Analys av SmartCraft Group
Analys av SmartCraft Group AB (publ)
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
SmartCraft är en ledande nordeuropeisk leverantör av molnbaserad, verksamhetskritisk mjukvara (SaaS) för hantverkare och byggföretag. Bolagets digitala verktyg hjälper kunder att spara tid, förbättra projektkontroll, uppfylla ökade dokumentationskrav samt effektivisera den dagliga verksamheten. SmartCrafts organisatoriska struktur är uppdelad i fyra nischade affärsområden:
- SME Construction: Skräddarsydda lösningar för små och medelstora byggföretag genom hela projektlivscykeln (drivs bl.a. av Bygglet och förvärvade LiveCosts).
- HVAC & Plumbing: Lösningar för VVS-branschen med fokus på regelefterlevnad och kvalitet.
- Electro: Digitala verktyg för elektriker (bl.a. EL-VIS och ELinn).
- Enterprise: Lösningar för större bygg- och fastighetsprojekt med fokus på samarbete mellan fastighetsägare, entreprenörer och hyresgäster.
Bolaget verkar i 5 länder: Sverige, Norge, Finland, Storbritannien och Irland. Sverige och Norge utgör de största marknaderna.
Rekommendation: Rekordstarkt Kvartal och Lönsam Expansion
SmartCraft levererade sitt bästa kvartalsresultat sedan börsintroduktionen med rekordhög justerad EBITDA-capex (44,4 MSEK) och en marginalexpansionsfas som nu börjar bära frukt. Den organiska ARR-tillväxten accelererade för tredje kvartalet i rad till 7,8 % (upp från 6,8 % i Q2), samtidigt som churn sjönk avsevärt till 7,5 % (från 9,6 % föregående år). Förvärvet av LiveCosts stärker bolagets position avsevärt i Storbritannien (koncernens största adresserbara marknad). Med en extremt hög andel återkommande intäkter (97,5 %), negativt rörelsekapital som genererar starka operativ kassaflöden, samt ett annonserat syntetiskt aktieåterköpsprogram om upp till 120 MSEK, uppvisar SmartCraft exceptionell finansiell hälsa och stark operationell hävstång när marknaden återhämtar sig.
Riktkurs: 20,50 SEK Värderingsintervall: 16,00 - 27,00 SEK AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Övergripande mål och finansiella mål:
- Organisk tillväxt & marginaler: SmartCrafts medellånga mål om 15–20 % organisk tillväxt med marginalexpansion ligger fast.
- Effektiviseringsinitiativ: Koncernen rullar ut "OneSmartCraft" med gemensamma ERP-, CRM-, fakturerings- och BI-system under H2 2026. Det pågående omstruktureringsprogrammet inom Enterprise förväntas ge årliga besparingar på cirka 15 MSEK från och med 2027.
- Kapitalallokering: Återföra kapital till aktieägarna när det är lämpligt. I november 2026 ingicks avtal om ett syntetiskt aktieåterköpsprogram om upp till 120 MSEK.
Framtidsutsikter och VD-kommentarer: VD Jeremias Jansson beskriver marknaden som fortsatt blandad. Sverige visar tydligare tecken på återhämtning medan Norge och Storbritannien är mer dämpade. Bolaget förväntar sig ingen snabb marknadsförbättring på kort sikt, men har som ambition att accelerera tillväxt och resultat under 2027. VD betonar att ökad lönsamhet och disciplinerade investeringar ska omsättas i högre avkastning på eget kapital (ROE).
Trender och externa faktorer:
- ARR & Omsättning: Den organiska ARR-tillväxten har gradvis förbättrats under 2026 (Q1: 6,0 %, Q2: 6,8 %, Q3: 7,8 %).
- AI-integrering: Initiativ som Bygglet AI Invoice Assist och Locka StudioAI skapar mervärde för befintliga kunder och stärker nyförsäljningen.
- Triggers för aktiekursen: Full resultateffekt av besparingsprogrammet 2027, ytterligare synergier och korsförsäljning via LiveCosts i Storbritannien, samt genomförandet av aktieåterköpsprogrammet på 120 MSEK.
Imponerande Försäljningsuthållighet och Kraftig Marginalexpansion
Bolagets försäljning uppvisar en hög motståndskraft mot konjunktursvängningar tack vare en verksamhetskritisk produktportfölj där 97,5 % av intäkterna är återkommande (ARR). Under Q3 2026 ökade omsättningen med 10,8 % till 144,0 MSEK, varav den organiska tillväxten uppgick till 6,8 %. ARR växte med 16,5 % YoY (7,8 % organiskt) till 554,5 MSEK och kundbortfallet (churn) sjönk imponerande till 7,5 %. SME Construction var den främsta tillväxtmotorn (+14,0 %), tillsammans med en kraftig ökning i Storbritannien/Irland (+31,5 %) driven av förvärvet av LiveCosts.
