Analys av Studsvik

Årtal & kvartal2025 Q3Analyserades4 november 2025 kl. 07:03RekGrönaktiekurs vid analys302,00 kr

Analys av Studsvik AB

Årtal och kvartal:

2025, Q3

Företagsbeskrivning

Studsvik AB erbjuder avancerade tekniska tjänster och systemlösningar till den globala kärnkraftsindustrin. Bolaget är indelat i tre huvudsakliga affärsområden:

  • Decommissioning & Radiation Protection Services: Fokuserar på avveckling, dekontaminering, demontering och strålskydd av kärntekniska anläggningar (primärt i Europa).
  • Fuel, Materials & Waste Management Technology: Erbjuder tjänster inom kärnbränsleprövning och materialanalyser, slutforskningslösningar, stabilisering och volymreducering av radioaktivt avfall, samt hantering av medicinska isotoper. Kundbasen är global, med tester och analyser huvudsakligen vid anläggningen i Nyköping.
  • Studsvik Scandpower: Utvecklar och säljer programvara för reaktoranalyser och optimering, oberoende av bränsleleverantörer, samt mjukvarustöd och ingenjörstjänster. Utvecklingen sker huvudsakligen i USA. Studsvik har cirka 540 anställda i 7 länder och är noterat på Nasdaq Stockholm.

Rekommendation

Studsvik redovisar ännu ett kvartal med förbättrad lönsamhet, starkt kassaflöde och växande marginaler, trots att vissa verksamhetsdelar fortsatt pressas av konkurrens och kostnadsbesparingar hos kunder. Balansräkningen är stabil, investeringstakten är rimlig, och den strategiska positioneringen mot bland annat SMR (små modulära reaktorer) och AI-relaterad datacenterdrift öppnar nya tillväxtvägar. Dock kvarstår viss osäkerhet kring efterfrågan inom Decommissioning samt de regulatoriska och marknadsmässiga riskerna för kärnkraftssektorn globalt. Förbättrad vinst och kassaflöde samt tydliga marknadstillfällen ger dock stöd åt ett höjt framtidsbetyg jämfört med tidigare period — men viss extern osäkerhet gör bilden inte helt grön.

AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Studsvik har kommunicerat tydliga finansiella mål: i snitt 6% årlig organisk tillväxt, 12% rörelsemarginal och en lägsta soliditet om 40%. Fokus ligger på att bli en ledande partner inom avancerad kärnteknik, bl.a. SMR, livstidsförlängning och effektivisering samt säker avfallshantering. Ledningen förväntar sig långsiktigt lyft av investeringar i ny och förlängd kärnkraft, drivet av elektrifiering, AI:s energibehov och klimatomställning. VD:s kommentar är positiv; man ser ökat intresse, investeringar och stabilitet i kärnkraftsmarknaden, vilket öppnar för fortsatt tillväxt. Målens rimlighet stärks av senaste rekryteringar, förbättrad effektivitet, partnerskap kring bl.a. kärnkraftsdrivna datacenter samt förvärv (t.ex. BlackStarTech). Sannolikheten att nå mål har ökat mot bakgrund av nuvarande utveckling.

Försäljning

Koncerntotal försäljning Q3 2025 var 205,8 Mkr (+2,5%; +5,1% valutajusterat). Största försäljningssegmenten:

  • Fuel, Materials & Waste Management Technology: 79,5 Mkr (+17,6% valutajusterat)
  • Decommissioning & Radiation Protection Services: 90,7 Mkr (-2,4% valutajusterat)
  • Studsvik Scandpower: 38,7 Mkr (-7,3%) Starkast tillväxt i Fuel, Materials & Waste Management Technology, där ordermix, produktivitet och projektgenomförande varit gynnsamma. Decommissioning brottas med hård konkurrens och kunders sparprogram. Scandpower har fortsatt lönsamhet men säsongsvariationer och lägre licensförsäljning påverkade omsättningen negativt. Geografiskt är försäljningen relativt jämnt fördelad mellan Sverige, Tyskland, övriga Europa och Nordamerika, men Tyskland, Nordamerika och andra delar av Europa är fortsatt de större marknaderna.

Marginaler

Rörelsemarginalen Q3 2025 var 6,4% (–0,3% Q3 2024), för de första nio månaderna 7,6% (3,9%). Förbättringarna drivs framförallt av effektiviseringsåtgärder och mixförskjutning mot mer lönsamma projekt, särskilt inom Fuel, Materials & Waste Management Technology (marginal 11,7% för Q3). Decommissioning hade en marginal på 4,9% (mot 8,3% Q3 2024), pressad av konkurrens och kunders kostnadsåtgärder. Scandpower nådde mycket höga marginaler (20,3% i kvartalet), delvis pga engångseffekter, återbetalning av förlorade medel samt valutapåverkan. Överlag är bolagets marginaler klart förbättrade mot både föregående kvartal och de flesta noterade konkurrerande konsultbolag.

