Analys av Scandi Standard

Årtal & kvartal2025 Q3Analyserades23 oktober 2025 kl. 06:03RekGrönaktiekurs vid analys144,80 kr

Analys av Scandi Standard AB

Årtal och kvartal:

2025, Q3

Företagsbeskrivning

Scandi Standard är Nordens och Irlands ledande leverantör av kycklingprodukter med verksamhet i sex länder: Sverige, Norge, Danmark, Finland, Irland samt produktionsverksamhet i Litauen och Nederländerna. De har marknadsledande varumärken som Kronfågel, Danpo, Den Stolte Hane, Naapurin Maalaiskana och Manor Farm. Affärsmodellen omfattar hela värdekedjan: från foderproduktion och uppfödning till förädling och försäljning mot både dagligvaruhandel, restaurang/storhushåll och industri, samt exportmarknader.

Företaget är uppdelat i tre segment:

  • Ready-to-cook (RTC): Kylda/frysta, ej tillagade produkter (ca 77% av omsättningen).
  • Ready-to-eat (RTE): Färdigtillagade produkter, konsumentklara direkt eller efter uppvärmning (ca 19% av omsättningen).
  • Övrigt: Biprodukter, ingredienser till djurfoder och andra tillämpningar.

Rekommendation

AI Betyg: 🟢

Scandi Standard levererar sitt starkaste kvartal någonsin avseende EBIT, med tydliga resultätförbättringar och tillväxt – särskilt inom Ready-to-cook. Bolaget visar uthållig lönsamhetsförbättring, följd av hög marginalexpansion och fortsatt efterfrågan på hemmamarknaderna. Integrationen i Litauen och uppstarten i Nederländerna öppnar dessutom ny tillväxt och skalfördelar. Finansiellt är balansräkningen solid och kassaflödet starkt, även om investeringstakten märks i nettoskuldsättning. Förutsättningarna för att nå bolagets ambitiösa långsiktiga mål har stärkts och aktiedelägarvärdet ökar genom höjd utdelning. Trots viss kortsiktigt press inom Ready-to-eat, är trenden tydligt positiv. Sammantaget motiveras högsta kvalitetsstämpel.

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Scandi Standard har som mål till 2027 att:

  • Ha en EBIT-marginal >6%
  • Nå avkastning på sysselsatt kapital (ROCE) >15%
  • EB1T/kg >3 SEK
  • Organisk omsättningstillväxt på 5-7% per år
  • Nettoskuld/EBITDA <2,5x

Målen ligger fast från tidigare rapport, men utvecklingen Q3 2025 visar klar förbättring:

  • Q3-EBIT-marginal på 5,0% (4,6), och 5,5% inom RTC
  • ROCE 11,8% (11,7), ett trendmässigt lyft från 11% förra året

Ledningen är tydligt optimistisk med betoning på hög efterfrågan, lyckade effektiviseringsprogram och snabbare uppskalning av nya verksamheter. Investeringsprogram till RTC och RTE fortlöper och integrationen i Litauen samt Nederländerna lyfts fram som viktiga pelare.

Analytikers och konkurrenters guidning indikerar att kycklingmarknaden förblir strukturellt stark; konsumenttrenden mot kyckling (lägre pris jämfört med nöt/fläsk/lax, lägre klimatavtryck och hög bekvämlighet) bör fortsätta stödja långsiktig tillväxt. Ready-to-eat har haft resultatmässiga utmaningar under uppstart av Nederländerna, men segmentet bedöms bottna ur och vända upp i närtid (prisjusteringar och kapacitetsutnyttjande). Netto ser bolaget påtaglig möjlighet att nå eller närma sig de uppsatta 2027-målen givet fortsatt god marknadsutveckling och intern effektivitet.

Försäljning

Totala nettoomsättningen för Q3 uppgick till 3 723 MSEK (3 343), +11%. Valutajusterat var tillväxten 14%. Drivkrafterna är:

  • Volym: Kycklingvolymer +10% sammanlagt, där Litauen bidrar på ny marknad och hemmamarknaderna är starka.
  • Pris/mix: Prisökningar kunnat genomföras och tagit ut kostnadsinflation.

