Analys av Sampo
Analys av Sampo Oyj
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Sampo Oyj är en ledande nordisk skadeförsäkringskoncern med en stark marknadsposition i Finland, Sverige, Norge, Danmark och Storbritannien. Bolagets verksamhet är fokuserad på skadeförsäkring och är indelad i fyra primära rapporteringssegment:
- Henkilöasiakkaat Pohjoismaissa (Privatkunder Norden): Erbjuder hem-, bil- och personförsäkringar till privatkunder i Norden under varumärken som If, Topdanmark och Volvia.
- Henkilöasiakkaat Isossa-Britanniassa (Privatkunder Storbritannien): Bedrivs under varumärket Hastings, med fokus på digital försäljning av fordons- och hemförsäkringar i Storbritannien.
- Pohjoismaiden yritysasiakkaat (Företagskunder Norden): Erbjuder försäkringslösningar till små och medelstora företag (SME) i de nordiska länderna via If, Topdanmark och Dansk Sundhedssikring.
- Pohjoismaiden suurasiakkaat (Storkunder Norden): Fokuserar på skräddarsydda och komplexa försäkringslösningar till stora nordiska bolag (omsättning >500 MSEK eller >500 anställda) under varumärket If.
Rekommendation - Exceptionell operationell kvalitet och stark kapitalgenerering
Sampo uppvisar en fortsatt mycket stark operativ utveckling under årets tredje kvartal. Det underliggande skadeförsäkringsresultatet (underwriting-tulos) är i utmärkt skick, pådrivet av bred volymtillväxt och en urstark kombinerad kulusuhde (combined ratio) på 82,6 % för kvartalet. Det operativa resultatet per aktie steg med 8 % under de första nio månaderna till 0,41 EUR.
Rapporterat resultat har tyngts tillfälligt av orealiserade värdeförändringar i ränteportföljen samt en icke-kassaflödespåverkande nedskrivning av IT-tillgångar i Danmark om 118 MEUR. Kärnverksamheten uppvisar dock exceptionell kvalitet, och ledningen har för andra kvartalet i rad höjt sin helårsprognos för både försäkringsintäkter och underwriting-resultat. Med stark solvens och låg skuldsättning bekräftas bolagets starka finansiella hälsa.
Riktkurs: 41,20 EUR
Värderingsintervall: 37,00 – 46,00 EUR
AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Sampos uttalade finansiella mål för strategiperioden 2024–2026 innefattar:
- En helårs yhdistetty kulusuhde (combined ratio) på under 85 %.
- En genomsnittlig årlig tillväxt i det operativa resultatet per aktie på över 9 % (facit hittills under strategiperioden är en genomsnittlig tillväxt på 9 %).
- Solvens II-vakavaraisuussuhde inom målintervallet 150–190 % (stod i 175 % per Q3).
- Velkaisuusaste (skuldsättningsgrad) under 30 % (stod i 25,1 % per Q3).
Synergimålet från förvärvet av Topdanmark på totalt 140 MEUR till år 2028 löper snabbare än plan; per slutet av september 2026 hade 92 MEUR redan realiserats.
VD-ord och framtidsutsikter: VD Morten Thorsrud uttrycker stor tilltro till bolagets utveckling och lyfter fram att tillväxten är bred och på lönsam grund. I VD-ordet betonar Thorsrud att även om teknisk utveckling och AI förändrar distributionsmiljön, är försäkringens grundpelare oförändrade. Sampos NPS (rekommendationsindex) inom skadereglering ligger på starka 60.
Baserat på den starka utvecklingen under Q1–Q3 har ledningen snävat åt och höjt sin guidning för helåret 2026:
- Vakuutusmaksutuotot (Försäkringsintäkter): Justeras till 9,75–9,85 miljarder EUR, innebärande 7–9 % tillväxt.
- Underwriting-tulos: Höjs till 1 600–1 650 miljoner EUR, innebärande 8–11 % tillväxt.
Sannolikheten för att Sampo når sina finansiella mål för helåret 2026 bedöms som mycket hög.
Potentiella triggers för aktiekursen framöver:
- Kapitalmarknadsdag 17.11.2026: Där nya strategiska och finansiella mål för nästa strategiperiod kommer att presenteras.
- Fortsatt avyttring av NOBA: Omvandling av det återstående finansiella innehavet (10,01 %).
- Kommande kapitalåterföringar: Stödda av den starka solvensen (175 %).
