Analys av Sotkamo Silver

Årtal & kvartal2025 Q3Analyserades23 oktober 2025 kl. 06:05RekGulaktiekurs vid analys3,87 kr

Analys av Sotkamo Silver AB

Årtal och kvartal:

2025, Kvartal 3 (Q3)

Företagsbeskrivning

Sotkamo Silver AB är ett svenskt-finskt gruvbolag med huvudsaklig verksamhet i Kainuu-regionen, Finland. Bolagets primära affärsområde är utvinning och produktion av silver, men gruvan producerar även betydande mängder guld, zink och bly som biprodukter. Bolaget är delägt via ett svenskt moderbolag (Sotkamo Silver AB) och ett helägt finskt dotterbolag (Sotkamo Silver Oy). Silvergrövan är företagets huvudtillgång och man innehar även prospekteringsrättigheter för andra fyndigheter i närregionen. Bolaget arbetar aktivt med miljöfrågor och har certifieringar inom hållbarhetsarbete (bl.a. TSM Finland). Sotkamo Silvers aktie handlas på NGM Equity (Stockholm), Nasdaq Helsingfors samt Berlinbörsen.

Rekommendation

Sotkamo Silver visar på en viss återhämtning i lönsamheten drivet av en markant förbättring i silverpriset under året (+60 %), vilket gynnat bolagets intäkter trots produktionsutmaningar. Resultaten för Q3 2025 är dock blandade, med fortsatt låg produktion relativt föregående år och svag kassaposition (1 MSEK). Omstruktureringen av skulder och ökad likviditet via konvertering av skulder till aktier har förbättrat balansräkningen, men riskerna kring likviditet och framtida finansiering kvarstår.

Det finns betydande återhämtning i drift (jämfört med tidigare kvartal 2025), förbättrad operationell stabilitet och fortsatt investering i livslängd på gruvan. Men bolaget är fortsatt mycket känsligt för volatiliteten i metallpriser, produktionsvolymer, och klarar sig inte finansiellt på nuvarande produktionsnivåer om inte silverpriset förblir ovanligt högt. Särskilt oroande är den svaga likviditeten och beroendet av externt kapital för att upprätthålla drift på medellång sikt.

Jämfört med tidigare analyser (där riskprofilen var hög och fortsatt negativ resultattrend), har bolaget stabiliserats något och tagit steg mot återhämtning, men osäkerheter kring produktion, marknadspriser och finansiering kvarstår.

AI Betyg: 🟡

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Bolaget har uttalade mål till 2027, bl.a.:

  • Producera 1,0–1,2 miljoner uns silver per år.
  • EBITDA-marginal på minst 22 %.
  • Nettoskuld/EBITDA < 2,5 vid årets slut.

Dessa mål ligger kvar oförändrade under 2025 (uppdateras kommande Q4). Strategin bygger på att förlänga gruvans livslängd (minst till 2035) via prospektering och ökat malminnehåll samt effektivisering av nuvarande drift. Bolaget har nyligen utvidgat finansiering och påbörjat nya borrningskampanjer med positiva, men ännu preliminära, resultat. Operativt har det skett en återgång till en stabilare drift efter svåra tekniska utmaningar i början av året.

VD:s kommenterar mer positiv utveckling framåt, och guidningen indikerar optimism om god avsättning för framtida produktion givet hållbara metallpriser. Dock är bolaget mycket exponerat mot prisfluktuationer och makroekonomisk osäkerhet. Producentstabilitet i kombination med högt silverpris krävs för att leverera på målen.

Försäljning

Sotkamo Silver säljer koncentrat (blandning av silver, guld, zink, bly) till främst internationella smältverk. Under Q3 2025 minskade nettoomsättningen med 3 % till 110 MSEK (114) p.g.a. lägre produktion av både silver och biprodukter (lägre malmhalt och volymer). Totalt för januari–september föll försäljningen med 15 % jämfört med 2024. Trots stigande silverpris har lägre produktion och metallinnehåll inte kunnat kompenseras fullt ut. Geografiskt sker all produktion i Finland men försäljningen är internationell.

Störst tillväxtpotential finns i att öka malmhallen genom lyckad prospektering och åtgärder för att förbättra driften. Nedåtriskerna är fortsatt höga rörande malminnehåll, malmvolym och i förhandling om nya leveransavtal (nuvarande avtal löper ut vid årets slut).

Marginaler

• EBITDA-marginal Q3: 31,7 % (43,6 %). • EBIT-marginal Q3: 14,9 % (26,7 %). • För årets första nio månader: EBITDA-marginal 11,2 % (28,3 %).

