Analys av SinterCast
Analys av SinterCast
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
SinterCast är världens ledande leverantör av processtyrningsteknik för tillförlitlig volymproduktion av kompaktgrafitjärn (CGI). Kompaktgrafitjärn är starkare och styvare än konventionellt gjutjärn, vilket möjliggör mindre, lättare och mer bränsleeffektiva motorer med lägre koldioxidutsläpp. Bolagets teknik används i ungefär två tredjedelar av den globala CGI-produktionen och återfinns i tunga fordon (lastbilar), personbilar (särskilt större pickuper) samt industriella kraftapplikationer.
SinterCast verkar globalt med kundinstallationer i 13 länder i Nordamerika, Europa och Asien. Affärsmodellen bygger på skalbara och återkommande intäkter (över 90 % av totalen) i form av produktionsavgifter per gjuten enhet, licensavgifter och förbrukningsmaterial (provtagningskoppar), kompletterat med försäljning och uthyrning av mätsystem.
Rekommendation - Urstark operationell hävstång i en accelererande marknad
SinterCast levererar ett mycket starkt tredje kvartal 2026 där återhämtningen på marknaden tagit ordentlig fart. Omsättningen steg med 45,6 % och rörelseresultatet ökade med hela 175 % jämfört med samma kvartal föregående år, vilket demonstrerar den kraftiga operationella hävstången i bolagets affärsmodell. Månadsproduktionen under september nådde en årsprisnivå på 3,8 miljoner motorekvivalenter – den högsta nivån på 25 månader – och sändningarna av provtagningskoppar slog nästintill rekord (+80 % YoY).
Med en skuldfri balansräkning, mycket höga marginaler (rörelsemarginal på 44,8 % i Q3), god kassaflödesgenerering och tydliga tillväxttriggers i form av nya högvolymsprogram för tunga fordon under 2027 och 2030, framstår bolaget som mycket välpositionerat.
Riktkurs: 162 SEK Värderingsintervall: 138 - 196 SEK AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Långsiktiga mål:
SinterCast har som övergripande mål att nå 8,0 miljoner motorekvivalenter i årlig serieproduktion under 2031. Bolaget har även som finansiellt mål att nå en rörelsemarginal på cirka 40 % fram mot 2028. Utdelningspolicyn är generös och innebär att den operativa kassan efter investeringar i huvudsak delas ut till aktieägarna.
Framtidsutsikter och ledningens kommentarer:
VD Dr. Vítor Anjos uttrycker stark tillförsikt över att marknadsåterhämtningen nu förstärks. Under tredje kvartalet genomfördes framgångsrika fältprover vid två gjuterier för nya produktionsprogram schemalagda att starta 2027 och 2030.
- Marknadsutveckling: Återhämtningen för tunga fordon accelererar i Nordamerika, medan Europa visar en mer gradvis förbättring. Skärpta utsläppskrav samt att flera fordonstillverkare (OEMs) dragit ned på sina elektrifieringsplaner gynnar efterfrågan på effektiva förbränningsmotorer i tunga fordon.
- VD-ordets sentiment: Tonen i VD-ordet är mycket positiv och självförtroendefull. VD lyfter fram den sekventiella förbättringen under fyra påföljande kvartal och betonar att tillväxtstrategin även innefattar utvärdering av förvärvsmöjligheter inom intilliggande områden med höga återkommande intäkter.
- Triggers: Produktionsstart för nya högvolymsprogram i början av 2027, slutförande av nya systeminstallationer (där installationsintäkterna väntas överstiga historiska snittet på 8 MSEK per år under 2026–2027), samt eventuella värdeskapande förvärv.
Kraftig försäljningstillväxt och exponentiell marginalexpansion
SinterCasts försäljning under Q3 2026 ökade markant med 45,6 % till 34,3 MSEK, primärt drivet av en cyklisk återhämtning i fordonsproduktionen och en extremt hög andel återkommande intäkter. Intäkterna från serieproduktion utgjorde hela 91,6 % av totalomsättningen under kvartalet, understött av en 19-procentig ökning i serieproduktion och 80 % fler levererade provtagningskoppar. Resterande intäkter utgjordes av utrustningsförsäljning (5,5 %) och teknikkonsultation (2,9 %).
