Analys av Skanska
Analys av Skanska AB
Årtal och kvartal: 2026, Q3
Företagsbeskrivning
Skanska är en av världens ledande projektutvecklings- och byggkoncerner. Bolagets verksamhet är uppdelad i fyra affärsströmmar: Byggverksamhet (hus- och anläggningsbyggande), Bostadsutveckling (utveckling av bostäder för försäljning), Kommersiell fastighetsutveckling (utveckling av kontor, logistik och hyresbostäder) samt Förvaltningsfastigheter (långsiktigt ägande av högkvalitativa kontorsfastigheter). Skanska verkar på utvalda marknader i Norden (Sverige, Norge, Finland), övriga Europa (Polen, Tjeckien, Storbritannien) och USA. USA utgör koncernens största marknad och står för lejonparten av orderstocken inom Byggverksamheten.
Rekommendation - Stark Byggmotor Möter En Tudelad Fastighetsmarknad
Skanska levererar ett mycket starkt tredje kvartal 2026 där Byggverksamheten fortsätter att imponera med rekordhög orderstock och stigande marginaler. Byggmotorn går på alla cylindrar, särskilt driven av infrastruktur och tech-investeringar (datacenter) i USA. Inom Projektutveckling syns en tudelad bild: Centraleuropa levererar goda resultat och avyttringar, medan Norden och USA belastas av nedskrivningar på icke-strategisk mark, goodwill och osålda färdigställda fastigheter. Den finansiella ställningen är urstark med en justerad nettokassa på 11,6 miljarder SEK och ett operativt kassaflöde på 2,8 miljarder SEK under kvartalet. Bolagets höga kvalitet i Byggverksamheten och solida balansräkning väger tyngre än de cykliska utmaningarna i fastighetsutvecklingen.
Riktkurs: 398 SEK Värderingsintervall: 350 – 460 SEK AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Skanskas övergripande finansiella mål på rullande 12-månadersbasis och deras nuvarande utfall är:
- Rörelsemarginal Byggverksamhet: Mål ≥ 4,0 % (Utfall Q3 R-12: 4,5 %)
- Avkastning på sysselsatt kapital Projektutveckling: Mål ≥ 10,0 % (Utfall Q3 R-12: 1,6 %)
- Avkastning på sysselsatt kapital Förvaltningsfastigheter: Mål ≥ 6,0 % (Utfall Q3 R-12: 4,1 %)
- Avkastning på eget kapital: Mål ≥ 18,0 % (Utfall Q3 R-12: 11,4 %)
- Justerad nettoskuld/nettokassa: Gräns SEK -10 mdr (Utfall Q3: +11,6 mdr SEK)
- Klimatmål (Scope 1 & 2): Mål -70 % till 2030 jämfört med 2015 (Utfall Q3 R-12: -65 %)
Målen har lämnats oförändrade. Sannolikheten att nå och bibehålla målet inom Byggverksamheten bedöms som mycket hög. Däremot ligger målen för Projektutveckling och Avkastning på eget kapital längre bort i närtid till följd av trögrörliga fastighetsmarknader och genomförda nedskrivningar.
VD Anders Danielsson framhåller det starka kvartalet för Byggverksamheten med accelererande intäktstillväxt, starka marginaler och en rekordhög orderstock. Sentimentet i VD-ordet är kaxigt och tryggt gällande Bygg, men realistiskt avvaktande gällande Projektutveckling. Man repositionerar aktivt portföljen i Norden mot storstäder och projekt med högre värdeskapande.
Marknadsutsikter & Trender:
- Bygg: Ungefär oförändrad marknadsutsikt. Solid efterfrågan på anläggning/infrastruktur samt starka drivkrafter inom datacenter och halvledaranläggningar.
- Bostad: Centraleuropa är starkt. I Norden syns en positiv riktning i Sverige medan Norge och Finland förblir dämpade.
- Kommersiellt: Leasingmarknaden i Centraleuropa utvecklas positivt, medan investeraraktiviteten i USA släpar efter.
Triggers framöver:
- Fortsatt räntesänkningscykel som låser upp transaktionsmarknaden för kommersiella fastigheter och bostäder.
- Realisering av orealiserade utvecklingsvinster i fastighetsportföljen (totalt 8,6 mdr SEK pre-tax).
- Ytterligare storkontrakt inom datacenter och infrastruktur i USA.