Fördelning Q3 2025:

  • Ready-to-cook: 2 873 MSEK (+13%), EBIT 159 MSEK, marginal 5,5%. Sverige, Danmark, Norge och Irland går bäst; Litauen bidrar signifikant.
  • Ready-to-eat: 713 MSEK (+5%), EBIT 17 MSEK, marginal 2,4%. Danmark och Sverige växer snabbt. Segmentet påverkas dock kortsiktigt av prispress och uppstartskostnader i Nederländerna.
  • Övrigt: 137 MSEK (+6%), EBIT 9 MSEK.

Marknadssegment:

  • Dagligvaruhandel 60%,
  • Restaurang/storhushåll 15%,
  • Export 14%,
  • Industri/Övrigt 11%.

De starkaste marknaderna är Sverige, Danmark, Norge och Irland (sammanlagt 89% av omsättningen). Litauen är redan ett betydande tillskott.

Marginaler

  • Bruttomarginaler rapporteras ej explicit, men EBITDA-marginalen ökade till 8,0% (7,7%), driven av RTC (8,9%) och prishöjningar, kombinerat med effektiviseringsvinster.
  • EBIT-marginalen för koncernen steg till 5,0% (4,6%), särskilt RTC som levererade 5,5% (4,4%). RTE hade press: 2,4% (6,6%).
  • Kostnadsproblem inom input- och logistik i RTE, samt startkostnader i Nederländerna pressar marginalen där, men förväntas vända när prisjusteringar slår igenom.
  • RTC har starkt förbättrade marginaler tack vare tillväxt, lyckad integration av Litauen och fortsatt effektivitet.

Jämfört med branschkollegor ligger Scandi Standards nuvarande marginaler i det övre intervallet för regionen Norden & Irland, men under större europeiska aktörer inom RTE. Fortsatt fokus på processautomatisering, supply chain och mixförflyttning i RTC förväntas öka EBIT/kg mot bolagets >3 SEK mål.

Balansräkning

  • Summa tillgångar: 7 796 MSEK (6 944)
  • Eget kapital: 2 634 MSEK (2 523), soliditet 33,8% (36,3%)
  • Räntebärande nettoskuld: 2 192 MSEK (1 696), NIBD/EBITDA 2,2x (1,8x)

Ökningen i skuldsättning härrör från investeringarna i Litauen och Nederländerna (både förvärv och CAPEX), samt årets utdelningar. Balansräkningen är dock fortsatt stabil och inom bolagets interna ramar (<2,5x EBITDA). Men handlingsutrymmet för nya, stora förvärv är nu mer begränsat utan tillkommande kassagenerering eller kapitaltillskott.

Kassaflöde

  • Operativt kassaflöde Q3: 189 MSEK (216), YTD: 46 MSEK (316)
  • Kassagenererande verksamhet men belastad av ökade investeringar (CAPEX 450 MSEK förväntas 2025) och förvärv (bl.a. kycklinggårdar Litauen och Nederländerna).
  • Utdelningar och förvärv driver tillfälligtvis upp nettoskulden. Q3 ser dock stärkt kassaflöde från rörelse men fortsatt höga investeringar.

Med normaliserad investeringsnivå förväntas Scandi Standard ha god uthållig kassaflödesgenerering, samtidigt som man har tillfälliga CAPEX-toppar under expansionsfas.

Investeringsstrategi

  • Fokus på att öka effektivitet, utöka kapacitet i RTC (särskilt i Litauen) och RTE (Nederländerna).
  • Investeringar i förvärv av produktionsanläggningar/Litauen och ny RTE-fabrik i Nederländerna är huvudorsak till högt CAPEX.
  • Investeringsprogram är nära kopplat till strategiska mål: bredda geografisk räckvidd, öka lönsamhet/marginal och långsiktig tillväxt.
  • Finansiering sker genom internt genererat kassaflöde och ökade lån – men med kontroll på skuldsättningen.
  • Framtida investeringar väntas dämpas när kapacitetsuppgraderingar är genomförda.