Affärsmodellen uppvisar en massiv operationell hävstång. Även om bruttomarginalen marginellt sjönk till 71,5 % på grund av högre direkta materialkostnader, expanderade rörelsemarginalen (EBIT) exceptionellt till 44,8 % (upp från 23,8 % i Q3 2025). Rörelseresultatet sköt i höjden med 175 % till 15,4 MSEK. Denna enorma lönsamhetsförbättring är ett direkt resultat av ökande volymer som appliceras på en fast, slimmad organisatorisk struktur med sänkta personalkostnader, vilket bevisar affärsmodellens underliggande skalbarhet.
Skuldfri balansräkning, exceptionell kassakonvertering och kapitalsnål modell
Bolaget vilar på en mycket stark och finansiellt sund grund helt utan räntebärande banklån, där den finansiella skuldsättningen är begränsad till leasingskulder (IFRS 16) om 5,1 MSEK. Soliditeten uppgår till starka 70,8 %. En uppskjuten skattefordran kombinerat med kvarstående underskottsavdrag på 139,2 MSEK innebär dessutom att bolaget inte förväntas betala svensk bolagsskatt förrän H1 2028. Den samlade likviditeten uppgår till 44,6 MSEK, vilket skapar stort utrymme för såväl utdelningar som eventuella M&A-aktiviteter.
Den kapitalsnåla ("asset-light") strukturen återspeglas i ett extremt lågt investeringsbehov (Capex på endast -0,23 % av omsättningen hittills under året) och genererar ett starkt operativt kassaflöde på 27,6 MSEK för niomånadersperioden – en kassakonvertering på imponerande 95 % av rörelseresultatet. Denna starka generering av kassaflöde finansierar till fullo bolagets riktade investeringar i mjukvara och testutrustning.
Omsättningsprognos: Vägen mot 8 miljoner motorekvivalenter
SinterCast är ett klassiskt operativt teknikbolag med en extremt skalbar affärsmodell, där över 90 procent av intäkterna är återkommande och knutna till produktionsvolymer (motorekvivalenter och provtagningskoppar). Efterfrågan drivs av det globala behovet av bränsleeffektiva och starkare förbränningsmotorer för tunga fordon och pickuper, ett segment där elektrifieringen nu bevisligen dröjer.
Min prognos bygger på en sekventiell och kraftig volymuppgång drivet av två tydliga tillväxtfaser: de bekräftade högvolymsprogrammen med produktionsstart i början av 2027, samt nästa våg av program under 2030. SinterCasts uttalade mål är att nå 8,0 miljoner motorekvivalenter i årlig serieproduktion 2031 (jämfört med nuvarande "run-rate" på cirka 3,8 miljoner). För 2027 räknar jag med en stark tillväxt på 18 % när de nya 2027-programmen rampar upp, följt av en uthållig tillväxttakt på 12–15 % fram till 2031 i takt med att marknadsandelarna för CGI växer och de nya installationerna omsätts i serieproduktion. Utrustningsförsäljningen (engångsintäkter) förväntas vara högre under 2026–2027 på grund av nya systeminstallationer, men därefter återgå till ett historiskt snitt. Efter prognosperioden (Terminal Value) räknar jag med en normaliserad, evig tillväxttakt på 2 %, vilket speglar en mogen marknadstillväxt och inflation, givet att förbränningsmotorer i tunga fordon kommer ha en lång svans.
Marginalprognos: Extrem operationell hävstång
SinterCasts finansiella profil kännetecknas av en kapitalsnål ("asset-light") struktur och höga bruttomarginaler kring 70–71 %. Den avgörande faktorn för rörelsemarginalen (EBIT) är den operationella hävstången; bolaget har en i stort sett fast kostnadsmassa (runt 23 anställda) och mycket låga investeringsbehov (Capex < 1-2 %). Varje ny intäktskrona från serieproduktionen rinner därmed rakt ner till sista raden efter att de direkta materialkostnaderna (för exempelvis koppar) är dragna.