Parallellt uppvisar SmartCraft en massiv operationell hävstång. Bruttomarginalen förblir extremt hög då inköpskostnaderna endast utgör 7,2 % av intäkterna. Ett djupt fokus på kostnadskontroll resulterade i att rörelsekostnaderna enbart växte med 4,6 % jämfört med omsättningens 10,8 %. Detta drev upp den justerade EBITDA-marginalen med 3,6 procentenheter till utmärkta 39,2 % (56,5 MSEK), samtidigt som den justerade EBITDA-capex-marginalen nådde 30,8 %. Särskilt anmärkningsvärt är vändningen i Enterprise-segmentet, där effektiviseringsprogrammet redan dubblerat EBITDA-marginalen till 24,7 %.
Urstark Finansiell Ställning, Starkt Kassaflöde och Strategisk Allokering
SmartCrafts finansiella profil präglas av en mycket stark balansräkning, strukturellt gynnsam rörelsekapitaldynamik och hög kassagenerering. Balansomslutningen på 1 276,2 MSEK domineras av immateriella tillgångar från strategiska förvärv, medan soliditeten uppgår till betryggande 74,0 %. Bolaget driver sin verksamhet med en nettokassa (58,1 MSEK) och drar full nytta av förskottsbetalade SaaS-prenumerationer, vilket resulterar i ett negativt rörelsekapital (-164,9 MSEK) och därmed en räntefri finansieringskälla.
Affärsmodellen omsätts i ett högt och förutsägbart operativt kassaflöde som under Q3 uppgick till 39,5 MSEK, motsvarande 27,4 % av omsättningen. Dessa stabila internt genererade kassaflöden utgör ryggraden i bolagets investeringsstrategi. Strategin vilar på två pelare: selektiva förvärv (senast LiveCosts för att accelerera den brittiska expansionen) samt löpande investeringar kring 8-9 % av omsättningen riktade mot organisk plattformsutveckling, AI-integrationer och den koncerngemensamma plattformen "OneSmartCraft".
Försäljningsprognos: Strukturell medvind och AI-driven merförsäljning
Efterfrågan på SmartCrafts molnbaserade mjukvara drivs av en underliggande strukturell trend: bygg- och hantverksbranschen har historiskt sett en mycket låg digitaliseringsgrad och möter nu allt hårdare lagkrav kring dokumentation, spårbarhet och effektivitet. Även i en svagare konjunktur uppvisar SmartCraft en enastående motståndskraft, vilket bevisas av att 97,5 % av intäkterna är återkommande (ARR) och att "churn" (kundtapp) har sjunkit till imponerande 7,5 %. Detta innebär att bolagets produkter är genuint verksamhetskritiska för kunderna.
På produktnivå förväntas affärsområdet SME Construction agera som den primära tillväxtmotorn under de kommande fem åren. Med förvärvet av LiveCosts har bolaget etablerat en stark brobyggnad in i Storbritannien – en marknad som är väsentligt mycket större än hela Norden. Vi bedömer att plattformskonsolideringen ("OneSmartCraft") kommer att underlätta massiv korsförsäljning av funktioner från Bygglet in i det brittiska ekosystemet. Enterprise-segmentet väntas initialt visa en mer dämpad tillväxt på grund av pågående omstruktureringar, men förväntas återgå till stabil organisk tillväxt under 2028. Nya produktinnovationer är centrala för vår prognos; specifikt AI-funktioner som Bygglet AI Invoice Assist och Locka StudioAI. Dessa adderar högt kundvärde och tillåter SmartCraft att höja priserna och öka snittintäkten per kund (ARPC), vilken redan växer med över 12 %.
För de kommande fem åren (2027–2031) prognostiserar vi att försäljningstillväxten successivt accelererar från 11 % mot bolagets finansiella mål (15–20 %) i takt med att byggkonjunkturen vänder uppåt och Storbritannien-satsningen skalar. Försäljningen drivs initialt av ARPC-ökningar via AI-moduler och prisjusteringar, för att under 2028–2030 skifta mot en högre andel nya kunder i Storbritannien. För evighetsvärdet (terminal value) räknar vi med en normaliserad tillväxt om 3,0 %, vilket speglar en mogen SaaS-marknad som växer i takt med BNP och allmän inflation.