Nyckeltal

NyckeltalKv3 2025Kv3 2024YTD 2025YTD 2024
Nettoomsättning (MSEK)3 7233 34310 6429 853
EBIT (MSEK)185153447402
EBIT-marginal (%)5,04,64,24,1
EBITDA-marginal (%)8,07,77,37,2
Resultat/aktie (SEK)1,831,444,143,60
ROCE (%)11,811,711,811,7
NIBD/EBITDA2,21,82,21,8
Operativt kassaflöde (MSEK)18921646316

Styrkor: Stark tillväxt, god marginalexpansion, ledande marknadsställning, stabil soliditet, hög kassagenerering. Svagheter: RTE-marginaler pressade, temporärt försvagad kassaflödesposition pga hög CAPEX/förvärv, högre nettoskuld.

Jämfört med internationella konkurrenter ser lönsamhet och tillväxt fortsatt stabil, dock behöver RTC nå >6% EBIT för att matcha större europeiska aktörer.

Risker

  • Råvarupriser: Foder, kyckling och insatsvaror står för stor del av COGS; volatilitet i dessa kan snabbt påverka marginalerna negativt.
  • Kundbeteende & Konjunktur: Kyckling ses ofta som billigare alternativ, men svagare konjunktur kan ändå påverka totalvolym negativt, särskilt inom premium-/RTE-segment.
  • Integration, uppstart & Engångseffekter: Risk för försening, merkostnader vid integration av nya anläggningar (särskilt Nederländerna).
  • Hälsa, djurvälfärd och hållbarhetskrav: Ökade regulatoriska och kundkrav kring antibiotika, klimat, djurhälsa – dock tydlig ledarposition här internationellt.
  • Finansiella risker: Hög investeringsnivå och ökad skuld (NIBD/EBITDA 2,2x) gör bolaget något känsligare för ränteuppgång.

Slutsats: Riskprofilen är fortfarande måttlig för sektorn. Stora negativa överraskningar är osannolika, men ökade kostnader, integrationsrisker och förändrade konsumentmönster är bevakningsområden.

Innovation & Teknik

Scandi Standard sticker ut med:

  • Hög automationsgrad i produktion, särskilt i RTC.
  • Eget FoU-arbete kopplat till hållbarhet (bio-LPG, klimatövergångsplan, foder- och antibiotikareduktion, CO2-reduktion).
  • Nya anläggningar i Nederländerna och Litauen ger teknologisk fördel och produktionskvalitet i linje med multinationella konkurrenter.
  • Finansiering knyts till hållbarhetsmål (ESG-linked financing 2029, ~3,2 mdr SEK).

Stora investeringar genomförs i processförbättringar och digitalisering, vilket bedöms bibehålla konkurrensfördel även vid ökat volymtryck. Positivt är att bolaget redan uppvisar minskande koldioxidutsläpp per kilo produkt, något som lyfts fram som unik och värdedrivande egenskap framöver.

Kuriosa

Scandi Standard har Europas kanske mest ambitiösa och transparent rapporterade klimatövergångsplan för fjäderfäbranschen och har toppbetyg i flera ESG-ratingar. Under 2025 har företaget genomfört tests där fossil gas på irländska anläggningar bytts ut mot bio-LPG – vilket redan första året ledde till mätbara sänkningar av Scope 1-utsläpp.

Jämförelse med tidigare kvartal

Q3 visar accelererad tillväxt jämfört med Q2, särskilt inom RTC-segmentet, och en förbättrad EBIT-marginal (från 3,9% till 5,0%). Kassaflöde är fortsatt robust givet den höga investeringsnivån, och aktieutdelningen—utökad till 2,50 SEK per aktie—visar ökat förtroende och starka utsikter. Balansräkningen belastas av investeringar men förblir kontrollerad. Riskbild och strategisk riktning är i huvudsak oförändrade jämfört med Q2; den positiva trenden förstärks.

Slutsats

Scandi Standard visar stabil och positiv resultattrend, med starkt momentum i såväl försäljning som lönsamhet på de viktigaste marknaderna. Bolaget är väl positionerat mot långsiktiga, hållbara konsumenttrender och har ett strategiskt och finansiellt manöverutrymme för fortsatt tillväxt. Trots vissa marginalutmaningar i Ready-to-eat bedöms riskbilden sammantaget balanserad – särskilt med hänsyn till styrkan i Ready-to-cook, hållbarhetsledarskap, stabila kassaflöden och låg operationell risk.

Baserat på ovanstående förblir aktien högt kvalitetsstämplad och har positiva långsiktiga utsikter.