Analys av Wästbygg Gruppen
Analys av Wästbygg Gruppen
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Wästbygg Gruppen är ett börsnoterat byggbolag och en utvecklingspartner specialiserad på fastigheter inom logistik, industri, bostäder, kommersiella fastigheter och samhällsbyggnad. Bolaget grundades i Borås 1981 och har sitt säte i Göteborg. Verksamheten bedrivs huvudsakligen genom tre självständiga koncernbolag:
- Logistic Contractor (LC): Specialiserat på större fastigheter inom logistik, industri och datacenter med verksamhet i Sverige samt övriga Norden (Norge m.fl.).
- Wästbygg: Uppför fastigheter inom bostad, kommersiellt och samhällsbyggnad i regionerna kring Malmö, Göteborg, Borås, Jönköping och Mälardalen.
- Rekab: Bygger bostäder, kommersiella fastigheter och samhällsfastigheter längs Norrlandskusten (från Sundsvall till Luleå).
Rekommendation - Turnaround med stärkt stabilitet men avvaktande marknadsläge
Wästbygg Gruppen visar under det tredje kvartalet 2026 tydliga tecken på att den operativa omställningen bär frukt. Koncernen redovisar för första gången på länge ett positivt resultat före skatt samt ett positivt rörelseresultat (41 mkr för niomånadersperioden). Bolagets balansräkning har stärkts avvägvärt med en soliditet på 40 % och en nettoskuld på låga -72 mkr. Orderstocken är stabil (3,6 mdkr) och kompletteras av tecknade Fas 1-avtal på ytterligare drygt 1 miljard SEK. Riskerna har minskat då inga egenutvecklade bostäder längre finns i produktion, men det operativa kassaflödet tyngs alltjämnt av rörelsekapitalförändringar och volymerna är avsevärt lägre jämfört med historiska nivåer. Bolaget befinner sig i en tydlig turnaround-fas med ökad stabilitet, men osäkerheten i makroläget gör att ett avvaktande perspektiv är rimligt tills omsättningstillväxten tar fart på allvar.
Riktkurs: 10,90 SEK Värderingsintervall: 9,50 SEK – 13,30 SEK AI Betyg: 🟡
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Långsiktiga mål:
- Tillväxt (intäkter): CAGR ska ligga på 10 % över tid under god lönsamhet. Utfallet för 2022–2025 låg på -11,6 %.
- Rörelsemarginal (EBIT): Ska långsiktigt överstiga 5 %. Utfallet för jan–sep 2026 var 2,2 % och för jul–sep 2026 1,6 %.
- Utdelning: Långsiktigt mål om 40 % av nettoresultatet baserat på segmentsrapportering (ingen utdelning lämnades dock för 2025).
- Hållbarhet: Klimatneutralitet i värdekedjan senast 2045. Taxonomiförenlig omsättning ska nå 10 % år 2026 (utfallet var 8,6 % per 30 juni).
Framtidsutsikter och ledningens kommentarer: VD Patrik Mellgren framhåller att Q3 markerar en viktig milstolpe där vidtagna kostnadskontroller, riskhantering och renodling ger effekt. Aktiviteten i kunddialoger ökar och fler projekt kommer ut på marknaden. Utöver orderstocken om 3,6 mdkr finns tecknade samverkansavtal i Fas 1 till ett framtida ordervärde om cirka 1 mdkr (varav 600 mkr i LC och 450 mkr i Rekab), med förväntad projektstart under Q1 2027.
Trender och externa faktorer: Norra Sveriges satsningar på civilt försvar och Nato-medlemskap skapar stark efterfrågan för Rekab (t.ex. uppdrag för Fortifikationsverket, Specialfastigheter och Swedavia). Byggföretagens prognoser indikerar en fortsatt gradvis återhämtning under 2027.
Potentiella triggers:
- Konvertering av Fas 1-samverkansprojekt (ca 1 mdkr) till skarpa entreprenadavtal under Q1 2027.
- Ökad produktionstakt i Stegra-projektet i Boden fram till sommaren 2027.
- Genomförande av avtalet med Pareto/PEF Tomteutvikling i Norge (150 000 kvm över 3–7 år).
Intäkter och Lönsamhet – Stark Marginalåterhämtning Trots Volymtapp
För niomånadersperioden 2026 minskade intäkterna med knappa 38 % till 1 908 mkr, en effekt av svagare orderingång historiskt och lägre produktionstakt i nyckelprojekt. Bolaget är nu i stort sett helt inriktat på entreprenad, utan egenutvecklade bostäder i produktion, och har en växande orderstock på drygt 3,6 miljarder kronor. Trots volymtappet har lönsamheten förbättrats avsevärt; EBIT-marginalen för perioden nådde 2,2 % drivet av en stark bruttomarginal på 11,3 % och kraftigt sänkta overheadkostnader. Logistic Contractor fortsätter att dra draglasset med goda marginaler, medan Wästbygg och Rekab uppvisar klara resultatförbättringar jämfört med föregående års krisnivåer.
Finansiell Ställning – Sanerad Balansräkning och Kapitalsnål Strategi
Wästbygg Gruppens finansiella position har stärkts markant och bedöms idag som stark. Soliditeten uppgår till 40 % och räntebärande nettoskuld är låg (-72 mkr), delvis tack vare inlösen av en grön obligation. Kassaflödet från den löpande verksamheten var negativt (-107 mkr) för årets första nio månader, främst tyngt av rörelsekapitalbindning till följd av utbetalda tvisteviten och minskade rörelseskulder. I linje med en ny kapitalsnål affärsmodell ligger investeringarna (CAPEX) på låga nivåer under 1 % av omsättningen, då bolaget frångått egenutvecklade bostäder och nu fokuserar tillväxten mot logistik, industri, datacenter samt offentliga samhällsfastigheter.
