Analys av Transtema Group
Analys av Transtema Group AB
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Transtema Group AB är en av Nordens ledande leverantörer av kommunikationsinfrastruktur och nätverkstjänster. Bolagets erbjudande omfattar projektering, installation, drift, övervakning och service av fiber-, mobil- och elnät. Transtemas kunder utgörs i huvudsak av teleoperatörer, energibolag, stadsnät, offentlig verksamhet samt större företag. Koncernen bedriver verksamhet via dotterbolag i Sverige och Norge samt erbjuder tjänster i Danmark och Finland via samarbetspartners. Verksamheten styrs huvudsakligen från Sverige och är indelad efter geografiska marknader, där Sverige utgör huvudmarknaden och Norge utgör den näst största marknaden.
Rekommendation - Utmanande omställning, men med stabiliserande svenska storkontrakt
Riktkurs: 23,80 SEK
Värderingsintervall: 18,50 – 32,50 SEK
AI Betyg: 🔴
Transtema befinner sig i en utmanande omställningsfas som i hög grad präglas av kraftigt fallande volymer på den norska marknaden. Detta tvingade under det tredje kvartalet bolaget till en massiv, icke-kassaflödespåverkande nedskrivning av goodwill och kundrelationer i Norge om totalt 193,0 Mkr. Skuldsättningsgraden har därmed skjutit i höjden till 7,7x Nettoomsättning/EBITDA, vilket medför en hög finansiell riskprofil.
Ljusglimtarna återfinns framförallt i den svenska verksamheten, som uppvisar god motståndskraft. Under kvartalet har strategiska långtidsavtal värda cirka 1,33 miljarder kronor säkrats (bland annat Telia ca 900 Mkr och en svensk utrustningsleverantör ca 430 Mkr). Koncernens omfattande besparingsprogram (med mål om 125 Mkr i årliga besparingar) har börjat ge effekt, vilket stabiliserat den justerade EBITA-marginalen på 1,0 % och vänt det operativa kassaflödet till positiva 31,1 Mkr. Sammantaget förblir den kortsiktiga risknivån betydande på grund av den ansträngda balansräkningen och osäkerheten kring när den norska marknaden bottnar ur.
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Transtemas finansiella mål på medellång sikt är en årlig omsättningstillväxt på minst 10 % (inklusive förvärv), en EBITA-marginal på minst 7 % samt att nettoskulden i relation till EBITDA inte ska överstiga 2,0x.
För närvarande avviker bolaget kraftigt från samtliga dessa målsättningar. Under årets nio första månader 2026 uppgick den organiska tillväxten till -9,3 %, EBITA-marginalen till -1,9 % och skuldsättningen till hela 7,7x. Målen kvarstår formellt, men ledningens nuvarande fokus ligger uteslutande på kostnadsbesparingar, operativ effektivitet och att minska nettoskulden framför tillväxt. Besparingsprogrammet berörande 250 tjänster är nu i huvudsak genomfört, och vd uttrycker tillförsikt över att dessa förändringar lägger en starkare grund inför framtiden. Framtida triggers inkluderar full effekt av kostnadsbesparingarna, fortsatt minskning av nettoskulden via stärkta kassaflöden, samt en stabilisering av den norska marknaden. Även utfallet av en pågående tvist mot TDC Danmark (netto ca 40 Mkr, väntas tidigast H2 2027) är en faktor att bevaka.
Intäkts- och Lönsamhetsdynamik: Svensk motståndskraft möter norskt vinsttapp
Omsättningen under kvartal tre 2026 uppgick till 539,9 Mkr, motsvarande ett totalt tapp om -12,6 %, varav den organiska nedgången stod för -13,8 %. Utvecklingen är kraftigt tudelad; medan huvudmarknaden Sverige (82,1 % av omsättningen) var i princip oförändrad organiskt (-0,3 %) och uppvisade hög uthållighet trots en något sämre produktmix, rasade den norska marknaden med hela -51,9 % organiskt till följd av svag efterfrågan och hård prispress inom både fiber- och mobilutbyggnad.
På lönsamhetsfronten har de fallande volymerna slagit hårt. EBIT-marginalen landade på nattsvarta -38,6 %, vilket dock primärt förklaras av nedskrivningen i Norge om 193 Mkr. Den justerade EBITA-marginalen kunde, trots intäktstappet på över 12 %, hållas stabil på 1,0 %. Bolagets höga andel fasta personalkostnader (35,1 % av omsättningen) pressar marginalen vid fallande volymer, men det genomförda besparingsprogrammet har uppenbarligen lyckats försvara den underliggande operatörsmarginalen och balanserar delvis de sämre skalfördelarna i den norska affären.