Ocyklisk Volymtillväxt och Branschledande Lönsamhet
Försäljningstillväxten för Sampo är robust och uthållig tack vare produkternas ocykliska karaktär. Under Q3 2026 ökade bruttopremieinkomsten jämförbart med 5,9 % till 2 373 MEUR. Privatkunder i Norden (44,2 % av koncernens nettointäkter) växte med 5,4 % med en mycket hög kundretention på 89 %, medan Storbritannien uppvisade 5,3 % tillväxt drivet av ökat antal aktiva avtal (+13 %). Företagskunder i Norden ökade med hela 6,7 % under Q3.
Marginalmässigt presterar Sampo på en exceptionellt hög nivå. Underwriting-resultatet ökade med 11 % i Q3 och Combined Ratio pressades till branschledande 82,6 %. Detta möjliggörs av en stark skadekvot (57,7 %) och en ständigt förbättrad driftskostnadskvot (24,9 %). Lönsamheten drivs av skalfördelar, en effektiv återförsäkringsstrategi, prisjusteringar som väl möter skadeinflationen, digitalisering samt snabbare realisering av Topdanmark-synergier.
Urstark Balansräkning, Hög Kassagenerering och Kapitallätt Investeringsstrategi
Sampos finansiella ställning är exceptionellt stark. Totala tillgångar uppgår till 26,4 miljarder EUR, varav merparten är finansiella tillgångar (17,8 miljarder EUR). Solvens II-kvoten ligger tryggt på 175 % och skuldsättningsgraden på låga 25,1 %. Investeringsportföljen förvaltas konservativt med 89 % i räntepapper som ger en effektiv ränta på 4,0 %.
Verksamheten genererar massiva och stabila kassaflöden. Det operativa kassaflödet uppgick till 1 381 MEUR under Q1-Q3 (18,9 % av nettoförsäkringsintäkter), starkt gynnat av försäkringsaffärens förskottsbetalningsmodell. Bolagets investeringsstrategi (CAPEX) är mycket kapitallätt, motsvarande endast 1,5–2,0 % av intäkterna, och är starkt fokuserad på IT-harmonisering, AI-kapacitet och automation (exempelvis Hastings digitala plattform). Dessa investeringar kostnadsförs löpande, finansieras internt och säkerställer en långsiktigt överlägsen kostnadseffektivitet.
Försäljningsprognos
Premieintäkter och Tillväxtprognos
Som skadeförsäkringsbolag utgörs Sampos "försäljning" primärt av nettoförsäkringsintäkter (intjänade premier). Skadeförsäkringsmarknaden kännetecknas av en låg cyklikalitet och hög stabilitet, eftersom grundläggande försäkringar för bilar och hem i stor utsträckning är obligatoriska eller nödvändiga för både privatpersoner och företag. Efterfrågan drivs därmed inte primärt av nya revolutionerande produkter, utan av kundlojalitet (retention), prisjusteringar som möter skadeinflation, samt en framgångsrik digital distributionsstrategi.
För de kommande fem åren förväntas tillväxten drivas av flera samverkande faktorer. Inom Privatkunder Norden (drygt 44 % av intäkterna) säkerställs tillväxten av en urstark kundlojalitet (NPS på 60 och retention på 89 %) kombinerat med kontinuerliga premiejusteringar. I Storbritannien (Hastings) ser vi en stark strukturell tillväxt drivet av ökad marknadsandel inom digital försäljning av motor- och hemförsäkringar, där antalet aktiva avtal redan uppvisar tvåsiffrig procentuell tillväxt. För företagssegmenten, särskilt SME (små och medelstora företag), finns ytterligare marknadsandelar att ta i spåren av Topdanmark-integrationen. Jag prognostiserar en robust försäljningstillväxt på 5–6 % de kommande två åren, understött av prisökningar och marknadsexpansion i UK, för att därefter gradvis normaliseras ned mot 3–4 % i takt med att inflationen faller tillbaka och prishöjningarna planar ut. I terminalvärdet räknar jag med en evig tillväxt på 2,5 %, vilket väl reflekterar historisk BNP-tillväxt plus strukturell premieinflation.