Den kraftiga försämringen y/y förklaras främst av lägre produktionsvolym, lägre malmhalt och högre enhetskostnader. Jämfört med Q1 och Q2 ses dock en tydlig återhämtning (EBITDA förbättrad – 43 MSEK upp från Q1 till Q3).

Råvarukostnader, energi och service dominerar kostnadsbilden. Engångsposter finns i viss mån kopplat till omstrukturering av lån. Marginalbilden ligger i linje med flertalet juniora gruvbolag, men är volatil och mycket prisberoende.

Balansräkning

• Totala tillgångar: 590 MSEK (674). • Eget kapital: 254 MSEK (288). • Soliditet: 43 % (43). • Kassabehållning: 1 MSEK (76).

Nettoskuldsättningen har ökat (nettoskuld/EBITDA 3,9 vs. 1,4). Bolaget har gjort skuld-omstrukturering: 49,8 % av konvertibla lån omvandlades till aktier (33 MSEK) och 41,6 % till nya skulder (30 MSEK). Seniorlånet har förlängts till 2029 och utökad med 1 MEUR. Trots förbättrad långsiktig finansiering kvarstår en ansträngd likvid situation.

Kassaflöde

Det operativa kassaflödet har varit negativt jan–sep (-10,5 MSEK), drivet av svag EBITDA i H1 och investeringar.

• Investeringar (CAPEX): 48 MSEK (46). • Finansieringsaktivitet: -31,6 MSEK. • Kassabehållning periodslut: 1 MSEK.

Bolaget är fortsatt beroende av kapitaltillskott/externt kapital. Man har en outnyttjad kreditlina på 2 MEUR. Kassaflöde förbättrades i Q3 (från -31 MSEK Q1 till +11 MSEK i Q3), men uthållighet saknas för drift i 12 månader utan ytterligare likviditet.

Investeringsstrategi

Fokus ligger på att stärka den nuvarande gruvans livslängd via borrningskampanjer och ökad prospekteringsbudget. Stor vikt läggs också vid att förbättra driftseffektiviteten och förlänga nuvarande leveransavtal.

De viktigaste investeringarna är:

  • Fortsatta prospekteringsborrningar
  • Upprustning av gruvutrustning och infrastruktur
  • Förberedande arbete för ny entreprenad (byta gruventreprenör till 2026)

Investeringarna är i linje med strategin att säkra långsiktig produktion, men kräver ytterligare kapital. Finansiering sker både genom konvertering av skulder och upptagande av nya lån.

Nyckeltal

NyckeltalQ3 2025Q3 2024Jan-Sep 2025Jan-Sep 2024
Omsättning (MSEK)110114258304
EBITDA (MSEK)35502986
EBITDA-marginal (%)31,743,611,228,3
EBIT (MSEK)1630-2429
Soliditet (%)43434343
Nettoskuld / EBITDA3,91,43,91,4
Kassabehållning (MSEK)176176
Silverproduktion (koz)255312611895

Utvecklingen är generellt svag jämfört med föregående år, men förbättrad jämfört med inledningen av 2025. Soliditet är relativt god men snabbt sjunkande, och nettoskulden oroande hög i förhållande till resultatnivån. Liten kassa är en klar varningssignal.

Risker

Huvudrisker för bolaget är:

  • Likviditetsrisk (svag kassaposition, beroende av externt kapital)
  • Operativ risk (tekniska störningar, lägre malmhåll/volym än planerat)
  • Marknadsrisk (volatilitet i metallpriser och valuta, särskilt USD/SEK)
  • Motpartsrisk (nya kundavtal krävs när gällande avtal löper ut 2025)
  • Miljö-/regulatorisk risk (fokus på långsiktig miljötillståndsförvaltning, viss incident under Q3 gällande fosforutsläpp)

Bolaget arbetar aktivt med riskhantering (säljprissäkringar, kreditlinor, prospektering) men beroendet av externt kapital och stark resultatexponering mot silverpris utgör fortsatt betydande risknivå.

Innovation & Teknik

Inga unika tekniska konkurrensfördelar, men bolaget ligger långt framme inom hållbarhetscertifiering och miljöarbete (TSM Finland). Prospekteringen använder moderna metoder och arbetet har gett lovande men ännu preliminära resultat. Produktionsprocessen är i huvudsak konventionell, men bolaget arbetar aktivt med processförbättringar och miljöteknik relaterat till vattenrening och avfallshantering. Forskning och utveckling (R&D) sker i begränsad skala och ligger under branschsnittet relativt större aktörer.

Kuriosa

Sotkamo Silvers personal har uppnått en säkerhetsmilsten: ett helt år utan arbetsplatsolyckor som lett till frånvaro (LTI), vilket är anmärkningsvärt i gruvindustrin där arbetsmiljörisker är höga.