Finansiell Ställning: Ansträngd balansräkning men stärkta kassaflöden under strikt kapitaldisciplin
Nedskrivningarna i Norge och den minskade intjäningen har lämnat balansräkningen i ett ansträngt läge. Soliditeten har urholkats till 20,1 % och det egna kapitalet per aktie uppgår till 3,83 kr. Nettoskulden på 474,2 Mkr resulterar i en skuldsättningsgrad om 7,7x (RTM EBITDA), vilket markant överstiger målet på maximalt 2,0x. Trots den höga finansiella risken fanns det vid kvartalets utgång en tillgänglig likviditet om 114,8 Mkr.
Bolaget lyckades samtidigt generera ett starkt löpande kassaflöde om 31,1 Mkr under kvartalet, starkt drivet av en förbättrad hantering av rörelsekapitalet (+33,5 Mkr), i synnerhet lägre kundfordringar. Investeringsstrategin framåt präglas av extrem återhållsamhet. Förvärvsagendan är pausad och investeringarna (Capex) hölls under Q3 nere på minimala -1,0 Mkr (exkl. leasing), vilket endast utgör -0,2 % av omsättningen. Framöver finansieras nödvändiga ersättningsinvesteringar för att underhålla leveranskvaliteten (exempelvis fordon och fältverktyg) uteslutande via operativt kassaflöde.
Försäljningsprognos: Stabilisering genom svenska storkontrakt och expansion inom energiinfrastruktur
Som ett operativt tjänstebolag med en affärsmodell där över 92 procent av intäkterna genereras över tid genom service- och underhållsavtal, är Transtemas intäktsströmmar i grunden trögrörliga och förutsägbara. Försäljningsutvecklingen framåt kommer att präglas av en tudelad marknadsdynamik. I Sverige, som utgör över 82 procent av omsättningen, agerar nyligen vunna ramavtal om cirka 1,33 miljarder kronor (däribland med Telia) en krockkudde mot makroekonomisk osäkerhet. På produkt- och tjänstenivå ser vi att den traditionella fiberutbyggnaden närmar sig mognad. Efterfrågan här skiftar från nyanläggning till drift, uppgradering och felavhjälpning, vilket ger stabil men låg tillväxt. Tillväxtmotorerna framåt stavas i stället 5G-utrullning, där investeringscykeln ännu har flera år kvar, samt en strategisk förflyttning mot el- och energiinfrastruktur (exempelvis laddinfrastruktur och smarta elnät). Den norska marknaden, som historiskt stått för en betydande del av omsättningen, befinner sig i en djup svacka med kraftig prispress och minskad efterfrågan.
Vi bedömer att 2027 blir ett konsolideringsår där den norska nedgången planar ut och de svenska storkontrakten börjar generera volym, vilket resulterar i en blygsam tillväxt. Under 2028 och 2029 förväntar vi oss en återhämtning i den underliggande marknaden, driven av uppdämt investeringsbehov i Norge och ökad efterfrågan på energitjänster i hela Norden. Då bolaget för närvarande har pausat sin förvärvsstrategi för att hantera sin höga skuldsättning, baseras vår prognos uteslutande på organisk tillväxt. Från 2030 och framåt antar vi en normaliserad tillväxttakt i takt med att marknaden för telekominfrastruktur mognar ytterligare och övergår till långsiktiga underhållscykler. Evigt värde (terminal value) sätts till 2,0 procent, vilket speglar en tillväxt i linje med långsiktig nordisk inflation och bruttonationalprodukt, då samhällskritisk infrastruktur är ett defensivt och evigt behov.
Marginalprognos: Från krishantering till operationell hävstång
Transtemas nuvarande EBIT-marginal är djupt negativ till följd av massiva nedskrivningar i Norge, men den underliggande operativa lönsamheten (justerad EBITA) ligger kring 1,0 procent. Som ett personalintensivt operativt bolag är bruttomarginalen beroende av en optimal beläggningsgrad för fälttekniker samt strikt kostnadskontroll av externa omkostnader. Det fullt genomförda besparingsprogrammet, som reducerat personalstyrkan och förväntas sänka kostnadsmassan med 125 miljoner kronor årligen, kommer att agera som den primära drivkraften för marginalexpansion under de kommande åren.
