Analys av Teleste

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades6 november 2026 kl. 07:04RekGrönaktiekurs vid analys3,30 €

Analys av Teleste Oyj

Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3

Företagsbeskrivning

Teleste Oyj är ett finländskt teknologibolag som tillhandahåller avancerade bredbands-, säkerhets- och informationsteknologier samt tillhörande tjänster. Bolagets verksamhet är uppdelad i två affärssegment:

  • Networks (tidigare Broadband Networks): Inriktat på nästa generations nätverksinfrastruktur, inklusive DOCSIS 4.0-lösningar, optiska noder, intelligenta förstärkare, videoalustor och verknätsstyrningsprogramvara för kabel- och teleoperatörer.
  • Public Safety and Mobility (PSM): Levererar passagerarinformationssystem, kollektivtrafikstyrning samt videoövervaknings- och säkerhetssystem för tågtillverkare, kollektivtrafikoperatörer och den offentliga sektorn.

Geografiskt verkar koncernen globalt. Den största marknaden är övriga Europa (66,8 % av omsättningen rullande 12 mån), följt av Nordamerika och övriga världen (14,0 %), Finland (11,2 %) samt övriga Norden (8,0 %).

Rekommendation - Stark orderingång och strategisk ompositionering lägger grunden för framtida tillväxt

Teleste uppvisar en mycket stark orderingång under Q3 2026 med nya rekordnivåer (mottagna beställningar +132 % i Q3 till 69,7 MEUR), framför allt drivet av ett storkontrakt med Siemens Mobility inom Public Safety and Mobility. Trots att omsättningen sjönk med 17,5 % i Q3 till 28,4 MEUR på grund av att leveranser förskjutits till årets sista kvartal, säkrades den justerade rörelsemarginalen (ökade till 7,4 % i Q3 från 6,6 %). Bolaget har preciserat sin prognos för helåret 2026 till en omsättning på 140–145 MEUR och ett justerat rörelseresultat på 7–9 MEUR. Nettoskuldsättningsgraden ökade till 42,2 % och det operativa kassaflödet var negativt (-0,7 MEUR i Q3) till följd av medveten lageruppbyggnad inför Q4-leveranserna. Med en rekordstor orderstock på 156,5 MEUR och en mycket stark marginalutveckling i PSM-segmentet bedöms den finansiella hälsan och framtidsutsikterna som mycket goda.

Riktkurs: 6,56 EUR Värderingsintervall: 5,30 - 8,40 EUR AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Teleste strävar långsiktigt efter att ta marknadsandelar inom nästa generations DOCSIS 4.0-älyverkko i Nordamerika och Europa, samt att växa snabbare än marknaden inom joukkoliikenteen informaatio- och turvajärjestelmät.

Täsmennetty ohjeistus vuodelle 2026:

  • Liikevaihto: 140–145 miljoner euro (tidigare 140–160 MEUR).
  • Oikaistu liiketulos (EBIT): 7–9 miljoner euro (tidigare 7–10 MEUR).

Analys av framtidsutsikter & VD-ord:

  • VD-sentiment: Esa Harju framhåller att saadut tilaukset nådde rekordnivåer och att kannattavuus säilyi vakaana. Täsmennys av ohjeistus görs för att reflektera att toimitukset painottuvat loppuvuoteen (Q4 förväntas bli årets starkaste kvartal). Sentimentet är tillförsiktfullt gällande underliggande efterfrågan och långsiktiga tillväxtmöjligheter, men VD påpekar tidsmässiga osäkerheter i Pohjois-Amerikka och stora projekt.
  • Segmentstrender:
    • Networks: Efterfrågan i Europa är stark (särskilt hajautettu verkkoarkkitehtuuri och video). I Nordamerika har fusionsprocessen mellan Charter och Cox nått sitt slut i augusti 2026, men investeringarna är tillfälligt dämpade under omorganiseringen. Tillväxten i Pohjois-Amerikka väntas ta fart under 2027 i takt med att nya kundrelationer realiseras.
    • Public Safety and Mobility: Mycket stark orderingång (+245,4 % i Q3) och historiskt hög marginal i Q3 (oikaistu EBIT 11,8 %). Megatrender som urbanisering, kestävä joukkoliikenne och ökat fokus på kritisk infrastruktursäkerhet stöder långsiktig tillväxt.
  • Externa faktorer: Geopolitiska spänningar (bl.a. i Mellanöstern som fördröjt projekt), osäkerhet kring USA:s kauppapolitiikka samt markant prisuppgång på vissa muistipiirit och puolijohteet till följd av AI-datacenterbyggen utgör risker för kostnader och leveranstider.
  • Triggers: 1) Lyckat genomförande av stora projektleveranser i Q4 2026, 2) Tillväxtomslag i Nordamerika under 2027, 3) Utrullning av serietillverkning i den nya kontraktstillverkarens fabrik i Mexiko under 2027.

