Orkla India (+19,0 %), medan Orkla Food Ingredients hade en svagare utveckling påverkat av växtbaserade produkter.

Rörelsemarginalen (EBIT adj. margin) stärktes och uppgick till 11,8 % i kvartalet (jämfört med 11,4 % föregående år). Förbättringen drivs framför allt av god kostnadskontroll, effektivitetsförbättringar i Orkla Foods, samt sjunkande kakaopriser och höga volymer i Orkla Snacks. Även Orkla House Care visade en exceptionellt stark marginalutveckling. Bruttomarginalen förbättrades också, vilket vittnar om bolagets goda prisdisciplin och förmåga att hantera externa råvaru- och logistikutmaningar.

Stabil kapitalstruktur och offensiv förvärvsstrategi

Orklas finansiella ställning är stark med en soliditet på 50,3 % och en skuldsättningsgrad (Nettoskuld/EBITDA) på 2,1x, vilket är väl inom bolagets målgränser. Det löpande kassaflödet från verksamheten utgör en hälsosam andel av omsättningen, även om rörelsekapitalet under året belastats av tillfälliga uppbyggnader inför ERP-systembyten och säsongsmässiga lagernivåer.

Investeringsstrategin präglas av strikt kapitaldisciplin med ersättningsinvesteringar stabilt kring 3 % av omsättningen. Parallellt allokeras kapital aktivt till expansion och M&A inom framför allt Grow and Build-pelaren och snabbväxande plattformar. Hittills under 2026 har betydande M&A-investeringar gjorts (3 499 MNOK), finansierade via internt genererade kassaflöden och befintliga kreditfaciliteter, vilket bland annat inkluderar förvärv av The European Candy Group (CCI) och Phoenix Brands.

Omsättningsprognos och portföljens efterfrågeutveckling

Som ett industriellt investmentbolag drivs Orklas totala försäljning av två huvudkomponenter: den underliggande organiska tillväxten i de enskilda portföljbolagen samt strukturell tillväxt via förvärv (M&A) och avyttringar. Efterfrågan på Orklas produkter är i grunden defensiv och icke-konjunkturkänslig, då majoriteten utgörs av dagligvaror, livsmedel och hälsoartiklar. Framåtblickande ser vi en normalisering där volym och produktmix återigen driver tillväxten snarare än prishöjningar (vilket bekräftas av Q3-rapportens volym/mix-bidrag på +2,7 %). Tillväxten kommer primärt att drivas av investeringspelaren Grow and Build, specifikt Orkla India (som växer snabbt tack vare demografiska trender och ökad medelklass) samt plattformar som BUBS inom Orkla Snacks. Orkla Food Ingredients (OFI) väntas se en återhämtning i bagerisegmentet, även om det växtbaserade sortimentet kortsiktigt stagnerar. Inom Transform or Exit räknar vi med att bolag som Health and Sports Nutrition Group på sikt avyttras, vilket tillfälligt kan minska den konsoliderade omsättningen men stärka kvaliteten.

För de kommande fem åren (2027–2031) prognosticeras en genomsnittlig årlig försäljningstillväxt (inklusive tilläggsförvärv) på cirka 3,5–4,5 %. År 2027 och 2028 väntas tillväxten ligga i det övre spannet (4,5 % respektive 4,0 %) drivet av konsolideringen av nyligen genomförda förvärv (CCI, Phoenix Brands) och en stark underliggande volymåterhämtning när konsumenternas köpkraft stärks. För 2029 till 2031 modelleras en stabilisering runt 3,5 % i linje med historisk FMCG-tillväxt (Fast-Moving Consumer Goods) plus riktade M&A-bidrag. För terminal value (evigt värde) ansätts en tillväxttakt på 2,5 %, vilket reflekterar långsiktig BNP-tillväxt och inflation i Orklas primära marknader samt exponeringen mot tillväxtmarknader som Indien.