Urstark Byggverksamhet Driver Tillväxt och Lönsamhet
Koncernens försäljning uppgick till 49 377 MSEK under Q3 2026, en valutausterad ökning på 12 procent där Byggverksamheten stod för hela 93,2 procent av intäkterna. Det är den amerikanska marknaden (51 % av Bygg) som agerar draglok, kraftigt understödd av starka trender inom anläggning och tech-investeringar, medan utvecklingen i Norden och Europa förblir mer dämpad. Bostadsutvecklingen tappade 12 procent, primärt på grund av tröghet i Norden, medan de kommersiella fastighetsintäkterna lyftes av specifika avyttringar i Centraleuropa. Skanskas starka ställning mot amerikansk infrastruktur gör koncernen betydligt mer konjunkturresilient än många konkurrenter.
I termer av lönsamhet levererade koncernen ett EBIT-resultat på 2 072 MSEK, vilket gav en marginal om 4,2 procent. Den underliggande styrkan hittas helt i Byggverksamheten som stoltserar med en marginal på 5,0 procent för kvartalet (4,5 procent R-12), driven av exceptionell projektkvalitet och starka bruttomarginaler. Denna robusthet kontrasterar skarpt mot Projektutvecklingssidan, där Bostadsutveckling visade rörelseförlust (-369 MSEK) belastat av betydande nedskrivningar för mark och goodwill i Norden, och Kommersiell utveckling tyngdes av nedskrivningar i USA trots realiserade vinster i Europa. Koncernens totala marginaler förblir ändå i absoluta toppskiktet tack vare kärnaffärens exceptionella operationella effektivitet.
Solid Finansiell Ställning Ger Stort Handlingsutrymme
Skanskas balansräkning förblir en fästning. Med totala tillgångar på 175,4 miljarder SEK och en justerad räntebärande nettokassa på 11,6 miljarder SEK, uppvisar bolaget enorm finansiell styrka (soliditet 36,8 %). Detta säkerställer en stor strategisk flexibilitet, vilket möjliggör för Skanska att stå starkt genom fastighetssektorns nuvarande cykliska svacka, fullfölja kapitaltunga satsningar och potentiellt belöna aktieägarna. Största tillgångsposterna utgörs av omsättningsfastigheter (51,9 miljarder SEK) samt kassa/kortfristiga placeringar.
Det operativa kassaflödet var synnerligen urstarkt under tredje kvartalet (2 835 MSEK), främst drivet av gynnsam rörelsekapitalutveckling (+1 732 MSEK) i form av förskottsbetalningar inom den tillväxande Byggverksamheten. Investeringsstrategin (Capex) förlitar sig fullt ut på dessa interna kassaflöden och fokuserar stringent på värdeskapande. Framöver prioriteras massiva infrastruktur- och high-tech-projekt i USA samt en koncentration till de starkaste noderna i Norden. Bruttoinvesteringarna ligger för närvarande kring 2,7 miljarder SEK i kvartalet, men hålls disciplinerade tills en mer tydlig återhämtning i investeraraktiviteten materialiseras.
Försäljningsprognos
Skanskas försäljningsutveckling vilar primärt på Byggverksamheten, vilken utgör över 90 procent av den externa omsättningen. Med en rekordhög orderstock på drygt 328 miljarder SEK och en book-to-build-ratio på 128 procent har bolaget säkrat exceptionellt hög intäktssynlighet för de kommande två till tre åren. Efterfrågan drivs fundamentalt av massiva offentliga infrastrukturinvesteringar samt en megatrend inom tech, där särskilt utbyggnaden av datacenter och halvledaranläggningar i USA agerar tillväxtmotor. Den amerikanska marknaden, som står för hälften av byggintäkterna, väntas förbli stark, även om en viss avkylning i tillväxttakt är rimlig mot slutet av prognosperioden givet en normalisering av infrastrukturcykeln.
Gällande Projektutveckling (Bostäder och Kommersiella fastigheter) ser vi en fördröjd återhämtning i Norden, men en pågående räntesänkningscykel förväntas successivt tina upp de frusna transaktionsmarknaderna från 2027 och framåt. Bostadsutvecklingen kommer driva marginell absolut tillväxt initialt, men få en ketchupeffekt runt 2028–2029 när uppskjutet behov möter mer gynnsamma bolåneräntor och Skanskas strategiska ompositionering mot storstäder bär frukt. Den kommersiella fastighetsutvecklingen är till sin natur slagig (beroende av tidpunkt för stora fastighetsavyttringar) men förväntas återgå till historiska försäljningsvolymer när investerarmarknaden tinar. Totalt sett modellerar jag en tillväxt på 5-6 procent de närmaste åren (stöttat av orderstocken), för att sedan avta mot en mer cyklist normaliserad tillväxt. Evig tillväxt (terminal value) sätts till 2,0 procent, vilket speglar långsiktig BNP-tillväxt och inflation på bolagets huvudmarknader.