Intäktsutveckling och Lönsamhetsdynamik i Kort- och Medellångt Perspektiv

Under årets nio första månader 2026 uppvisade Teleste en minskning av omsättningen med 7,0 % till 95,3 MEUR (102,5), med en mer accentuerad nedgång om 17,5 % i det tredje kvartalet (28,4 MEUR). Denna utveckling förklaras i huvudsak av strategiska leveransförskjutningar till årets fjärde kvartal samt en tillfällig inbromsning i nordamerikanska nätinvesteringar till följd av kunders företagsköp (bland annat avslutad fusionsprocess i USA). Segmentet Networks tappade 12,0 % under perioden 1-9/2026, medan Public Safety and Mobility (PSM) uppvisade en marginell tillväxt på 0,9 %. Det svagare intäktsutfallet överskuggas dock av en extremt stark orderingång under Q3 som växte med hela 132 % till 69,7 MEUR, vilket tryckte upp orderstocken till rekordnivån 156,5 MEUR (+31,5 %).

Trots den lägre omsättningsvolymen demonstrerar Teleste en robust lönsamhet. Den justerade rörelsemarginalen (oikaistu EBIT) för Q3 stärktes till 7,4 % (6,6 %) och för niomånadersperioden till 6,2 % (5,8 %). Marginalexpansionen är sprungen ur en gynnsam produkt- och kundmix, strukturellt lägre inköps- och produktionskostnader, samt minskade personalkostnader (-19,0 % i Q3). Den mest anmärkningsvärda drivkraften för lönsamheten återfinns inom PSM-segmentet, som levererade en historiskt hög justerad EBIT-marginal på 11,8 % i Q3 (upp från 6,5 %), vilket vittnar om hög hävstång i affärsmodellen när mjukvaru- och tjänsteandelen ökar. Networks-segmentets marginal pressades något (9,5 %) till följd av de lägre volymerna, men uppvisar ändå god underliggande motståndskraft.

Finansiell Ställning, Likviditet och Strategisk Kapitalallokering

Telestes balansräkning förblir stabil med en balansomslutning som expanderat till 126,8 MEUR (118,8 MEUR). Soliditeten (omavaraisuusaste) ligger på betryggande 48,6 %, understödd av ett eget kapital på 61,5 MEUR. Skuldsättningen har temporärt ökat, där nettoskulden uppgår till 26,0 MEUR och nettoskuldsättningsgraden (Gearing) stigit till 42,2 % (35,9 %). Denna ökning är en direkt konsekvens av en medveten lageruppbyggnad (varulagret ökade till 33,5 MEUR från 26,2 MEUR) för att säkra komponenter och garantera leveransförmågan inför ett förväntat volymtungt fjärde kvartal. Det operativa kassaflödet påverkades av denna rörelsekapitalbindning, som uppgick till -8,7 MEUR (-9,1 % av omsättningen) för de första nio månaderna, vilket gav ett isolerat kassaflöde för Q3 på -0,7 MEUR. Finansieringsbehovet har hanterats väl via kortfristiga krediter, och bolaget besitter en outnyttjad likviditetsreserv i form av bindande kreditlöften om 10,0 MEUR.