För 2027 räknar vi med att kostnadsbesparingarna får fullt genomslag, vilket tillsammans med att förlusttyngda projekt i Norge antingen avslutats eller omförhandlats, lyfter EBIT-marginalen substantiellt till 3,5 procent. Under 2028 och 2029 bedömer vi att bolaget börjar skörda frukterna av en operationell hävstång; när försäljningen återigen växer krävs inte samma linjära ökning av de fasta kostnaderna (overhead), vilket successivt pressar upp marginalen. Dessutom förväntas en ökad andel tjänster inom el- och energisektorn, vilka generellt uppvisar en mer fördelaktig prisbild jämfört med den hårt prispressade telekomsektorn, bidra positivt till produktmixen. Mot slutet av prognosperioden (2030-2031) stabiliseras EBIT-marginalen på 6,0 procent. Detta är något under bolagets finansiella mål (7 % EBITA), med hänsyn till den ständiga prispressen från stora telekomoperatörer och de normaliserade avskrivningsnivåerna på materiella anläggningstillgångar. I terminalperioden (Terminal Value) appliceras en långsiktigt uthållig EBIT-marginal om 6,0 procent, vilket reflekterar ett sunt, välskött infrastrukturbolag i balans.
DCF Värdering
Prognos avskrivningar, investeringar (CAPEX) och förändringar i rörelsekapital Då bolaget verkar inom tjänst- och underhåll med låg underliggande slitagetakt, förväntas avskrivningarna sjunka och normaliseras kring 1,5 procent av omsättningen över prognosperioden och in i terminalperioden. Historiskt har engångsnedskrivningar drivit upp denna nivå kraftigt. Bolagets investeringsbehov förblir lågt (CAPEX om 1,2–1,5 procent av omsättningen), vilket balanserar avskrivningarna och stödjer befintlig kapacitet och den blygsamma organiska tillväxten. Nya stora ramavtal förväntas medföra en negativ kassaflödeseffekt i rörelsekapitalet motsvarande cirka 10 procent av den årliga omsättningstillväxten.
Centrala antaganden i värderingen:
- WACC: 8,5 % (appliceras givet den höjda finansiella risken kontra stabila infrastrukturintäkter).
- Evig tillväxt: 2,0 %
- Skattesats: Normaliserad till 20,6 %
- Enterprise Value (EV): ca 1 880 MSEK
- Nettoskuld: 474 MSEK
- Riktkurs: 23,80 SEK per aktie.
Känslighetsanalys
- Om WACC ökar till 9,5 % och evig tillväxt sänks till 1,5 %, faller värdet till ca 18,50 SEK.
- Om WACC minskar till 7,5 % och evig tillväxt ökar till 2,5 %, stiger värdet till ca 32,50 SEK. Utifrån känslighetsanalysen bedöms ett rimligt värderingsintervall för bolaget ligga mellan 18,50 och 32,50 SEK, med en centralpunkt och riktkurs på 23,80 SEK baserat på att ledningen framgångsrikt når sina marginalmål framåt 2030.
Tabell för prognos av kassaflöden
Siffror uttryckta i MSEK (avrundat). Basårets omsättning sattes till 2 437 MSEK (inför 2027).
| År | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Evigt värde (TV) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillväxt (%) | 2,0 % | 4,0 % | 5,0 % | 4,0 % | 3,0 % | 2,0 % |
| Omsättning | 2 486 | 2 585 | 2 714 | 2 823 | 2 907 | 2 965 |
| EBIT-marginal (%) | 3,5 % | 4,5 % | 5,5 % | 6,0 % | 6,0 % | 6,0 % |
| EBIT | 87 | 116 | 149 | 169 | 174 | 178 |
| Skatt (20,6 %) | -18 | -24 | -31 | -35 | -36 | -37 |
| NOPAT | 69 | 92 | 118 | 134 | 138 | 141 |
| Avskrivningar | 37 | 39 | 41 | 42 | 44 | 44 |
| Investeringar (CAPEX) | -30 | -31 | -33 | -34 | -35 | -35 |
| Förändring Rörelsekapital | -5 | -10 | -13 | -11 | -8 | -6 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 71 | 90 | 113 | 131 | 139 | 144 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.