Analys av Suominen
Analys av Suominen Corporation (Suominen Oyj)
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Suominen tillverkar nonwoven-material (fiberduk) som säljs som rullvara till globala tillverkare av konsumentprodukter, främst inom segmenten pyyhintätuotteet (våtservetter för personlig hygien och hushållsändamål), hygienprodukter samt terveydenhuollon tuotteet (sjukvårdsartiklar). Bolagets verksamhet är uppdelad i två huvudsakliga geografiska affärsområden: Amerikat (Nord- och Sydamerika) och EMEA (Europa, Mellanöstern och Afrika). Suominen är en av de ledande aktörerna på marknaden för nonwovens.
Operativa Framsteg men Kvarstående Refinansieringsrisk
Riktkurs: 1,58 EUR Värderingsintervall: 1,30 - 1,90 EUR AI Betyg: 🟡
Suominen visar fortsatta tecken på operativ förbättring under det tredje kvartalet 2026. Det jämförbara EBITDA-resultatet stärktes till 5,1 MEUR (3,4) i Q3, drivet av högre produktionsvolymer, lägre fasta kostnader samt positiv effekt från övergången till månadsvis prissättning. Den genomförda företrädesemissionen (ca 28 MEUR brutto i juli) har avsevärt stärkt balansräkningen, vilket sänkt velkaantumisaste (gearing) till 65,1 % (80,7 % vid årsskiftet 2025).
Samtidigt kvarstår betydande utmaningar: det operativa kassaflödet var kraftigt negativt i Q3 (-8,5 MEUR) på grund av laguppbyggnad och operativa störningar på två produktionslinjer i USA. Vidare tyngs nettoresultatet (-3,1 MEUR i Q3) av höga engångskostnader för "Full Potential"-programmet. Därtill erfaller ett obligationslån om 50 MEUR i juni 2027 vilket innebär en kvarstående refinansieringsrisk. Bolaget befinner sig i rätt riktning i sin turnaround, men risknivån är fortfarande förhöjd.
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Suominens strategiska treårsprogram, ”Full Potential”, lanserades i januari 2026. De uttalade målen är att nå en EBITDA-marginal på 10 % samt en nettoskuld/EBITDA på 2x–3x. Programmet beräknas kräva cirka 30 MEUR under tre år (10 MEUR i förändringskostnader och 20 MEUR i capex för tuotantokyky). För helåret 2026 upprepar Suominen guidningen att vertailukelpoinen EBITDA kommer att förbättras från 2025 års nivå på 12,6 MEUR (hitintills 1–9/2026 uppgår det till 11,6 MEUR).
VD Charles Héaulmé noterar att efterfrågan var vaken under Q3. Övergången till plastfria och hållbara lösningar ökar kontinuerligt. Sentimentet i VD-ordet är realistiskt och operativt inriktat: framsteg syns från Full Potential-programmet, men produktionen har drabbats av tillförlitlighetsproblem vid två linjer i USA. Kommersiella leveranser från den nya produktionslinjen i Alicante, Spanien, startade i september 2026 och ylösajo fortsätter under 2026–2027.
Potentiella triggers för aktiekursen:
- Framgångsrik upprampning i Alicante: Ökad volym av plastfria högmarginalprodukter (t.ex. BIOLACE® Pure).
- Refinansiering av obligationen: Lösning av obligationslånet om 50 MEUR (förfall juni 2027).
- Förbättrat kassaflöde och frigörelse av rörelsekapital: Att varulagren minskar när toimittajamarkkina och US-verksamheten stabiliseras.
Volymstabilitet och Strukturella Marginalförbättringar
Under Q3 2026 växte Suominens omsättning (liikevaihto) marginellt med 1,3 % till 101,1 MEUR (99,8), medan den för årets första nio månader sjönk med 4,7 % till 302,3 MEUR. Volymerna har varit överlag stabila, och en viss prishöjning skedde för att kompensera ökade råvarukostnader, hjälpt av en positiv valutaeffekt. Geografiskt utgör regionen Amerikat den absolut största marknaden med drygt 63 % av försäljningen, följt av EMEA på knappt 37 %. Även om den bredare marknaden för torkdukar (pyyhintätuotteet) har viss konjunkturkänslighet och möter prispress från lågkostnadsländer i standardsegmentet, identifieras en stark strukturell tillväxtpotential inom plastfria (muovittomat) och växtbaserade fibermaterial.