Investeringsstrategin återspeglar bolagets framtidsfokus med en CAPEX som uppgick till 5,4 MEUR (5,6 % av omsättningen) under 1-9/2026. Tyngdpunkten i kapitalallokeringen ligger på produktutveckling (tuotekehitysmenot), där utvecklingen av DOCSIS 4.0-standardiserad nätverksteknologi samt avancerad telemetri- och fjärrstyrningsmjukvara för den nordamerikanska marknaden prioriteras inom Networks. För PSM-segmentet allokeras resurser till kundspecifika plattformar och passagerarinformationssystem. Ett annat centralt strategiskt initiativ är kapitaliseringen av upprampningen av en ny fabrik hos bolagets kontraktstillverkare i Mexiko, ämnad att reducera ledtider och effektivisera försörjningskedjan mot Nordamerika med full effekt från 2027.

FÖRSÄLJNINGSPROGNOS: KRAFTIG ÅTERHÄMTNING OCH STRUKTURELL TILLVÄXT DRIVET AV DOCSIS 4.0 OCH SÄKERHETSTRENDEN

Telestes försäljning står inför en mycket intressant tillväxtfas de kommande åren. Företaget verkar som ett traditionellt operativt bolag där försäljningen primärt drivs av uppgraderingscykler inom telekominfrastruktur samt offentliga upphandlingar inom mobilitet och säkerhet. För helåret 2026 bedömer jag att försäljningen landar i mitten av bolagets justerade prognos, det vill säga runt 143 MEUR. Det är dock utvecklingen från 2027 och framåt som är av störst intresse.

Inom affärsområdet Public Safety and Mobility (PSM) ser vi en massiv orderbok (total backlog upp 31,5 % till 156,5 MEUR) drivet av storordern från Siemens Mobility. Det indikerar en mycket stark efterfrågan på avancerade passagerarinformationssystem och videoövervakning för tågtrafik, stöttat av globala megatrender som urbanisering och hållbara kollektivtrafikinvesteringar. Inom Networks förväntas försäljningen få ordentlig fart under 2027. Den tillfälliga inbromsningen i Nordamerika på grund av fusionsprocessen mellan Charter och Cox är nu överstökad. Med lanseringen av nästa generations DOCSIS 4.0-lösningar (smarta optiska noder och intelligenta förstärkare) i kombination med att den nya fabriken i Mexiko skalar upp, kommer Teleste kunna leverera volym med kortare ledtider till den lukrativa nordamerikanska marknaden.

De kommande fem åren prognosticeras en accelererande tillväxt under 2027 (+15 %) när både backloggen i PSM och de nordamerikanska Networks-volymerna levereras. Därefter väntas en stabil men gradvis avtagande tillväxt (+10 % ned till +5 % år 2030) i takt med att den initiala DOCSIS 4.0-investeringsvågen mognar. Evigt värde (Terminal Value) baseras på en normaliserad långsiktig tillväxttakt om 2,0 %, vilket speglar den generella inflationen och den underliggande BNP-tillväxten på Telestes huvudmarknader, givet att telekom- och infrastrukturinvesteringar tenderar att följa den allmänna ekonomiska utvecklingen över lång tid.

MARGINALPROGNOS: SKALFÖRDELAR OCH KÄRNPRODUKTER MED HÖGT FÖRÄDLINGSVÄRDE LYFTER LÖNSAMHETEN

Givet den förväntade försäljningstillväxten finns det tydliga förutsättningar för en varaktig marginalexpansion. Bolaget har redan bevisat en stark underliggande lönsamhet, särskilt inom PSM-segmentet som presterade en EBIT-marginal på nära 12 % under Q3 2026. När försäljningsvolymerna nu realiseras ut orderboken under 2027 och framåt, kommer Teleste att gynnas av betydande operationella skalfördelar (operating leverage), eftersom de fasta kostnaderna fördelas över en större intäktsbas.