Marginalprognos
Skanskas nuvarande EBIT-marginal hämmas av cyklisk motvind inom Projektutveckling, där nedskrivningar av mark, goodwill och osålda fastigheter tynger resultatet 2026. Skalar vi bort detta uppvisar bolagets kärna – Byggverksamheten – en branschledande lönsamhet kring 4,5 till 5,0 procent. Min prognos vilar på tesen att Byggverksamhetens marginal har nått en "peak" och kommer att stabiliseras på historiskt starka nivåer (cirka 4,2–4,5 procent) tack vare rigorös riskhantering och hög projektkvalitet i USA.
Den stora hävstången i koncernens EBIT-marginal under prognosperioden kommer istället från vändningen i Projektutveckling. Nedskrivningarna som tas under 2026 rensar balansräkningen och skapar en lägre bas, vilket bäddar för högre marginaler framåt. När fastighetskonjunkturen bottnar ur och transaktionsmarknaden återvänder, kommer realiserandet av de stora övervärdena i fastighetsportföljen (ca 8,6 mdr SEK pre-tax) att generera betydande vinster. EBIT-marginalen väntas därmed expandera från dagens nedpressade 4-5 procent mot bolagets historiska högstanivåer runt 5,5–6,0 procent under 2029–2030, när högmarginalförsäljningar av egna kommersiella fastigheter och bostäder återigen faller ut. I beräkningen av evigt värde modelleras en normaliserad, cykelneutral EBIT-marginal på 5,0 procent, vilket reflekterar en uthålligt lönsam byggverksamhet kombinerat med ett normaliserat bidrag från fastighetsutvecklingen.
DCF Värdering
Kassaflödesdynamiken i Skanskas balansräkning definieras av balansen mellan den kapitallätta Byggverksamheten och den kapitaltunga Projektutvecklingen. Avskrivningarna (D&A) bedöms vara stabila och modelleras till 1,6 % av omsättningen över hela perioden. Nuvarande förhöjda investeringsnivå (CAPEX) på grund av en trög transaktionsmarknad väntas gradvis normaliseras från 6,0 % under 2027 till 2,0 % under 2031, och landa på 1,8 % i terminalvärdet, strax över avskrivningarna. Parallellt väntas bundet kapital från fastighetsförsäljningar successivt frigöras, varför förändringen i nettorörelsekapitalet (NWC) förväntas förbättras mot 0 % i slutet av prognosperioden.
Värderingen tillämpar ett vägt genomsnittligt avkastningskrav (WACC) om 8,0 %, vilket speglar en struktur nästan uteslutande baserad på eget kapital på grund av bolagets massiva nettokassa, kombinerat med en evig tillväxttakt på 2,0 %. Vid sidan av det diskonterade operativa kassaflödet har vi inräknat värdet av nettokassan (11,6 mdr SEK) och obeskattade fastighetsövervärden (ca 6,5 mdr SEK efter schablonskatt). Riktkursen i analysen fastställs därmed till 398 SEK per aktie.
Känslighetsanalys
För att förstå hur beroende värderingen är av våra antaganden, testar vi WACC och evig tillväxt:
- WACC 7,5 % & Evig tillväxt 2,5 % -> Riktkurs ~460 SEK
- WACC 8,0 % & Evig tillväxt 2,0 % -> Riktkurs 398 SEK
- WACC 8,5 % & Evig tillväxt 1,5 % -> Riktkurs ~350 SEK
Tabell för prognos av kassaflöden
| År | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Evigt värde (Terminal) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 192 339 | 201 956 | 211 044 | 218 430 | 223 891 | 228 369 |
| Tillväxt (%) | 6,5 % | 5,0 % | 4,5 % | 3,5 % | 2,5 % | 2,0 % |
| EBIT-marginal (%) | 4,8 % | 5,2 % | 5,6 % | 5,8 % | 5,2 % | 5,0 % |
| EBIT | 9 232 | 10 502 | 11 818 | 12 669 | 11 642 | 11 418 |
| Skatt (24 %) | -2 216 | -2 520 | -2 836 | -3 041 | -2 794 | -2 740 |
| NOPAT | 7 016 | 7 982 | 8 982 | 9 628 | 8 848 | 8 678 |
| Avskrivningar (D&A) | + 3 077 | + 3 231 | + 3 377 | + 3 495 | + 3 582 | + 3 654 |
| CAPEX | -11 540 | -9 088 | -6 331 | -5 461 | -4 478 | -4 111 |
| NWC Förändring | -1 923 | -1 010 | -528 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt Kassaflöde (FCF) | -3 370 | 1 115 | 5 500 | 7 662 | 7 952 | 8 221 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.