Marginalprognos
Underwriting-resultat och Operativ Marginalutveckling
För ett skadeförsäkringsbolag översätts den operationella ebit-marginalen bäst till underwriting-marginalen, vilken är den direkta inversen av totalkostnadsprocenten (Combined Ratio, beräknad som 100 % minus Combined Ratio). Sampos nuvarande marginalstruktur är i absolut världsklass med en Combined Ratio på 82,6 %, vilket ger en underliggande marginal på cirka 17,4 %.
Under de kommande fem åren bedöms marginalen förbli mycket stark men stabiliseras på en något mer konservativ, långsiktigt hållbar nivå. Drivkrafterna för att bibehålla denna höga lönsamhet är realiseringen av återstående synergier från Topdanmark-förvärvet (mål om 140 MEUR till 2028), fortsatt digitalisering, och implementering av AI i skaderegleringen vilket sänker driftskostnadskvoten (som redan är branschledande låg på 25,0 %). Vi måste dock ta höjd för normaliserade väderrelaterade skador (exempelvis stormar och översvämningar) samt fortsatt underliggande skadeinflation inom motorförsäkring och fastighet. Givet bolagets uttalade finansiella mål om en Combined Ratio under 85 % (vilket motsvarar en marginal på >15 %), prognostiserar jag en underwriting-marginal som stabiliseras kring 16,5–17,0 % över prognosperioden, med ett normaliserat värde på 16,5 % i evighet, vilket reflekterar branschens konkurrensdynamik på lång sikt.
DCF Värdering
Kassaflödesdynamiken för Sampo är präglad av bolagets kapitallätta affärsmodell med fokus på immateriella tillgångar och mjukvara. Avskrivningarna (D&A) förväntas ligga stabilt kring 2,0–2,2 % av nettoförsäkringsintäkterna framöver för att i terminalvärdet landa på 2,0 %. Investeringarna (CAPEX) prognostiseras till cirka 1,8 % de närmaste åren (för att stötta IT-integrationer och AI-implementering) och normaliseras sedan till 1,5 % när systemen övergår i underhållsfas. Den operationella förändringen i rörelsekapital förväntas binda motsvarande cirka 3,0 % av den årliga intäktsökningen, för att plana ut mot 2,0 % i evighet. Med en låg skuldsättningsgrad och stabil operationell risk kalkyleras avkastningskravet (WACC) till 6,5 %. Värdet per aktie beräknas till 41,20 EUR.
Känslighetsanalys
Känslighetsanalys (Riktkurs i EUR): För att visa hur känslig modellen är för olika antaganden stresstestas WACC och evig tillväxt.
| WACC / Evig tillväxt | 1,5 % | 2,0 % | 2,5 % | 3,0 % | 3,5 % |
|---|---|---|---|---|---|
| 5,5 % | 43,10 | 47,80 | 54,20 | 63,40 | 77,10 |
| 6,0 % | 38,40 | 41,80 | 46,20 | 52,10 | 60,30 |
| 6,5 % (Bas) | 34,70 | 37,40 | 41,20 | 45,50 | 51,20 |
| 7,0 % | 31,80 | 33,90 | 36,60 | 39,90 | 44,10 |
| 7,5 % | 29,40 | 31,10 | 33,20 | 35,70 | 38,90 |
Värderingsintervall: Utifrån känslighetsanalysen och bolagets starka stabilitet anser jag att ett rimligt värderingsintervall för Sampo är 37,00 – 46,00 EUR per aktie.
Tabell för prognos av kassaflöden
| Post | År 1 (2027) | År 2 (2028) | År 3 (2029) | År 4 (2030) | År 5 (2031) | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning (Premieintäkter) | 7 738 | 8 164 | 8 531 | 8 872 | 9 183 | 9 412 |
| EBIT (Underwriting-res.) | 1 331 | 1 421 | 1 450 | 1 491 | 1 524 | 1 553 |
| Skatt (22 %) | -293 | -313 | -319 | -328 | -335 | -342 |
| NOPAT | 1 038 | 1 108 | 1 131 | 1 163 | 1 189 | 1 211 |
| Avskrivningar | 162 | 171 | 179 | 186 | 193 | 188 |
| Investeringar (CAPEX) | -139 | -147 | -154 | -160 | -165 | -141 |
| Förändring Rörelsekapital | -13 | -13 | -11 | -10 | -9 | -47 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 1 048 | 1 119 | 1 145 | 1 179 | 1 208 | 1 211 |
| Nuvärde av FCFF | 984 | 987 | 947 | 917 | 882 | 21 445 (TV) |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.