Vidare sker en positiv produktmixförskjutning. Teleste säljer i allt högre grad tjänster och mjukvara relaterad till "älyverkko" (smarta nätverk) med telemetri och fjärrstyrning, vilka bär en betydligt högre bruttomarginal än ren hårdvara. Även om det finns risker kopplade till stigande priser på minneskretsar och halvledare – på grund av den globala AI-boomen – bedömer jag att bolagets starka marknadsposition tillåter dem att föra över dessa kostnader på slutkund. För 2026 väntas EBIT-marginalen landa på ca 5,6 % (i linje med guidningen för justerad EBIT). Därefter modelleras en stadig expansion upp mot 8,5 % år 2030 när tillverkningen i Mexiko når full effektivitet och mjukvaruintäkterna utgör en större andel. För terminal value antas en normaliserad och uthållig EBIT-marginal på 8,0 %, vilket reflekterar bolagets historiska kapacitet över en full konjunkturcykel och en stabiliserad konkurrenssituation.

ÅrFörsäljningstillväxtEBIT-marginal
2026 (Estimerat)3,2 %5,6 %
202715,0 %7,0 %
202810,0 %7,8 %
20297,0 %8,2 %
20305,0 %8,5 %
Terminal Value2,0 %8,0 %

DCF Värdering

För att fastställa de framtida fria kassaflödena modelleras avskrivningarna att stabiliseras på omkring 4,0 % av försäljningen över prognosperioden. Eftersom bolaget skalar upp kommer avskrivningstakten att växa nominellt med intäkterna, och i normaliserat läge (Terminal Value) antas dessa ligga i paritet med investeringarna. CAPEX, som nyligen varit förhöjd till cirka 5,3 % av omsättningen på grund av DOCSIS 4.0 och etableringen av produktion i Mexiko, förväntas sjunka gradvis mot 4,0 % fram till 2030 allteftersom fabriken når full operativ effektivitet. Rörelsekapitalet, som varit negativt påverkat av uppbyggnadsfasen, modelleras att binda mer kapital under tillväxtåren 2027 och 2028 (med en topp på -3,5 MEUR under 2027), för att därefter klinga av mot noll i terminalvärdet i takt med att tillväxten stabiliseras.

Med utgångspunkt i ovanstående parameterar bygger DCF-värderingen på en WACC (vägd genomsnittlig kapitalkostnad) om 9,0 %. Detta avkastningskrav härleds från en riskfri ränta på 2,5 %, en marknadsriskpremie på 5,5 %, ett beta på 1,3 samt en småbolagspremie. Tillsammans med en nettoskuldsättning och en evig tillväxttakt (Terminal Growth) antagen till 2,0 %, fastställs bolagets riktkurs till 6,56 EUR.

Känslighetsanalys

För att belysa hur riktkursen påverkas av förändringar i marknadens avkastningskrav och syn på evig tillväxt presenteras nedan en känslighetsanalys (aktiepris i EUR):

WACC / Evig tillväxt1,0 %2,0 % (Base)3,0 %
8,0 %7,168,3610,15
9,0 % (Base)5,786,567,60
10,0 %4,775,295,95

Rimligt värderingsintervall: Utifrån ovanstående variabler, operationella risker och makroekonomiska faktorer anser jag att ett rimligt värderingsintervall för Teleste är 5,30 - 8,40 EUR per aktie, med ett starkt fundamentalt stöd vid riktkursen 6,56 EUR.

Tabell för prognos av kassaflöden

Sammanställning av den oberoende finansiella modellen som ligger till grund för DCF-värderingen. (Siffror i MEUR)

20262027202820292030Terminal Value
Omsättning143,00164,45180,90193,56203,24207,30
EBIT8,0111,5114,1115,8717,2816,58
Skatt (20 %)-1,60-2,30-2,82-3,17-3,46-3,32
NOPAT6,419,2111,2912,7013,8213,26
Avskrivningar (D&A)5,586,587,247,748,138,29
Investeringar (CAPEX)-7,58-8,22-8,14-8,13-8,13-8,29
Förändring i rörelsekapital-2,50-3,50-2,50-1,50-1,000,00
Fritt kassaflöde (FCFF)1,914,077,8910,8112,8213,26

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.