Rörelsemarginal och värdeskapande i portföljen

Givet Orklas karaktär som investmentbolag är marginalutvecklingen ett direkt resultat av aktivt ägarskap, kapitalallokering och operationella effektiviseringar i portföljbolagen. Bolaget har bevisat en stark prisdisciplin och förmåga att parera volatila råvarupriser (exempelvis kakao och fiskolja). Under de kommande fem åren förväntas EBIT (adj.)-marginalen expandera från nuvarande rullande nivå på 10,6 % upp mot 11,5 %.

Marginalexpansionen motiveras av flera faktorer. För det första bär de pågående strukturprogrammen frukt, såsom stängningen av tre fabriker inom Orkla Health fram till 2027, vilket sänker fasta kostnader. För det andra bidrar förvärven inom Grow and Build (såsom europeiska konfektyrbolag) med synergier och högre bruttomarginaler. För det tredje kommer en eventuell avyttring av lågmarginalverksamheter inom Transform or Exit att lyfta koncernens genomsnittsmarginal rent matematiskt. Initialt, under 2027, räknar vi med en marginell ökning till 10,8 % då integrationskostnader för nya förvärv belastar. Därefter skalar marginalen upp till 11,5 % till 2031 i takt med att Orkla India ökar sin andel av den totala mixen och Anchor-bolagen (Foods och Snacks) drar full nytta av implementerade ERP-system och produktionsoptimeringar. Det eviga värdet (terminal value) ansätts till en uthållig EBIT-marginal på 11,5 %, vilket anses vara en rimlig och hållbar normalnivå för en välskött europeisk FMCG-portfölj.

ÅrFörsäljningstillväxt (YoY %)EBIT (adj.) Marginal (%)
20274,5 %10,8 %
20284,0 %11,0 %
20293,8 %11,2 %
20303,5 %11,4 %
20313,5 %11,5 %
Terminal Value2,5 %11,5 %

DCF Värdering

Avskrivningarna (D&A) förväntas ligga stabilt kring 3,8 % av omsättningen, vilket återspeglar historiska nivåer och den underliggande tillgångsbasen. Investeringarna (CAPEX) prognosticeras till 4,0 % initialt (2027–2028) på grund av pågående strukturprogram, fabriksflyttar och ERP-implementeringar, för att därefter trappas ned till 3,8 % och i evighetsläget likställas med avskrivningarna. Förändringen i rörelsekapital förväntas uppgå till cirka -0,5 % till -1,0 % av den totala omsättningen årligen under tillväxtfasen, för att binda kapital som stödjer volymtillväxt, men ansätts därefter nära noll. Orklas 42,6 % andel i Jotun värderas separat till 40 000 MNOK med hänsyn till globala branschkollegor. Värderingen bygger på ett avkastningskrav (WACC) på 6,5 %, vilket bedöms som väl avvägt för ett stabilt, defensivt bolag inom konsumentsektorn.

Riktkurs: 115 NOK

Känslighetsanalys

  • Om WACC ökar till 7,0 % och evig tillväxt sjunker till 2,0 % -> Värde ca 98 NOK.
  • Om WACC sjunker till 6,0 % och evig tillväxt stiger till 3,0 % -> Värde ca 142 NOK.
  • Rimligt värderingsintervall: 100 – 130 NOK, där uppsidan primärt ligger i starkare marginalexpansion i de konsoliderade bolagen samt fortsatt stark värdetillväxt i Jotun.

Tabell för prognos av kassaflöden

Valuta i miljoner NOK (MNOK). Skattesats: 22 %.

Kassaflödespost2027E2028E2029E2030E2031ETerminal Value
Omsättning77 33080 42383 47986 40189 425Evig tillväxt 2,5 %
EBIT (adj.)8 3518 8469 3499 84910 28310 540
Skatt på EBIT (22%)-1 837-1 946-2 056-2 166-2 262-2 318
NOPAT6 5146 9007 2937 6838 0218 222
Plus: Avskrivningar2 9383 0563 1723 2833 3983 487
Minus: CAPEX-3 093-3 216-3 172-3 283-3 398-3 487
Förändring i NWC-386-402-417-432-447-250
Fritt kassaflöde (FCFF)5 9736 3386 8767 2517 5747 972

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.