Försäljningsprognos: Från stabiliserad orderbok till normaliserad tillväxt
Wästbygg Gruppen befinner sig i en uttalad turnaround-fas efter en medveten renodling av affärsmodellen där kapitalintensiv egenutveckling av bostäder har fasats ut till förmån för en renodlad entreprenadaffär. Givet nuvarande orderstock på 3,6 miljarder SEK och de kommande "Fas 1"-avtalen på cirka 1 miljard SEK som förväntas konverteras till skarpa avtal under första kvartalet 2027, bedömer jag att botten i bolagets försäljningstapp är nådd under 2026. Efterfrågan drivs primärt av två starka segment: samhälls- och försvarsfastigheter i norra Sverige via dotterbolaget Rekab, samt logistik och datacenter via Logistic Contractor (LC), särskilt genom expansionen i Norge (Pareto-avtalet). Wästbygg-segmentet (främst bostäder och kommersiellt i södra/mellersta Sverige) väntas ha en mer utdragen återhämtning i takt med att räntesänkningar får fullt genomslag hos beställarna under slutet av 2027 och 2028.
För de kommande fem åren prognostiserar jag en relativt kraftig procentuell försäljningstillväxt under 2027 och 2028 (12 respektive 10 procent), vilket utgör en återhämtning från 2026 års nedtryckta basnivåer när volymerna från Stegra-projektet och Fas 1-samverkansprojekten börjar faktureras. Därefter förväntas en gradvis normalisering där tillväxten planar ut mot 5–8 procent när marknaden finner en ny jämvikt. För terminalvärdet (evigt värde) räknar jag med en långsiktig tillväxt på 3,0 procent, vilket ligger i linje med historisk svensk BNP-tillväxt och en underliggande inflation, då byggsektorn tenderar att följa den allmänna makroekonomiska utvecklingen över tid.
Marginalprognos: Resan tillbaka mot bolagets lönsamhetsmål
Efter bolagets omställning är riskprofilen i verksamheten fundamentalt förändrad och väsentligt lägre, vilket skapar goda förutsättningar för en stabilare marginalutveckling framåt. Bruttomarginalen har redan visat styrka (11,3 procent hittills under 2026), men den rullande EBIT-marginalen hålls tillbaka av de just nu låga volymerna som inte fullt ut bär de fasta kostnaderna, trots kraftiga besparingar i SG&A.
Givet försäljningsprognosen kommer vi att få se en tydlig operativ hävstång (operating leverage) under de kommande fem åren. I takt med att omsättningen stiger från 2027 kommer administrationskostnaderna som andel av omsättningen att sjunka. Logistic Contractor, som historiskt har levererat starka marginaler, förväntas dra lejonparten av lönsamhetslyftet. Jag prognostiserar att EBIT-marginalen stiger successivt från nuvarande cirka 2 procent upp mot bolagets långsiktiga mål på 5 procent framåt år 2031. Det kräver dock felfri exekvering av den nya kapitalsnåla strategin. För det eviga värdet (terminal value) applicerar jag en mer konservativ normaliserad EBIT-marginal på 4,5 procent, vilket reflekterar den långsiktiga prispress och cykliskhet som råder i en renodlad entreprenadverksamhet utan egen projektutveckling.
DCF Värdering
Med bolagets övergång till en kapitalsnål affärsmodell förväntas framtida investeringsbehov (CAPEX) förbli låga på cirka 0,6 % av omsättningen. Avskrivningarna antas på sikt matcha investeringarna, vilket indikerar en verksamhet som underhåller tillgångsbasen utan stora kapitalutlägg. Rörelsekapitalet antas binda en del likviditet i takt med att tillväxten ökar de kommande åren (ca -0,5 % av omsättningen årligen), för att sedan plana ut till noll i det långsiktiga normaliserade läget.
Värderingen bygger på ett avkastningskrav (WACC) på 10,0 %, vilket reflekterar en rimlig riskpremie för ett turnaround-bolag i en cyklisk entreprenadsektor, och en evig tillväxttakt på 3,0 % med en uthållig EBIT-marginal på 4,5 %. Riktkursen i analysen uppgår till 10,90 SEK per aktie.
Känslighetsanalys
| WACC \ Evig tillväxt | 2,0 % | 2,5 % | 3,0 % | 3,5 % | 4,0 % |
|---|---|---|---|---|---|
| 9,0 % | 11,40 | 12,25 | 13,30 | 14,60 | 16,30 |
| 9,5 % | 10,35 | 11,05 | 11,90 | 12,95 | 14,25 |
| 10,0 % | 9,50 | 10,10 | 10,90 | 11,75 | 12,80 |
| 10,5 % | 8,75 | 9,30 | 9,95 | 10,65 | 11,50 |
| 11,0 % | 8,10 | 8,55 | 9,15 | 9,75 | 10,45 |
Rimligt värderingsintervall: 9,50 SEK – 13,30 SEK, beroende på bolagets förmåga att fullt ut realisera sina marginalmål och marknadens långsiktiga avkastningskrav på byggsektorn.
Tabell för prognos av kassaflöden
| Delsumma | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 200 | 3 520 | 3 802 | 4 030 | 4 232 | 4 359 |
| EBIT | 96 | 134 | 163 | 193 | 212 | 196 |
| Skatt (20,6 %) | -20 | -28 | -34 | -40 | -44 | -40 |
| NOPAT | 76 | 106 | 129 | 153 | 168 | 156 |
| Avskrivningar | 19 | 21 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| CAPEX | -19 | -21 | -23 | -24 | -25 | -26 |
| Förändring Rörelsekapital | -16 | -18 | -19 | -20 | -21 | 0 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 60 | 88 | 110 | 133 | 147 | 156 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.