Parallellt har bolagets lönsamhet stärkts underliggande. Bruttomarginalen ökade till 6,9 % i Q3 2026 (från 6,1 % Q3 2025), och den jämförbara EBITDA-marginalen nådde 5,0 % (3,4 %). Den jämförbara EBIT-marginalen vände till positiva 1,0 % i Q3, från -0,7 % föregående år. Marginalexpansionen förklaras framförallt av ökade produktionsvolymer, lägre fasta kostnader och implementeringen av en ny månadsvis prissättningsmodell som signifikant minskar eftersläpningen mot råvaruprisfluktuationer. Det rapporterade resultatet är emellertid tyngt av jämförelsestörande poster (1,6 MEUR i Q3) förknippade med effektiviseringsprogrammet "Full Potential".
Stärkt Balansräkning men Kortsiktiga Kassaflödesutmaningar
Suominens finansiella ställning har stärkts väsentligt genom företrädesemissionen i juli 2026 som tillförde 26,0 MEUR netto, vilket har förbättrat soliditeten (omavaraisuusaste) till 38,5 % och pressat ner nettoveldsättningsgraden (gearing) till 65,1 % per slutet av september. Trots kapitaltillskottet är bolagets rörelsekapitalbindning en stor belastning; det operativa kassaflödet (liiketoiminnan rahavirta) uppgick till -8,5 MEUR under Q3. Detta förklaras av att hela 8,8 MEUR bands upp i rörelsekapitalet i kvartalet, drivet av ett utökat råvarulager för att täcka upp för operativa störningar i de amerikanska produktionsanläggningarna. Bolaget står även inför en stundande refinansiering av ett obligationslån om 50 MEUR (förfall juni 2027), vilket nu bokförts som en kortfristig skuld, även om alla finansiella kovenanter uppfylls och viss kovenantflexibilitet erhållits fram till årsskiftet.
Investeringsstrategin är strikt fokuserad på hållbarhet och ökad lönsamhet via "Full Potential"-programmet. Investeringarna (Capex) uppgick till 12,7 MEUR under de första nio månaderna, motsvarande 4,2 % av omsättningen, och har allokerats främst till upprampningen av den nya plastfria linjen i Alicante (Spanien) samt till anläggningen i Bethune (USA). Företagets investeringstakt förväntas hålla sig inom ramen för de 20 MEUR som öronmärkts för produktionsförbättringar över treårsperioden.
Försäljningsprognos: Den plastfria omställningen som volymdrivare
Suominens försäljning förväntas vända till en stadig tillväxt under de kommande åren, primärt drivet av en strukturell förändring i underliggande efterfrågan. På produktnivå är den övergripande marknaden för torkdukar (wipes) och hygienartiklar relativt mogen och konjunkturstabil, men standardsegmentet lider av hård priskonkurrens från asiatiska lågkostnadsproducenter. Den stora tillväxtdrivaren är istället skiftet mot plastfria och hållbara nonwoven-material (exempelvis bolagets BIOLACE®-portfölj). Både konsumentpreferenser och striktare lagstiftning kring engångsplaster i Europa tvingar varumärkesägare att byta material.
För 2027 och 2028 prognostiseras en försäljningstillväxt på 4,0 %. Detta drivs av att den nya produktionslinjen i Alicante, som fokuserar på plastfria produkter, rampas upp till full kommersiell kapacitet. Samtidigt räknar jag med att produktionsstörningarna i USA är fullt lösta, vilket möjliggör volymåterhämtning på den amerikanska marknaden (som utgör över 60 % av försäljningen). Från 2029 till 2031 förväntas tillväxten gradvis avta mot en mer normaliserad takt i takt med att marknaden mognar, varvid tillväxten mattas av från 3,0 % till 2,0 %. För evighetsvärdet (terminal value) appliceras en långsiktig tillväxttakt på 2,0 %, vilket ligger i linje med förväntad global BNP-tillväxt och inflation för den underliggande hygien- och hälsovårdsmarknaden.
Marginalprognos: Operativ hävstång genom "Full Potential"
Lönsamheten har varit under press på grund av råvaruinflation och operativa störningar, men Q3 2026 visar att den månadsvisa prissättningsmodellen nu parerar råvarufluktuationer framgångsrikt. Suominens finansiella mål, genom treårsprogrammet "Full Potential", är att nå en EBITDA-marginal på 10 %. Givet att bolagets avskrivningar (D&A) historiskt och framgent bedöms ligga på omkring 4,0–4,5 % av omsättningen, motsvarar detta en underliggande målbild för EBIT-marginalen på cirka 5,5–6,0 %.