Ledningens mål är att nå 40 % EBIT-marginal mot 2028. Med tanke på att bolaget redan under Q3 2026 presterade en EBIT-marginal på nästan 45 % vid en hög månadsproduktion, framstår målet inte bara som realistiskt utan rentav konservativt på sikt. Under 2027 räknar jag med en marginal på 37 % (viss utspädning på grund av högre andel lågmarginal-installationsintäkter inledningsvis). När volymerna från 2027-programmen slår igenom med full kraft räknar jag med att EBIT-marginalen expanderar från 40 % år 2028 upp mot 43 % år 2031. Det som begränsar ytterligare marginalexpansion är potentiella prisjusteringar vid mycket höga volymer samt strategiska kompetensförstärkningar. För det eviga värdet (Terminal Value) appliceras en uthållig EBIT-marginal på 40 %, vilket reflekterar bolagets långsiktiga pris- och marknadsmakt i ett mognare skede.
DCF Värdering
SinterCasts verksamhet präglas av en kapitalsnål profil vilket håller både avskrivningar och investeringar (CAPEX) på låga nivåer. Historiskt uppgår avskrivningarna till runt 3 % av omsättningen, en nivå som prognostiseras förbli konstant under hela prognosperioden samt i terminalfasen, eftersom bolagets begränsade investeringsbehov primärt leder till en jämn slitagetakt av tillgångarna. Investeringarna (CAPEX), som historiskt befunnit sig på extremt låga 0,2 % av omsättningen, bedöms successivt närma sig avskrivningsnivåerna för att långsiktigt underhålla verksamheten. Under 2027–2031 modelleras CAPEX till 0,5–1,0 % (något högre initialt 2027 på grund av nya installationer), för att sedan i terminalfasen landa på ca 1,5 % i normaliserat läge.
Det operationella kassaflödet kommer framgent att bindas något mer av rörelsekapital (NWC). Med en historisk effekt om ca -8,4 % relaterat till växande kundfordringar vid snabb tillväxt, prognosticeras volymuppgången binda cirka -5,0 % till -7,0 % av omsättningsökningen årligen de kommande fem åren. I evighetsfasen (Terminal Value), där tillväxten planar ut, förväntas förändringen i rörelsekapitalet vara nära noll.
Sammanställning av centrala antaganden i värderingsmodellen:
- WACC (Diskonteringsränta): 9,5 %
- Skattesats: 20,6 % (svensk bolagsskatt i prognosen)
- Terminal tillväxt: 2,0 %
- Terminal EBIT-marginal: 40,0 %
Riktkurs: 162 SEK per aktie.
Känslighetsanalys
| WACC \ Evig tillväxt | 1,0 % | 2,0 % | 3,0 % |
|---|---|---|---|
| 8,5 % | 179 | 196 | 218 |
| 9,5 % | 150 | 162 | 178 |
| 10,5 % | 129 | 138 | 148 |
Rimligt värderingsintervall: Baserat på känslighetsanalysen bedöms ett rimligt värderingsintervall ligga mellan 138 SEK och 196 SEK.
Tabell för prognos av kassaflöden
| MSEK | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 133,3 | 153,3 | 171,7 | 197,5 | 221,2 | 225,6 |
| Omsättningstillväxt (%) | 18,0 % | 15,0 % | 12,0 % | 15,0 % | 12,0 % | 2,0 % |
| EBIT (Rörelseresultat) | 49,3 | 61,3 | 70,4 | 82,9 | 95,1 | 90,2 |
| EBIT-marginal (%) | 37,0 % | 40,0 % | 41,0 % | 42,0 % | 43,0 % | 40,0 % |
| Skatt (20,6 %) | -10,2 | -12,6 | -14,5 | -17,1 | -19,6 | -18,6 |
| NOPAT | 39,2 | 48,7 | 55,9 | 65,8 | 75,5 | 71,6 |
| Avskrivningar (ca 3 %) | 4,0 | 4,6 | 5,2 | 5,9 | 6,6 | 6,8 |
| Investeringar (CAPEX) | -1,3 | -1,2 | -1,4 | -1,6 | -1,8 | -3,4 |
| Förändring Rörelsekapital | -1,4 | -1,4 | -1,3 | -1,8 | -1,7 | -0,5 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 40,5 | 50,7 | 58,4 | 68,3 | 78,6 | 74,5 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.