Marginalprognos: Skalbarhet och utrullning av OneSmartCraft
Som ett renodlat SaaS-bolag har SmartCraft en extremt skalbar affärsmodell, illustrerat av bruttomarginaler som överstiger 90 %. När bolaget nu går in i en mognare expansionsfas kommer den operationella hävstången att bli påtaglig, vilket innebär att varje ny intäktskrona faller igenom till bottenraden (EBIT) med mycket hög marginal.
Under de kommande fem åren förväntar vi oss en kraftig expansion av EBIT-marginalen. Detta motiveras huvudsakligen av tre faktorer. För det första kommer besparingsprogrammet inom Enterprise-segmentet att minska kostnadsmassan med 15 MSEK årligen från och med 2027. För det andra rullas "OneSmartCraft" ut, vilket innebär att bolaget konsoliderar sina interna ERP-, CRM- och faktureringssystem. Detta minskar de administrativa kostnaderna avsevärt som andel av omsättningen. För det tredje ser vi att utvecklingskostnaderna (Capex) stabiliseras kring 8 % av intäkterna, medan avskrivningarna från tidigare förvärv successivt sjunker i relation till en växande omsättning. Given försäljningsprognosen bedömer vi att EBIT-marginalen expanderar från nuvarande nivåer på knappt 25 % (inklusive jämförelsestörande poster) till att nå 33 % vid prognosperiodens slut (2031). Detta återspeglar den starka underliggande lönsamheten som idag syns i EBITDA-capex-marginalen.
DCF Värdering
Prognos och antaganden: Värderingen bygger på ett basår 2026 med en antagen omsättning om 500 MSEK och en WACC (avkastningskrav på eget kapital då bolaget är skuldfritt) på 8,5 % (Riskfri ränta: 2,5 %, Marknadsriskpremie: 5,5 %, Beta: 1,1). Evighetstillväxten antas vara 3,0 % och den normaliserade skattesatsen är 21,0 %.
- Avskrivningar (D&A): Historiskt höga nivåer (ca 14,0 %) till följd av förvärvade immateriella tillgångar och goodwill. Dessa förväntas sjunka successivt allteftersom äldre avskrivningar löper ut. I evighetsvärdet antas avskrivningarna konvergera mot CAPEX-nivån på 8,5 %, vilket representerar ett normaliserat tillstånd.
- Investeringar (CAPEX): Förutspås ligga mycket stabilt omkring 8,5–8,7 % av intäkterna under både prognos- och terminalperioden. Denna nivå är nödvändig för att finansiera den kontinuerliga mjukvaruutvecklingen och rullningen av de nya AI-funktionerna.
- Rörelsekapital (NWC): Den starka rörelsekapitaldynamiken tack vare förskottsbetalningar utgör idag en stor fördel (tidigare 5,2 % av omsättningen). I en allt mognare tillväxtfas (ned mot 3,0 % i terminalperioden) modelleras detta kassaflödesbidrag att successivt sjunka till 1,0 % i terminalvärdet.
Baserat på nuvärdet av framtida fria kassaflöden och evighetsvärdet, plus nettokassan på 58,1 MSEK, uppgår värdet på bolagets eget kapital till cirka 3 543 MSEK.
Riktkurs: 20,50 SEK per aktie.
Känslighetsanalys
- WACC 7,5 % / Evig tillväxt 4,0 % -> Värde per aktie: 27,20 SEK
- WACC 8,5 % / Evig tillväxt 3,0 % -> Värde per aktie: 20,50 SEK
- WACC 9,5 % / Evig tillväxt 2,0 % -> Värde per aktie: 16,10 SEK
Ett rimligt värderingsintervall för bolaget, beroende på marknadens riskaptit och acceptans för multipeln i evighetsantagandet, är således 16,00 – 27,00 SEK.
##Tabell för prognos av kassaflöden
(Siffror i MSEK baserat på ett antaget basår 2026 om 500 MSEK i omsättning)
| År | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 555,0 | 629,9 | 724,4 | 840,3 | 966,4 | 995,4 |
| EBIT | 147,1 | 176,4 | 220,9 | 268,9 | 318,9 | 328,5 |
| Skatt (21%) | -30,9 | -37,0 | -46,4 | -56,5 | -67,0 | -69,0 |
| NOPAT | 116,2 | 139,4 | 174,5 | 212,4 | 251,9 | 259,5 |
| Avskrivningar (D&A) | 66,6 | 69,3 | 72,4 | 75,6 | 82,1 | 84,6 |
| CAPEX | -48,3 | -54,8 | -63,0 | -73,1 | -84,1 | -84,6 |
| Förändring NWC | 11,1 | 12,6 | 14,5 | 16,8 | 14,5 | 10,0 |
| Fritt kassaflöde (FCFF) | 145,6 | 166,5 | 198,4 | 231,7 | 264,4 | 269,5 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.