Balansräkning

Studsvik har en stabil balansräkning:

  • Eget kapital vid periodens slut: 381,8 Mkr
  • Nettoskuld: 105,7 Mkr (27,7% av eget kapital, ned från 32,8% vid årsskiftet)
  • Soliditet: 37,8% (certifierad nära målet 40%) Ökat rörelsekapital och lägre kassa mot slutet av förra året (förklaras av utdelning och lösta investeringar). Amorteringarna har minskat skuldsättningen och risknivån. Strukturellt sett har Studsvik nu fortfarande utrymme för satsningar, men det egna kapitalet har minskat något pga negativ omräkning av utländska verksamheter (valutakurser).

Kassaflöde

Fritt kassaflöde för kvartalet: 17,3 Mkr (–18,4 Mkr i Q3 2024). För de nio första månaderna: 55,6 Mkr (–59,3 Mkr 2024). Kassaflödet stärks av förbättrat rörelseresultat, bättre effektivitet och betydligt lägre investeringsnivå jämfört med ifjol (inga stora förvärv/investeringar under 2025 hittills). Kassaflödesprofilen är uthålligt förbättrad efter flera år av svagare siffror och sticker ut i sektorn. Utdelning och amorteringar har kunnat finansieras av intern generering snarare än nyupplåning.

Investeringsstrategi

Studsvik prioriterar selektiva, lönsamhetsfokuserade investeringar, främst inom kärnbränsle/materiallösningar, testanläggningar (t.ex. InDRUM), mjukvara och nya SMR-relaterade affärsmodeller. Man har varit försiktigare med förvärv under 2025 efter större investeringar 2024 (EBS, InDRUM). Partnerskapet för kärnkraftsdrivna datacenter är strategiskt intressant och positionerar Studsvik i teknik- och energisektorns konvergens. Investeringsnivån är anpassad till företagets intjäning och kassaflöde, vilket minskar finansieringsrisken.

Nyckeltal

NyckeltalQ3 2025Q3 2024Jan–Sep 2025Jan–Sep 2024
Omsättning (Mkr)205,8200,8660,4645,8
Rörelsemarginal (%)6,4-0,37,63,9
Fritt kassaflöde (Mkr)17,3-18,455,6-59,3
Nettoskuld (Mkr)105,7112,5105,7112,5
Nettoskuld/Eget kapital (%)27,728,927,728,9
Vinst per aktie (SEK)0,44-0,872,711,32
Soliditet (%)37,836,837,836,8

Utvecklingen är genomgående positiv med kraftigt höjd lönsamhet och vinst per aktie samt stark förbättring i kassaflödet. Marginalförbättringen är särskilt anmärkningsvärd i sektorsammanhang.

Risker

De övergripande riskerna rör försening/kostnadsreduktion i kundernas kärnkraftsprojekt, regulatoriska förändringar, svängande politiskt stöd för kärnkraft, samt potentiell teknikförskjutning och marknadsförskjutning (t.ex. mot SMR, alternativa energislag). Aktivitetsnivån inom Decommissioning & Radiation Protection Services utsätts för fortsatt hård prispress. Studsvik arbetar med kostnadskontroll, diversifiering av kunder (inkl. samarbeten mot ny teknik/datacenter), och är flexibel i investeringstakten. Finansiella risker är nu relativt låga tack vare starkare balans och förbättrat kassaflöde. Ingen ny riskbild av betydande karaktär jämfört med tidigare kvartal.

Innovation & Teknik

Studsvik har fortsatt spets med ledande programvara och unika testanläggningar. BlackStarTech-förvärvet och partnerskapet för kärnkraftsdrivna datacenter pekar på organisatorisk förmåga att snabbt ta till sig nya innovationer och affärsmodeller. R&D-kostnaderna ligger kvar på sektornorm men output är hög; flera kunder, bl.a. inom AI-datacenter och SMR-utveckling, väljer Studsvik för avancerade och individuellt anpassade tekniska lösningar. Tekniken är skalbar och det finns ingen akut risk för teknikskifte. Bransch- och kunderkännanden samt myndighetsgodkännanden (t.ex. NRC i USA) stärker bilden som teknikledare.

Kuriosa

Studsviks anläggning i Nyköping är sedan många decennier världsledande för testning och utveckling av både kärnbränsle och nya avfallshanteringstekniker – och nu siktar man på att skapa Sveriges första kärnkraftsdrivna datacenter tillsammans med både Blykalla (svensk SMR-utvecklare) och evroc (svensk datacenterspecialist).

Jämförelse med tidigare kvartal

Q3 2025 bygger vidare på den positiva trend som kunde anas redan i Q2, men förstärker både lönsamhet, rörelsemarginal och kassaflöde. Färsk utveckling inom SMR och AI/datacenterpositionering har tydliggjort att bolaget hittat nya potentiella tillväxtvägar. Jämfört med tidigare analys (Q2 2025), där viss försiktighet rekommenderades (🟡), har nu både intjäning, kassaflöde och strategisk positionering förbättrats tillräckligt för en tydlig uppgradering (🟢).


Sammanfattningsvis: Studsvik har stabiliserat och förbättrat alla centrala finansiella indikatorer, minskat risknivån och lyckats positionera sig långsiktigt både tekniskt och marknadsmässigt inom kärnkraftsektorn. Externa osäkerheter kvarstår, men grundläget är tydligt positivt för långsiktiga investerare.