För 2027 förväntas EBIT-marginalen stärkas till 2,5 %, drivet av att engångskostnaderna för omstruktureringsprogrammet minskar, volymökningen i USA späds ut över bolagets fasta kostnader och uppstartsfasen i Alicante övergår i lönsam drift. Under 2028 och 2029 förväntas marginalen ta kliv upp mot 4,0 % respektive 5,0 %. Denna marginalexpansion motiveras av en starkare produktmix (plastfria premiumprodukter har högre bruttomarginaler än konventionella spunlace-material) och fullt realiserade kostnadsbesparingar från effektiviseringsprogrammet. Mot slutet av prognosperioden och för terminalvärdet normaliseras EBIT-marginalen på 5,5 %, vilket bedöms vara en långsiktigt hållbar nivå för en industriell konverterare med inslag av premiumprodukter men som fortsatt möter global priskonkurrens.
DCF Värdering
Baserat på en prognostiserad omsättning på 400 MEUR för basåret 2026, antas avskrivningarna ligga stabilt på historiska 4,0 % av försäljningen över prognos- och evighetsperioden. Investeringarna (CAPEX) beräknas initialt överstiga avskrivningarna något under 2027 och 2028 (4,2–4,5 % av omsättningen) för att täcka investeringar i plastfria linjer och amerikanska flaskhalsar, för att därefter gradvis konvergera mot 4,0 % när underhållsinvesteringarna ersätter förslitning. Därtill antas tillväxtens bindning av rörelsekapital (NWC) sjunka successivt från nuvarande ohållbara nivåer (-2,7 %) till en mer normaliserad nivå om ca -0,5 % av omsättningen. Kassaflödena diskonteras med en WACC på 8,0 %, och för terminalvärdet används en evig tillväxt på 2,0 % med en långsiktig EBIT-marginal på 5,5 %.
Viktigaste Antaganden:
- WACC: 8,0 % (Baserat på en kalkylränta på eget kapital på 9,1 % och lånekostnad efter skatt på 4,0 %).
- Evig tillväxt (Terminal growth): 2,0 %
- Långsiktig EBIT-marginal: 5,5 %
- Riktkurs: 1,58 EUR
Känslighetsanalys
Känslighetsanalysen visar hur riktkursen (EUR/aktie) påverkas av ändrade antaganden:
- WACC 7,0 % / Evig tillväxt 2,5 %: 2,21 EUR
- WACC 8,0 % / Evig tillväxt 2,0 % (Base case): 1,58 EUR
- WACC 9,0 % / Evig tillväxt 1,5 %: 1,12 EUR
Givet känsligheten i antagandena för bolagets omställning till plastfria produkter samt dess operationella vändning, uppskattar jag ett rimligt värderingsintervall till 1,30 – 1,90 EUR per aktie.
##Tabell för prognos av kassaflöden Belopp i MEUR, baserat på antagandet om 400 MEUR i intäkter 2026.
| (MEUR) | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Evigt värde (TV) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 416,0 | 432,6 | 445,6 | 456,8 | 465,9 | 475,2 |
| Tillväxt | 4,0 % | 4,0 % | 3,0 % | 2,5 % | 2,0 % | 2,0 % |
| EBIT | 10,4 | 17,3 | 22,3 | 25,1 | 25,6 | 26,1 |
| EBIT-marginal | 2,5 % | 4,0 % | 5,0 % | 5,5 % | 5,5 % | 5,5 % |
| Skatt (20 %) | -2,1 | -3,5 | -4,5 | -5,0 | -5,1 | -5,2 |
| NOPAT | 8,3 | 13,8 | 17,8 | 20,1 | 20,5 | 20,9 |
| Avskrivningar (4,0 %) | 16,6 | 17,3 | 17,8 | 18,3 | 18,6 | 19,0 |
| CAPEX | -18,3 | -18,6 | -17,8 | -18,3 | -18,6 | -19,0 |
| Förändring NWC | -2,1 | -2,2 | -1,8 | -1,1 | -1,0 | -1,0 |
| Fritt kassaflöde (FCFF) | 4,5 | 10,3 | 16,0 | 19,0 | 19,5 | 19,9* |
| Diskonteringsfaktor (8%) | 0,926 | 0,857 | 0,794 | 0,735 | 0,681 | - |
| Nuvärde FCFF | 4,2 | 8,8 | 12,7 | 14,0 | 13,3 | 235,9 (PV TV) |
TV FCFF beräknas som NOPAT i normaliserat läge (eftersom CAPEX och Avskrivningar tar ut varandra) minus tillväxtbehov för NWC, vilket sedan diskonteras med (WACC - g).
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.